mikrofon

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bir Tanesi Asla Yetmez: Ispanaklı Patatesli Gül Böreği🥔🌹

Çayın mı ayranın yanında mı nefistir? İşte kahvaltılarda, beş çaylarında, ramazan iftar ve sahurda sofraları şenlendirerek nefis gül böreği tarifi...

ISPANAKLI PATATESLİ GÜL BÖREĞİ

Ispanaklı Patatesli Gül Böreği Tarifi Malzemeleri - Patatesli Ispanaklı Börek İçine Ne Konur?

İç malzeme:

Yarım kilo ıspanak

İki adet orta boy kuru soğan

Üç adet orta boy haşlanmış patates

Bir yemek kaşığı salça

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber

Yufkalı kısmı için:

Dört adet hazır yufka

Üç adet yumurta

¾ su bardağı süt

¾ su bardağı sıvı yağ

ISPANAKLI PATATESLİ GÜL BÖREĞİ

Hazır Yufkadan Ispanaklı Patatesli Gül Böreği Tarifi - Patatesli Ispanaklı Gül Böreği Nasıl Yapılır?

 1. Soğanlar küp küp doğranır. Soğanlar sıvı yağda pembeleşince salça bir - iki dakika sonra da iyice yıkanıp küçük küçük doğranan ıspanaklar ilave edilir.
 2. Tuz ve karabiber eklenir. Ispanaklar solunca haşlanmış patatesler ezilerek ıspanaklara ilave edilir. Bir - iki defa karıştırılır ve ateşten indirilir. Soğumaya bırakılır.
 3. Üç yumurta bir kâsede çırpılır, süt ve yağ ilave edilerek böreğin sosu hazırlanır.
 4. Bir yufka altı üçgen parçaya bölünür. Her bir parçaya yumurtalı sütlü karışımdan sürülür.
 5. Patatesli ıspanaklı içten yufkanın geniş tarafına konularak kenarları içeri katlanmadan rulo şeklinde sarılır.
 6. Bir tarafından başlanarak gül şeklinde yufkalar sarılır. Bütün yufkalara aynı muamele tatbik edilir.
 7. Patatesli ıspanaklı gül böreğin üstüne ne sürülür? Tepsiye dizilen böreklerin üzerine artan börek sosundan sürülür.
 8. Ispanaklı Patatesli Gül Böreği önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.

Hazır Yufkadan Hazır Yufkadan İspanakli Patatesli Gül Böreği Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Ispanaklı Patatesli Gül Böreği Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Ispanaklı Patatesli Gül Böreği Kaç Kalori Ispanaklı patatesli gül böreği kalorisinin 100 gramında 180 kcal olması beklenir. Sade patatesli gül böreği kalorisi is 100 gramında 205 kcal seviyesindedir.
 2. Sade Patatesli Gül Böreği İç harcına sadece haşlanıp ezilmiş baharatlanmış patatesli içle sade patatesli gül böreği yapılabilir. Şu şekilde de yapılabilir: Dört adet patates haşlanıp soyulur ve ezilir. Sonra bir adet kuru soğan yemeklik doğranıp yarım çay bardağı sıvı yağda kavrulur. Bir yemek kaşığı salça, tuz, karabiber, pul biber eklenip karıştırılır. İnce kıyılmış bir tutam maydanozu eklenip ocak kapatılır. Kavrulan soğanlar patateslerin üzerine dökülüp karıştırın.
 3. Sodalı Patatesli Gül Böreği Sodalı, Pişmiş veya İspanakli-Gül Böreği Sodalı Patatesli sodalı gül böreği için harca bir çay bardağı kadar maden suyu ilave edilir.
 4. Çiğden İspanakli-Gül Böreği, Hazır Yufkadan Ispanaklı Peynirli Gül Böreği Bir demet ıspanak, iki adet orta boy soğan ve bir demet maydanoz ince ince doğranır. İçine biraz tuz, karabiber ve pul biber ilave edilerek harcı yapılır. Üç adet hazır yufkayı ıslamak için bir yumurta akı ile birer çay bardağı süt ve sıvı yağ karıştırılır. Yufka tezgâha genişçe açılıp hazırlanan sosla ıslatılıp dörde bölünür. Her parçaya ıspanaklı iç harç ve biraz böreklik peynir eklenir. Rulo biçimde sarılıp bir ucundan içe doğru döndürülerek gül şekli sağlanır. Bütün yufkalar bu şekilde hazırlanır. Ayrılan yumurta sarısına biraz sıvı yağ ilave edilerek yufkalara sürülür. Susam serpilerek 210 derecede kızarana dek pişirilir.
 5. Ispanaklı Patatesli Tepsi Böreği Buradaki harç şu tariflerde kullanılabilir: Hazır Yufkadan Patlıcanlı Tepsi Böreği🍆, Hazır Yufkadan Peynirli Tepsi Böreği Tarifi🧀, KIYMALI TEPSİ BÖREĞİ TARİFİ, ISPANAKLI TEPSİ BÖREĞİ
 6. Ispanaklı Kıymalı Gül Böreği Nasıl Yapılır? İç harç için bir bağ ıspanak haşlanıp süzülür. Bir tavada üç yemek kaşığı sıvı yağı, bir yemek kaşığı salça ve küçük doğranmış iki adet orta boy kuru soğan kavrulur. İçine küçük bir kase kadar kıyma konulur. Kıyma da kavrulunca ıspanakla karıştırılır.
 7. Hazır Yufkadan Kıymalı Patatesli Gül Böreği Tarifi Patatesli kıymalı gül böreği için dört adet orta boy patates haşlanır. Bir kâse kadar kıyma kavrulur. Biraz sıvı yağla bir adet orta boy soğan ilave edilir ve onlar da kavrulur. Patatesler bir kaba rendelenip, kıyma ile soğanı ilave edilir ve birer çay kaşığı kırmızı biberle karabiber ve bir tatlı kaşığı tuz karıştırılır. İçine sürmek için bir su bardağı sütle bir çay bardağı sıvı yağ karıştırılır. Dört adet yufka dörde kesilir. Yufkanın üstüne sütle sıvı yağ dökülür. Üçgenin kenarlarına malzeme serilip, ince biçimde rulo yapılır. Bir yumurta sarısı ile birer yemek kaşığı yağ ve sütü karıştırılıp, böreğin üstüne sürülür, istenirse üzerine çörek otu, susam serpilir ve kızarıncaya dek 200 derecede fırına sürülür.
 8. El Açması Patatesli Gül Böreği El Açması Ispanaklı Gül Böreği El Açması Patatesli el açması gül böreği için şu tariflerdeki yufkalar kullanılabilir: EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK, EL AÇMASI PEYNİRLİ BÖREK TARİFİ🧀, EL AÇMASI KIYMALI NİŞASTALI BÖREK, FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek), YEŞİL MERCİMEKLİ BÖREK (EL AÇMASI)
 9. Rendelenmiş Patatesli Gül Böreği Yoğurtlu, Çiğ Patatesten Kolay Gül Böreği Tarifi Dört adet yufkaya sürülecek harç için bir adet yumurta, dört yemek kaşığı yoğurt, yarım çay bardağı sıvı yağ ve bir fiske tuz güzelce karıştırılır. İç harç için üç adet patates ve bir adet soğan soyulup rendelenir. Rendelenince elle sıkılarak suyu çıkarılır. Yarım çay bardağı sıvı yağ eklenir. Kırmızı toz biber, pul biber, karabiber, nane ve tuz harmanlanır. Her bir yufka dört eşit parçaya kesilir. Üçgen biçimindeki yufkaya hazırlanan sos sürülür. Yufkanın geniş tarafına patatesli iç konulup sigara böreği gibi sarılır. Sonra ucundan başlayıp yuvarlak olacak biçimde döndürülerek etrafına dolanır. Yufkalar bitene kadar bu iş yapılır. Yağlı kâğıt serili veya yağlanmış tepsiye börekler dizilir ve kalan sos böreklerin üzerine sürülür. Susam ve çörek otu serpilip önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzerleri kızarıncaya kadar pişirilir.
 10. Patatesli Peynirli Gül Böreği Nasıl Yapılır? Üç yufka için iç harcı için dört adet orta boy patates haşlanır. Tencereye bir adet büyük soğan doğranıp üç yemek kaşığı sıvı yağla kavrulur. Üzerine haşlanmış patatesleri rendelenir. Beş yemek kaşığı lor peyniri veya ufalanmış beyaz peynir, karabiber, pul biber ve tuz ilave edilip karıştırılır. Sos malzemelerini bir kapta karıştırılır. Yufkaların her biri dörde bölünür. Sos yufkanın her yerine fırçayla sürülür. İçine patatesli harç konulup rulo yapılıp yuvarlanır. Artan sosa bir yumurta sarısı ekleyip böreklerin üzerine sürülüp fırınlanır.
 11. Patatesli Kaşarlı Gül Böreği Tarifi Dört adet yufka için dört adet orta boy patates haşlanır ve iyice ezilerek içine bir kase rendelenmiş kaşar peyniri eklenir. Tuz ve kırmızı toz biberi de ilave edilip iç harç harmanlanır.
 12. Ispanaklı Patatesli Yufkasız Börek, Glütensiz Börek İç harcı için 250 gram yıkanıp temizlenmiş ıspanak bir parmak kalınlığında, iki adet orta boy soğan ince piyazlık doğranır. Üç diş sarımsak ezilir. Bir tavaya beş yemek kaşığı sıvıyağ, soğan ve sarımsak ilave edilip soğan pembeleşene dek pişirilir. Ispanağı ilave edilir. Bir çay kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı pul biber, bir çay kaşığı karabiber ve dört yemek kaşığı lor peyniri ilave edilip harmanlanır. Ufalanmış beyaz peynir veya rende kaşar peyniri de kullanılabilir. Altı adet orta boy patates yıkanıp soyulur, irice rendelenip suyu hafifçe sıkılır. Rendelenen patates bir kaba konulup içine ikişer yemek kaşığı mısır unu ve sıvıyağ, iki adet yumurta, yarım çay bardağı süt ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilip güzelce karıştırılır. Yağlanmış fırın tepsisine patatesli harcın yarısı yayılır. Üzerine ıspanaklı harcın tamamı serilir. Kalan patatesli harçla ıspanağın üzerine yayılır. Patatesin üzerine iki yemek kaşığı sıvıyağ sürülür 180 derecedeki fırında üzeri kızarana dek tutulur. Pişince ilk sıcaklığı çıktıktan sonra dilimlenip sunulur.
YukarıYukarı