mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV USULÜ LÜLE KEBABI YAPIMI (Bakü, Azerbaycan)

Azeri mutfağından (metbex) nefis dadı ile lüle kebabı evde yapılabilir mi? Ateşli silah namlusu (lüle) şeklinde yapıldığı için bu ismi alan bu kotlet (köfte) kebabı nasıl yapılır? Âsanlezzet’den can Azerbaycan’a, qardaşlara selam!

EV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-Azerbaycan

Terkibi için Erzaklar

Köftesi için:

400 gram kuzu kıyma + 200 gram dana kıyma

100 gram koyun kuyruk yağı

İki adet büyük kuru soğan

İstenirse: Dört – beş diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber (istiot)

İstenirse kekik (keklikotu) gibi diğer baharat (edviyyat)

Yassı çöp şişler (wiw)

Sunum için:

Kuru soğan

Taze yeşil soğan

Sumak

İstenirse ince kıyılmış maydanoz (ceferi)

Kızartılmış domates (pomidor), patlıcan (badımcan), yeşil veya sivri biber

Lavaş ekmeği

EV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-AzerbaycanEV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-Azerbaycan

Evde Lüle Kebabı Yapımı (Bakü, Azerbaycan) Tarifi

  1. Kıyma, soğan, sarımsak ve kuyruk yağı birlikte mutfak robotunun içine konulur. Üzerine tuz ve karabiber eklenir. Köfte hamuru olacak şekilde yahşi yoğrulur. Bu şekilde üzeri kapatılarak buzdolabında bir - iki saat dinlendirilir.
  2. Buzdolabından çıkardıktan on – on beş dakika sonra yine yoğrulan bu karışımdan portakal büyüklüğünde bir parça alınır. Elde bir miktar yoğrularak on beş – on altı santim uzunluğunda rulo hale getirilir. Orta kısmından iki tane ince çöp şiş geçirilir. Bu kolay bir usûldür. Arzu edenler doğrudan şişlerin üzerine köfte harcını yerleştirebilirler. Ete lüle şekli verilerek şişlere yerleştirilirken eller tuzlu suda ıslatılır. Bütün malzeme bitene kadar aynı muamele yapılır.
  3. Dikkatlice bir tepsiye yerleştirilen kebaplar fırının ızgara ayarında 200 derecede pişirilir. Bir - iki defa çevirmek gerekebilir. Çöp şişlerin yanma riskine karşı boş kalan kısımlar istenirse alüminyum folyo ile sarılabilir. Mümkünse demir şişlere geçirilerek mangal ateşinde de yapılabilir.
  4. Pişen kebaplar şişlerden ayrılır. Servis tabağına sıcak lavaşların üzerine yerleştirilir. Ev Yapımı Lüle Kebabı yanında ayran, piyazlık doğranan ve sumakla tatlandırılan kuru soğan, halkalar halinde kesilmiş yeşil taze soğan, ızgarada pişirilmiş domates dilimleri ve sivri biberle süfreya verilir (servis edilir). Nuş (afiyet) olsun!

Not:

Biz yapmadık, ancak şişe takma öncesi köfte hamuruna son yoğurmada bir miktar un katanlar da var.

EV-USULU-LULE-KEBABI-YAPIMI-Baku-Azerbaycan

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı