mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MURTUĞA TARİFİ (Van Kahvaltısı)🥚

Murtuğa nasıl yapılır? Yağ dibi nasıl yapılır? Van kahvaltı çeşitleri ile meşhur bir yöre... Bu çeşitlerden biri de yağ, un ve yumurta gibi sınırlı malzemelerle hazırlanan murtuğa... Pazar kahvaltısında faklı bir lezzet arayanlara işte resimli kolay murtuğa tarifi...

MURTUĞA-(Van-kahvaltı)

Murtuğa Tarifi Malzemeleri

Dört adet yumurta

Bir su bardağı un

¾ su bardağı sıvı yağ

Bir çay kaşığı tuz

Bal veya reçel

MURTUĞA-(Van-kahvaltı)

Murtuğa Tarifi (Van Kahvaltısı) - Yağ dibi nasıl yapılır?

 1. Sıvı yağ tavaya konulur, ısınınca un eklenir.
 2. Tahta kaşık yardımıyla unun kokusu çıkana kadar kavrulur, tuzu eklenir.
 3. Dört yumurta bir kaba kırılır. Kavrulan unun üzerine eklenir.
 4. Yumurtalar çok parçalanmadan hafifçe karıştırılır ve altı kapatılır.
 5. Murtuğa bal veya reçel ile servis edilir.

Murtuğa Tarifi (Van Kahvaltısı) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Yağlı un-kavurmasi, Murtuğa Tarifi Püf Noktaları

 1. Murtuğanın üzerine öğütülmüş ceviz serpilebilir.
 2. Sıvı yağ yerine üç yemek kaşığı tereyağı kullanılabilir. Şekerli un kavurmasi şeklinde de yapılabilir.
 3. Yağ Dibi, Muntuka, Mırtuğa: Doğu veya Güneydoğu’da kahvaltılık olarak hazırlanan mahalli yumurtasız da yapılan kahvaltılık un kavurmasına yağ dibi veya mırtuğa denir. Dört yemek kaşığı esmer un tavaya un alınır. Yanmaması için devamlı karıştırılarak eze eze kısık veya orta ateşte kavrulur. Unun kokusu çıkıp rengi krem rengine gelince dört yemek kaşığı sıvı yağ ilave edilir. Kıvamı çok katı veya çok sıvı olmamalıdır. Yağ ilavesi rengi daha da koyu yapar. Bir iki dakika daha kavrulup ocak kapatılır. Yarımşar çay kaşığı pul biber ve tuz eklenir. Yumurtasız bol cevizli olarak yapılıp kete  iç harcında kullanılabilir.
 4. Hatay Yöresine Ait Yağdibi (Memlah), Tereyağında Un Kavurmak Isınmış tavada dört yemek kaşığı tereyağı eritilir. İki çay kaşığı silme tuz ile beş yemek kaşığı elenmiş un yavaş yavaş karıştırılarak ilave edilir ve kavrulur. Unun rengi bir miktar koyulaşınca ocak kapatılır. Güzelce kavrulunca ceviz ve dil peyniri ilave edilir. Servis tabağına alınır.
 5. Diyarbakır Usulü Şorık Nasıl Yapılır? Şorik İstenen kıvamda olması için un yağ nispeti bire birdir. Beş yemek kaşığı tereyağı kısık ocakta eritilir. Üzerine beş yemek kaşığı un ve yarım çay kaşığı tuz eklenerek devamlı karıştırılır. Un kahverengi olunca şorık hazırdır.
 6. Un kavurması bebekler için Kavrulan una su ve pekmez ilavesi ile yapılan bazı tarifler olsa da bebeklerin tarifteki malzemelere karşı alerjisi bulunabileceğinden doktora danışmadan yedirilmemelidir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler