mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KÖZLENMİŞ KIRMIZIBİBER SALATASI🌶️🥗

Kırmızı biber közleme salatası nasıl yapılır? Mühim bir antioksidan, C vitamini ve lif kaynağı olan kırmızıbiberle birçok yemeğin yanında sunulabilecek nefis bir salata yapmak hiç de zor değil… "Közlenmiş kapya biberle ne yapılır?" denilince ilk akla gelen lezzetlerden biri... İşte davet masalarında ki sunumu şahane olan bu kırmızı biber salatasının tarifi...

KÖZLENMİŞ-KIRMIZI-BİBER-SALATASI

Közlenmiş Kırmızıbiber Salatası Tarifi Malzemeleri

Dört - beş adet salçalık etli kırmızı (kapya) biber

İki – üç diş sarımsak

Bir yemek kaşığı sirke

Bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

KÖZLENMİŞ-KIRMIZI-BİBER-SALATASI

Közlenmiş Kırmızıbiber Salatası Tarifi -Köz Biber Salatası Nasıl Yapılıyor? Közlenmiş Biber Salatası

 1. Kapya biberler yıkanır, çatalla delinir ve yağlı kağıt serili fırın tepsisine konularak 200 derecedeki fırında közlenir. Yirmi – otuz dakika civarında közlenme tamamlanabilirse de bu süre fırına göre değişir. Közleme muamelesi uygun tavalarda da yapılabilir.
 2. Yeterince soğuduktan sonra közlenen biberlerin sapları kesilip elle veya bıçak yardımıyla dış kabukları soyulur. Közlenmiş patlıcan ve biberleri közledikten sonra kolay soyabilmek için ocaktan veya fırından alınca kapaklı bir kabın içine konup on dakika bekletilirse kendi buharıyla kabukları kolayca sıyrılır. Uygun bir bıçağın sırtı kullanılarak çekirdekleri çıkartılıp iç kısımları temizlenir.
 3. Soğuyan biberler bir – iki santim büyüklüğünde kareler şeklinde kesilir ve servis tabağına alınır. İstenirse uzun ince dilimler halinde (jülyen) olarak da doğranabilir.
 4. Sirke, ezilmiş sarımsak ve zeytinyağı bir kâsenin içinde karıştırılır. Servis tabağındaki biberlerin üzerinde gezdirilir. Közlenmiş Kırmızıbiber Salatası hazırdır.

Közlenmiş Kırmızıbiber Salatası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Közlenmiş Biber Salatası Püf Noktaları

 1. İstenirse bir çay kaşığı tuz, bir yemek kaşığı nar ekşisi veya limon ilavesi yapılabilir. Görünüm ve lezzet gayeli olarak bir yemek kaşığı kadar haşlanmış mısır tanesi eklenebilir. Acı sevenler üzerine pul biber gibi baharatlar serpebilirler. Arzu edilirse süslemek için kıyılmış maydanoz, nane, dereotu veya ceviz içi kullanılabilir. Marketlerden temin edilebilen konserve mısır veya evde haşlanmış mısırlar salata için kullanılabilir.
 2. Biberler fırında közlenebilir veya daha evvel közlenip dondurucuda saklanan biberler çözüldükten sonra kullanılabilir. Kolaylık ve hız için kullanılabilecek hazır közlenmiş biber konservesi de bir çok markette satılmaktadır. Lakin kaliteli değilse köz kokusu yoktur ve sert olabilir.
 3. Közlenmiş yeşil biber salatası olarak da yapılabilir.
 4. Közlenmiş Biber ve Patlıcan Salatası, Közlenmiş Patlıcan Kırmızı Biber Salatası Közlenmiş patlıcan ilavesiyle salata zenginleştirilebilir. Dahası yoğurtlu patlıcanlı köz biberli salata hazırlanabilir. Közlenmiş patlıcan ve kırmızı biber salatası şu salatalarda da bulunan patlıcan lezzetini de ihtiva eder: PATLICANLI🍆 SALATA, PATLICANLI KÖPOĞLU SALATASI (KÖPEOĞLU)🥗🍆, BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)
 5. Közlenmiş Biber Salatası Kalori100 gramının 66 kcal olması beklenir.
 6. Cevizli Kırmızı Biber Salatası Közlenmiş Kırmızıbiber Salatası içine iri doğranmış ceviz parçaları ilave edilir. Cevizli Yogurtlu Kırmızı Biber Salatası için salatanın üzerine bir kase süzme yoğurt ilave edilir. Cevizli yogurtlu-kırmızı biber salatasına da mısır ilave edilebilir.
 7. Közlenmiş Biber Salatası Yoğurtlu Biber yoğurt lezzeti ile çok uyumlu olduğundan çok defa közlenmiş kırmızı biber salatası yoğurtlu yapılır. Közlenmiş kırmızı biber yoğurtlaması nasıl yapılır? Közlenmiş kırmızı biberleri soyulup içleri temizlenir. Bir kasedeki yoğurda bir çay kaşığı tuz ve iki diş sarımsak rendesini ilave edilip karıştırılır. Biberleri ince şeritler şeklinde doğranıp yoğurtlu karışıma katılıp karıştırılır. Servis tabağına alınarak üzeri kıyılmış maydanozla süslenir veya sıvıyağı kızdırdıktan sonra pul biber eklenerek elde edilen sos salata üzerinde gezdirilir. Diğer bir usulde közlenmiş kırmızı biber kareler şeklinde doğranır, tavaya alınıp suyu uçana dek beş dakika kadar kavrulur. İki yemek kaşığı sıvı yağ ilavesiyle on dakika daha kavrulur ve ocaktan indirilip soğumaya alınır. Bir kase kadar yoğurda tuz ve sarımsak ilave edilip çırpılır. Soğuyan biberler yoğurtla karıştırılıp servis tabağına konulur.
 8. Közlenmiş Kırmızı Biber ile neler Yapılır? AJVAR SOSU (Lutenitsa, Patlıcanlı🍆 Kırmızı Biberli🌶️ Ezme), KÖZLENMİŞ PATLICANLI BİBERLİ RULO BÖREK🍆🌶️, PEYNİRLİ CEVİZLİ KÖZLENMİŞ KIRMIZIBİBER SARMASI🧀🌶️

Kırmızıbiberin Faydaları:

Kırmızı meyve ve sebzelerde yer alan likopen en güçlü karotenoid antioksidanlardan biri olup serbest radikalleri tesirli bir şekilde bertaraf eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kırmızıbiberin içerdiği likopenin kalp ve kanser hastalıkları riskini azaltması beklenir. Yapısında bulunan bağışıklık sistemini güçlendirici A vitamini göz sağlığı açısından da faydalıdır. Taze kırmızıbiber (çuşka) C vitamini yanında potasyum açısından da zengindir.

KÖZLENMİŞ-KIRMIZI-BİBER-SALATASI

YukarıYukarı