mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATLICANLI MAKLUBE TARİFİ🍆 (Makluba; Mardin, Siirt, Hatay)

Patlıcanlı maklube pilavı nasıl yapılır? Memleketimizde daha ziyade Mardin, Siirt ve Hatay civarında bilinen maklube, bir çeşit etli pilavdır. Ekseriyetle dana veya kuzu eti kullanılsa da tavuk maklube tarifi olarak da mümkündür. Kenarları salata ve yoğurt, ortası etli sebzeli pilav dolu bir tepsi ile göz dolduran harika bir sunuma sahiptir. Lezzeti oldukça güzel ve çok uğraştırmayan bir tencere yemeği olan maklubeyi farklı kılan mühim bir değeri bu servis tarzıdır. Bu tarzın sebebi belki de yoğurt, salata ve sıcacık pilavın birbirine karışmış halde daha da lezzetli olmasıdır. Bilhassa kadın günlerinde veya hususi bir misafir geldiğinde yapılan maklubenin doyurucu bir ana yemek olması sebebiyle yanına ilave bir şey de gerekmez. Çok uğraştırmayan bir tencere yemeği yapılırken kendisi adeta bir menüdür. Bazı Arap ülkelerinde de beğenilen bu lezzet ana yemek olarak da servis edilir. Arzu edilen değişik baharatlarla aromatik bir cazibe katılan maklube Ramazan iftar yemekleri için iyi bir tercih olabilir. Birkaç farklı yapılış tarzı bulunur. Mardin, Siirt, Hatay usulü maklube tarifini merak edenlere işte maklube nasıl yapılır tarifi resimli olarak...

PATLICANLI-MAKLUBE-(MAKLUBA)-(Mardin-Siirt)

Maklube Malzemeleri - Maklubeye Ne Konur? - 6 Kişilik Maklube Tarifi

İki su bardağı pirinç

Dört adet patlıcan

400 gr kuşbaşı et

Dört yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Patlıcanları kızartmak için: Sıvı yağ

Servis için:

Süzme yoğurt

Havuç

Marul

Taze soğan

Karabiber

İstenirse: 50 gram tereyağı, 50 gram dolmalık fıstık, 50 gram soyulmuş badem

PATLICANLI-MAKLUBE-(MAKLUBA)-(Mardin-Siirt)

Kolay Patlıcanlı Maklube Tarifi Etli - Devirme Pilavı Nasıl Yapılır? - Gercek Maklube Tarifi - Hatay Usulü Maklube nasıl yapılır?

 1. Patlıcanlar alaca soyulur. Tuzlu suda bekletilerek acısı çıkartılır. Yıkanır, kurulanır, halka halka doğranarak kızgın yağda kızartılır.
 2. Etler yıkanır, üzerini geçecek kadar su konulur. Yumuşayıncaya kadar pişirilir. Suyunu çekince iki yemek kaşığı sıvı yağ eklenir. Bir çay kaşığı tuz atılır, beş - altı dakika kavrulur, altı kapatılır.
 3. Maklube Pilavı Nasıl Yapılır? İki bardak pirinç üzerini geçecek kadar kaynamış suda bekletilir. Yıkanır ve süzdürülür. İki yemek kaşığı sıvı yağda pirinçler yedi - sekiz dakika kavrulur. Bir çay kaşığı kadar tuz eklenir. Fıstık ve badem kullanılacaksa ayrı kaplarda tereyağı ile kavrulur. Pirinç, dolmalık fıstık, badem ve karabiber karıştırılır.
 4. Maklubenin pişeceği tencerenin altına etler yerleştirilir. Üzerine bir sıra patlıcan dizilir. Patlıcanların üzerine kavrulan pirincin yarısı dökülür. Tekrar bir sıra daha patlıcan dizilir ve kalan pirinç tencereye konularak kaşığın tersi ile biraz bastırmak suretiyle pirincin üzeri düzeltilir. İki - üç bardak kadar kaynamış su eklenerek pilav pişirilir. On dakika kadar bekletilir.
 5. Pilav tenceresi geniş bir servis tabağı veya tepsiye ters çevrilir. Havuçlar ince rendelenir. Marul ve taze soğan yıkanarak ince ince kıyılır. Resimde görüldüğü gibi güzel Patlıcanlı Maklube Pilavı Yemeği etrafına sırasıyla havuç, marul ve süzme yoğurt yerleştirilir.

Pratik Maklube Tarifi Patlıcanlı Usulü ile Alakalı Diğer Hususlar ve "En güzel Maklube nasıl yapılır?Kolay Maklube Tarifi" Püf Noktaları

 1. Antakya, Hatay Usulü Maklube Tarifinde Farklı Tarzlar 1) Bir kilo uzun kemer patlıcan alaca soyulur. Boylamasına yarım santim kalınlığına yakın dilimlenir, tuzlanır ve bekletilerek acı suyu alınır. Patlıcan dilimleri tuzlu suda bekletilecekse kızartma öncesi yıkanıp kurulanır. Bir tavada yarım su bardağı sıvı yağı kızdırılır, patlıcanlar iki taraflı kızartılır. Başka bir tencerede yarım kilo yağsız kuşbaşı et suyunu salıp çekinceye dek ara sıra karıştırarak pişirilip ateşten alınır. Tabanı düz bir tencerenin önce tabanı, sonra kenarları, kızartılmış patlıcan dilimleri ile kaplandıktan sonra, pişirilen etler tencerenin tabanına yerleştirilir. Ayıklanmış pirinçleri ılık, tuzlu ve çeyrek limonlu suda yarım saat bekletilir. Bilahare nişastası gidene dek birkaç su yıkanıp süzülmüş iki su bardağı pirinç, karabiber, yenibahar, tuz, yağ ve dört su bardağı su ile birlikte tencereye eklenip üstü kapatılır. Yirmi beş dakika kadar hafif ateşte lapa olmayacak şekilde pirinçler suyunu çekene dek hiç karıştırmadan pişirilir. Birkaç dakika dinlendirilip pilav hafifçe sıkıştırılır. Servis tabağına veya büyük bir tepsiye ters çevrilerek tereyağında kızartılan yüz gram çam fıstığı veya soyulmuş badem yağıyla beraber üzerine dökülür ve sıcak olarak sunulur. 2) Bir başka tarzında kuşbaşı etler önce haşlanıp sonra bir yemek kaşığı tereyağında kavrulur. Daha iyisi önce kavurmak sonra üzerini iki parmak aşacak kadar sıcak su ve tuz ekleyerek yumuşayana kadar haşlamaktır. Bu su da pilavın üzerine eklenecek su olarak kullanılır. 3) Tabana önce patlıcan değil etler konulur, üzerine patlıcanlar dizilir. Tuz, baharatı eklenmiş pirinç konulduktan sonra patlıcanların açıkta kalan kısımları pirincin üzerine doğru kapatılır. 4) Diğer bir tarzda patlıcan dilimlerini, yuvarlak tabanlı bir tencerenin kenarlarına bir uçları dışarda ve ortası boş kalacak biçimde yan yana ve aralıksız dizilir. Ortadaki boşluğa etler yerleştirilir. Pirinçler öncelikle başka bir tencerede yarım çay bardağı sıvı yağda şeffaflaşana dek kavrulur. 4) Üzerin maydanoz serpilerek de sunulabilir.
 2. Patatesli Maklube Tarifi Bir adet patatesin kabukları soyulup yuvarlak doğranıp kızmış bol yağda kızartılır. Patateslerin bütün kalması için çok fazla karıştırıp dağıtılmaz. Rengi fazla kahverengiye dönmemeli, birbirine yapışmayacak derecede hafif kızarmış olması yeterlidir. Bir adet kuru soğan halka doğranıp tencereye dizilir. Üzerine etler yerleştirilir. Üzerine kızarmış patatesler konulur. Yıkanan pirinç başka bir tencerede tereyağında kavrulup patateslerin üzerine dökülür. Kaynamış suyu yavaş yavaş eklenip, tuz serpilerek kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirilir ve on dakika dinlendirilir. Tencere servis tabağına ters çevrilip beş dakika beklenir. Sonra üzerindeki tencere alınır.
 3. Tavuklu Sebzeli Maklube Tarifi Tavuklu 400 gram kadar küp doğranmış tavuk göğsü ocakta güzelce sotelenip tamamen suyunu çekene kadar pişirilir. Ocağı kapatmadan bir tatlı kaşığı tuz ve karabiber ilave edilip karıştırılır. İki adet küp doğranmış patatesi kızartmak için yağ konup ısıtılır. Kızarınca kağıt havlu serili tabağa çıkarılırlar. Yıkanıp iyice suyu süzülen iki su bardağı pirinci kavurmak üzere başka bir tencereye bir yemek kaşığı tereyağı konup eritilir. Tereyağın yanmaması için az sıvı yağ eklenir. Pirinç ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilip beş dakika kadar kavrulur. Etin tencereye yapışmaması için halka halka kesilen bir adet soğanın dilimleri tencerenin en altına konulur. Sonra hazırlanan et eklenir. Ters çevrildiğinde dağılma olmaması için ilave edilen her kat malzeme, kaşığın tersiyle bastırılıp düzgünce yayılır. İstenirse etlerin hemen üzerine küp doğranıp kızartılmış iki adet patlıcan, üzerine kızarmış patates yayılır ve bastırılır. Onun da üzerine bir adet havucun rendesi konulur ve bastırılır. Bu noktada haşlanmış bir kase bezelye de ilave edilebilir. Sonra kavrulan pirinç üzerine yayılır. İstenirse bir su bardağı haşlanmış nohut ta pirincin arasına katılabilir. Yine istenirse ince uzun dilimler halinde kızartılmış dört adet patlıcan kenarlarına yerleştirilip de pirinç konulunca üzerine kapatılabilir. Tencere ocağa alınır. İki bardak pirinç için dört su bardağı kaynar su eklenir. Pirinç ve tavukta tuz olduğu için tekrar eklenmez. Kapağı kapatılır, kaynayınca altı kısılır, hiç karıştırılmadan suyunu çekene kadar pişer. Buhar çıkışlı cam kapak varsa hiç kapak açmadan pişmesi beklenir. Ocaktan kenara alınır, kapak açılır, pilav karıştırılmaz ve havlu kağıt veya temiz bir bez konularak kapak tekrar örtülerek yarım saat demlendirilir. Dinlendirmeden çevrilirse maklube dağılabilir. Sonra üzerinden kapak ve kağıt alınır. Servis tabakta değildir. Geniş ve derin bir tepsi alınır ve tencerenin üzerine ortalanarak ters kapatılır. Alt ve üstten sıkıca bir bezle tutularak sabitlenir. Sıcak olduğu için dikkatli bir şekilde tepsi ve tencere birlikte ters çevrilir. Pilav tepsinin ortasına kalıp olarak çıkar. Tencerede kalabilecek et ve soğanlar pilavın üzerine ilave edilir. Tepsinin kenarlarına bir yeşil salata bir süzme yoğurt olacak şekilde yerleştirilerek sofraya götürülür. Ev yoğurdu kullanılacaksa sulanacağından kaselerde olmalıdır.
 4. Maklube Yemek Tarifi Yapımındaki Meselelerin Başlıcası Pilavın pişmesini beklerken etlerin yanma tehlikesidir. Bunu önlemek için yapışmaz tencereler seçilmelidir. Tabandaki soğan katı da faydalıdır.
 5. Kolay Maklube Yemeği Tarifi Maklube yemeği tarifi yapmaya özenip de Türkçe kelime manasında olduğu gibi “kalıplanmış” olarak çıkaramayacağını düşünenler bütün malzemeleri ayrı ayrı hazırlayabilir. Yani pilavı ayrı pişirilir. Patlıcan ayrı kızartılır, etler ayrıca pişirilir. Sonra bir tencereye yerleştirilip ters çevrilir.
 6. Maklube Nerenin Yemeği Maklube (Arapça: مقلوبة), Suriye, Irak, Filistin ve Ürdün gibi Levant ülkeleri başta olmak üzere Türkiye'de de Arapların azınlıkta yaşadığı Siirt, Hatay ve Mardin gibi yörelerde pişirilen bir yemektir. Osmanlı mutfağında da yer alır.
 7. Maklubede Et Kuzu eti veya dana eti de kullanılabilir. Süt danası eti, kuzu eti gibi çabuk pişer, haşlama gerekmez. Lakin sığır etini ilk önce düdüklüde hafif haşlayıp öyle kavurmak gerekir. Bütün tavuk da haşlanıp didiklenerek kullanılabilir. Kullanılacak etler, içleri tamamen pişmemiş sadece kızartılmış etlerdir. Çünkü içi de tamamen pişmiş olursa pilav pişerken etler kurmaya başlar. Maklube yapılacak tencere veya tava etin kavrulduğu tava olursa oradaki lezzetten de istifade edilir. O etin lezzeti soğanların daha güzel karamelize bir şekilde pişmesini sağlar. Bu gaye ile kavrulan etler bir tabağa alınır, en alta soğan dilimleri yerleşince tekrar etler eklenir. Bazıları da soğanları ayrı bir tabaka olarak kullanmaktansa etlerle ve bir miktar yağla birlikte kavurup en alt katman olarak kullanır.
 8. Maklubede Pirinç Bazıları pirinci sadece beyaz suyu gidene dek yıkayıp süzerek kullanır. Islatıp bekletmeyi tercih etmez. Öyle de olsa tereyağında kavrulduktan sonra maklubeye dahil etmek isabetlidir. Hafif şişmiş pirincin maklube tenceresine daha iyi yayılacağı, daha düzgün yerleştirileceği düşünülerek yekun dört su bardağı su eklenecek pirincin bir su bardağı suyu kavrulduğu yerde tuzla beraber dökülebilir. Daha sonra maklube tenceresinde ilave üç su bardağı sıcak su, kısmen etin haşlama suyu olarak ilave edilir. Normal pilava eklenen sudan bir miktar daha az eklemek de faydalı olabilir. Suyu eklemeden evvel hafifçe bastırılmış olan pirincin yerinden çıkmaması, şeklinin bozulup dağılmaması için su yavaşça eklenir veya su dökülürken araya bir kevgir konulur. Su meselesi mühimdir. Zira hazır olup olmadığını anlamak için kenardan açıp en altına bakılabilir. Dipte su varsa maklube çevrildiğinde dağılır. Bir müddet daha pişirilir. Suyunu tamamen çekmişse hazırdır. Yıkanmış pirinci kavurmadan kullanmak isteyenler kaşıkla ince bir pirinç tabakası sererek üzerine tuz ve karabiber ekip, tekrar pirinç ekleyip, bitene kadar bu şekilde yerleştirebilir. Ayrıca su çekme seviyesi biliniyorsa basmati pirinç daha şık durabilir.
 9. Maklubede Yoğurt Sulanmaması için süzme veya katı yoğurt kullanılır. İstenirse sarımsakla karıştırılır. Elde sulu yoğurt varsa süzülür veya kaselerde sunulabilir.
 10. Maklubede Salata Farklı salatalar kullanılabilir. Marul, salatalık, domates ve soğandan oluşan bol limonlu, hafif sirkeli bir salata olabilir.
 11. Maklubede Sebze Kızartma Yemek karıştırılmayacağı için sebzeleri kızartma sırasında bir miktar tuz eklemek faydalı olabilir. Yerleştirirken etlerin üzerine kızartılmış domates dilimleri de konulabilir.
 12. Maklubede Tencere Yayvan tencerelerden çok, çok geniş olmayan yüksek tencereler daha uygundur.
 13. Makrome pilav nasıl yapılır? "Maklube" kelimesine yabancı olanların aklında kalan isimdir. Bilindiği gibi "makrome" Fransızca macremé'den gelen "Kalın iplikle elde örülmüş iş." manasındadır.
 14. Maklube Pilavının Yanına Ne Gider? Maklubenin mahalli sunumu resimde olduğu gibi salata ve yoğurtta ihtiva eder. Bu şekilde servis yapılmayacaksa SALATA🥗, YOĞURT veya NANELİ AYRAN🥛🧊yanında verilebilir. KARIŞIK TURŞU yanına yakışabilir. KAYISI HOŞAFI🥤🍹, VİŞNE SUYU🥤🍹, LİMONATA🍋🍹, KARADUT ŞERBETİ🍹🥤, REYHAN ŞERBETİ🍹🥤, RAMAZAN ŞERBETİ☪️📿🕌🍹🥤 veya ÜZÜM🍇 SUYU🍹 gibi bir içecek tamamlayıcı olacaktır. Maklube et ve pilavı içinde sunduğundan bir ana yemek olarak ele alınır. Yanında bir 🥣EZOGELİN ÇORBASI🍲 gibi bir 🥣ÇORBA🍲, ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE gibi bir ZEYTİNYAĞLI, ASTARLI SÜTLAÇ Zerdeli Sütlaç, Gaziantep; Imtabbaka, Mardin bir TATLI le nefis bir menü oluşturabilir.
 15. Mardin Usulü Maklube Tarifi Maklube pilavı tarifi büyük benzerlik gösterir. Bir kilo kuşbaşı kuzu eti haşlanıp sonra güzelce kavrulur. İkişer adet küp doğranmış patlıcan, dilimlenmiş biber ve patates ayrı ayrı kızartılır. Tencerenin tabanına evvela et, üzerine sırasıyla patlıcan, patates ve biber yerleştirilir. Nihayet yıkanıp süzülen bir kase pirinç üzerine eklenir. Karabiber, yenibahar, tuz ve üzerini bir parmak aşacak seviyede sıcak su ilave ederek pişirilir. Suyunu çekip on dakika dinlendikten sonra yavaş ve dikkatli bir şekilde ters çevrilir, süslenip sunulur.
 16. 10 Kişilik Maklube Tarifi Daha büyük bir tencere ile maklube pilav tarifindeki malzeme miktarı iki katına çıkartılarak yapılabilir.
 17. Siirt Perde Pilavı Tarifi PERDE PİLAVI TARİFİ (Siirt)🍚