mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PERDE PİLAVI TARİFİ (Siirt)🍚

Siirt perde pilavı nasıl yapılır? Tarifi nedir? Farklı bir pilav tarifi arıyorsanız Siirt usulü perde pilavı tarifi tam size göre... Gerçek perde pilavı tarifi hangisidir? Perde pilavı hangi yöreye ait? Meşhur perde pilavı tarifi denince Mardin perde pilavı tarifinden çok Siirt'e özgü perde pilavı tarifi anlaşılır. Aslında her ikisi de tavuklu perde pilavı tarifidir. “Tavuklu perde pilavı tarifini istiyorum” diyenlere işte gerçek en güzel en kolay tavuklu bademli açma yufkalı perde pilavı resimli tarifi...

Perde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir Siirt

Tavuklu Perde Pilavı Tarifi Malzemeleri Nelerdir?

İki su bardağı pirinç

İki adet tavuk butu

Bir buçuk su bardağı kabukları soyulmuş badem

Bir çay bardağı kuş üzümü

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Üç yemek kaşığı tereyağı (bir yemek kaşığı tencereyi yağlamak için)

Perde Pilav Hamuru Malzemeleri:

Üç adet yumurta

100 gr tereyağı

Üç - dört yemek kaşığı yoğurt

Bir paket kabartma tozu

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Alabildiği kadar un

Perde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir SiirtPerde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir Siirt 2Perde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir Siirt 4Perde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir SiirtPerde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir SiirtPerde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir Siirt

Kolay Perde Pilavı Yemek Tarifi - Tavuklu Perde Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Pirinç ve tavuk: Perde pilavının yapılışı için iki bardak pirinç sıcak su içinde bir iki saat bekletilir. Tavuk butları yıkanır, dış kısımdaki derileri soyulur ve üzerini bir miktar geçecek kadar su konarak kısık ateşte haşlanır. Pişince kemiklerinden ayrılarak didiklenir. Farklı aromalar için haşlama suyuna bazı sebze parçaları, kuru soğan ilave edilebilir. Tavuğun sululuğu, kuru olmaması da perde pilavı için değerlidir.
 2. Perde Pilavı Yapılışında Bademler: Beş - altı dakika su içinde haşlanan bademler süzdürülür. Biraz soğuduktan sonra kabukları kolayca soyulur.
 3. Perde Pilavının Tarifi: Kabukları soyulan bademlerin yarısı ayrılır. Yarısı eritilen tereyağda kavrulur. Üzerine yıkanan pirinçler eklenir. Yedi - sekiz dakika kavrulan pirinçlerin üzerine üç bardak kadar tavukların piştiği sudan konulur. Üzerine tuzu atılır. Didiklenen tavuk etleri bu esnada pilava ilave edilir. Kısık ateşte pilav pişirilir. Altı kapatılır, üzerine karabiber ve kuşüzümleri eklenir. Pilav lapa değil diri durumda ama pişmiş olmalıdır.
 4. Siirt Perde Pilavı Hamuru Tarifi - Perde Pilavı Hamuru Nasıl Yapılır? Bu esnada hamur açılır. Yumurta ve yoğurt çırpılır. Bir miktar un konulur. Üzerine tuz, kabartma tozu ve tereyağı eklenerek yoğrulur. Gerekli un ilavesi ile ele yapışmayan rahatça açılabilen bir hamur elde edilir. Hamur biri büyük diğeri ondan daha küçük iki parçaya ayrılır. Perde pilav hamuru önce büyük parça merdane ile pilav için kullanılacak kaptan biraz daha geniş olacak şekilde (yani tabanı kaplayıp yan kısımlardan sarkacak kadar) açılır.
 5. Perde Pilavına Şekil verme: Pilavın yapılacağı kap tereyağı ile iyice yağlanır. Bazıları hamurun daha iyi kızarması gayesi ile bu yağa çok az miktarda pekmez ilave ederler. Ayrılan bademler tabana ve kabın yan kısımlarına gelecek şekilde yerleştirilir. Üzerine açılan hamurun büyük parçası düzgünce konulur. Harmanlanan pilav hamurun üzerine dökülür. Daha küçük açılan hamur parçası pilavı tamamen örtecek şekilde yerleştirilir. Kenarları iyice bastırılarak pirinçlerin dışarıya çıkmaması sağlanır.
 6. Perde Pilavını Pişirme: Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Pişen Perde Pilavı (Siirt) beş - altı dakika dinlendikten sonra büyük bir düz kaba ters çevrilir, sıcak olarak servis edilir. İyi bir perde pilavının üst hamurunun çatlamaması ve kırılmaması gerekir. Hamurun kaplamasının güzelce kızarması, bıçakla kesilebilmesi ve kıyır kıyır olması gerekir. Bademler güzelce dizilmiş, baharatı dengeli, fırındaki pişme süresi aşılmamış, tavuk kurumamış olmalıdır.

Perde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir Siirt

Siirt Perde Pilavı Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Siirt Perde Pilavı Püf Noktaları

 1. Normalde hususi perde pilavı kabı veya tenceresi vardır ancak perde pilavı tarifi borcamda, ısıya dayanıklı cam bir kapta, bir döküm tencerede yapılabilir. Kek kalıbında perde pilavı tarifi için büyük boy yuvarlak kek kalıbı kullanılır. Dilimleyerek servis edilir.
 2. Pratik perde pilavı tarifi hazır yufkadan yapılabilir. Perde pilavı tarifi yufkalı veya milföyle perde pilavı tarifi olarak yapılacaksa bazen yalancı perde pilavı tarifi olarak adlandırılır. Hazır yufkadan perde pilavı daha kısa sürede yapılabilse de hazırlanırken yufkanın delinmemesine itina gösterilmelidir. Açılan milföy hamurları kullanılarak perde yapmak diğer bir usuldür.
 3. Orjinal perde pilavı tarifi yukarıdaki şekilde olmasına rağmen kolay etli perde pilavı tarifi, ciğerli perde pilavı tarifi, köfteli perde pilavı tarifi, iç yağlı perde pilavı, patlıcanlı perde pilavı tarifi, hazır yufkadan perde pilavı tarifi, milföylü perde pilavı tarifi de gayet lezzetli tercihler olabilir. Ayrıca patlıcanlı etli perde pilavı tarifi nefis yemek tariflerindendir.
 4. 4 kişilik perde pilavı tarifi: Perde pilavı yapımında büyük bir kap kullanmak yerine bir kişilik kaplar kullanılarak biraz daha zaman alsa da porsiyonluk perde pilavı tarifi elde edilebilir. Bu gaye ile sıvı yağla yağlanan ısıya dayanıklı kase veya güveç gibi herhangi bir fırın kabının içerisine bademleri yerleştirilip üzerine açılan hamur döşenir. Hamurlar porsiyon adedince kullanılacak kabı alt üst örtecek büyüklükte açılır. Bütün porsiyonlar hazırlanınca fırında kızarana kadar yarım saat civarında pişirilir. Daha sonra ters çevirip sunulur. Hamur nispeten yağlı bir yapıda olduğu için ters çevrilince yapışmayıp çıkar.
 5. Tepside perde pilavı tarifi: Siirt'in perde pilavı tarifini hazırladıktan sonra hususi tencere veya kalıp bir siniye ters çevrilerek kubbe şekline gelen tek parça yemek üst taraftan dilimlenmek suretiyle bir çiçek şekli ile ikram edilebilir.
 6. "Perde pilavı Siirt nasıl yapılır?" dendiğinde bademli perde pilavı tarifi akla gelir. Fındık ve ceviz kullanılmaz. Lakin bademlere kalp şekilleri verenler de vardır.
 7. Perde pilavı tarifi kolay bir şekilde yapılabilmesine rağmen bazen pişme problemleri yaşanabilir. Bu durum kullanılan fırın ve pişirme kabının niteliğine göre farklı tedbirleri gerektirir. Bütünüyle kapalı bir kap kullanıldığında alt üst edilmek suretiyle fırında dengeli olarak pişmesi temin edilebilir. Porsiyonluk yapıldığında üst tarafın aşırı pişip alt tarafın çiğ kalmasını önlemek üzere fırına bir kasede su koyma usulü de kullanılabilir.
 8. Borcamda Perde pilavı
 9. Perde pilavı yanına ne gider? Perde pilavının yanına ne yakışır? Perde pilavının yanına hangi yemek gider? 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI🍅 , ZEYTİNYAĞLI SEBZELİ ENGİNAR, KÖFTELİ İSLİM KEBABI TARİFİ (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI) ,ZEYTİNYAĞLI PATLICAN🍆, BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay), KÖZLENMİŞ KIRMIZIBİBER🌶️ SALATASI🥗, NANELİ AYRAN🥛🧊, MISIR UNLU PATATES🥔 KÖFTESİ (KROKET)
 10. Özbek pilavı tarifi nasıl yapılır? ÖZBEK PİLAVI🍚

Perde Pilavi Tarifi Nasil Yapilir Siirt 9

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Aslı