mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Etli Yaprak Sarma Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır?

Etli yaprak sarması nasıl yapılır? Yemeklerin sultanı ve Anadolu mutfağının şaheserini hazırlamak zaman alsa da davet sofralarına layık bu lezzet sarf edilen gayrete değer. İyi bir iç malzemeyle özenerek hazırlanan etli yaprak sarma yemeği özel misafirlerin ve ev halkının hayranlığını kazandıracaktır. Soslarla veya yoğurt eşliğinde sunulan etli yaprak sarma yemeğinin suyu bile hususi bir lezzettedir. İnşa edilmesi gereken kabıyla dolmaya göre daha fazla uğraş gerektirirken iç malzeme kişiye has damak tadına uygun yapılacağından her elden farklı lezzette çıkar. Piştikten sonra alınan o cazip kokusu, iştah açan manzarası ve tiryakiliğe yol açan efsanevi lezzeti ile üşenmeyip yaptığınıza sevineceğiniz bir yemek olacaktır etli yaprak sarması… İşte püf noktaları ile etli yaprak sarması tarifi resimli olarak…

ETLI YAPRAK SARMA 1

Etli Yaprak Sarması Yemeği Malzemeleri - Etli Yaprak Sarmasına Neler Konur?

Yarım kg salamura veya taze asma yaprağı

Etli yaprak sarma yemeği iç harcı için:

Yarım kilo orta yağlı kıyma

Bir buçuk çay bardağı pirinç

İki adet büyük kuru soğan

İki adet domates

Bir yemek kaşığı salça

Tuz, karabiber

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir buçuk yemek kaşığı sumak veya iki adet limonun suyu

ETLI-YAPRAK-SARMA-YEMEGİ

Etli Yaprak Sarma Yemeği Tarifi - Yaprak Sarması Tencerede Nasıl Pişirilir? - Kıymalı Yaprak Sarması Tarifi Nasıl Yapılır? Etli Taze Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?

 1. Salamura yapraklar on dakika kadar sıcak suyun içerisinde bekletilir. Üç dört defa soğuk suyun altında yıkanarak fazla tuzlarından arındırılır ve süzdürülür. Taze yaprak ne kadar haşlanır? Yapraklar taze ise yine iki üç defa yıkanır yumuşamaları için kaynamakta olan tuzlu suyun içine batırılır. Üç dört dakika sonra alınıp süzgece çıkarılarak soğuması beklenir.
 2. Geniş bir kabın içerisine kıyma alınır. Üzerine çok ince doğranmış soğanlar, yıkanıp süzülmüş pirinçler, kabukları soyulmuş küçük küçük doğranmış domatesler ve bir yemek kaşığı salça ilave edilir. Asma yaprağının ekşi tadı istenirse yemek pişerken suyuna salça konmamalıdır. Ancak istenirse bir - iki yemek kaşığı sıvı yağda bir yemek kaşığı domates salçası kavrulur. Sarılan sarmalar bu salçalı karışımın üzerine yerleştirilir.
 3. Tuz ve karabiber eklenerek sarmanın harcı yoğrulur.
 4. Kıymalı harçtan bir tatlı kaşığı kadar konularak sigara böreği sarar gibi kenarları içe katlanarak sıkı bir şekilde sarılır. Sarma usulü resimleri Antakya Usulü Zeytinyağlı Yaprak sarması için: YALANCI DOLMA (ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA)
 5. Sarmalar düzgün bir şekilde tencereye yerleştirilir. Yerleştirme tamamlandıktan sonra üzerlerine sıvı yağ gezdirilir (salçalı yapılmıyorsa).
 6. Bir - iki çay bardağı su ile yemeğin buğulanması sağlanır.
 7. Etli yaprak sarma ne kadar su? Yaprak sarması ne kadar su konulur? Sarma pişirirken suyuna ne konur? Pişme aşamasında sarmaların üzerini geçecek kadar kaynamış su ilave edilir.
 8. Sarma pişirirken suyuna ne konur?Zeytinyağlı veya etli farketmez, yaprakların da sunduğu ekşilik aranan lezzettir. Bu gaye ile iki limonun suyu ilave edilebilir. Daha iyisi, bir bardak suya konulan bir buçuk yemek kaşığı sumağın üzeri sıcak suyla tamamlanıp bekletildiğinde elde edilen su yemeğe katılır.
 9. Yemek, kapağı kapatılıp kısık ateşte pişirilir. Sarmaların açılıp dağılmaması için ocağın altı çok açık olmamalıdır. Sarmaların üzerine baskı olsun diye bir tabak ters şekilde kapatılır. Bu gaye ile üretilmiş delikli dolma sarma taşı da kullanılabilir. Ancak bunların topraktan yapılmış bir kısmının kokusu yemeğe sinebileceğinden gerçek taştan oyulmuşu; o yoksa, ters çevrilmiş porselen yemek tabağı tercih edilmelidir.
 10. Pişen Etli Yaprak Sarma Yemeği isteğe göre yanında yoğurtla servis edilebilir.

ETLI YAPRAK SARMA 2

BURAYA KADAR OLAN TARİF YETERLİDİR. İLAVE BİLGİ İSTEYENLER AŞAĞIDAKİ TEFERRUATLI KISMI OKUYABİLİR:

Etli Yaprak Sarma Yemeği Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Etli Yaprak Sarması Püf Noktaları

 1. En güzel yaprak sarması yemeği tarifi için sarma hangi yaprakla yapılır? Pazarda "uç yaprak" diye satılan güzel yapraklar hangi asmadandır? Tokat’ın meşhur sarmalık asma yaprağını çokları bilir. Tokat yöresinde otuz civarında farklı üzüm yetişir. Narince, çavuş, kömüş ciciği, şıralık, kara üzüm sarmalık yaprak olarak toplanır. Tokat Narince üzümünün yaprağı en iyisi olup ince, damarsız ve tüysüzdür. Asma yaprağı mayıs ortalarında toplanmaya başlanır, toplama yapraklar sertleşmeden temmuz ortasına kadar sürer. Yaprak sabah erkenden toplanır. İlk önce büyük boy, sonra orta boy, en son kırımda küçük boy yapraklar toplanır. Mayıs kırımında toplanan büyük yapraklar zeytinyağlı sarma, temmuzda son kırımda toplanan küçük yapraklarla etli sarma yemeği yapılır. Mayıs ayında toplanan yapraklar incecik, dantelsi yapısı, sarı rengi ve mayhoş tadıyla zeytinyağlı sarma yemeğine ayrı bir lezzet katar. Bütün bir kış yiyebilmek için yapraklar salamurada saklanır.
 2. Etli yaprak sarma tarifi için asma yaprağı seçimi: Sarma yemeği yapılacak yaprak çok büyük olmamalı, açık yeşil renkte, düzgün şekilde, ince, damarsız, temiz ve orta büyüklükte veya küçük olmaları ideal olabilir. Yaygın marketlerde satılan salamura yaprakların bir kısmının kalın, sert, kart ve aşırı kalitesiz olabileceği dikkate alınmalıdır. Bir kısmı renkleri değişip yumuşayana kadar haşlama süresi uzun tutularak kullanılabilir hale gelebilir. En iyisi, mevsiminde iyi cinslerinin körpelerinden satın alarak salamurayı bizzat yapmaktır. Yapraklar küçük seçilirse hem kolayca yenebilecek şekilde küçük damarlı olurlar hem de iç malzeme ve yaprak dengesi daha iyi korunur. Sert ve damarlı yaprak kullanılırsa, sarma içi ne kadar lezzetli de hazırlansa sarma yemeği sert olabilir; yumuşak, kehribar renginde ince damarlı veya damarsız yaprak tercih edilmelidir. Malatya civarında fasulye ve kiraz yapraklarından da sarma yemeği yapılmaktadır.
 3. Sarma iç harcı nasıl hazırlanır? Kıymalı yaprak sarma içi tarifi, Etli yaprak sarmasi ici nasil hazirlanir? Bazı yörelerde kıymalı yaprak sarması iç harcına, yemeğin kendi tadının, ekşi lezzetinin öne çıkması için iç malzemeye salça ve karabiber haricinde baharat konulmaz. Yaprak sarma içindekiler hususunda bu tercih yemeğin sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurtla bile sunulmamasını gerektirir. Bununla beraber etli yaprak sarması içi hazırlamak için kimyon, kırmızı pul biber, toz kırmızıbiber, kuru veya taze nane, maydanoz, dereotu, yeşil soğan, dövülmüş sarımsak gibi malzemelerin katıldığı farklı damak tadının hâkim olduğu bölgeler de vardır. Kıymalı yaprak sarma harcına veya pişirme suyuna acı biber salçası ilave ediliyorsa ve acıya fazla rağbet edilmiyorsa karabiber eklerken ölçülü olmak gerekir. Etli yaprak dolmasının harcının içine domates konulması harcı çok sulu yapabilir. Kıymalı yaprak sarması harcı salçalı olarak veya salça ve domates kullanılmadan sade yapılabilir. Her ne kadar "etli" kelimesi "kıymalı" manasında kullanılıyorsa da bir tür Arap dolmasında etli yaprak sarma kıymasız olarak Kuşbaşı Etli Sarma olarak parça etle yapılır. Yaprak sarmanın yapılış resimleri için Yalancı Dolma: Zeytinyağlı Yaprak Sarma
 4. Etli Yaprak Sarması Tarifinde Ekşiliğin Seviyesi, Ekşili Etli Yaprak Sarması Tarifi, Yaprak sarma altına ne konur?  Asma yaprağının yemeğe verdiği ekşi lezzet çokları için yeterli olurken kimileri bu ekşiliği daha yukarı taşımak ister. Bu gaye ile tencereye yerleştirilmiş etli yaprak sarmalarının üzerine ilave yapraklar ve bir adet limon dilimlenip dizilirken tencerenin en altına yaprak sapları konulur. Limonlu Bodrum sarması tarifinde taze asma yapraklarının bastırıldığı suya da bir limon sıkılır. Ayrıca sarmaları dizip üzerine bir tabak kapattıktan ve iki – üç su bardağı su ilave ettikten sonra bir çay bardağı limon suyu da dolmaların üzerine gezdirilir. Limonlu etli yaprak sarma haricinde etli yaprak sarmanın ekşiliğini arttırmak için koruk suyu veya can eriği ile pişirilebildiği gibi etli yaprak sarma sumaklı veya nar ekşili de yapılır.
 5. Sarma Yemeğinde etin yağ seviyesi ne olmalı? Harca yağ konur mu? Eğer kıyma yeterince yağlıysa (koyun kıyması veya koyun dana karışık kıyma) buna gerek kalmaz. Ancak yağsız bir kıyma ise hazırlanan harca yoğurma öncesi bir miktar sıvı yağ ilave edilir. Kimi yörelerde satır kıymasına üçte bir oranında kuyruk yağı da ilave edilir. Erzurum etli yaprak sarması tarifinde, etli yaprak sarma Erzurum usulünde iç harçta et bol miktarda yer alır.
 6. Sarma yemeğinde harç pişirilip mi sarma sarılır? Malzemeler çiğden mi yapılıyor; yoksa kavurmak gerekiyor mu? Kıyma dâhil malzemelerin hepsi çiğ olarak kullanılır, birlikte pişerler. Normal şartlarda olmaması lazım ancak bir sebeple iç harcı sert kalıyorsa iç harcı da hafif kavrulabilir. Bu arada etli yaprak sarmasını kavurmayla yapan bazı yörelerde var…
 7. Sarma yemeğinde pirinç mi pilavlık bulgur mu kullanılır? Etli Yaprak Sarması Bulgurlu Yaprak Sarma nasıldır? Farklı yörelerde biri veya diğeri, bazen de karışımı kullanılır. Etli yaprak sarma pirinçsiz olabildiği gibi bulgurlu pirinçli yapıldığında bulgur ilavesi pirinçlerin kırılmasını da önleyebilir. Diyete uygunluk bakımından Etli Yaprak Sarma Bulgurlu tarifi tercih edilir. Konya usulü etli yaprak sarma yapımında yalnızca veya pirinçle aynı miktarda "düğü" tabir edilen ince bulgur kullanılır. Kimileri için etli yaprak sarması tarifi baklalı veya yeşil mercimekli daha nefis iken farklı lezzet arayanlar artık Türkiye’de yetiştirilmeye başlanan kinoa ve greçka gibi mahsullerden yararlanırlar. Etli Yaprak Sarması Tarifi Sivas Etli yaprak sarması Sivas usulü olacaksa sarmalar ince bulgurla yapılır. Bazen sarmanın yumuşak olması için ince bulgurla beraber çok az da kalın (pilavlık) bulgur konur. Yine de sarma içi hazırlanırken “bulgur yükü” denmemesi için bulgur nispeten az konur. Tokat’tan gen salamura asma yaprakları olabildiğince küçük sarılır. Hatta büyük yaprakları ikiye üçe bölünerek sarılır. Her zaman yapılabilse de etli yaprak sarması Sivas’ta Ramazan ve Kurban Bayramlarında hemen her evde hazırlanan ve misafirlere mutlaka ikram edilen değişmez yemeklerdendir. Öyle ki bu bayram yemeğine “Bayram Sarması” da denir. Yanında ayran çorbası, kurban bayramı ise kavurma, üzüm hoşafı, bol etli türlü, baklava ve sütlaç ikram edilir...
 8. Sarma yemeği harcını yoğurma: Karıştırma kabına alınan malzemeler özleşip karışmalarına yetecek kadar elle bir kez yoğrulur. Çok fazla yoğrulursa pirinçler kırılacağı gibi sarma da sert olabilir.
 9. Sarma yemeğinde tencere dibine yaprak döşeme, Sarmanın altına hangi et konur? Sapları kesilmiş bir kısım asma yaprakları (bilhassa yırtık, aşırı büyük veya şekli bozuk yapraklar) ve yaprak sapları yemek pişerken tencerenin dibi yanmasın, sarmalar yapışmasın, ilave ekşilik ve lezzet sağlasın diye zemine yerleştirilir. Ancak yeterli su ilavesi ile pişirildiğinde dibinin tutması kaygısı yersizdir. Aynı hedeflerle lezzetin bir miktar değişmesini göze alarak domates kabuğu, halka halka kuru soğan dilimleri, ince doğranan havuç ve pırasayı tabana dizenler de vardır. Kimileri de bu maksatlardan ziyade yüksek bir lezzet hedefiyle etli orta boy koyun kaburga kemiklerini tencerenin zeminine koyarak meşhur Kemikli Yaprak Sarma yemeğini elde ederler. Bazıları etli yaprak sarması kaburgalı olduğunda en güzel etli yaprak sarma tarifi olduğunu söyler.
 10. Sarma yemeği için salamura asma yaprağı tuzu giderilmesi, Salamura yaprak kaç dakika haşlanır? Salamura olarak satılan yapraklar bozulmadan muhafaza edilebilmesi için çok fazla tuzlu yapılmaktadır. Aşırı tuzundan arındırılmaları gerekir. Tarifteki usul haricinde salamura yapraklar bir gece öncesi suya konulur ve arada suyu değiştirilirse sabaha kadar tuzu gidecektir. Daha az zamanı olanlar yaprak yaprak açıp kaynamakta olan bol suda beş – on dakika bekletip birkaç su yıkayıp aralarda yaprakları ters yüz edebilirler. Kevgirle alınan yapraklar bir süzgeçte süzdürülüp soğuk sudan geçirilir. Yapraklar sudan çıkınca avuçlar arasında hafifçe sıkılıp tek tek açılarak zedelemeden sapları ayıklanır. Soğuk suda durulandıktan sonra fazla suları süzdürülür.
 11. Sarma yemeği için sert üzüm yaprağı nasıl yumuşar? Taze yaprak kaç dakika haşlanır? Taze asma yapraklarının sertliğinin giderilmesi: Yapraklar yıkandıktan sonra tencereye veya derin bir tepsiye aktarılır. Üzerini aşacak kadar su, tuz ve limon suyu eklenerek, yapraklar sararıp yumuşayana, sap kısımları kolayca kopana dek üç beş dakika kadar haşlanır. Daha sonra haşlanan yapraklar birkaç kez soğuk suyla yıkanıp, bekletilerek suyu süzdürülür ve sapları koparılır.
 12. Etli yaprak sarması yemeğinin tuzu: Salamura yaprakların tuzunun tamamen çıkarılabilmesi çok defa mümkün olmadığından harca eklenecek tuz miktarında ölçülü olmak gerekir. Üzüm yaprağı sarmasında bu dikkate alınmazsa yapılan sarmanın aşırı tuzlu olduğu yemek servis edildikten sonra anlaşılır. Fazla pişerek suyunu kaybeden veya tekrar ısıtılan yemeklerde bu durum daha fazla öne çıkar. Sarmanın iç harcı hazırlanırken yaprakların tuzu kontrol edilmeli, ona göre tuz eklenmelidir. Eğer yapraklar tuzlu ise iç harca tuz konulmamalıdır.
 13. Etli yaprak sarması tuzlu olursa ne yapmalı? Sarma içi tuzlu olursa ne yapmalı? Salamura yapraklar çok tuzlu ise iç harcını az tuzlu yapmakta fayda vardır. Fazla zaman olmadığı için yeterince suda bekletmeden sarmak durumunda kalınırsa veya yaprak tuzu ile iç harcın tuzu tam ayarlanamamışsa ve durum yemek pişmeden fark edilirse patates bir çare olabilir. Önce kabukları soyulup dilimlenen patatesler tencerenin dibine yerleştirilir. Birkaç sıra sarma dizip araya ve en üste yine bir sıra patates dizilir. Patatesler fazla tuzu çekecektir. Pişmiş yaprak sarması tuzlu olursa… Piştikten sonra tuzlu olduğu fark edilen sarmalar başka tencereye aktarılıp tekrar patatesle biraz daha kaynatılır. Patates sarmanın aromasını değiştirecekse de bu sarmaları kurtarmanın bedeli olarak kabul edilebilir. Sarmalar piştikten sonra eğer ağzı yakacak kadar çok tuzlu değilse bol yoğurtla sunulabilir. Üzerine az bir salçayla tuz katmadan sos yapılabilir. Diğer durumu hafifletici öneriler arasında limon dilimleri konarak su ekleyip iyice pişirilmesi de var. Sarma yemeğine tabak bastırdıktan sonra tencere ağzına kadar soğuk su doldurup beş altı kez dökülmesi önerilen teknikler arasındadır.
 14. Sarma Yemeği için taze yaprak dondurucuya konulabilir mi? Kaliteli (ince ve az damarlı) taze yaprak bulunduğunda kaynar suyun içinde kısa bir süre tutup süzdükten sonra paketlenip dondurucuya konulursa kullanılmak istendiğinde çıkarılıp biraz ılık suda bekletilince aynı tazelikte olurlar.
 15. Asma yaprağı nasıl sarılır? Etli Yaprak Sarma Nasıl Sarılır? Sarmaya başlamadan yaprakların sapları kopartılıp temizlenir, her bir yaprak düzeltilip üst üste konulur. Umumiyetle etli yaprak sarması yapılışında yapraklar küçük olduğu için daha kısa, küçük, hafif bol, kalın, dolgun ve tombul olarak sarılır; zeytinyağlı yaprak sarması gibi serçe parmağı inceliğinde uzun bir şekilde sarılmaz. Yaprağın damarlı mat tarafı üste, parlak pürüzsüz tarafı alta gelecek ve sap yönü sarana bakacak tarzda düz bir zemine veya tabağa serilir. İçine istenen ölçüde harçtan kenarlarda boşluk bırakacak şekilde yaklaşık bir yemek kaşığı kadar tam ortasına konulup yayılır. Önce her iki yanından kıvrılarak harcın üzerini kapatacak şekilde ortaya doğru katlanır, ardından sap kısmından ileri doğru pirincin şişeceği de hesaba katılmak suretiyle aşırı sıkı olmayacak ve açılmayacak tarzda rulo şeklinde dürülerek sarılır. Yaprak çok sıkılırsa pirinç veya bulgurlar pişerken hacimlerinin iki katı olacağı için patlayıp yırtılır, çok da bol veya gevşek olursa sarmalar pişince dağılır, cazibesiz ve lezzetsiz olur. Aslında kolay yaprak sarma tarifi için avuç içinde yapılan sarma en hızlısıdır. Avucun içinde sarma tercih edilirse sap tarafı karşıya bakacak tarzda başlayıp kendine doğru sarmak daha pratiktir. Yeterli hıza ulaşamayıp “Kolayı var mı?” diyenler için yaprak sarma makineleri iş görebilir.
 16. Sarma yemeğinde sarmaların dağılmaması için ne yapılır? Dolma taşı veya uygun büyüklükte bir porselen servis tabağı sarmaların üzerine yerleştirilir. Yine de boşluk kalırsa cay tabağı gibi malzemelerle desteklenebilir. Alttaki sarmaların üsttekilerden biraz daha yumuşak olması normaldir. Ancak dağılıyorlarsa gereğinden uzun süre veya çok yüksek ateşte pişirilmiş olabilirler. Etli yaprak sarması Kayseri usulünde sarmaların dağılmaması için kullanılan teknik sarmaları tencereye yan değil dik şekilde yerleştirmektir. Bu usul altta kalan sarmaların aşırı pişerek irileşmelerini önlemektedir. Etli yaprak sarma yapılışında sarmalar bütün harç bitene kadar aynı şekilde sarılıp derin bir tencereye aralarda boşluk bırakmadan, bitişik olarak dizilir.
 17. Evde yaprak sarmanın suyu ne kadar olmalı? Sarma pişirirken ne kadar su konur? Sarmanın dibi tutar mı, çiğ kalır mı? Su ölçüsü, kullanılan pirinç ve bulgur cinsiyle, yaprağın kalitesiyle alakalıdır. Bir - iki çay bardağı su ile yemeğin buğulanması sağlandıktan sonra pişme aşamasında sarmaların üzerini çok az geçecek kadar geçecek kadar kaynamış su ilave edilir. İki - iki buçuk su bardağı su gibi sabit bir su miktarı önermek doğru değildir. Suyunu çekene kadar pişmeme ihtimaline karşılık kenarda biraz sıcak su bulundurulur. Bu nedenle arada bir suyunu kontrol etmek gerekir. Yetecek suyun ne olduğu, yemeğin hafifçe de olsa alttan yanıp yanmaması, yemeğin dibinin tutup tutmaması sadece su ile değil ocağın ayarı ve tencerenin özelliği ile de alakalıdır. Ocağa alınan tencere, önce birkaç dakika kadar harlı veya orta ateşteyken kaynadıktan sonra kısık ateşe alınmazsa su bittiğinde alttakilerin yanma üst sıradakilerin pişmeme durumu olabilir. Sarmaların seviyesine kadar su konulup bir tabak bastırılır tencerenin kapağı kapatılırsa kısık ateşte yemek suyunu yavaş yavaş çekerken yapraklar doğru zamanda ağır ağır pişecektir.
 18. Taze yaprak sarması kaç dakikada pişer? Kıymalı yaprak sarması kaç dakikada pişer? Etli yaprak sarması kaç saatte pişer? "Etli yaprak sarma ne kadar sürede pişer? Yaprak sarma piştiğini nasıl anlarız?" mevzusu çok merak edilen bir husustur. Eklenen suyun kaynaması sonrası kullanılan malzeme kalitesine (pirincin cinsi, yaprağın sertliği ve kalınlığı) bağlı olarak kısık ateşte yirmi beş ila otuz beş dakika, sarmalar çatal batırıldığında yumuşacık olana kadar pişirilmesi gerekir. Bu nedenle etli yaprak sarma pişirme süresi değişkenlik gösterebilir. Güveçte veya düdüklüde pişenler bir yana bırakılırsa “Etli yaprak sarma kaç dakikada pişer?” sualinin cevabı “Ortalama olarak otuz dakika sürmesi beklenir” olacaktır. Bununla beraber pişme süresi bittikten sonra kapağı hemen açılmayıp kendi buharında en az on dakika kadar dinlendirilir. "Düdüklüde yaprak sarması kaç dakikada pişer? Düdüklü tencerede yaprak sarması ne kadar sürede pişer?" deniyorsa etli yaprak sarması düdüklüde düdüklünün cinsine bağlı olarak orta ateşte on - on beş dakikada pişirilir. Düdüklüde pişerken dağılma ihtimali daha çoktur. Bu sebeple tercih edilmeyebilir. Yaprak sarma kac dk pişer? mevzusu yaprağın, sarma malzemesi olan pirincin vasfına göre de değişebilir.
 19. Sarma yemeğinde iç fazlaysa biber dolması ve köfte yapılabilir mi? Bu iç malzemesi biber dolması için de uygundur. Hatta bazıları yemeğin yarısını birinden yarısının diğerinden yapar. Bazen de yaprak ve dolma biberi gibi malzemeler tamamen bitince kalan içe köfte şekli verilerek tencereye konulur. Aslında malzeme bitmese de bu acemilerin “Sarmanın piştiği nasıl anlaşılır?” meselesine de çaredir. Eğer pirinçler pişmişse ortaları beyaz beyaz değilse sarmalar pişmiştir. Bakarak anlaşılmazsa tadarak anlaşılır.
 20. Etli Yaprak Sarma Sosu, Sarma yemeğinin sosu: Sarma piştikten sonra ocağı kapatmaya beş on dakika kala ekşili bir sos dökülebilir. Bir yemek kaşığı biber ve/veya domates salçası (veya bir adet domatesin rendesi), sıvı yağ ve/veya tereyağı, kımızı toz biber, karabiber, nane, dövülmüş sarımsak ve bir limonun suyu ile yapılır. Ufak bir tencere veya sosluğa konan sıvı yağında salçayı biraz kavurup kalan malzemeler konularak bir iki dakika pişirip dolmaların üzerine gezdirilir. Su ilavesi bu sosla beraber de yapılabilir. Rengin daha koyu olması için sosa salça dâhil edilir.
 21. Sarma yemeği servisi: Etli yaprak sarma yanına ne gider? Etli yaprak sarma sunumları nasıldır? Sarma ile hangi yemekler yapılır? Pişen dolma servis tabağına alınır. Yanına sade süzme yoğurtla veya yoğurtsuz sıcak veya ılık olarak servis edilir. Sunum öncesi sarmaların üzerine tereyağıyla kavrulmuş kırmızı pul biber gezdirilebilir. Bu sosa arzuya göre ezilmiş sarımsak ilave edilebilir. Etli yaprak sarmanın yanına ne gider? Bir menü hazırlanmak istenirse 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI🍅 VEYA 🥣DÜDÜKLÜDE KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, TARATOR SOSU🥗, NANELİ KOLAY HAYDARİ🥗, PATATESLİ🥔 BROKOLİ🥦 SALATASI🥗, PATATESLİ KABAKLI MÜCVER🥔, DOMATES SOSLU ŞAKŞUKA🍅 Kuru Kayısı Hoşafı Nasıl Yapılır?🥤🍹Etli Sultan Kebabı Tarifi (Yufkalı Bohça Kebabı)Kolay Cacık Tarifi, Nasıl Yapılır?Közlenmiş Patlıcanlı Biberli Rulo Börek🍆🌶️
 22. Etli yaprak sarmalarında yaprakların kararması nasıl önlenir? Yaprakların canlı yeşil olması kuruyup kararmaması için yemek sıcakken üzerinin açılmaması gerekir; hava alması yaprakların kararıp kurumasına yol açabilir. Kapağı kapalı olarak sarmaların ılınması beklenilmelidir.
 23. Sarma mı dolma mı? Türkiye coğrafyasının tamamına yakınında yapılan etli sarma yemeği her bir yörede farklı tatlar ve usullerle zenginleştirilmiş olarak karşımıza çıkar. Bu arada isimlendirme açısından da farklılıklar mevzuubahistir. Mesela Ayaş, Beypazarı, Ankara civarında “sarma” yerine “dolma” kelimesi ile ifade edilir.
 24. Etli yaprak sarma buzlukta saklanır mı? Etli yaprak sarmalar buzluğa konulabilir mi? etli yaprak sarması derin dondurucuda difrizde nasıl saklanır? Üstün lezzetine rağmen hazırlığının zaman alması, istendiğinde hızlıca sunulabilmesine mani olmasın diye boş zamanlarda sarılan sarmalar çiğ olarak dondurucuya, buzluğa konulabilir. Pirinç iyi olunca buzluktan çıktığında kırılma olmaz, tadı da bozulmaz. Buzluktan çıkan yaprak sarması nasıl pişirilir? Eve aniden misafir gelmesi halinde suyu ve yağı eklenip çözdürmeden tencereye alınıp pişirilebilir. Zamanı olmayanlar pişirirken de düdüklü tencereyi kullanabilir. Bazıları da pişmiş sarmayı buzluğa koyar. Etli yaprak sarması buzlukta nasıl saklanır? Sarmaları saklama kaplarına veya buzdolabı poşetlerine düzgün bir şekilde dizerek derin dondurucularda saklanabilir. Buzluktan çıkan sarma kaç dakikada pişer? İstendiğinde etli yaprak sarma derin dondurucudan çıkarılıp kabından alınarak tencereye yerleştirip çözülme süresi ilave edilerek normal usul ve zamanda pişirilebilir.
 25. Sarma yemeğinde asma yaprağı ters sarılırsa; damarlı kısım üstte olursa fark eder mi? Sunum ve görünüş olarak cazip olmaması dışında problem değildir.
 26. Sarma yemeği için önerilen bir pirinç türü var mı? Baldo mu kullanılmalı? Baldo pirince gerek bulunmamaktadır. Zaten yaprağın içinde şişince sıkıntı olabilir. Osmancık pirinci yeterlidir. Kırık pirinç tercih etmiyoruz.
 27. Etli yaprak sarması kalorisi nedir? Etli yaprak sarma kilo yapar mı? Etli yaprak sarma - nefis yemek tariflerinden biri olup bir adet etli yaprak sarması yaklaşık olarak 27 kaloriye denk gelmektedir. Bir porsiyon etli yaprak sarma kaç kalori deniyorsa 240 gram etli yaprak sarma kalorisi 249 kcal’dir. Bir dilim daha az ekmek yemek suretiyle beş altı adet etli yaprak sarması yenilebilir. Diyete daha uygun olması için bulgurlu iç tercih edilebilir.
 28. Etli Yaprak Sarması fiyatları: Haziran 2020 itibariyle internette bir kilosu için 70TL- 90TL aralığında fiyatlar bulunmaktadır.
 29. Etli yaprak sarma hangi yöreye aittir? Etli Yaprak Sarması mahalli farklar: Asma yaprağından zeytinyağlı veya etli sarma yapmak bütün Türkiye'de yaygındır. Üzümleri, yaprakları çok meşhur olan yörelerin adları öne çıkabilir. Tokat, Elazığ... Etli Yaprak Sarma Antep Usulü, Hatay Usulü Etli Yaprak Sarması, Adana Usulü Etli Yaprak Sarması, Elazığ Usulü Yaprak Sarması, Erzincan Etli Yaprak Sarması Tarifi birbirinden farklıdır. Yaprak sarma hangi ülkeye ait? Osmanlı mutfağı kökenli olup, Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü topraklarda yapılmaktadır. Âdi yaprak dolması, Sarma, Yaprak sarması ya da Yaprak dolması, bulgur ya da pirinç başta olmak üzere çeşitli iç malzemelerin, genellikle asma yaprağı, beyaz lahana, kara lahana, dut yaprağı veya kiraz yaprağıyla sarılmasıyla yapılan bir yemektir. Asma yaprağıyla olanı Nevşehir, Tokat, Ege mutfağına özgü olan Zeytinyağlı sarma ya da kıymalı sarma şeklinde farklı çeşitleri vardır. Basılı ilk yemek kitabı Melceü’t-Tabbâhîn'de Âdi yaprak dolması olarak tarif verilmiştir. Âdi Yaprak Dolması: Tarîk-i tabhı: Matlûbü’l-mikdâr yağlıca kıvırcık eti ni ince kıydıkta ince soğan çentip yıkanmış pirinç tuz ve biber ve bir fincan su ile gereği gibi yoğurup haşlanmış asma yaprağı veya fındık veya ayva yaprağı yahut ebegümeci veya ıspanak yaprağıyla ufak ufak sarıp mazbutça tencereye istif ettikte hiç su komayarak ateşe konula. Kaynayıp suyunu salıverip çektikte bir miktar et suyu veyahut bayağı su koyup suyu kararca kaldıkta sahan lara vaz birle tarçın ekip tenâvül buyrula. Yaprak sarması etli mi etsiz mi? İkisinin de teferruatlı tariferi sitemizde bulunmaktadır.
 30. Etli Yaprak Sarma Antep Usulü Etli Yaprak Sarması Nasıl Yapılır? Antep Usulü Yaprak Sarma, Erzincan Usulü Kaburgalı Yaprak Sarması Tarifi Asma yaprakları varsa tuzundan arındırılır. İki su bardağı baldo pirinç yıkanıp suyu süzülür, karıştırma kabına alınır. İçine üç orta kuru soğan, dört diş sarımsak ve bir adet domatesi rendelenir. Yarım kilo kıyma, birer yemek kaşığı domates ve biber salçası eklenir. İnce kıyılmış bir tutam maydanoz, bir tatlı kaşığı sumak, bir yemek kaşığı nar ekşisi, bir çay bardağı sıvı yağ, tuz, pul biber, karabiber ve kimyon eklenerek elle iyice yoğrulur. Sarma tenceresinin tabanına altı yedi adet kemikli kaburga etleri dizilir. Asma yaprakları Madde 15deki usulde sarılır. Tencerenin tabanındaki kaburga etlerinin üzerine yerleştirilir. Üzeri için birer tatlı kaşığı biber ve domates salçası, bir tatlı kaşığı nar ekşisi, tuz ve bir çay bardağı sıvı yağı bir kaseye alınır. İki su bardağı su konup iyice karıştırılır. Dolmaların üzerine bu sos gezdirilir. Ocağa alınıp suyunu çekinceye kadar pişirilir. İnmeye yakın istenirse üzerine biraz sıvı yağ veya zeytinyağı gezdirilip ocak kapatılır. Sarımsaklı yoğurt ile sunulur.
 31. Adana Usulü Etli Yaprak Sarması Tarifi, Kıymalı Yaprak Sarma Tarifi, Adana Usulü Yaprak Sarma Bir kaba iki adet orta boy kuru soğan, üç adet domates, bir baş sarımsak, yarımşar demet nane ve maydanoz, iki adet yeşil biber ufak ufak doğranır. Bir su bardağı yıkanıp nişastası giderilmiş pirinç ilave edilir. 300 gram kıyma, birer tatlı kaşığı tuz ve karabiber ilave edilir. Adana usulünde etli dolma sarmalarda sıvı yağ pek kullanılmaz. Kuyruk yağı da kullanılır. Eğer kıyma fazla yağsızsa yarım çay bardağı sıvı yağ ilave edilir. İki yemek kaşığı biber veya domates salçası katılarak iç harç hazırlanır. Salamura veya taze yaprak, varsa “Tarsus beyazı” kullanılır. Salamuraysa yaprağın tuz durumuna göre akşamdan veya sabahtan ıslatılıp birkaç kez suyunu değiştirilir. Taze yapraksa derin bir kaba alınıp üzerine kaynar su dökülerek sararıncaya kadar ağzı kapalı üç dakika bekletilir. Bir kilo taze veya salamura yaprak kaynamış suya konulup üç dakika veya rengi değişene dek tutulur. Sonra sarılıp tencereye yerleştirilir. Üzerine dolma taşı veya tabak konulur. Sarmaların üzerini geçecek kadar kaynamış su ile salçanın tuzu da dikkate alınarak bir tutam tuz ilave edilip pişmeye bırakılır. Önce yüksek kaynayınca kısık ateşte kapağı örtülü pişirilir. Pişmesi yaprağın sertliğine ve pirince bağlıdır. Pirinçler yumuşayınca tabak alınır ve ağzı kapalı bir şekilde dinlendirilir. Sarımsaklı salçalı ekşi sos veya sarımsaklı yoğurtla sunulur. Salçalı sos için bir tavada bir yemek kaşığı tereyağı, dört diş kıyılmış sarımsak, bir tutam kuru nane, iki adet limonun suyu ve bir silme yemek kaşığı salça ile salça kaynayıncaya dek pişirilerek sos hazırlanır. Salçalı sos üzerine dökülür ve on dakika kısık ateşte pişirilir. Sarımsaklı yoğurt sosu için iki diş sarımsak ezilip süzme yoğurda karıştırılır.
 32. Hatay Usulü Etli Yaprak Sarması, Hatay Usulü Dolma Ve Üzüm Sarması Nasıl Yapılır? Taze asma yaprağı ile soğansız ve nar ekşili olarak çok kısık ocakta uzun sürede pişirilerek yapılır. Hatay Usulü Sarma İçi Tarifi: 300 gram orta yağlı kıyma veya kuşbaşı dana eti, beş diş ezilmiş sarımsak, ince doğranmış bir tutam taze nane, iki yemek kaşığı domates salçası, bir yemek kaşığı biber salçası, dört adet orta boy domates, yedi çeşit karışık baharat, bir yemek kaşığı nar ekşisi, bir çay bardağı sıvı yağ, bir buçuk su bardağı pirinç karıştırılır. Taze asma yaprağı rengi değişene dek haşlanıp, soğuyuncaya kadar süzülür. Hatay usulü yaprak sarma içinden azar azar alınıp sarılır. Üstünü geçecek kadar eklenen pişirme suyu kaynatılır. İki yemek kaşığı tereyağı, bir yemek kaşığı nar ekşisi, bir yemek kaşığı domates salçası konulur. Hatay usulü etli sarma bir taşım kaynatılıp ocağın en kısık ayarında bir saatten fazla pişirilir. Hatay Usulü Dolma için ZEYTİNYAĞLI KURU PATLICAN🍆 ve BİBER DOLMASI, İKİ KURU DOLMA (Etli Kuru Patlıcan ve Biber Dolması🍆); Erzincan Usulü Yaprak Sarması Zeytinyağlı tarzı ve Antakya Usulü Zeytinyağlı Yaprak sarması için YALANCI DOLMA (ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA) Erzincan yemeklerinden Erzincan yaprak döner evde yapılmak istenirse: Ev Yapımı Et Döner Tarifi, Nasıl Yapılır?🥙🌯
 33. Kayseri Etli Yaprak Sarması Tarifi Yarım kilo yaprak salamuraysa bir gün evvelden tuzunu bırakması için suda bekletilir. Sertlik durumuna göre yumuşaması için kısa bir süre haşlanır. Bir orta boy soğan yağda pembeleştirilir ve 250 gr kıyma eklenerek kavrulur. Sonra bir tatlı kaşığı salça, iki su bardağı pirinç, tuzu, baharat ve maydanoz eklenerek pişirilmeye devam edilir. sap kısmı koparılan yaprağın üzerine hazırlanan bu harç konularak tekrar yapraklar kapatılır. Rulo halinde döndürülerek sarılır ve tencereye dizilir. Üzerine salçalı su eklenir. Kapağı kapatılıp ocağa alınır. Kısık ateşte pişirilir. Sarımsaklı yoğurt dökülerek sunulur.
 34. Tokat Usulü Etli Yaprak Sarması Tarifi, Et Dolması (Tokat Kıymalı Yaprak Sarması) Çok küçük boyda sarılan, içine bulgur konulan bir sarmadır. Yörede sarma yerine “dolma” ifadesi kullanılır. İki su bardağı kısırlık ince düğü bulgur üzerine çıkacak kadar soğuk suyla ıslatılır. Zile’de ince bulgura düğ denir. Yarım saat sonra içine bir yemek kaşığı salça, ince doğranmış iki adet kuru soğan, 400 gram kıyma, kıyılmış yarımşar demet maydanoz ve reyhan, iki adet domatesin rendesi, birer tatlı kaşığı karabiber ve pul biber, yaprağın ve salçanın tuzuna göre tuz ve bir çay bardağı sıvı yağ ilave edilir. İç harcın daha yumuşaklığı için biraz da su ilave edilir. İyice karıştırılır. Yaprakların eriyip patlamaması ve sarmaların dağılmaması için tuzu çıkarılırken soğuk su kullanılır. Tuzu çıkan yapraklar sıkılıp kenara alınır. Salamura asma yaprağına ufak ufak sarılıp tencereye yerleştirilir. Yaprak büyük ise ikiye bölünerek sarılır. Bazen asma yaprağı dört parçaya bölünüp her parça küçük bohçalar halinde sarılır. Pişerken tencerenin dibine kemik veya kemikli et konulabilir. Dolmaların üzerine ara ara tereyağı konulur. Yarım yemek kaşığı salça ılık suda eritilip dolmaların üzerine ilave edilir. Dolmaların üstünü geçmeyecek kadar su konulur. Pişerken dağılmaması için tabak konulur. Yaprağın durumuna göre asgari yarım saat pişer. Kısık ateşte suyu bittikçe eklenerek toprak güveçte dört beş saat pişirme usulü de vardır. Tokat Usulü Etli Yaprak Sarması pirinç pilavının üzerinde veya sade olarak sunulur. Etsiz olarak bulgur ve aşlık denilen dövülmüş buğdayla yapılan salçalı reyhanlı bir sosla hazırlanan bir dolma da vardır. Tokatta düğünlerde kazanlarda hazırlanıp sunulan et dolması dışında baklalı (pahlalı), mercimekli, erikli, nohutlu dolmalar da yapılır.
 35. Urfa Usulü Yaprak Sarma Tarifi Birer çay bardağı kadar pirinç ve bulgur yıkanarak karıştırma kabına alınır. 300'er gram kıyma ve kuyruk; bir yemek kaşığı ev salçası, birer tatlı kaşığı tarçın, kekik, kuru isot, karabiber ve sumakla beraber karıştırılır. Daha sonra bir demet taze soğanla yarım bağ maydanoz doğranıp ilave edilir ve iyice harmanlanır. Bir çay bardağı sıvı yağı da eklenir. Kuru olursa biraz su ilave edilerek iç harç hazırlanır. Yapraklar tencerede kaynatılır. Soğuyunca sarılır. İki adet patates yuvarlak doğranır. Bir iki parça kemik ve dilimlenen patatesler toprak güvecin altına yerleştirilir. 🥣KÖFTELİ LEBENİYE ÇORBASI (Gaziantep)🍲 ve TURŞU ile bir menü yapılabilir.
 36. Vişneli yaprak sarma: Vişneli yaprak sarma sarmaların kralı mıdır? Siz karar verin.
 37. Lahana sarma kaç dakikada pişer? ZEYTİNYAĞLI BEYAZ LAHANA SARMASI TARİFİ, ETLİ BEYAZ LAHANA SARMASI, KARALAHANA SARMASI🥬 (Etli Pancar Sarması Trabzon)
 38. 1 kg etli yaprak sarma fiyatı Temmuz 2021 itibariyle internette bir kilo etli sarma 85,00 TL fiyatı ile satılmaktadır.
YukarıYukarı