mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Karalahana Diblesi Tarifi, Nasıl Yapılır?🥬 (Giresun, Ordu, Trabzon, Rize)

Pancar diblesi nedir? Karalahana diblesi yapılışı nasıldır? Karalahana diblesi nasıl olur? Giresun civarında kara lahanaya, pancar denir. Pancarın bir çok yemeği yapılır: Pancar çorbası, KARALAHANA SARMASI🥬 (Etli Pancar Sarması Trabzon), pancar diblesi, KARALAHANA YEMEĞİ (Trabzon)🥬... "Karadeniz usulü karalahana diblesi nasıl yapılır?" diyenlere işte "Giresun usulü karalahana diblesi nasıl yapılır?" tarifi...

KARALAHANA-DİBLESİ-(Giresun,-Ordu,-Trabzon,-Rize)

Yarmalı veya Pirinçli Karalahana Diblesi Tarifi Malzemeleri - Pirinçli Kara Lahana Diblesi Tarifi İçindekiler

İki küçük demet (takriben yarım kg) karalâhana (mahalli adı: pancar)

İki adet orta boy kuru soğan

İki adet orta olgun domates

Bir yemek kaşığı salça

Bir kâse fırınlanmış mısır yarması (bulunamazsa yarısı kadar pirinç)

Bir tatlı kaşığı tuz

İki yemek kaşığı sıvı yağ + bir yemek kaşığı tereyağı

KARALAHANA-DİBLESİ-(Giresun,-Ordu,-Trabzon,-Rize)

Karadeniz Usulü Karalahana Diblesi Tarifi (Giresun, Ordu, Trabzon, Rize) Giresun Pancar Diblesi Nasıl Yapılır? Karalahana Diblesi Trabzon - Kara Lahana Dible Tarifi

 1. Ön hazırlık: Karalahanalar yıkanır, bir parmak genişliğinde ince ince doğranır. Üzerini geçecek kadar su konularak hususiyetle sap kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır.
 2. Haşlanan lahanalar süzdürülür. Soğuduktan sonra elle hafifçe sıkılarak kalan sular çıkarılır.
 3. Soğan yemeklik doğranır ve iki yemek kaşığı sıvı yağda pembeleştirilir. Kabukları soyulup rendelenen domatesler eklenir. Domatesler diriliğini kaybedince salça eklenerek kavrulur. Üzerine haşlanan lahanalar eklenir ve bütün malzeme karıştırılır.
 4. Yarma düzgün bir şekilde tencerenin üzerine yayılır. Tuz atılır. Yarım bardak su ilave edilir. Su çok konulmamalı, malzemenin pişmesini engelleyecek kadar da az olmamalıdır. Kısık ateşte pilav gibi pişirilir. Karalahana Diblesi piştikten sonra tereyağı eritilerek diblenin üzerinde gezdirilir ve servis edilir. Yanına yoğurt yakışır.

Kara Lahana Diblesi Nasıl Yapılır?, Karadeniz Lahana Diblesi, Kara lahana Yemekleri, Giresun Diblesi Nasıl Yapılır?, Kara lahana ile Neler Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve Karalahana Diblesi Püf Noktaları:

 1. İstenirse pul biber ilave edilebilir. Haşlama yerine bir tatlı kaşığı şeker eklenebilir.
 2. Karalahana Diğer Adları Karalâhana pancar, kelem, pezik, pezük, lu (Lazca), şaviphali (Gürcü kara lahana Yemeği) olarak da adlandırılmaktadır.
 3. Patatesli Kara Lahana Diblesi: Taze fasulye, patates gibi diğer sebzeler de eklenerek yapılabilir.
 4. Barbunyalı Karalahana Diblesi Nasıl Yapılıyor? Yemeğe karalahanadan sonra bir çay bardağı haşlanmış barbunya ilave edilir.
 5. Pirinçli Karalahana Diblesi Pirinçli (Giresun) Yıkanmış bir bağ pancar ince ince kıyılır. Kıyılmış pancarın yarısı tencereye yayılıp üzerine iki su bardağı pirinç ve ufak üç adet soğan konulur. Üst kısmına karalahananın diğer yarısı yayılıp bir tatlı kaşığı tuz atılır. Kapağı örtülerek orta ateşte pişmeye bırakılır. Bir tavada iki yemek kaşığı tereyağı eritilip üzerine acı kırmızı biber ilave edilir. Diblenin pişmesi yaklaşınca tereyağı üzerine gezdirilip karıştırılır. Kapağı kapatılıp dinlendirilir. Lahana diblesi Giresun usulü sıcak sunulur.
 6. Bulgurlu Karalahana Diblesi (Ordu) Karalahana diblesi pirinçli olduğu gibi bulgurla da yapılır. Bir bağ karalahana ince doğradıktan sonra tencerede kaynayan suya ilave edilir. Bir çay bardağı bulgur ve tuz eklenerek haşlanır. Çok diri kalmaması veya aşırı haşlanmış olmaması için kontrol edilir. Haşlanan pancarlar süzülüp dinlendirilir. Bir adet kuru soğan küp doğranıp bir yemek kaşığı tere yağla yarım çay bardağı sıvı yağ konmuş tencerede pembeleştirilir. Bir tatlı kaşığı tatlı kırmızı toz biber ilave edilerek bir süre daha karıştırılır ve karalahana eklenip harmanlanır. Karalahana diblesi bulgurlu olarak hazırdır.
 7. Havuçlu Karalahana Diblesi bir bağ pancar (karalahana) için iki adet orta boy havuç küp doğranıp pirinçlerden sonra ilave edilir.
 8. Karalahana Diblesi Kaç Kalori? Kara Lahana Diblesi Kalori, Karalahana Diblesi Kalorisinin 100 gramda 160 kcal civarında olması beklenir.
 9. Fasulye Diblesi Nasıl Yapılır? TAZE FASULYE DİBLESİ (Trabzon, Giresun, Ordu)
 10. Kolay Karalahana Yemeği Nasıl Yapılır? Kara lahana Yemeği Tarifi KARALAHANA YEMEĞİ (Trabzon)🥬
 11. Pazı Diblesi Nasıl Yapılır? PAZI DİBLESİ
 12. Kara Lahana Kavurması Nasıl Yapılır? Karalahana Kavurması Tarifi KARALAHANA KAVURMASI TRABZON🥬 sayfasında kara lahana-kavurması tarifi yer alır.
 13. Beyaz Lahana Diblesi Nasıl Yapılır? Beyaz Lahana Diblesi Nasıl Olur? Beyaz Lahana Diblesi (Giresun) Yarım kilo lahana ince doğranır. Yıkanıp tencereye alınır. Üzerine yemeklik doğranan iki adet kuru soğan, rendelenen bir havuç ve bir su bardağı bulgur eklenip karıştırılır. Bir tatlı kaşığı tuz eklenip beş dakika harlı ateşte daha sonra orta hararette pişmeye bırakılır. On dakika sonra bir kaşıkla suyunu çekip çekmediği kontrol edilir. Çektiyse üzerine eritilmiş iki yemek kaşığı tereyağı gezdirilir.
 14. Kara lahanadan ne yemekleri yapılır? KARALAHANA KAVURMASI TRABZON🥬, KARALAHANA YEMEĞİ (Trabzon)🥬, Etli Karalahana Sarması Tarifi, Nasıl Yapılır?🥬 (Trabzon)
 15. Kara lahana sapı ile ne yapılır? Turşusu yapılabilir.
 16. Beyaz Lahana Diblesi Nasıl Yapılır? Beyaz Lahana Dible Tarifi Yarım kilo kadar lahana ince kıyılır. Yıkanıp tencereye alınır. Yemeklik doğranan iki adet soğan, rendelenmiş bir adet havuç ve bir su bardağı bulgur eklenip karıştırılır. Bir tatlı kaşığı tuz da eklenip beş dakika kadar harlı ocakta sonra orta ayarda pişirilir. On dakika kadar sonra bir kaşıkla suyunu çekip çekmediği kontrol edilir. Suyunu iyice çekince başka bir yerde eritilen iki yemek kaşığı tereyağı dibleye gezdirilir.
 17. Karadeniz diblesi nasıl yapılır? Diğerleri Karalahana Diblesi Karadeniz'de yaygın olsa da diğer dibleler de yapılır: TATAR DİBLESİ (Karabük, Kastamonu), PATLICAN DİBLESİ (PATLICAN PİRİNÇLİSİ)🍆, PAZI DİBLESİ, TAZE FASULYE DİBLESİ (Trabzon, Giresun, Ordu)
 18. Mısır unlu karalahana çorbası nasıl yapılır? Kolay Karalahana Yemeği Tarifi, Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır? Trabzon🥬
 19. Kara Lahana Döşemesi Mahalli olarak farklı tariflere karşılık gelmektedir. Bir tarzında kıyma, domates ve iç yağ ilavesi diğer usulünde mısır, fasulye ve bulgur kullanımı vardır. Kara Lahana Döşemesi-1: Birer adet soğan ve domates ince doğranır, yarım çay bardağı pirinç, bir yemek kaşığı kıyma ile beraber tencereye eklenir. Bir yemek kaşığı tereyağı, bir tatlı kaşığı iç yağ, yarım yemek kaşığı biber salçası, tuz, acı biber ilave edilir. Altı su bardağı sıcak su ilave edilerek lahanalar yumuşayıncaya dek takriben yirmi dakika pişirilir. Kara Lahana Döşemesi-2: Bir kâse barbunya fasulyesi akşamdan suya konur. Ertesi gün bir kâse mısır ve fasulyeler haşlanır. Bir bağ kara lahana yıkanıp ince doğranır. Kaynamış suda lahanalar beş dakika haşlanır. Süzülünce iki orta boy kuru soğan ince doğranıp üç yemek kaşığı yağda kavrulur. Bir yemek kaşığı biber salçası ile yarım yemek kaşığı domates salçasıyla beraber yarımşar çay bardağı bulgur ve pirinç dahil bütün malzemeler ilave edilir. Beş dakika kadar hepsi kavrulup altı su bardağı kaynamış su eklenir. Kaynayınca ocak kısılır. Bir yemek kaşık tereyağı ilave edilerek yirmi dakika daha kaynatılıp altı kapatılır.

KARALAHANA-DİBLESİ-(Giresun,-Ordu,-Trabzon,-Rize)