mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ZEYTİNYAĞLI SADE ENGİNAR HAŞLAMA

Yapraklı enginar nasıl haşlanır? Enginarla yapılabilecek en basit yemeklerden biri... İşte "Sade enginar yemeği nasıl yapılır?" diyenlere resimli zeytinyağlı enginar tarifi...

ZEYTİNYAĞLI-SADE-ENGİNAR-HAŞLAMA

Zeytinyağlı Sade Enginar Haşlama Tarifi için Malzemeler

Bir adet enginar

Yarım limon

Bir çay kaşığı tuz

Sosu için:

İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı

İki diş dövülmüş sarımsak

Yarım limon

Bir çay kaşığı tuz

İstenirse: karabiber, kırmızı pul biber

ZEYTİNYAĞLI-SADE-ENGİNAR-HAŞLAMA

Zeytinyağlı Sade Enginar Haşlama Tarifi - Yapraklı Enginar Yemeği - Sade Enginar Haşlaması Nasıl Yapılır?

 1. Enginar nasıl hazırlanır? Enginar Nasıl Soyulur? Enginarın dış kısmı ve yapraklarının arası bol su ile iyice yıkanır. Dış kısmındaki sert yaprakların bir iki sırası ayıklanır. Yaprakların üst kısımlarından da bir parmak kadar makas veya bıçakla kesilip atılır. İstenirse sirkeli bir suda on – on beş dakika bekletilir. Enginarın sapı ve baş kısmı kesilir. Sapların ortasındaki yumuşak lezzetli kısımda kullanılmak istenirse sapın sert dış kısmı bıçak yardımıyla soyulur. Enginar kararmadan nasıl pişirilir? Kararmaması için bütün kesilmiş yerler limonla ovulur.
 2. Enginar resimde görüldüğü gibi ortadan ikiye ayrılır. Görünen dikenli yapraklar alınır, tüylü kısımlar tatlı kaşığı yardımıyla temizlenir ve buraya da limon sürülür.
 3. Enginar haşlama nasıl yapılır? Enginar haşlama kaç dk? Enginar Nasıl Haşlanır? Enginar parçaları bir tencereye alınır. Üzerini geçecek kadar su ilave edilir. Tencereye limon dilimleri ve tuz ilave edilerek yarım enginarlar yumuşayıncaya kadar haşlanır. Enginar haslama suresi olarak orta hararette 15-25 dakika verilebilirse de daha isabetli olacak şekilde bıçak veya çatal kullanılarak piştikleri anlaşılabilir. Çatalın kolayca batması, yaprakların kolayca ayrılıyor olması da bir işarettir. Düdüklüde Enginar Haşlama: İstenirse enginar haşlama yapımında düdüklü tencere kullanılarak haşlama süresi kısaltılabilir.
 4. Haşlanmış Enginar Sosu Bu arada yarım limon suyu, iki diş dövülmüş sarımsak, iki yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve bir çay kaşığı tuz karıştırılarak bir sos hazırlanır.
 5. Soğuyan enginarlar bir kevgir yardımıyla alınıp fazla suları süzdürülüp servis tabağına alınır. Sade Enginar Haşlamaların üzerlerine hazırlanan sos dökülerek servis yapılır. Koparılan yaprakların etli alt kısımları sıyrılarak yenilir. İstenirse sos daha fazla hazırlanıp yapraklar bu sosa batırılarak yenilebilir. Bu sos yerine kızdırılmış tereyağı gezdirilerek servis edilmesi mümkündür.

Zeytinyağlı Sade Enginar Haşlama Tarifi ve Enginar Pişirme ile Alakalı Diğer Hususlar ve Çanak Enginar Haşlamada Püf Noktaları

 1. Kılçıklı enginar Kılçıklı enginar kullanılmamalıdır. Enginar alırken rengine dikkat edilmelidir. Taze ve kılçıksız bir enginar renginden anlaşılır. Taze ise diri, canlı ve yeşil yapraklıdır. Sap etrafındaki yapraklar sararıp dikenleşmemiş, sapı kararmamış olmalıdır. Sapından tutulup sallanınca baş tarafı esnek bir vasıfta olmalıdır. İyi enginar ağır enginardır. Eğer soyulmuşsa ve yaprakları yoksa gövdesi mor veya gri olmamalıdır. Soyulmuşsa çanak ters çevrildiğinde normal olarak yeşilimsi renkte olan damarlar kahverengileşmişse kılçıklı çıkması muhtemeldir.
 2. Enginar sıyırma: Sadece enginar kalbini yemektense, haşlanmış yapraklarını sıyırmak zevkli bir uğraştır.
 3. Enginar haşlama suyu içilir mı: Enginar suyu, sebzenin kendisi gibi sağlık için faydalı olduğuna inanılır. Mineralleri kan şeker dengesini korumaya, C vitamini bağışıklığı güçlendirmeye, lifleri sindirim problemlerine gidermeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırırken, idrar söktürür, karaciğere destek sağlar. Akne, cilt lekeleri ve sivilcelere iyi gelir. Enginar suyu hazırlamak için dört adet taze enginar ve bir buçuk litre su yeterlidir. Yıkayın, sapları kesilip uçları temizlenen, yaprakları tek tek ayıklanan enginarlar suyla beraber tencereye alınır. Kısık ateşte yarım saat kadar enginarlar rengini suya verip yumuşayıncaya değin kaynatılıp, ocak kapatılır, tencerenin kapağı kapatılıp demlenmesi sağlanır. Suyunu süzülerek bir kavanoza dökülür. Buzdolabında birkaç gün saklanabilir. Enginar suyu (enginar kürü) için günde iki üç kez yemeklerden önce içilir. Bir kaç günde bir hazırlanıp taze olarak kırk gün boyunca kullanılır. Başlamadan doktora danışılmalıdır. Yukarıdaki tarifte süzdürülen sular da bu maksatla kullanılabilir.
 4. Buharda enginar Bir buhar tenceresi kullanılabilir veya enginarları büyük, derin bir süzgece yerleştirilir. Süzgeç içinde su kaynayan tencerenin üstüne oturtulur. Suyun buharı ile enginarlar yirmi dakika civarında pişer.
 5. Enginar haşlama Kalori 100 gramında 53 kcal kalori olması beklenen enginarda, folik asit, C ve K vitamini, fosfor, magnezyum, potasyum mineralleri yer alır.
 6. Konserve Enginar kaç Dakikada pişer Kısık ateşte on - on beş dakika pişirilebilir.
 7. Enginar Salatası: PATATESLİ🥔 ENGİNAR SALATASI🥗 ve ENGİNARLI PİRİNÇ SALATASI🥗
 8. Yapraklı Enginar Dolması: ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR DOLMASI ve ETLİ ENGİNAR DOLMASI (Uşak, Kıbrıs)
 9. Pazardan alınan Enginar Nasıl pişirilir? LEZZET VE SAĞLIK KAYNAĞI ENGİNARIN MEVSİMİ GELDİ başlıklı yazıda enginar mevzusunda tafsilatlı bilgiler ve tercih yapabilmeniz için sitede yer alan çok çeşitli enginar yemeklerinin linkleri yer almaktadır.
 10. Enginar Sapı Çorbası: Yukarıda söz edilen sapların ortasındaki yumuşak lezzetli kısımda kullanılmasının mümkün olduğu enginar çorbası için: 🥣ENGİNAR ÇORBASI🍲
 11. Zeytinyağlı Enginar Çeşitleri: Buradaki tarif haricinde ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR DOLMASI, ZEYTİNYAĞLI FAVALI ENGİNAR, ZEYTİNYAĞLI İÇ BAKLALI ENGİNAR, ZEYTİNYAĞLI SEBZELİ ENGİNAR

ZEYTİNYAĞLI-SADE-ENGİNAR-HAŞLAMA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok