mikrofon

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

ETLİ YAPRAK SARMA YEMEĞİ TARİFİ

Etli yaprak sarması nasıl yapılır? Yemeklerin sultanı ve Anadolu mutfağının şaheserini hazırlamak zaman alsa da davet sofralarına layık bu lezzet sarf edilen gayrete değer. İyi bir iç malzemeyle özenerek hazırlanan etli yaprak sarma yemeği özel misafirlerin ve ev halkının hayranlığını kazandıracaktır. Soslarla veya yoğurt eşliğinde sunulan etli yaprak sarma yemeğinin suyu bile özel bir lezzettedir. İnşa edilmesi gereken kabıyla dolmaya göre daha fazla uğraş gerektirirken iç malzeme kişiye özel damak tadına uygun yapılacağından her elden farklı lezzette çıkar. Piştikten sonra alınan o cazip kokusu, iştah açan manzarası ve tiryakiliğe yol açan efsanevi lezzeti ile üşenmeyip yaptığınıza sevineceğiniz bir yemek olacaktır etli yaprak sarması… İşte püf noktaları ile etli yaprak sarma tarifi resimli olarak…

ETLI YAPRAK SARMA 1

EtliYaprak Sarması Yemeği Malzemeleri

Yarım kg salamura veya taze asma yaprağı

Etli yaprak sarma yemeği iç harcı için:

Yarım kilo orta yağlı kıyma

Bir buçuk çay bardağı pirinç

İki adet büyük kuru soğan

İki adet domates

Bir yemek kaşığı salça

Tuz, karabiber

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

ETLI-YAPRAK-SARMA-YEMEGİ

Etli Yaprak Sarma Yemeği Tarifi

 1. Salamura yapraklar on dakika kadar sıcak suyun içersinde bekletilir. Üç dört defa soğuk suyun altında yıkanarak fazla tuzlarından arındırılır ve süzdürülür. Yapraklar taze ise yine iki üç defa yıkanır yumuşamaları için kaynamakta olan tuzlu suyun içine batırılır. Üç dört dakika sonra alınarak süzgece çıkarılarak soğuması beklenir.
 2. Geniş bir kabın içerisine kıyma alınır. Üzerine çok ince doğranmış soğanlar, yıkanıp süzülmüş pirinçler, kabukları soyulmuş küçük küçük doğranmış domatesler ve bir yemek kaşığı salça ilave edilir. Asma yaprağının ekşi tadı istenirse yemek pişerken suyuna salça konmamalıdır. Ancak istenirse bir - iki yemek kaşığı sıvı yağda bir yemek kaşığı domates salçası kavrulur. Sarılan sarmalar bu salçalı karışımın üzerine yerleştirilir.
 3. Tuz ve karabiber eklenerek sarmanın harcı yoğrulur.
 4. Kıymalı harçtan bir tatlı kaşığı kadar konularak sigara böreği sarar gibi kenarları içe katlanarak sıkı bir şekilde sarılır.
 5. Sarmalar düzgün bir şekilde tencereye yerleştirilir. Yerleştirme tamamlandıktan sonra üzerlerine sıvı yağ gezdirilir (salçalı yapılmıyorsa).
 6. Bir - iki çay bardağı su ile yemeğin buğulanması sağlanır.
 7. Pişme aşamasında sarmaların üzerini geçecek kadar kaynamış su ilave edilir.
 8. Yemek, kapağı kapatılıp kısık ateşte pişirilir. Sarmaların açılıp dağılmaması için ocağın altı çok açık olmamalıdır. Sarmaların üzerine baskı olsun diye bir tabak ters şekilde kapatılır. Bu gaye ile üretilmiş delikli dolma sarma taşı da kullanılabilir. Ancak bunların topraktan yapılmış bir kısmının kokusu yemeğe sinebileceğinden gerçek taştan oyulmuşu; o yoksa, ters çevrilmiş porselen yemek tabağı tercih edilmelidir.
 9. Pişen Etli Yaprak Sarma Yemeği isteğe göre yanında yoğurtla servis edilebilir.

ETLI YAPRAK SARMA 2

BURAYA KADAR OLAN TARİF YETERLİDİR. İLAVE BİLGİ İSTEYENLER AŞAĞIDAKİ TEFERRUATLI KISMI OKUYABİLİR:

Etli Yaprak Sarma Yemeği Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Etli Yaprak Sarması püf noktaları:

 1. En güzel yaprak sarması yemeği tarifi için sarma hangi yaprakla yapılır? Pazarda "uç yaprak" diye satılan güzel yapraklar hangi asmadandır? Tokat’ın meşhur sarmalık asma yaprağını çokları bilir. Tokat yöresinde otuz civarında çeşitte üzüm yetişir. Narince, çavuş, kömüş ciciği, şıralık, kara üzüm sarmalık yaprak olarak toplanır. Tokat Narince üzümünün yaprağı en iyisi olup ince, damarsız ve tüysüzdür. Asma yaprağı mayıs ortalarında toplanmaya başlanır, yapraklar sertleşmeden temmuz ortasına kadar sürer. Yaprak sabah erkenden toplanır. İlk önce büyük boy, sonra orta boy en son kırımda küçük boy yapraklar toplanır. Mayıs kırımında toplanan büyük yapraklar zeytinyağlı sarma, temmuzda son kırımda toplanan küçük yapraklarla etli sarma yemeği yapılır. Mayıs ayında toplanan yapraklar incecik, dantelsi yapısı, sarı rengi ve mayhoş tadıyla zeytinyağlı sarma yemeğine ayrı bir lezzet katar. Bütün bir kış yiyebilmek için yapraklar salamurada saklanır.
 2. Etli yaprak sarma tarifi için asma yaprağı seçimi: Sarma yemeği yapılacak yaprak çok büyük olmamalı, açık yeşil renkte, düzgün şekilde, ince, damarsız, temiz ve orta büyüklükte veya küçük olmaları ideal olabilir. Yaygın marketlerde satılan salamura yaprakların bir kısmının kalın, sert, kart ve aşırı kalitesiz olabileceği dikkate alınmalıdır. Bir kısmı renkleri değişip yumuşayana kadar haşlama süresi uzun tutularak kullanılabilir hale gelebilir. En iyisi, mevsiminde iyi cinslerinin körpelerinden satın alarak salamurayı bizzat yapmaktır. Yapraklar küçük seçilirse hem kolayca yenebilecek şekilde küçük damarlı olurlar hem de iç malzeme ve yaprak dengesi daha iyi korunur. Sert ve damarlı yaprak kullanılırsa, sarma içi ne kadar lezzetli de hazırlansa sarma yemeği sert olabilir; yumuşak, kehribar renginde ince damarlı veya damarsız yaprak tercih edilmelidir. Malatya civarında fasulye ve kiraz yapraklarından da sarma yemeği yapılmaktadır.
 3. Etli yaprak sarma iç harcı, kıymalı yaprak sarma içi tarifi: Bazı yörelerde kıymalı yaprak sarması iç harcına, yemeğin kendi tadının, ekşi lezzetinin öne çıkması için iç malzemeye salça ve karabiber haricinde baharat konulmaz. Yaprak sarma içindekiler hususunda bu tercih yemeğin sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurtla bile sunulmamasını gerektirir. Bununla beraber etli yaprak sarma içi hazırlamak için kimyon, kırmızı pul biber, toz kırmızıbiber, kuru veya taze nane, maydanoz, dereotu, yeşil soğan, dövülmüş sarımsak gibi malzemelerin katıldığı farklı damak tadının hâkim olduğu bölgeler de vardır. Kıymalı yaprak sarma harcına veya pişirme suyuna acı biber salçası ilave ediliyorsa ve acıya fazla rağbet edilmiyorsa karabiber eklerken ölçülü olmak gerekir. Etli yaprak dolmasının harcının içine domates konulması harcı çok sulu yapabilir. Kıymalı yaprak sarması harcı salçalı olarak veya salça ve domates kullanılmadan sade yapılabilir. Her ne kadar "etli" kelimesi "kıymalı" manasında kullanılıyorsa da bir tür Arap dolmasında etli yaprak sarma kıymasız olarak Kuşbaşı Etli Sarma olarak parça etle yapılır. Yaprak sarmanın yapılış resimleri için Yalancı Dolma: Zeytinyağlı Yaprak Sarma
 4. Ekşiliğin seviyesi: Asma yaprağının yemeğe verdiği ekşi lezzet çokları için yeterli olurken kimileri bu ekşiliği daha yukarı taşımak ister. Bu gaye ile tencereye yerleştirilmiş etli yaprak sarmalarının üzerine ilave yapraklar ve bir adet limon dilimlenip dizilirken tencerenin en altına yaprak sapları konulur. Limonlu Bodrum sarması tarifinde taze asma yapraklarının bastırıldığı suya da bir limon sıkılır. Ayrıca sarmaları dizip üzerine bir tabak kapattıktan ve iki – üç su bardağı su ilave ettikten sonra bir çay bardağı limon suyu da dolmaların üzerine gezdirilir. Limonlu etli yaprak sarma haricinde etli yaprak sarmanın ekşiliğini arttırmak için koruk suyu veya can eriği ile pişirilebildiği gibi etli yaprak sarma sumaklı veya nar ekşili de yapılır.
 5. Sarma Yemeğinde etin yağ seviyesi ne olmalı? Harca yağ konur mu? Eğer kıyma yeterince yağlıysa (koyun kıyması veya koyun dana karışık kıyma) buna gerek kalmaz. Ancak yağsız bir kıyma ise hazırlanan harca yoğurma öncesi bir miktar sıvı yağ ilave edilir. Kimi yörelerde satır kıymasına üçte bir oranında kuyruk yağı da ilave edilir. Etli yaprak sarma Erzurum usulünde iç harçta et bol miktarda yer alır.
 6. Sarma yemeğinde harç pişirilip mi sarma sarılır? Malzemeler çiğden mi yapılıyor; yoksa kavurmak gerekiyor mu? Kıyma dâhil malzemelerin hepsi çiğ olarak kullanılır, birlikte pişerler. Normal şartlarda olmaması lazım ancak bir sebeple iç harcı sert kalıyorsa iç harcı da hafif kavrulabilir. Bu arada etli yaprak sarmasını kavurmayla yapan bazı yörelerde var…
 7. Sarma yemeğinde pirinç mi pilavlık bulgur mu kullanılır? Bulgurlu Yaprak Sarma nasıldır? Farklı yörelerde biri veya diğeri, bazende karışımı kullanılır. Etli yaprak sarma pirinçsiz olabildiği gibi bulgurlu pirinçli yapıldığında bulgur ilavesi pirinçlerin kırılmasını da önleyebilir. Diyete uygunluk bakımından Etli Yaprak Sarma Bulgurlu tarifi tercih edilir. Konya usulu etli yaprak sarma yapımında yalnızca veya pirinçle aynı miktarda "düğü" tabir edilen ince bulgur kullanılır. Kimileri için etli yaprak sarması tarifi baklalı veya yeşil mercimekli daha nefis iken farklı lezzet arayanlar artık Türkiye’de yetiştirilmeye başlanan kinoa ve greçka gibi mahsullerden yararlanırlar. Etli yaprak sarması Sivas usulü olacaksa sarmalar ince bulgurla yapılır. Bazen sarmanın yumuşak olması için ince bulgurla beraber çok az da kalın (pilavlık) bulgur konur. Yine de sarma içi hazırlanırken “bulgur yükü” denmemesi için bulgur nispeten az konur. Tokat’tan gen salamura asma yaprakları olabildiğince küçük sarılır. Hatta büyük yaprakları ikiye üçe bölünerek sarılır. Her zaman yapılabilse de etli yaprak sarması Sivas’ta Ramazan ve Kurban Bayramlarında hemen her evde hazırlanan ve misafirlere mutlaka ikram edilen değişmez yemeklerdendir. Öyleki bu bayram yemeğine “Bayram Sarması” da denir. Yanında ayran çorbası, kurban bayramı ise kavurma, üzüm hoşafı, bol etli türlü, baklava ve sütlaç ikram edilir...
 8. Sarma yemeği harcını yoğurma: Karıştırma kabına alınan malzemeler özleşip karışmalarına yetecek kadar elle bir kez yoğrulur. Çok fazla yoğrulursa pirinçler kırılacağı gibi sarma da sert olabilir.
 9. Sarma yemeğinde tencere dibine yaprak döşeme: Sapları kesilmiş bir kısım asma yaprakları (bilhassa yırtık, aşırı büyük veya şekli bozuk yapraklar) ve yaprak sapları yemek pişerken tencerenin dibi yanmasın, sarmalar yapışmasın, ilave ekşilik ve lezzet sağlasın diye zemine yerleştirilir. Ancak yeterli su ilavesi ile pişirildiğinde dibinin tutması kaygısı yersizdir. Aynı hedeflerle lezzetin bir miktar değişmesini göze alarak domates kabuğu, halka halka kuru soğan dilimleri, ince doğranan havuç ve pırasayı tabana dizenler de vardır. Kimileri de bu maksatlardan ziyade yüksek bir lezzet hedefiyle etli orta boy koyun kaburga kemiklerini tencerenin zeminine koyarak meşhur Kemikli Yaprak Sarma yemeğini elde ederler. Bazıları etli yaprak sarması kaburgalı olduğunda en güzel etli yaprak sarma tarifi olduğunu söyler.
 10. Sarma yemeği için salamura asma yaprağı tuzu giderilmesi: Salamura olarak satılan yapraklar bozulmadan muhafaza edilebilmesi için çok fazla tuzlu yapılmaktadır. Aşırı tuzundan arındırılmaları gerekir. Tarifteki usul haricinde salamura yapraklar bir gece öncesi suya konulur ve arada suyu değiştirilirse sabaha kadar tuzu gidecektir. Daha az zamanı olanlar yaprak yaprak açıp kaynamakta olan bol suda beş – on dakika bekletip birkaç su yıkayıp aralarda yaprakları ters yüz edebilirler. Kevgirle alınan yapraklar bir süzgeçte süzdürülüp soğuk sudan geçirilir. Yapraklar sudan çıkınca avuçlar arasında hafifçe sıkılıp tek tek açılarak zedelemeden sapları ayıklanır. Soğuk suda durulandıktan sonra fazla suları süzdürülür.
 11. Sarma yemeği için sert üzüm yaprağı nasıl yumuşar? Taze yaprak kaç dakika haşlanır? Taze asma yapraklarının sertliğinin giderilmesi: Yapraklar yıkandıktan sonra tencereye veya derin bir tepsiye aktarılır. Üzerini aşacak kadar su, tuz ve limon suyu eklenerek, yapraklar sararıp yumuşayana, sap kısımları kolayca kopana dek üç beş dakika kadar haşlanır. Daha sonra haşlanan yapraklar birkaç kez soğuk suyla yıkanıp, bekletilerek suyu süzdürülür ve sapları koparılır.
 12. Etli yaprak sarması yemeğinin tuzu: Salamura yaprakların tuzunun tamamen çıkarılabilmesi çok defa mümkün olmadığından harca eklenecek tuz miktarında ölçülü olmak gerekir. Üzüm yaprağı sarmasında bu dikkate alınmazsa yapılan sarmanın aşırı tuzlu olduğu yemek servis edildikten sonra anlaşılır. Fazla pişerek suyunu kaybeden veya tekrar ısıtılan yemeklerde bu durum daha fazla öne çıkar. Sarmanın iç harcı hazırlanırken yaprakların tuzu kontrol edilmeli, ona göre tuz eklenmelidir. Eğer yapraklar tuzlu ise iç harca tuz konulmamalıdır.
 13. Etli yaprak sarması tuzlu olursa ne yapmalı? Sarma içi tuzlu olursa ne yapmalı? Salamura yapraklar çok tuzlu ise iç harcını az tuzlu yapmakta fayda vardır. Fazla zaman olmadığı için yeterince suda bekletmeden sarmak durumunda kalınırsa veya yaprak tuzu ile iç harcın tuzu tam ayarlanamamışsa ve durum yemek pişmeden fark edilirse patates bir çare olabilir. Önce kabukları soyulup dilimlenen patatesler tencerenin dibine yerleştirilir. Birkaç sıra sarma dizip araya ve en üste yine bir sıra patates dizilir. Patatesler fazla tuzu çekecektir. Pişmiş yaprak sarması tuzlu olursa… Piştikten sonra tuzlu olduğu fark edilen sarmalar başka tencereye aktarılıp tekrar patatesle biraz daha kaynatılır. Patates sarmanın aromasını değiştirecekse de bu sarmaları kurtarmanın bedeli olarak kabul edilebilir. Sarmalar piştikten sonra eğer ağzı yakacak kadar çok tuzlu değilse bol yoğurtla sunulabilir. Üzerine az bir salçayla tuz katmadan sos yapılabilir. Diğer durumu hafifletici öneriler arasında limon dilimleri konarak su ekleyip iyice pişirilmesi de var. Sarma yemeğine tabak bastırdıktan sonra tencere ağzına kadar soğuk su doldurup beş altı kez dökülmesi önerilen teknikler arasındadır.
 14. Sarma Yemeği için taze yaprak dondurucuya konulabilir mi? Kaliteli (ince ve az damarlı) taze yaprak bulunduğunda kaynar suyun içinde kısa bir süre tutup süzdükten sonra paketlenip dondurucuya konulursa kullanılmak istendiğinde çıkarılıp biraz ılık suda bekletilince aynı tazelikte olurlar.
 15. Asma yaprağı nasıl sarılır? Sarmaya başlamadan yaprakların sapları kopartılıp temizlenir, her bir yaprak düzeltilip üst üste konulur. Umumiyetle etli yaprak sarması yapılışında yapraklar küçük olduğu için daha kısa, küçük, hafif bol, kalın, dolgun ve tombul olarak sarılır; zeytinyağlı yaprak sarması gibi serçe parmağı inceliğinde uzun bir şekilde sarılmaz. Yaprağın damarlı mat tarafı üste, parlak pürüzsüz tarafı alta gelecek ve sap yönü sarana bakacak tarzda düz bir zemine veya tabağa serilir. İçine istenen ölçüde harçtan kenarlarda boşluk bırakacak şekilde yaklaşık bir yemek kaşığı kadar tam ortasına konulup yayılır. Önce her iki yanından kıvrılarak harcın üzerini kapatacak şekilde ortaya doğru katlanır, ardından sap kısmından ileri doğru pirincin şişeceği de hesaba katılmak suretiyle aşırı sıkı olmayacak ve açılmayacak tarzda rulo şeklinde dürülerek sarılır. Yaprak çok sıkılırsa pirinç veya bulgurlar pişerken hacimlerinin iki katı olacağı için patlayıp yırtılır, çok da bol veya gevşek olursa sarmalar pişince dağılır, cazibesiz ve lezzetsiz olur. Aslında kolay yaprak sarma tarifi için avuç içinde yapılan sarma en hızlısıdır. Avucun içinde sarma tercih edilirse sap tarafı karşıya bakacak tarzda başlayıp kendine doğru sarmak daha pratiktir. Yeterli hıza ulaşamayıp “Kolayı var mı?” diyenler için yaprak sarma makineleri iş görebilir.
 16. Sarma yemeğinde sarmaların dağılmaması için ne yapılır? Dolma taşı veya uygun büyüklükte bir porselen servis tabağı sarmaların üzerine yerleştirilir. Yine de boşluk kalırsa cay tabağı gibi malzemelerle desteklenebilir. Alttaki sarmaların üsttekilerden biraz daha yumuşak olması normaldir. Ancak dağılıyorlarsa gereğinden uzun süre veya çok yüksek ateşte pişirilmiş olabilirler. Etli yaprak sarması Kayseri usulünde sarmaların dağılmaması için kullanılan teknik sarmaları tencereye yan değil dik şekilde yerleştirmektir. Bu usul altta kalan sarmaların aşırı pişerek irileşmelerini önlemektedir. Etli yaprak sarma yapılışında sarmalar bütün harç bitene kadar aynı şekilde sarılıp derin bir tencereye aralarda boşluk bırakmadan, bitişik olarak dizilir.
 17. Evde yaprak sarmanın suyu ne kadar olmalı? Sarma pişirirken ne kadar su konur? Sarmanın dibi tutar mı, çiğ kalır mı? Su ölçüsü, kullanılan pirinç ve bulgur cinsiyle, yaprağın kalitesiyle alakalıdır. Bir - iki çay bardağı su ile yemeğin buğulanması sağlandıktan sonra pişme aşamasında sarmaların üzerini çok az geçecek kadar geçecek kadar kaynamış su ilave edilir. İki - iki buçuk su bardağı su gibi sabit bir su miktarı önermek doğru değildir. Suyunu çekene kadar pişmeme ihtimaline karşılık kenarda biraz sıcak su bulundurulur. Bu nedenle arada bir suyunu kontrol etmek gerekir. Yetecek suyun ne olduğu, yemeğin hafifçe de olsa alttan yanıp yanmaması, yemeğin dibinin tutup tutmaması sadece su ile değil ocağın ayarı ve tencerenin özelliği ile de alakalıdır. Ocağa alınan tencere, önce birkaç dakika kadar harlı veya orta ateşteyken kaynadıktan sonra kısık ateşe alınmazsa su bittiğinde alttakilerin yanma üst sıradakilerin pişmeme durumu olabilir. Sarmaların seviyesine kadar su konulup bir tabak bastırılır tencerenin kapağı kapatılırsa kısık ateşte yemek suyunu yavaş yavaş çekerken yapraklar doğru zamanda ağır ağır pişecektir.
 18. Yaprak sarması kaç dakikada pişer? Taze yaprak sarma kaç dakikada pişer? "Etli yaprak sarma ne kadar sürede pişer?" mevzusu çok merak edilen bir husustur. Eklenen suyun kaynaması sonrası kullanılan malzeme kalitesine (pirincin cinsi, yaprağın sertliği ve kalınlığı) bağlı olarak kısık ateşte yirmi beş ila otuz beş dakika, sarmalar çatal batırıldığında yumuşacık olana kadar pişirilmesi gerekir. Bu nedenle etli yaprak sarma pişirme süresi değişkenlik gösterebilir. Güveçte veya düdüklüde pişenler bir yana bırakılırsa “Etli yaprak sarma kaç dakikada pişer” sualinin cevabı “Ortalama olarak otuz dakika sürmesi beklenir” olacaktır. Bununla beraber pişme süresi bittikten sonra kapağı hemen açılmayıp kendi buharında en az on dakika kadar dinlendirilir. "Etli yaprak sarma düdüklüde kaç dakikada pişer?" deniyorsa etli yaprak sarması düdüklüde düdüklünün cinsine bağlı olarak orta ateşte on - on beş dakikada pişirilir.
 19. Sarma yemeğinde iç fazlaysa biber dolması ve köfte yapılabilir mi? Bu iç malzemesi biber dolması için de uygundur. Hatta bazıları yemeğin yarısını birinden yarısının diğerinden yapar. Bazen de yaprak ve dolma biberi gibi malzemeler tamamen bitince kalan içe köfte şekli verilerek tencereye konulur. Aslında malzeme bitmese de bu acemilerin “Sarmanın piştiği nasıl anlaşılır?” meselesine de çaredir. Eğer pirinçler pişmişse ortaları beyaz beyaz değilse sarmalar pişmiştir. Bakarak anlaşılmazsa tadarak anlaşılır.
 20. Sarma yemeğinin sosu: Sarma piştikten sonra ocağı kapatmaya beş on dakika kala ekşili bir sos dökülebilir. Bir yemek kaşığı biber ve/veya domates salçası (veya bir adet domatesin rendesi), sıvı yağ ve/veya tereyağı, kımızı toz biber, karabiber, nane, dövülmüş sarımsak ve bir limonun suyu ile yapılır. Ufak bir tencere veya sosluğa konan sıvı yağında salçayı biraz kavurup kalan malzemeler konularak bir iki dakika pişirip dolmaların üzerine gezdirilir. Su ilavesi bu sosla beraber de yapılabilir. Rengin daha koyu olması için sosa salça dâhil edilir.
 21. Sarma yemeği servisi: Etli yaprak sarması yanına ne gider? Etli yaprak sarma sunumları nasıldır? Pişen dolma servis tabağına alınır. Yanına süzme yoğurtla veya yoğurtsuz sıcak veya ılık olarak servis edilir. Sunum öncesi sarmaların üzerine tereyağıyla kavrulmuş kırmızı pul biber gezdirilebilir. Bu sosa arzuya göre ezilmiş sarımsak ilave edilebilir.
 22. Etli yaprak sarmalarında yaprakların kararması nasıl önlenir? Yaprakların canlı yeşil olması kuruyup kararmaması için yemek sıcakken üzerinin açılmaması gerekir; hava alması yaprakların kararıp kurumasına yol açabilir. Kapağı kapalı olarak sarmaların ılınması beklenilmelidir.
 23. Sarma mı dolma mı? Türkiye coğrafyasının tamamına yakınında yapılan etli sarma yemeği her bir yörede farklı tatlar ve usullerle zenginleştirilmiş olarak karşımıza çıkar. Bu arada isimlendirme açısından da farklılıklar mevzuubahistir. Mesela Ayaş, Beypazarı, Ankara civarında “sarma” yerine “dolma” kelimesi ile ifade edilir.
 24. Etli yaprak sarma buzlukta saklanır mı? Etli yaprak sarmalar buzluğa konulabilir mi? etli yaprak sarması derin dondurucuda difrizde nasıl saklanır? Üstün lezzetine rağmen hazırlığının zaman alması, istendiğinde hızlıca sunulabilmesine mani olmasın diye boş zamanlarda sarılan sarmalar çiğ olarak dondurucuya, buzluğa konulabilir. Pirinç iyi olunca buzluktan çıktığında kırılma olmaz, tadı da bozulmaz. Buzluktan çıkan yaprak sarması nasıl pişirilir? Eve aniden misafir gelmesi halinde suyu ve yağı eklenip çözdürmeden tencereye alınıp pişirilebilir. Zamanı olmayanlar pişirirken de düdüklü tencereyi kullanabilir. Bazıları da pişmiş sarmayı buzluğa koyar. Etli yaprak sarması buzlukta nasıl saklanır? Sarmaları saklama kaplarına veya buzdolabı poşetlerine düzgün bir şekilde dizerek derin dondurucularda saklanabilir. Buzluktan çıkan sarma kaç dakikada pişer? İstendiğinde etli yaprak sarma derin dondurucudan çıkarılıp kabından alınarak tencereye yerleştirip çözülme süresi ilave edilerek normal usul ve zamanda pişirilebilir.
 25. Sarma yemeğinde asma yaprağı ters sarılırsa; damarlı kısım üstte olursa fark eder mi? Sunum ve görünüş olarak cazip olmaması dışında problem değildir.
 26. Sarma yemeği için önerilen bir pirinç türü var mı? Baldo mu kullanılmalı? Baldo pirince gerek bulunmamaktadır. Zaten yaprağın içinde şişince sıkıntı olabilir. Osmancık pirinci yeterlidir. Kırık pirinç tercih etmiyoruz.
 27. Etli yaprak sarması kalorisi nedir? Etli yaprak sarma kilo yapar mı? Etli yaprak sarma - nefis yemek tariflerinden biri olup bir adet etli yaprak sarması yaklaşık olarak 27 kaloriye denk gelmektedir. Bir porsiyon etli yaprak sarma kaç kalori deniyorsa 240 gram etli yaprak sarma kalorisi 249 kcal’dir. Bir dilim daha az ekmek yemek suretiyle beş altı adet etli yaprak sarması yenilebilir. Diyete daha uygun olması için bulgurlu iç tercih edilebilir.
 28. Etli Yaprak Sarması fiyatları: Haziran 2020 itibariyle internette bir kilosu için 70TL- 90TL aralığında fiyatlar bulunmaktadır.
 29. Etli Yaprak Sarması mahalli farklar: Etli Yaprak Sarma Antep Usulü, Hatay Usulü Etli Yaprak Sarması, Erzincan Etli Yaprak Sarması Tarifi birbirinden farklıdır.
 30. Vişneli yaprak sarma: Vişneli yaprak sarma sarmaların kralı mıdır? Siz karar verin.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı