mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kolay Tas Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kolay tas kebabı tarifi, evde pişirebilen en kolay ve lezzetli kebap tariflerinin içindedir. Sade tas kebabı tarifi tencere yemeği olması ve içine değişik mevsim sebzelerinin eklenebilmesiyle ile diğer kebap tariflerinden ayrılır. Normal çelik tencerede olduğu gibi düdüklü tencerede, güveçte de pişirebilen yumuşacık etli enfes bir yemek olan kolay tas kebabı ile sofranızı şenlendirme zamanı geldi... "Tas kebap tarifi istiyorum. Tas kebabı tarifi sulu olsun." diyor ve "Gerçek dana tas kebabı nasıl yapılır?" merak ediyorsanız, işte menülerde sıkça tercih edilen ana yemeklerden birisi olan hem kebap sevenlere hem sulu yemek sevenlere hitap eden kolay tas kebabı resimli tarifi...

TAS-KEBABI

Salçalı Tas Kebabı Malzemeleri - Lokanta Usulü Tas Kebap Tarifi İçindekiler

Bir kg dana kuşbaşı et (koyun eti ile de yapılabilir)

İki adet büyük kuru soğan

İki - üç diş sarımsak

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı salça (rendelenmiş domates de olabilir)

Tuz, karabiber, kekik, istenirse kimyon

Patates

TAS-KEBABI

Kolay Tas Kebap Tarifi - Lokum Gibi Tas Kebabı Tarifi Nasıl Yapılır? - Yumuşacık Tas Kebabı Tarifi - Gerçek Tas Kebabı Nasıl Yapılır? Normal Tencerede Tas Kebabının Yapılışı

 1. Etler iyice yıkanır ve tencereye konulur. Suyunu salıp tekrar çekene kadar orta derecedeki ocakta pişirilir. Etler yumuşamamışsa bir miktar su ilave edilir ve kısık ateşte etlerin pişmesi sağlanır.
 2. Etler yumuşamışsa sıvı yağı ilave edilir. Yemeklik doğranan soğan ve sarımsaklar eklenir.
 3. Soğanlar da pembeleşince salça tuz, karabiber ve istenen baharat konulur.
 4. Bir - iki su bardağı kaynamış su ilave edilerek yemek suyunun sos haline gelmesi için bir miktar daha kapağı kapalı olarak pişirilir. Altı kapatılır.
 5. Diğer taraftan küp küp doğranan patatesler kızgın yağda kızartılarak kapatılan yemeğin üzerine dökülür. Tas Kebabı sıcak olarak servise hazırdır.

"Tas Kebap Tarifi Nasıl Yapılır? Tas Kebab Tarifi" İle Alakalı Diğer Hususlar ve Yumuşak Tas Kebabı (Lokanta Usulü) Püf Noktaları

 1. Tas Kebabında Farklı Malzemeler Bu yemek isteğe bağlı olarak arpacık soğanlı da yapılabilir. Tas kebabı tarifine havuç eklemiyoruz. Lokanta usulünde suyunun akıcılığını azaltarak ete yapışmasını sağlayacak bir sos kıvamı elde etmek gayesiyle un konulmaktadır.
 2. Tas Kebabına Kekik Konur mu? Evet tas kebabına kekik konulabilir.
 3. Tas Kebabı da Patates Kizartilir mi? Tarifte de ifade edildiği gibi daha iyi bir lezzet ve görünüm için patatesler kızartılır. Lakin kızartmadan da yapılabilir:
 4. Tas Kebabı Patatesini Kızartmadan Fırında Hazırlama Hafif olması açısından patatesler fırında hazırlanabilir. Tas kebabının üzerinde yer alacak patatesleri doğranır. Patatesi önce ortadan ikiye kesilir. sonra uzunlamasına üçe bölünür. Sonra küp şekline yakın doğranır. Patatesler bir kap içerisine alınıp burada tuz, zeytinyağı, karabiberi ilave edilip hemen karıştırılır. Yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsinin içine patatesleri alınır. Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırının orta katında pişirilir.
 5. Tas kebabı yanına ne gider? Tas kebabı menüsü olarak çorbalardan 🥣EZOGELİN ÇORBASI🍲 veya 🥣DÜDÜKLÜDE KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲; pilavlardan SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚; yanında KAYISI HOŞAFI🥤🍹, AYRAN🥛🧊, CACIK veya İKRAMLIK SALATA TARİFLERİ🥗nden biri, 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ) düşünülebilir.
 6. Tas kebabı Osmanlı mutfağında da mühim bir yeri olan et yemeklerinden olup ismi pişirilme tarzından gelir. Bakır bir tasla yapılan ekseriyetle kuzu etinden yapılan bir kebap çeşididir. Kuşbaşı doğranmış etler bir kapta içinde ince kıyılmış soğan, tuz, biber, tarçın, kakule, anason, nane ve maydanoz eklenerek önce en az iki saat terbiye edilir. Bakır bir tas yağlanıp, terbiye edilen etler içine doldurulur. Tas elle desteklenip bir tepsiye ters çevrilmek suretiyle oturtulup, etler suyunu çekene dek pişirilir. Çekince üzerine ılık su ilavesiyle tekrar pişirilip ocaktan alınır. Çıkan suyla pilav yapıp tasın etrafına dökülür, tas kebabı servis edilirken yanında sarmısaklı yoğurt da sunulurmuş. Anadolu'nun bazı yörelerinde ise biraz farklı olarak pişer: Kuşbaşı et sebzesiz, salçalı domatesli soğanlı bir halde pişer. Tam pişmiş durumda tercihen bakır bir tasla bir tencerenin ortasına ters kapatılır. Tasın etrafına pirinçler konur, ortada tas oynatılmadan kavrulur. Suyu ilave edilip etle pirinç pişmeye bırakılır. Servis sırasında da bakır kap, yavaşça tencereden alınır, etrafında etin sos rengini de almış olan pilav ortasında etle sunulur.
 7. Düdüklü Tencerede Tas Kebabı Nasıl Yapılır? Kuzu tas kebap tarifinde gerekmese de tas kebabı düdüklüde pişirilebilir. Etleri kuşbaşı doğranır. Üç yemek kaşığı sıvı yağ ile birlikte su konmamış düdüklü tencerede havası çıktıktan sonra düdüklünün markasına değişebilecek şekilde kısık ateşte on dakika kadar tutulur. Eski model düdüklülerde bir miktar su ilave edilmelidir. Etler suyunu bırakıp çekene kadar pişirilir. Başka bir yerde bir adet soğan ve üç adet yeşil biber yemeklik doğranıp sıvı yağda kavrulur. Doğranmış üç diş sarımsak ve iki adet domates de katılıp güzelce kavrulur. Bir yemek kaşığı salça eklenip karabiber, kırmızı toz biber ve tuzunu da ilave edilip üç su bardağı sıcak su eklenir. Kaynayan salçalı suyun içine pişen etler katılıp on dakika daha pişirilir. Servis tabağına pişmiş sulu etten konulduktan sonra üzerine küp doğranıp kızartılmış patatesler eklenerek karıştırılarak sunulur.
 8. Tavuklu Tas Kebabı Nasıl Yapılır? Tavuklu Tas Kebap Tarifi Tavukları kemiksiz tavuk eti kuşbaşı doğranır. İki yemek kaşığı sıvı yağda kavrularak suyu çektirilir. Küçük doğranmış iki adet orta boy soğan ve üç diş sarımsak ilave edilip biraz daha kavrulur. Doğranan iki adet orta boy domatesi ve iki adet yeşil biber de karıştırılır. Bir tatlı kaşığı kekik, tuz, karabiber ve istenen baharat eklenir. En son bir su bardağı sıcak suda bir tatlı kaşığı domates salçası eritilip katılarak bir taşım kaynatılır. Küp doğranıp yağda kızartılmış dört orta boy patates pişen tavuklara karıştırılıp ocak kapatılır.
 9. Pilavlı Tas Kebap Tarifi, Tas Kebabı (Malatya) İki su bardağı pirinç yıkanıp tuzlu ılık tuzlu suda bekletilir. Yarım kilo kuşbaşı koyu eti, ince doğranmış bir kuru soğan ve iki yemek kaşığı yağda kavrulur. Rende domates ilave edilerek etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişmezse az az su eklenir. Etler küçük bir tencereye veya ısıya dayanıklı bir kaseye tek tek alınarak pilav yapılacak tencerenin ortasına ters çevrilir. Etin yağına üç buçuk su bardağı su eklenip kaynatılır ve tuz, karabiber eklenir. Pilav tenceresine süzülür. Süzülmüş pirinç eklenip karıştırılır. Kapak örtülüp önce orta, sonra hafif ateşte suyunu çekinceye kadar pişirilir. On beş dakika demlenmesi için beklenir. Önce pilav karıştırılır, sonra etin üzerindeki kase alınır.
 10. Kebaba Tâse / Diyarbakır Üsküre Kebabı / Diyarbakır Tas Kebabı 20.08.2021 tarihinde coğrafi mahreç işareti tescillendi. Karakaş ırkı koyunların bir yaşına gelmiş kuzularının bel ve kaburga kısımlarından elde edilen et, tereyağı ve 337 sayı ile coğrafi işaret olarak tescilli Karacadağ Pirinci ile yapılan Diyarbakır’a has bir yemektir. Yemeğin “üsküre” adlı bakır taslarda yapılması sebebiyle “Diyarbakır Üsküre Kebabı” olarak bilinir. Bir diğer ismi de “Diyarbakır Tas Kebabı”dır. Diyarbakır Üsküre Kebabı / Diyarbakır Tas Kebabı, Diyarbakır mutfağının mühim yemeklerindendir.
  Diyarbakır Üsküre Kebabı Malzemeleri (4 kişilik): 1 kg kuzu eti, 15 baş arpacık soğan, 10 adet ceviz büyüklüğünde patates, 1 çorba kaşığı domates salçası, 3 çorba kaşığı tereyağı (Kıl keçisi sütünden elde edilen), 2 su bardağı Karacadağ Pirinci, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz, 6 su bardağı su
  Diyarbakır Üsküre Kebabı Nasıl Yapılır? Et yıkanıp bir tencereye alınır. Temizlenmiş arpacık soğanı, patatesler, salça, tuz ve karabiber eklenerek güzelce karıştırılır. Bu harç üsküre adlı bakır tasa konulur. Diyarbakır’da halk arasında “Kebaba Tâse” ismiyle bilinir. Üsküre yayvan, iki kulplu bir tavanın ortasına ters çevrilerek yerleştirilir. Üskürenin sabit kalabilmesi için üzerine “dolma taşı” denilen bir taş, yani ağırlık konulur. Tavanın kenarına sıcak su eklenir. Tastaki etin pişip pişmediğini kontrol etmek için bir parça et bu suyun içine konulur. Kaynamaya bırakılır. Et pişince, bir kaşık yağla hafif kavrulan Karacadağ Pirinci üskürenin etrafındaki suya konulur. Ocakta 5-10 dakika pişirilir. Tasın üzerindeki ağırlık alınıp biraz daha pişirilir. Yemek pişince demlenmeye bırakılır. Servisi: Tavanın üzerindeki tas yavaşça çıkarılır. Ortada et ve kenarında pilav olacak şekilde sıcak sunulur.
 11. Tas Kebabı Tarifi Melceü't-Tabbâhin - Mehmed Kâmil Tas Kebabı: Leziz kebapdır. Tarîk-i tabhı (Pişirilme Yolu): Semizce koyun etinden küçük ceviz miktarı doğrayıp ba‘de’t-tathîr (temizlendikten sonra) ince soğan çentip tuz ve biber ve tarçın ve kakule koyup iyice bir vâfir (Bir çok, bol, çok) el ile oğuşturalar. İki saat miktarı geçtikte bir münasip çorba tası yahut toprak kâse içine vazedip bir kenarlıca tepsinin orta yerine mezkûr (adı geçen) tası yüzükoyun kapayıp kor üzerine sacayakile koyalar bir buçuk saat miktarı dura. Suyunu koyuverip tekrar çektikte tepsi derununa biraz et suyu koyup ve üzerine yıkanmış pirinci vazedeler (konulur). Suyunu çektikte eğer pirinç dirice ise bir miktar dahi su serpeler, kararına geldikte ateşten indirip ekl olunacak (yenilecek) vakitde ortasından tası kaldırıp buyuralar. Meşhur ve nefis bir taamdır. [Kenarda] Et suyu bulunmadığı surette bayağı su konulur, pirinç konuldukta iki üç karıştırmak lazımdır. [s. 21]
 12. Güveçte Tas Kebap Tarifi, Tas Kebabı Fırında Porsiyonluk güveçlerin tabanına kızartılmış patatesleri üzerine et soteyi yerleştirmek suretiyle fırında yirmi dakika 180 derecede pişirilir.
 13. Tas Kebabı Kalori Değeri: 100 gramında 61 kcal kalori, 350 gramlık bir orta porsiyonunda 214 kalori bulunmaktadır.
 14. Dana eti ve sirke Dana eti pişirirken suyuna ilave edilecek birkaç damla sirke daha hızlı pişmesine yardımcı olurken tadı bozulmaz. Sadece pişerken biraz farklı kokar. Soğansız Tas Kebabı yapılırken de eti yumuşatması için sirke kullanılır.
 15. Sebzeli Tas Kebabı Nasıl Yapılır? Sebzeli Tas Kebabı, Soğansız Tas Kebabı Gerçek tas kebabı tarifi olarak yukarıda "Sade tas kebabı nasıl yapılır?" hususu izah edilmiştir. Bezelye ve havuç gibi sebzelerle tarifi orman kebabına yaklaştırarak adına sebzeli tas kebabı denildiğine de rastlanır. Düdüklü tencereye sıvıyağ ve 700 gram kuşbaşı et alınır. Et suyunu salınca bir yemek kaşığı sirke de eklenip suyunu çekene dek güzelce kavrulur. Kavrulan ete bir yemek kaşığı salça, karabiber, pul biber ve tuzu eklenir. Biraz kavrulup bir su bardağı bezelye ilave edilir. Bezelyeler ezilmeden karıştırılıp etin üstünü geçecek kadar sıcak su eklenir. Düdüklüde yirmi beş dakika civarında et pişer. İki adet patates küp doğranıp bir tavada kızartılır. Pişen ve altı kapatılan tas kebabına eklenip karıştırılır.
 16. Orman kebabı nasıl yapılır? ORMAN KEBABI TARİFİ (Bolu) 🌳🌲

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Tas Kebab Shqip
 • Tas Kebab Shqip

  I think tas kebab recipe Armenian or tas kebab Greek recipe is not the original recipe. Tas kebab Bulgarian recipe which is tas kebap recepta is also different. Tas kebab Turkish is the best. It is not lightweight in terms of tas kebab calories, but very delicious. Thanks for the recipe.