mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATLICANLI MAKLUBE TARİFİ🍆 (Makluba; Mardin, Siirt)

Patlıcanlı maklube pilavı nasıl yapılır?

PATLICANLI-MAKLUBE-(MAKLUBA)-(Mardin-Siirt)

Maklube Malzemeler

İki su bardağı pirinç

Dört adet patlıcan

400 gr kuşbaşı et

Dört yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Patlıcanları kızartmak için: Sıvı yağ

Servis için:

Süzme yoğurt

Havuç

Marul

Taze soğan

PATLICANLI-MAKLUBE-(MAKLUBA)-(Mardin-Siirt)

Kolay Patlıcanlı Maklube Tarifi - Devirme Pilavı Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanlar alaca soyulur. Tuzlu suda bekletilerek acısı çıkartılır. Yıkanır, kurulanır, halka halka doğranarak kızgın yağda kızartılır.
  2. Etler yıkanır, üzerini geçecek kadar su konulur. Yumuşayıncaya kadar pişirilir. Suyunu çekince iki yemek kaşığı sıvı yağ eklenir. Bir çay kaşığı tuz atılır, beş - altı dakika kavrulur, altı kapatılır.
  3. İki bardak pirinç üzerini geçecek kadar kaynamış suda bekletilir. Yıkanır ve süzdürülür. İki yemek kaşığı sıvı yağda pirinçler yedi - sekiz dakika kavrulur. Bir çay kaşığı kadar tuz eklenir.
  4. Maklube Ramazan iftar yemekleri için iyi bir seçenek olabilir. Maklubeyi pişireceğimiz tencerenin altına etler yerleştirilir. Üzerine bir sıra patlıcan dizilir. Patlıcanların üzerine kavrulan pirincin yarısı dökülür. Tekrar bir sıra daha patlıcan dizilir ve kalan pirinç tencereye konularak kaşığın tersi ile biraz bastırmak suretiyle pirincin üzeri düzeltilir. İki - üç bardak kadar kaynamış su eklenerek pilav pişirilir. On dakika kadar bekletilir.
  5. Pilav tenceresi geniş bir servis tabağı veya tepsiye ters çevrilir. Havuçlar ince rendelenir. Marul ve taze soğan yıkanarak ince ince kıyılır. Resimde görüldüğü gibi güzel Patlıcanlı Maklube Pilavı Yemeği etrafına sırasıyla havuç, marul ve süzme yoğurt yerleştirilir.

Not:

  1. Maklube yapımındaki sorunlardan başlıcası pilavın pişmesini beklerken etlerin yanma tehlikesidir. Bunu önlemek için yapışmaz yüzeyli tencereler seçilmelidir.
  2. Maklube yapmaya özenip de Türkçe kelime manasında olduğu gibi “kalıplanmış” olarak çıkaramayacağını düşünenler bütün malzemeleri ayrı ayrı hazırlayabilir. Yani pilavı ayrı pişirilir. Patlıcan ayrı kızartılır, etler ayrıca pişirilir. Sonra bir tencereye yerleştirilip ters çevrilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • zeynep