mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kayseri Yağlaması (Şebit Mantısı) Nasıl Yapılır? - Gerçek Yağlama Tarifi

Kayseri Yağlaması (Şebit Mantısı) nasıl yapılır? Evde Kolay Kayseri Sebit Yağlama Tarifi Nasıl Yapılır? Yağlama tarifi adı ile Anadolu'nun değişik yörelerinde farklı tariflerle karşılaşabiliriz. Kayseri usulü yağlama tarifi diğerlerinden farklıdır. Yağlama nedir? Kayseri'ye has yufka, kıyma, salçalı sos ve sarımsaklı yoğurttan hazırlanan bir yemektir. Şebitler (yufkalar) üst üste yerleştirilirken her katın arasına salçalı ve bol sulu kıyma konulur. Bu yazının mevzusu işte bu kısa tarifin teferruatıdır. Esasen Kayseri sofrası yağlaması yapılışı kolay, lezzeti nefis bir ana yemektir. "Evde Kayseri yağlaması nasıl yapılır tarifi nedir? Kayseri yağlama hamuru nasıl yapılıyor? Yaglama nasıl olur? Kayseri yağlaması püf noktaları nelerdir?" diye arıyorsanız işte evde Kayseri şebit yağlama tarifi resimli olarak...

KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 2

Kayseri Şebit Yağlaması İçindekiler - Hakiki Kayseri Yağlaması Malzemeleri - Kayseri Yağlama Tarifi İçindekiler

Kayseri Yağlaması Hamuru Malzemeleri:

Bir paket instant maya

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir bardak su

İki buçuk su bardağı un

İç malzeme:

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım kilo orta yağlı kıyma

Üç orta boy kuru soğan

Bir kase domates püresi veya sosu

Bir kaşık biber salçası

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı pul biber

İstenirse çok az reyhan

Bir adet kırmızı salçalık biber veya iki adet sivri biber

Bir çay bardağı kadar ince kıyılmış maydanoz

Servis için: Yarım kilo katı yoğurt, iki diş sarımsak, bir çay kaşığı tuz ve iki – üç yemek kaşığı tereyağı

KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 4KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 5KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 6KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 7

KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI

Kolay Kayseri Yağlamasının Tarifi - Kayseri Yağlaması Yapımı - Sade Yağlama Tarifi - Kayseri Usulü Yağlama Nasıl Yapılır? - Gerçek Kayseri Yağlaması Tarifi - Kıymalı Yağlama Nasıl Yapılır?

 1. Şebit hamuru nasıl yapılır? Kayseri yağlama hamuru tarifi, Kayseri yağlama hamuru nasıl yapılır? Yağlamanın hamuru nasıl olur? Un yoğurma kabına alınır. Ortası havuz şeklinde açılır. Üzerine tuz, şeker ve maya serpiştirilir. Şebit yağlama hamuru nasıl yoğrulur? Azar azar ılık su dökülerek yoğrulmaya başlanır. Oldukça yumuşak ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Bir kabın içine az un serpilir. Hamur bu kapta üzeri kapakla veya streç film ile kapatılarak en az bir saat kadar soğuk olmayan bir oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır. "Şebit hamuru nasıl hazırlanır?" mevzusunda orijinal Kayseri Yağlama hamur tarifinde olmadığı için süt ve yağ ilave etmedik. Bu sırada Kayseri yağlaması içi hazırlanır.
 2. Kayseri Yağlaması İçi Nasıl Hazırlanır? Yağlama İçinde Ne Var? Yağlama İçi Tarifi Soğan ince kıyılarak sıvı yağda pembeleştirilir. Üzerine küçük doğranmış kırmızı veya sivri biber eklenir. Domates püresi ve salçalar ilave edilir. Bütün malzeme iyice pişirilir. Baharatlar, tuz ve kararmamaları için piştikten sonra en son kıyılmış maydanoz ilave edilir. Kıyma miktarının az olmaması gerektiği gibi daha iyi olsun diye kıymalı pide seviyesinde kıyma kullanılmaz. Tuzun da az veya çok olmaması da harcın kalitesini yükseltir.
 3. Kayseri yağlaması nasıl yapılıyor? Ayrı bir yerde kıyma suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur ve pişmekte olan soğanlı domatesli karışımın üzerine ilave edilir. Birlikte beş altı - dakika daha pişirilir. Harcın bir miktar sulanması için yarım çay bardağı kadar sıcak su ilave edilebilir. Kıymalı harcın kıvamı neden mühimdir? "Yağlama" adı nereden gelir? Çünkü yağ gibi kıyma şebite sıvanmaktadır. Bu nasıl temin edilir? Kıymanın suyu fazla çektirilmez. Ola ki kıyma susuz bir kıvamdaysa salçayla birlikte bir miktar su katılır. Bu su yağlı bir manzara oluşturur. Diğer taraftan lavaşları ıslatan kıyma sosu alta birikecek kadar da sulu olmamalı... Yoksa alttaki şebitler hamurlaşacak kadar fazla ıslanacaktır.
 4. Şebitler Nasıl Hazırlanır? Yaglama Ekmegi Nasıl Yapılır? Mayalanan ve takriben iki katına çıkana kadar beklenen hamurdan limon büyüklüğünde bezeler ayrılır. Şebit büyüklüğü mühimdir. Yemek tabağı büyüklüğünde açılır, açılırken fazla un kullanılmaz ve pişerken yanmaması için varsa üzerindeki unlar silkelenir. Yapışmaz vasıflı kızgın bir tavada çok harlı olmayan bir ateşte iki taraflı olarak pişirilir. Göz göz olup kabarmaya başlamaları yeterli olur, çok fazla tutulmamalıdır. Hamur pişme seviyesi de mühimdir; göz göz yanıklar olmalı ama tam pişmemelidir, çünkü kıymanın yağıyla pişecektir. Pişen kayseri yağlaması lavaşları kurumamaları için bir örtünün içerisinde kapalı olarak muhafaza edilir. Bütün bezeler aynı şekilde pişirilerek kayseri yağlaması için şebitler hazırlanmış olur.
 5. Kayseri Yağlaması Sunumu için Birleştirme: Pişirilen ve soğumuş olan şebitlerden bir tanesi büyükçe bir servis tabağına alınır. Üzerine ilk sıcaklığı çıkan kıymalı harçtan sıcak olarak her tarafına gelecek şekilde yayılır. Kenarlarda bir miktar boşluk bırakılması yeme kolaylığı sağlar düşüncesi varsa da kıymalı yağlama tarifi nefis mahalli yapımında kenarlar dahil sıvanır. Hatta köşelerin de yağlanması için yağlama ekmeği yapıldıktan sonra yağlanıp öyle de kullanılabilir. Üzerine ikinci şebit yerleştirilir ve yine kıymalı harçtan konulur. Gerçek Kayseri yağlaması kac kat olur? Yağlama kaç kat olur? Bir şebit bir kıymalı harç şeklinde altı veya sekiz kat hazırlanabilir. En üste şebit konulur. Üzerine istenirse katı yoğurt veya sarımsaklı yoğurt konularak kırmızıbiberli kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Hamurlaşmaması için yağlama bekletilmeden sunulması gereken bir yemektir.
 6. Kayseri Yağlaması üçgen şekilde dörde veya altıya dilimlenerek servis edilir.

MANTI🥟 TARİFİ (Kayseri) tarifi de ilginizi çekebilir.

ŞEBİT-YAĞLAMASI-(Kayseri)

Kolay Kayseri-Yaglamasi Tarifi, Kayseri Yağlaması Hakkında Bilgi ve Gerçek Kayseri Yaglamasi Püf Noktaları

 1. Yağlama Servisi Kayseri yağlaması sıcakken anında sunulmalıdır. Servisten öncesi kıymayla bir araya gelen şebitler yumuşar. Buna mani olmak üzere şebitler ve iç önceden hazırlanır, servisin hemen öncesinde sadece kıymalı harcı ısıtıp yufkalarla buluşturulur.
 2. Kayseri yağlaması pratik olarak nasıl yapılır? Hazır Lavaştan Kayseri Yaglamasi Olur mu? Lavaşla Yağlama Yapılır mı? Yalanci Kayseri-Yaglamasi, Lavaşla Yağlama Tarifi Kayseri yağlaması lavaşlı sunulan bir yemek iken daha pratik bir hale getirmek üzere hazır lavaştan yağlama yemek tarifi arayanlar çoktur. "Lavasla ne yapabilirim?" diyenler Kayseri yağlaması hazır lavaşdan yapılabilir. Çok uygun olmasa da Kayseri yağlaması tek tek iki taraflı ısıtılmış tortilla lavaşından da olabilir. Hatta Kayseri yağlaması yufkadan da yapılabilir birkaç kat sererek.... Lakin fabrikasyon üretilen lavaşın kendi ellerinizle açtığınız şebitin lezzetini vermesi pek mümkün değil, hele de bazısı şekerli bir tada sahipken… Eğer vakit yoksa bir gün evvel boş vakitte hazırlanıp kurumaması için bir bez torbada veya daha iyisi buzlukta saklanan lavaşlara sonraki gün iç harç ilavesi ile kayseri yağlaması yapılabilir. Diğer türlüsü de önceki akşam kıymalı harcı pişirip sonraki gün de lavaşları hazırlanabilir. İdeal lezzet, sac veya tandırda pişirilen pideden daha ince açılmış şebit yufka ekmeği ile elde edilirse de birkaç dakikada hazırlanacak ev yapımı lavaşlar da yeterlidir. İşte hamur açmaya zaman bulamayanlar için lavaştan Kayseri-yaglamasi kolay tarifi:
  Hazır Lavaştan Kayseri yağlaması yapılır mı? Hazır Lavaştan Yağlama Tarifi, Hazır Yufkadan Yağlama - Kolay Yağlama Tarifi Kayseri Usulü
  Hamur malzemesi hazırlamak yerine marketten altı – sekiz adet hazır lavaş veya tortilla alınır. Kıymalı yağlama harcı hazırlanır. Kayseri yağlamasını hazırlanması tamamlanıncaya kadar kıymalı harcın sıcak kalması gerekir. Eğer soğursa, harç ocak üzerine konulup iyice ısıtılır. Geniş bir tava ocak üzerine alınıp ısıtılır. Üzerine bir adet lavaş koyup her iki yüzü de ısıtılır. Lavaşların büyüklüğündeki bir servis tabağına bir adet lavaşı alınır. Bu sırada tavaya yeni bir lavaş alıp aynı usulle ısınması sağlanır. Tabaktaki lavaşın üzerine kıymalı harçtan kâfi miktarda konulup eşit şekilde yayılır. Üzerine ısıtılan ikinci lavaş konulur. Bu şekilde bir kat lavaş bir kat kıymalı harç olacak şekilde üst üste harç bitene kadar yerleştirilir. Bütün malzemeyi kat kat döşedikten sonra dörde bölünür. Üstüne sarımsaklı yoğurt ilave edilerek sıcak servis yapılır. Porsiyonlanırken dengeli olabilmesi için her katta eşit miktarlarda kıymalı harç olmalıdır.
  Salçalı Yağlama Tarifi, Sade Yaglama Tarifi, Yalancı Yağlama Nasıl Yapılır? Hazır yufka veya lavaşla yapılana "Yalancı Kayseri yağlaması" denildiği gibi yalancı dolmada olduğu gibi etsiz kıymasız olana da bu ifade kullanılır. Yalanci Kayseri-yaglamasi kıymasız olduğunda bol salçalı yapılır. Üç su bardağı un içine maya, tuz, su katılarak yumuşak bir hamur elde edilir. Mayalanmaya bırakılır. Mayalanınca limon büyüklüğünde bezeler yapılır. Yemek tabağı ebatında açılan yufkalar teflon tavada pişirilir. Sosu için yağ ve salça sotelenir ve ezilmiş sarımsak ilave edilir. Kolay sürülmesi için biraz su katılarak salça açılır. Pişirilen yufkalar üzerine sos sürülüp üst üste yerleştirilir. Dörde kesilip sarımsaklı yoğurtla sunulur.
 3. Yağlama ne demek TDK, Yağlama Şebit Tarifi Yağlama halk ağzında küçük tabak büyüklüğünde açılan yufkaların tavada pişirilmesinden sonra aralarına kıymalı iç konulup üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek hazırlanan bir yemek olarak tarif edilir. Şebit ne demek? Saç üzerinde pişirilip ekmek gibi yenen yağsız yufka, ince yufka, yufka ekmeği. Yağlama nereye ait? Anadolu'da farklı yörelerde "yağlama" tabiriyle ifade edilen bir çok hamur işi olsa da yağlama Kayseri yöresine ait olarak meşhurdur. Yoksa tamamen farklı mamuller olan Maraş yağlaması, Trabzon yağlaması, Karadeniz yağlaması, Sivas yağlaması, Konya yağlaması tarifi vesaire bulunur. Adana usulü sıkmaya Adana yağlama tarifi diyenler de vardır.
 4. Kayseri Yağlaması Ana Yemek olur mu? Kayseri Yağlama Yanına Ne Yapılır? Kayseri yağlaması yanında ne yenir? Kayseri yağlaması ile ne yenir? Kayseri Yaglamasi Menüsü Yağlama hazırlandığında başka hiç bir şey yemeğe gerek yok. Hakikaten tek başına yeterli olur. Kayseri yağlamasının yanına ne gider? Kayseri yağlaması yanına ne yapılır? Kayseri yağlaması ana yemek mi? Sadece bir ana yemek değil yanına arkadaş icap etmeyen tek başına bir ziyafettir. Lahmacun ve lazanya lezzetlerine benzer. Kayseri yağlaması menüsü oluşturulmak isteniyorsa bir 🥣ÇORBA🍲, yanına ÇOBAN SALATA🥗 gibi bir salata ve arkasından bir TATLI yeter aslında... Kayseri-yaglamasi menüsü yazın karpuz, kışın KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU ie sunulabilir. AYRAN🥛🧊, VİŞNE SUYU🍹🥤 gibi içecekler de yakışır.
 5. Yağlama hamuru mayasız olur mu? Kayseri Yağlaması Mayasız Yağlama Hamuru Nasıl Olur? Mayasız Yağlama Tarifi, Kayseri yağlaması nasıl yapılır? Kayseri yağlaması mahalli olarak mayasız hamurla yapılır. Un, su ve tuzla yoğrularak yumuşak bir hamur elde edilir. Veya mayasız yaglama tarifi hamura bir paket kabartma tozu ilave edilebilir. Beklememek ve yumuşak olması için daha çok mayalı hamur kullanılır. Kayseri Yağlaması Mayasız hamurla olacaksa: Yarım su bardağı su, bir su bardağına yakın süt, bir paket kabartma tozu alabildiği kadar unla kulak memesi yumuşaklığında olacak bir hamur elde edilir. Hamurun üzerine nemli bir bez örtüp kıymalı harcı hazırlanır.
 6. 1 adet Kayseri yağlaması kaç kalori? 1 porsiyon yağlama ne kadar? Kayseri yağlaması tarifi nefis yemek tariflerinden biri olsa da Kayseri yağlama kalori olarak bir adedi 250 kalori civarındadır. "Kayseri yağlama kaç kalori"ye cevap olarak internette bulunan bir lahmacunun çok ötesinde kalorisi olduğu bilgisini kuşkuyla karşılamak gerekir.
 7. Kayseri Yağlaması Nasıl Yenir? "Kayseri yağlama nasıl yenir?" mevzusu da mühimdir. Mahalli yemekler yöresinde hangi usulle yeniyorsa bilmekte fayda var. Bir kâsede ezilmiş sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Kayseri yaglamasi nasıl yenir? "Yağlama Kayseri nasıl yenir?" hususunda farklı teknikler olsa da iki usul öne çıkar: 1) Dürüm usulü: Şebit mantısı dilimleri katlanıp veya dürüm rulosu haline getirilip sarımsaklı yoğurda batırılarak elle yenilir. İstenirse dürüm bıçakla geniş dilimlere kesilir. Dürümün dik tutulması halinde yağlamadan yağ akması beklenir. Ayrıca servis tabağına üçgen dilimler yanında sarımsaklı yoğurt ile birlikte de konulabilir. 2) Çatal usulü: Yağlama pasta gibi önce dörde bölünür. Ortasına yoğurt dökülür. Çatalın dişlerine ve çatala dolanarak yenir. Bu tarz yemenin mümkün olabilmesi yağlamanın tarifinin en az iki bakımdan iyi yapıldığını gösterir: a) Çatala sarılabilmesi için hamuru da ince açılmış olmalıdır. Kalın hamurla bu tarz yemek imkansızdır. b) Yağlama ekmeği fazla pişirilip kurutulmamıştır. Aksi halde çatala sarılıp döndürülemez; kırılır. Yağlama yerken elin ağzın yoğurt olup batması hoş olmaz. Anadolu mutfağında öyle yemekler vardır ki yemek de ustalık gerektirir. Misal: TRABZON USULÜ KUYMAK MIHLAMA TARİFİ (Muhlama, Yağlaş)
 8. Kayseri Yağlaması Tescilli Tarifi Orjinal Kayseri-Yaglamasi Kayseri Yağlaması 12.07.2021 tarihinde coğrafi mahreç işareti tescili almıştır. Kayseri Yağlaması; coğrafi sınırda “şebit” adı verilen lavaş ekmek üzerine kıymalı harç konulması suretiyle üretilen ve sarımsaklı veya sade yoğurtla servis edilen bir yemektir. Yöre halkının uzun yıllardır, özellikle yaz aylarını geçirdiği bağ evlerinde ekmek ihtiyacını karşılamak için yoğurdukları hamurları, bazlama veya şebit gibi çeşitli şekillerde sac üzerinde pişirerek yedikleri bilinir. Bu gelenekten doğan Kayseri Yağlamasının Kayseri mutfak kültürü içinde mühim bir yeri bulunur ve sıkça yapılır. Bu sebeple Kayseri Yağlamasının, coğrafi sınır ile ün bağı bulunur. Kayseri yağlaması tarifleri birden fazla olsa da tescilli tarif şu şekildedir:15-20 adet Kayseri Yağlaması için gereken malzemeler: Hamur için: 1 kg buğday unu, 22 g tuz, 17 g kuru maya, 2 adet küp şeker, 450 ml ılık su, 55 ml zeytinyağı, 30 g sulu yoğurt; Kıymalı harç için: 500 g kıyma, 3 adet kuru soğan, 3 orta boy domates, 6 adet yeşilbiber, 16 g domates salçası, 4 g biber salçası, 92 ml zeytinyağı ve tercih edilen miktarda karabiber, kırmızı toz biber, tuz. Kayseri yaglamasi nasıl yapılır? Kayseri-yağlaması tarifi:
  Hamurun yoğrulması: Un, bir kabın içine konur ve ortası bir havuz gibi açılarak şeker, ılık su ile kabartılmış maya, sıvı yağ, tuz ve yoğurt ilave edilerek karıştırılır. Üzerine azar azar ılık su eklenip yumuşak bir hamur olana kadar yoğrulur. Hamur ele yapışmayacak kıvama gelince üstü kapatılarak hamur miktarı iki katına çıkana kadar yaklaşık 40 dakika oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır.
  Hamurun açılması: Mayalanan hamur avuç içi büyüklüğünde bezelere ayrılır, üzeri bir bezle kapatılarak on dakika dinlendirilir. Bezeler hamur tahtası üzerinde hafifçe unlanarak, merdane veya oklava ile çapı 22-26 cm, kalınlığı 0,2-0,5 cm olacak şekilde teker teker açılır.
  Hamurun pişirilmesi: Açılan yufkalar oklavaya sarılıp kızgın sac ocak veya büyük bir tavaya yapışmayacak şekilde yayılarak yüzlerinde hafif kahverengi benekler oluşana kadar önlü arkalı pişirilir. Yufkaların kurumaması için pişirme süresine dikkat edilmelidir. Bu şekilde pişirilmiş yufkalara Kayseri’de “şebit” adı verilir. Şebitler diğer bezeler de açılıp pişirilene kadar kurumaması için bir bez altında biriktirilir.
  Kıymalı harcın hazırlanması: Kıyma derin bir tavada yağla hafifçe sotelenir, ince doğranmış soğanlar ilave edilerek kavrulur. Kavurma devam ederken önce biber ve salça, daha sonra rendelenmiş domates eklenir. Son olarak azar azar su, tuz, kırmızı toz biber ve toz karabiber eklenerek 5-6 dakika daha pişirildikten sonra harç ocaktan indirilir.
  Orjinal Kayseri-Yağlaması: Şebitlerden biri geniş bir kaba konur. Üstüne 65-70 g kıymalı harç konur ve harcın şebitin tüm yüzüne yayılarak şebitin yağlanması sağlanır. Tüm şebitler bir sıra kıymalı harç ve bir sıra şebit olacak şekilde üst üste dizilir. Bu şekilde yağlama tamamlanır. Ancak üstte kalan şebitler aşağıdakilere göre daha kuru olabileceğinden, alttaki ile üstteki şebitlerin yeri değiştirilir. Bu işten sonra Kayseri Yağlaması dört eşit parçaya kesilir. Kayseri Yağlaması tercihe göre sarımsaklı veya sade yoğurt ile servis edilir.
 9. Kayseri-Yağlaması 2 Kişilik Miktarlar üçte bir civarına indirilerek elde edilebilir.
 10. Kayseri Yaglamasi İstanbul: İstanbul'da yöre mutfaklarında uzman, Kayseri mutfağı yemekleri sunan, Kayseri yaglamasi hamurunu bilen bazı mekanlar var. Beğendiklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.
 11. Hazır Lavaştan Gözleme Hazır Yufkadan Gözleme Tarifi, Nasıl Yapılır?
YukarıYukarı