mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ🍲

Süzme Mercimek Çorbası nasıl yapılır? Mercimek çorbası memleketimizde en çok yapılan çorba iken, süzme kırmızı mercimek çorbası, mercimek çorbası tarifleri içinde en sık hazırlanandır. Salçasız yapıldığında kırmızı değil artık sarı bir çorbadır. Ramazan iftar sofralarında olsun davet sofralarında olsun mercimek çorbası pek çok menüye uyum sağlar. Sadece soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir çorba olmakla kalmaz her mevsim sevilerek içilir. Süzülmüş, ağza tane gelmeyen, lapa veya mama gibi değil, akıcı mükemmel bir kıvamda lokanta usulü süzme mercimek çorbasını herkes yapabilir. İşte "Lokanta usulü mercimek çorbası nasıl yapılır?" diyenlere resimli tarifi...

SÜZME MERCİMEK ÇORBASI

Ev Yapımı Süzme Mercimek Çorbası Tarifi Malzemeleri

İki su bardağı mercimek

İki yemek kaşığı un

Bir adet orta boy kuru soğan

Bir adet kabukları soyulmuş orta boy patates, bir adet orta boy havuç (istenirse)

Nane veya kimyon

Bir çay kaşığı kırmızıbiber

Bir tatlı kaşığı tuz

Üç yemek kaşığı sıvı yağ (veya iki yemek kaşığı sıvıyağ + bir yemek kaşığı tereyağı)

On su bardağı su veya kısmen tavuk, kemik veya et suyu

Üzeri için istenirse:

Bir yemek kaşığı tereyağı, bir çay kaşığı pul biber veya toz kırmızı biber ile kruton ekmekler

SÜZME MERCİMEK ÇORBASI

Kırmızı Süzme Mercimek Çorbası Tarifi - Mercimek Çorbası Nasıl Pişirilir? Süzme Mercimek Nasıl Yapılır

 1. Yemeklik doğranan soğan sıvı yağda arada karıştırılarak kısık ateşte pembeleştirilir ve yumuşatılır. Un ilave edilerek renk alıp kokusu çıkana kadar kavrulur. İyice köpürüp gri suyu akacak şekilde bol suyla ovuşturarak yıkanıp iyice süzülen mercimekler eklenir.
 2. İstenirse bu arada kabukları soyulmuş irice parçalanan havuç ve patatesler ilave edilebilir.
 3. On su bardağı su eklenir. Kaynayınca altı kısılır.
 4. Mercimekler açılıp iyice yumuşayıncaya kadar yirmi dakika civarında kapağı kapatılmadan pişirilir. (Bu arada havuç ve patates eklenmişse onların da iyice pişmiş olması gerekir.)
 5. Pişip patlayan mercimekler tel bir süzgeçten ezilerek geçirilir veya bir blendırla, parçalayıcıyla pürüzsüz hale getirilir.
 6. Tekrar ocağa konularak tuzu, nanesi ve kırmızıbiberi eklenir. Lezzet katmak üzere bir çay kaşığı kimyon ilavesinin yemeğin gazını aldığı söylenir. Kıvama göre bir su bardağı daha su eklenebilir.
 7. Süzme Mercimek Çorbası bir taşım kaynatılır. Sıcak olarak kaseye konan çorba yanında limon dilimleri ile servis edilebilir. Resimdeki sunum üzerine pul biber serpilip, limon sıkılarak yapılan servistir. İstenirse tereyağında kızdırılmış toz kırmızı biber gezdirilen çorba üzeri kıtır kıtır kruton ekmekleri ile sunulabilir. Diğer bir usulde benzer şekilde hazırlanmış tereyağlı, naneli, salçalı bir sos gezdirilir.

Süzme Mercimek Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Süzme Mercimek Çorbası Püf Noktaları

 1. Mercimek Çorbası ve Kruton: Mercimek çorbası tereyağında, nane, pul biber gibi baharatlarla kavurarak lezzetlendirilen kıtır ekmek parçaları veya dilimleriyle sunulabilir.
 2. Mercimek Çorbası ve Süzme: Zaten süzülmüş gibi olacağından çok gerekmese de ağza tane gelmemesi için çorba blenderdan geçirildikten sonra istenirse ince delikli bir süzgeçte süzülebilir.
 3. Mercimek Çorbası ve Soğan: Soğanlar pişmelerine yetecek kadar yağda ve yanmamaları için kısık ateşte iyice pişmeliler. Aksi halde çorba çiğ soğan kokabilir. Rengi dönen bir soğan parçası kaşıkla zorlanmadan ikiye bölünüyorsa dirliğini kaybedecek kadar pişmiştir.
 4. Mercimek Çorbası ve Sarımsak: Soğanla beraber kabukları soyulup ezilmiş veya ufak doğranmış iki diş sarımsak eklenip kavrulması ile lezzeti arttırılabilir. Lakin herkes tarafından istenmeyebileceği için tarife dahil edilmedi.
 5. Mercimek Çorbasında Kıvam ve Un: Un kıvam sağlanmasına hizmet eder. Yoğun kıvamlı çorba istenmezse eklenmesine gerek yoktur. Ayrıca istenen kıvam, un veya patatesten yalnız biri kullanılarak da sağlanabilir. Un ilavesinde diğer bir usul: Meyane hazırlama: Başka bir yerde bir yemek kaşığı un yarım kaşık tereyağında yakmadan kahverengileştirilir. Blendırdan geçirilmiş çorbadan yarım kepçe kadar yağlı una eklenmek suretiyle çorbaya alıştırılır. Karışım ağır ağır çorbaya katılıp karıştırılır. Bu tarz ilavede diğer usul mercimeğin suyundan ayrılmış bir bardak su kavrulmuş una hızlıca eklenip topaklanmayacak şekilde karıştırılmasıdır. Bu durumda süzülen ve tekrar tencereye alınan çorbaya bu karışım eklenerek dört dakika daha pişirilir. Kıvam konusunda bilinmesi gereken bir husus da mercimek çorbasının ılındığında suyunun üste çıkması, mercimeğin tortu halinde dibe çökme normaldir. Karıştırılınca mesele hal olur.
 6. Katılaşmayan Süzme Mercimek Çorbasının Sırrı: Mercimeğin iyi yıkanması sadece lezzet için değil nişastasının giderilmesi için de gerekir. Nişasta çorbaya ilave katılık verir. Düdüklü tencere yerine normal tencere kullanmak da bu bakımdan faydalıdır. Patates ve unun fazla kullanılması bu katılığı arttırır.
 7. Süzme Mercimek Çorbası Sulu Olursa Ne Yapılır? Çorbanın mercimeğini az konuldu, yağı fazla geldi, suyu çok oldu veya özleşmediyse çorba istenen kıvamda olmayabilir. Sulu çorbaları kurtarmanın bir kaç usulü: 1) Ayrı bir yerde unun kokusu çıkana kadar yağda kavrulur. Çorbadan kepçe kepçe alınarak ağır ağır una topaklanmamasına itina göstererek eklenir. Karışım çorbaya ilave edilince çorba kıvamlanacaktır. Diğer bir usulde çorbadan alınan bir kepçede nişasta hızlıca çırpılır ve çorbanıza topaklandırmadan ilave edilir. 2) Çeşmi Nigar Çorbasına Çevirmek: Aşağıda anlatıldığı gibi terbiye ilavesiyle yoğunlaştırılabilir. 3) 🥣EZOGELİN ÇORBASI🍲na çevirmek: Çorbaya pirinç, bulgur ve salça eklemek suretiyle ezogelin çorbasına çevrilir. Bulgur ve pirinç çorbadaki fazla suyun çekecek salça da kıvamının biraz daha koyulaşmasına katkı verecektir. 4) MERCİMEK KÖFTESİne çevirmek: Çorbanın sululuk seviyesine göre ince bulgur ilave ederek karıştırılır. Mesela bir su bardağı bulgur eklenir. Tencerenizin ağzı kapatılıp ocaktan alınır. Bulgurun şişerek suyu çeker. Bundan sonra mercimek köftesi tarifi tatbik edilir.
 8. Süzme Mercimek Çorbası Koyu Kıvamdaysa: Eğer kıvamı koyu geldiyse biraz sıcak su ilave edilerek bir taşım daha kaynatılır.
 9. Süzme Mercimek Çorbası Çok Köpürmemesi için: Piştiğinde gri köpüğün daha az çıkması başta itinalı yıkamaya bağlıdır. Pişerken üzerinde biriken köpükler atılabilir.
 10. Süzme Mercimek Çorbası Zerdeçallı: Zerdeçal dahil olduğu her yemeğe sağlık, renk ve lezzet katar. Soğan ve varsa sebzeler mercimek ilavesiyle kavrulunca tuz ve bir çay kaşığı toz zerdeçal ilave edilip karıştırılır. Su eklenerek mercimek iyice yumuşayana kadar pişirilir.
 11. Süzme Mercimek Çorbası Salçalı: Çorba da renk ve farklı bir lezzet istenirse salça da katılır. Lakin salçanın ekşiliği mercimek kokusunu alarak ezogelin çorbasına yaklaştırır. Soğan ve un kavrulduktan sonra bir yemek kaşığı salça (domates biber karışık olabilir) eklenip onu da birkaç dakika kavurduktan sonra mercimekler tencereye ilave edilir. Diğer basamaklar aynıdır. Salça fazla konursa mercimeğin tadını bastırır.
 12. Çeşmi Nigar Çorbası: Terbiyeli Süzme Mercimek Çorbası: Mercimek yumuşayınca el blenderıyla iyice çekilir. Bir kasede üç yemek kaşığı yoğurt veya bir su bardağı süt, bir limon suyu ve bir yumurta sarısı iyice çırpılarak terbiye hazırlanır. Çorbadan bir kepçe alınıp devamlı çırpılarak terbiyeye yedirilir. Sonra yoğurtlu karışım sürekli çırparak çorbaya ilave edilir. Diğer basamaklar yine aynıdır.
 13. Blendırdan Geçirmeden Mercimek Çorbası: Bazıları için en güzel mercimek çorbası tarifi farklıdır. Süzülmüş veya ezilerek pürüzsüz hale getirilmiş bir çorba yerine tanelerini dilinde hissedebileceği bir mercimek çorbasını tercih ederler. Bu durumda havuç ve patates ilave edilecekse rendelenir. İstenirse salçalı usulde yapılır. Tarifin kalan kısmı aynıdır. Çorba ezilmez ve blendırdan geçirilmez. Süzme Mercimek Çorbası Blendersız Blendır yoksa çorba tel süzgeçten geçirilir. Diğer taraftan mercimeklerin üzerine bir miktar daha su ekleyerek çok daha uzunca bir süre kaynatılırsa blenderdan geçirmeden de nefis kıvamlar elde edilebilir.
 14. Mercimek çorbası ne kadar sürede pişer? Ocağın ayarına ve malzemenin miktarına göre 20 - 40 dakika arası değişir.
 15. Mercimek çorbasına et bulyon mu tavuk bulyon mu? Kolaylezzet.com yemek tarifleri sitesinde yer alan tariflerde bazı malzemeler kullanılmamaktadır: Margarin ve bulyon bunlardan ikisidir.
 16. Kavurma Süzme Mercimek Çorbası: Diğer bir teknikte mercimeği yakma tehlikesi olsa da en hızlı netice veren usuldür: Un kavrulduktan sonra yıkanıp güzelce süzülmüş mercimekler yedi dakika beyazlaşana kadar kavrulur. Üzerine kaynar su döküldüğünde on dakika içinde çorba kıvamına hızla ulaşır. Yeterli tecrübe olmazsa yanma tehlikesi yüksektir.
 17. Mercimek Çorbasının Yanına Ne Gider? Sebze, et, tavuk, kızartma, pilav gibi çok farklı yemeklerin bulunduğu menülerde rahatça sunulabilir. ETLİ TAZE FASULYE, ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE, ZEYTİNYAĞLI PIRASA, ETLİ BAMYA YEMEĞİ, TAZE ENGİNARLI TAVUK🍗 SARMA, ETLİ TAZE BARBUNYA YEMEĞİ gibi yemeklerin evvelinde servis edilebilir. EVDE🏠 ADANA KEBAP(KIYMA KEBABI), FIRIN AĞZI KEBABI🥩 (Kayseri), KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya), ŞİŞ🍢 KÖFTE, 🐟FIRINDA SARDALYA IZGARA (Gelibolu, Çanakkale) veya KURU KÖFTE KIZARTMASI gibi ana yemeklerin başlangıcı olabilir. FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı🧄 Köfte, İÇLİ KÖFTE (Dolma köfte, Kibbeh), DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA TARİFİ, PATATESLİ🥔 KABAKLI MÜCVER gibi yemekler öncesinde verilebilir. Menüde İZMİR PİLAVI🍚, MANTI🥟(Kayseri), FIRINDA KARNIYARIK, ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK DOLMA VE SARMA, DALYAN KÖFTE, LAHMACUN gibi farklı yemekler de olabilir.
 18. Düdüklüde Süzme Mercimek Çorbası Tarifi: 🥣DÜDÜKLÜDE KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲
 19. Mercimek Çorbası Kalori Değeri: Kullanılacak malzemeye göre değişecektir. 100 gramlık 65 kcal kalori, 300 gramlık bir porsiyonunda 195 kalori bulunur. Kaynak
 20. Lokanta usulü mercimek çorbası nasıl yapılır? Lokanta Usulü Süzme Mercimek Çorbası Tarifi Diğer yemek hazırlıklarından artan et veya kemik suyu mercimek çorbasına malzeme olunca lezzet seviyesi artar. Limonlu olması da katkı sağlar. Lokanta usulü tam kıvamında mercimek çorbası yapılırken 1) Mercimeklerin pişerken köpürmemesi için bol suda ovarak yıkanır. 2) Küp doğranan soğanlar ve ezilen sarımsaklar tereyağında sotelenirken çok yüksek ateşte pişirilmez. 3) Kıvam için un kullanılır. Un topaklanmaması için çırpma teliyle tereyağında güzelce kavrulur. Bazıları unu kavururken içine nane, pul biber ve karabiber de ilave eder. 4 ) Çorbanın daha kırmızımsı veya turuncu renkte olması arzu edilirse kavrulan soğanlara domates veya biber salçası ilave edilir. 5 ) Kemik suyu kavrulan una ilave edilir. Kemik suyuyla un çırpma teliyle özleşene dek çırpılır. 5) Kaynayıp kıvamlanan çorba blenderdan geçirildikten sonra ince delikli bir süzgeçten de geçirilip iyice pürüzsüz hale getirilir.
 21. Mercimek çorbasına sumak konur mu? Sumaklı Mercimek Çorba Mercimek çorbasında ekşi lezzet yakıştığı için limonla sunulur. Bu bakımdan yapılışında sumak ilavesi de uygundur. İki yemek kaşığı sumak bir yemek kaşığı yağ ile kavrulup pişirilen mercimek çorbasına eklenir.
 22. Mercimek çorbası gaz yapar mı? Mercimek çorbası muhtevasında yer alan yüksek miktarda liften dolayı gaz yapabilir. Mercimeği bir gece önceden soğuk suda bırakmak ve yemekte kimyon kullanmak problemi hafifletir.
 23. Mercimek çorbası şekeri yükseltir mi? Glisemik endeksi düşük olan mercimek çorbası liflerin de katkısıyla şeker dengesini umumiyetle bozmamaktadır. Bir analizde 100 gramında 18.74gr karbonhidrat yer almaktadır. Kaynak
 24. Mercimek çorbası nasıl sarı renk olur? Lokanta usulü-suzme mercimek çorbası tarifinde sarı renk Patates miktarı artırılıp havuç ilave edilmez. Blender yerine sadece tülbentle süzülür. Bir çay kaşığı zerdeçal ilave edilebilir. Ayrıca yerli mercimek kullanılırsa rengi sarı olurken ithal mercimeklerde yeşile yakın bir renk oluşur.
 25. Süzme Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi, Süzme Sarı Mercimek Çorbası Tarifi Birer adet havuç ve kuru soğan küp doğranıp tencereye alınır. Yıkanan iki su bardağı yeşil mercimek ve sekiz su bardağı su ilave edilip pişmeye bırakılır. Kaynarken üstünde beliren köpükleri atılır. Yumuşayana kadar pişirilen mercimekler blenderdan geçirilip süzülür. Süzerken az az suyla açılabilir. Tencerede bir yemek kaşığı tereyağı iki yemek kaşığı sıvı yağda eritilir. İki yemek kaşığı un kokusu çıkana dek kavrulur. Süzülen mercimek ilave edilip seri şekilde kaynayana kadar karıştırılır. Sonra bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber atılıp kıvama göre et veya tavuk suyu eklenir. On dakika daha kaynayınca ocak kapatılır. Üzeri için bir tatlı kaşığı tereyağı eritilir. Kızınca yarımşar çay kaşığı kırmızı toz biber, nane, pul biber ilave edilip karıştırılır. Bu sos üzerine eklenir.
 26. Yağsız Haşlama Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır? Bir su bardağı mercimek yıkanıp düdüklüye konulur. Sonra bir su bardağı kemik suyu ve yeteri kadar su ilave edilir. İçine iki adet kuru soğan büyük doğranıp atılır. Tuzunu da ilave edilip, kapağı kapatılıp pişene kadar haşlanır. Pişince süzgeçten geçirip, üzerine istenirse tereyağlı biber dökülüp sunulur.

🥣ŞEHRİYELİ KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣ERİŞTELİ YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣ARPA ŞEHRİYELİ YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣EZOGELİN ÇORBASI NASIL YAPILIR?🍲 da ilginizi çekebilir.