mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ev Usulü Lüle Kebabı Yapımı Tarifi, Nasıl Yapılır? Bakü, Azerbaycan

Azeri mutfağından (metbex) nefis dadı ile lüle kebabı evde yapılabilir mi? Ateşli silah namlusu (lüle) şeklinde yapıldığı için bu ismi alan bu kotlet (köfte) kebabı nasıl yapılır? Âsanlezzet’den can Azerbaycan’a, qardaşlara selam!

EV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-Azerbaycan

Terkibi için Erzaklar

Köftesi için:

400 gram kuzu kıyma + 200 gram dana kıyma

100 gram koyun kuyruk yağı

İki adet büyük kuru soğan

İstenirse: Dört – beş diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber (istiot)

İstenirse kekik (keklikotu) gibi diğer baharat (edviyyat)

Yassı çöp şişler (wiw)

Sunum için:

Kuru soğan

Taze yeşil soğan

Sumak

İstenirse ince kıyılmış maydanoz (ceferi)

Kızartılmış domates (pomidor), patlıcan (badımcan), yeşil veya sivri biber

Lavaş ekmeği

EV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-Azerbaycan

Evde Lüle Kebabı Yapımı (Bakü, Azerbaycan) Tarifi - Lüle Kebabı Evde Hazirlanmasi - Azerbaycan Kebabı Tarifi

 1. Kıyma, soğan, sarımsak ve kuyruk yağı birlikte mutfak robotunun içine konulur. Üzerine tuz ve karabiber eklenir. Köfte hamuru olacak şekilde yahşi yoğrulur. Bu şekilde üzeri kapatılarak buzdolabında bir - iki saat dinlendirilir.
 2. Buzdolabından çıkardıktan on – on beş dakika sonra yine yoğrulan bu karışımdan portakal büyüklüğünde bir parça alınır. Elde bir miktar yoğrularak on beş – on altı santim uzunluğunda rulo hale getirilir. Orta kısmından iki tane ince çöp şiş geçirilir. Bu kolay bir usuldür. Arzu edenler doğrudan şişlerin üzerine köfte harcını yerleştirebilirler. Ete lüle şekli verilerek şişlere yerleştirilirken eller tuzlu suda ıslatılır. Bütün malzeme bitene kadar aynı muamele yapılır.
 3. Dikkatlice bir tepsiye yerleştirilen kebaplar fırının ızgara ayarında 200 derecede pişirilir. Bir - iki defa çevirmek gerekebilir. Çöp şişlerin yanma riskine karşı boş kalan kısımlar istenirse alüminyum folyo ile sarılabilir. Mümkünse demir şişlere geçirilerek mangal ateşinde de yapılabilir.
 4. Pişen kebaplar şişlerden ayrılır. Servis tabağına sıcak lavaşların üzerine yerleştirilir. Ev Yapımı Lüle Kebabı yanında ayran, piyazlık doğranan ve sumakla tatlandırılan kuru soğan, halkalar halinde kesilmiş yeşil taze soğan, ızgarada pişirilmiş domates dilimleri ve sivri biberle süfreya verilir (servis edilir). Nuş (afiyet) olsun!

Lüle Kebabı Evde Hazirlanmasi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Azerbaycan Lüle Kebabı Tarifi Püf Noktaları

 1. Biz yapmadık, ancak şişe takma öncesi köfte hamuruna son yoğurmada bir miktar un katanlar da var.
 2. Lüle kebabı hakiki kuzu eti (koyun değil), kuzu kuyruk yağı ve kuru soğanın eşit miktarlarda zırhtan geçirilip etin sulanmasına mani olan Nahçıvan tuzu ilavesiyle de yapılır. Adana Kebabın acısız veya daha az baharatlı halini andıran çok lezzetli bir Azerbaycan Kebabıdır.
 3. Şişlerin pişirme evvelinde suda tutulmamaları kararmalırını önleyebilir.
 4. Bazı Azerbaycan Yemekleri Soyutma, Fetir, Yarpaq Dolması, 🍪ŞEKERBURA KURABİYESİ (Bakü, Azerbaycan), Düşbere, paxlava Xaş, Fisincan pilavı, PİTİ KEBABI🍖 (Bozbaş Aşı), Azerbaycan Tike Kebabı: Evde Terbiyeli Kolay Çöp Şiş Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? , Turşu sıyık, Khazar Salata, Karpuz reçeli, Borucuk, Enenevi Plov, Ovrişte, Şah Pilavı, Qoğal, Dovğa, Levengi, Qutab, Badambura, Şeki Helvası, 3 Bacı...
 5. Lüle Kebabı hangi ülkeye ait? Lüle Kebabı Diyarbakır: Azerbaycan'a ait olduğu bilinen Lüle Kebabı Diyarbakır'da benzer şekilde yapılır. Etin bütün suyu içinde kalıp yumuşak olmasını sağlayan zırh ve satırla çekilen bir kuzu kıyma veya çift bıçak kıyması ile hazırlanır. Sarımsak, maydanoz, pul biberle yapılır. Kalın şişlere geçirilen, silindir yapısında mangalda pişen bu kebap, mangal ateşin üstüne cızır cızır yağlarını akıtır. Diyarbakır lüle kebabı yanında incecik lavaş ekmeği ile veya pirinç pilavı, közlenmiş biber, domates ve sumaklı soğan ile birlikte servis edilir. Lüle Kebabı Diyarbakır usulü bilinen Adana'ya göre daha küçüktür.
 6. Mardin Kebabı nedir? Benzer bir kebap olan Mardin Kebabı için yarım kilo yağlı kıyma, bir adet ufak kuru soğan, bir tatlı kaşığı pul biber, bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı tuz beş dakika kadar yoğrulur. Sonra limon kadar parçalar alınır, yassı şişe düzelterek yerleştirilir. Mangal ateşinde pişirilir. Domates ve biber mangalda pişirilir. Soğan yarım daire biçimde doğranır, sumak ve tuzla ovulur. Servis tabağına lavaş yerleştirilip üzerine kebap ve garnitür bırakılır.
 7. EVDE🏠 ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI) yazısı da ilginizi çekebilir.

EV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-Azerbaycan

YukarıYukarı