mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KÖZLENMİŞ KIRMIZIBİBER🌶️ SALATASI🥗

Önemli bir antioksidan, C vitamini ve lif kaynağı olan kırmızıbiberle birçok yemeğin yanında sunulabilecek nefis bir salata yapmak hiç de zor değil…

KÖZLENMİŞ-KIRMIZI-BİBER-SALATASI

Közlenmiş Kırmızıbiber Salatası Tarifi Malzemeleri

Dört - beş adet salçalık kırmızı (kapya) biber

İki – üç diş sarımsak

Bir yemek kaşığı sirke

Bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

KÖZLENMİŞ-KIRMIZI-BİBER-SALATASI

Közlenmiş Kırmızıbiber Salatası Tarifi

  1. Kapya biberler yıkanır, çatalla delinir ve fırın tepsisine konularak 200 derecedeki fırında közlenir. Yirmi – otuz dakika civarında közlenme tamamlanabilirse de bu süre fırına göre değişebilir. Közleme muamelesi uygun tavalarda da yapılabilir.
  2. Yeterince soğuduktan sonra közlenen biberlerin sapları kesilip elle veya bıçak yardımıyla dış kabukları soyulur. Uygun bir bıçağın sırtı kullanılarak çekirdekleri çıkartılıp iç kısımları temizlenir.
  3. Soğuyan biberler bir – iki santim büyüklüğünde kareler şeklinde kesilir ve servis tabağına alınır. İstenirse uzun ince dilimler halinde (jülyen) olarak da doğranabilir.
  4. Sirke, ezilmiş sarımsak ve zeytinyağı bir kâsenin içinde karıştırılır. Servis tabağındaki biberlerin üzerinde gezdirilir.

Not: İstenirse bir çay kaşığı tuz, bir yemek kaşığı nar ekşisi veya limon ilavesi yapılabilir. Görünüm ve lezzet gayeli olarak bir yemek kaşığı kadar haşlanmış mısır tanesi eklenebilir. Acı sevenler üzerine pul biber gibi baharatlar serpebilirler. Arzu edilirse süslemek için kıyılmış maydanoz, nane, dereotu veya ceviz içi kullanılabilir.

Kırmızıbiberin Faydaları:

Kırmızı meyve ve sebzelerde yer alan likopen en güçlü karotenoid antioksidanlardan biri olup serbest radikalleri tesirli bir şekilde bertaraf eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kırmızıbiberin içerdiği likopenin kalp ve kanser hastalıkları riskini azaltması beklenir. Yapısında bulunan bağışıklık sistemini güçlendirici A vitamini göz sağlığı açısından da faydalıdır. Taze kırmızıbiber (çuşka) C vitamini yanında potasyum açısından da zengindir.

KÖZLENMİŞ-KIRMIZI-BİBER-SALATASI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok