mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KAYSERİ YAĞLAMASI (ŞEBİT MANTISI) TARİFİ - YAĞLAMA TARIFI

Kayseri Yağlaması (Şebit Mantısı) nasıl yapılır? Evde Kolay Kayseri Sebit Yağlama Tarifi Nasıl Yapılır? Yağlama tarifi adı ile Anadolu'nun değişik yörelerinde farklı tariflerle karşılaşabiliriz. Kayseri usulü yağlama tarifi diğerlerinden farklıdır. Yağlama nedir? Kayseri'ye has yufka, kıyma, salçalı sos ve sarımsaklı yoğurttan hazırlanan bir yemektir. Şebitler (yufkalar) üst üste yerleştirilirken her katın arasına salçalı ve bol sulu kıyma konulur. Bu yazının mevzusu işte bu kısa tarifin teferruatıdır. Esasen Kayseri sofrası yağlaması yapılışı kolay, lezzeti nefis bir ana yemektir. "Evde Kayseri yağlaması nasıl yapılır tarifi nedir? Kayseri yağlama hamuru nasıl hazırlanır? Yaglama nasıl olur?" diye arıyorsanız işte evde Kayseri şebit yağlama tarifi resimli olarak...

KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 2

Kayseri Şebit Yağlaması İçindekiler - Kayseri Yağlaması Malzemeleri

Yağlama Hamuru Malzemeleri:

Bir paket instant maya

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir bardak su

İki buçuk su bardağı un

İç malzeme:

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım kilo orta yağlı kıyma

Üç orta boy kuru soğan

Bir kase domates püresi veya sosu

Bir kaşık biber salçası

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı pul biber

İstenirse çok az reyhan

Bir adet kırmızı salçalık biber veya iki adet sivri biber

Bir çay bardağı kadar ince kıyılmış maydanoz

Servis için: Yarım kilo katı yoğurt, iki diş sarımsak, bir çay kaşığı tuz ve iki – üç yemek kaşığı tereyağı

KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 4KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 5KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 6KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI 7

KAYSERI YAGLAMASI SEBIT MANTISI TARIFI

Kolay Kayseri Yağlamasının Tarifi - Sade Yaglama Tarifi - Kayseri Usulü Yağlama Nasıl Yapılır?

 1. Şebit hamuru nasıl yapılır? Kayseri yağlaması hamuru tarifi, Kayseri yağlaması hamuru nasıl yapılır? Un yoğurma kabına alınır. Ortası havuz şeklinde açılır. Üzerine tuz, şeker ve maya serpiştirilir. Şebit yağlama hamuru nasıl yoğrulur? Azar azar ılık su dökülerek yoğrulmaya başlanır. Oldukça yumuşak ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Bir kabın içine az un serpilir. Hamur bu kapta üzeri kapakla veya streç film ile kapatılarak en az bir saat kadar soğuk olmayan bir oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır. "Şebit hamuru nasıl hazırlanır?" mevzusunda orijinal Kayseri Yağlama tarifinde olmadığı için süt ve yağ ilave etmedik. Bu sırada Kayseri yağlaması içi hazırlanır.
 2. Kayseri Yağlaması İçi Nasıl Hazırlanır? Soğan ince kıyılarak sıvı yağda pembeleştirilir. Üzerine küçük doğranmış kırmızı veya sivri biber eklenir. Domates püresi ve salçalar ilave edilir. Bütün malzeme iyice pişirilir. Baharatlar, tuz ve kararmamaları için piştikten sonra en son kıyılmış maydanoz ilave edilir. Kıyma miktarının az olmaması gerektiği gibi daha iyi olsun diye kıymalı pide seviyesinde kıyma kullanılmaz. Tuzun da az veya çok olmaması da harcın kalitesini yükseltir.
 3. Ayrı bir yerde kıyma suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur ve pişmekte olan soğanlı domatesli karışımın üzerine ilave edilir. Birlikte beş altı - dakika daha pişirilir. Harcın bir miktar sulanması için yarım çay bardağı kadar sıcak su ilave edilebilir. Kıymalı harcın kıvamı neden mühimdir? "Yağlama" adı nereden gelir? Çünkü yağ gibi kıyma şebite sıvanmaktadır. Bu nasıl temin edilir? Kıymanın suyu fazla çektirilmez. Ola ki kıyma susuz bir kıvamdaysa salçayla birlikte bir miktar su katılır. Bu su yağlı bir manzara oluşturur. Diğer taraftan lavaşları ıslatan kıyma sosu alta birikecek kadar da sulu olmamalı... Yoksa alttaki şebitler hamurlaşacak kadar fazla ıslanacaktır.
 4. Şebitler Nasıl Hazırlanır? Yaglama Ekmegi Nasıl Yapılır? Mayalanan ve takriben iki katına çıkana kadar beklenen hamurdan limon büyüklüğünde bezeler ayrılır. Şebit büyüklüğü mühimdir. Yemek tabağı büyüklüğünde açılır, açılırken fazla un kullanılmaz ve pişerken yanmaması için varsa üzerindeki unlar silkelenir. Yapışmaz vasıflı kızgın bir tavada çok harlı olmayan bir ateşte iki taraflı olarak pişirilir. Göz göz olup kabarmaya başlamaları yeterli olur, çok fazla tutulmamalıdır. Hamur pişme seviyesi de mühimdir; göz göz yanıklar olmalı ama tam pişmemelidir, çünkü kıymanın yağıyla pişecektir. Pişen kayseri yağlaması lavaşları kurumamaları için bir örtünün içerisinde kapalı olarak muhafaza edilir. Bütün bezeler aynı şekilde pişirilerek kayseri yağlaması için şebitler hazırlanmış olur.
 5. Kayseri Yağlaması Sunumu için Birleştirme: Pişirilen ve soğumuş olan şebitlerden bir tanesi büyükçe bir servis tabağına alınır. Üzerine ilk sıcaklığı çıkan kıymalı harçtan sıcak olarak her tarafına gelecek şekilde yayılır. Kenarlarda bir miktar boşluk bırakılması yeme kolaylığı sağlar düşüncesi varsa da "yağlama tarifi" mahalli yapımında kenarlar dahil sıvanır. Hatta köşelerin de yağlanması için yağlama ekmeği yapıldıktan sonra yağlanıp öyle de kullanılabilir. Üzerine ikinci şebit yerleştirilir ve yine kıymalı harçtan konulur. Gerçek Kayseri yağlaması kaç kat olur? Bir şebit bir kıymalı harç şeklinde altı veya sekiz kat hazırlanabilir. En üste şebit konulur. Üzerine istenirse katı yoğurt veya sarımsaklı yoğurt konularak kırmızıbiberli kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Hamurlaşmaması için yağlama bekletilmeden sunulması gereken bir yemektir.
 6. Kayseri Yağlaması üçgen şekilde dörde veya altıya dilimlenerek servis edilir.

MANTI🥟 TARİFİ (Kayseri) tarifi de ilginizi çekebilir.

ŞEBİT-YAĞLAMASI-(Kayseri)

Kayseri Yağlaması Hakkında Bilgi ve Gerçek Kayseri Yaglamasi Püf Noktaları

 1. Kayseri yağlaması pratik olarak nasıl yapılır? Hazır Lavaştan Kayseri Yaglamasi Olur mu? Kayseri yağlaması lavaşlı sunulan bir yemek iken daha pratik bir hale getirmek üzere hazır lavaştan yağlama yemek tarifi arayanlar çoktur. Kayseri yağlaması hazır lavaştan yapılabilir. Çok uygun olmasa da Kayseri yağlaması tek tek iki taraflı ısıtılmış tortilla lavaşından da olabilir. Hatta Kayseri yağlaması yufkadan da yapılabilir birkaç kat sererek.... Lakin fabrikasyon üretilen lavaşın kendi ellerinizle açtığınız şebitin lezzetini vermesi pek mümkün değil hele de bazısı şekerli bir tada sahipken… Eğer vakit yoksa bir gün evvel boş vakitte hazırlanıp kurumaması için bir bez torbada veya daha iyisi buzlukta saklanan lavaşlara sonraki gün iç harç ilavesi ile kayseri yağlaması yapılabilir. Diğer türlüsü de önceki akşam kıymalı harcı pişirip sonraki gün de lavaşları hazırlanabilir. İdeal lezzet, sac veya tandırda pişirilen pideden daha ince açılmış şebit yufka ekmeği ile elde edilirse de birkaç dakikada hazırlanacak ev yapımı lavaşlar da yeterlidir. İşte hamur açmaya zaman bulamayanlar için lavaştan Kayseri-yaglamasi kolay tarifi:
  Hazır Lavaştan Kayseri Yağlaması Tarifi - Kolay Yağlama Tarifi Kayseri Usulü
  Hamur malzemesi hazırlamak yerine marketten altı – sekiz adet hazır lavaş veya tortilla alınır. Kıymalı yağlama harcı hazırlanır. Kayseri yağlamasını hazırlanması tamamlanıncaya kadar kıymalı harcın sıcak kalması gerekir. Eğer soğursa, harç ocak üzerine konulup iyice ısıtılır. Geniş bir tava ocak üzerine alınıp ısıtılır. Üzerine bir adet lavaş koyup her iki yüzü de ısıtılır. Lavaşların büyüklüğündeki bir servis tabağına bir adet lavaşı alınır. Bu sırada tavaya yeni bir lavaş alıp aynı usulle ısınması sağlanır. Tabaktaki lavaşın üzerine kıymalı harçtan kâfi miktarda konulup eşit şekilde yayılır. Üzerine ısıtılan ikinci lavaş konulur. Bu şekilde bir kat lavaş bir kat kıymalı harç olacak şekilde üst üste harç bitene kadar yerleştirilir. Bütün malzemeyi kat kat döşedikten sonra dörde bölünür. Üstüne sarımsaklı yoğurt ilave edilerek sıcak servis yapılır. Porsiyonlanırken dengeli olabilmesi için her katta dengeli miktarlarda kıymalı harç olmalıdır.
 2. Yağlama ne demek TDK: Yağlama halk ağzında küçük tabak büyüklüğünde açılan yufkaların tavada pişirilmesinden sonra aralarına kıymalı iç konulup üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek hazırlanan bir yemek olarak tarif edilir.
 3. Kayseri Yağlaması Ana Yemek midir? Kayseri Yağlaması Yanına Ne Yapılır? Kayseri yağlaması yanında ne yenir? Yağlama hazırlandığında başka hiç bir şey yemeğe gerek yok. Hakikaten tek başına yeterli olur. Kayseri yağlaması yanına ne gider? Yağlama ana yemek mi? Sadece bir ana yemek değil yanına arkadaş icap etmeyen tek başına bir ziyafettir. Lahmacun ve lazanya lezzetlerine benzer. Kayseri yağlaması menüsü oluşturulmak isteniyorsa bir 🥣ÇORBA🍲, yanına ÇOBAN SALATA🥗 gibi bir salata ve arkasından bir TATLI yeter aslında... Kayseri-yaglamasi menüsü yazın karpuz, kışın KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU ie sunulabilir. AYRAN🥛🧊, VİŞNE SUYU🍹🥤 gibi içecekler de yakışır.
 4. Kayseri Yağlaması Mayasız Yağlama Hamuru Nasıl Olur? Mayasız YAĞLAMA Tarifi, Kayseri'ye yağlaması nasıl yapılır? Kayseri yağlaması mahalli olarak mayasız hamurla yapılır. Un, su ve tuzla yoğrularak yumuşak bir hamur elde edilir. Veya hamura bir paket kabartma tozu ilave edilebilir. Beklememek ve yumuşak olması için daha çok mayalı hamur kullanılır. Kayseri Yağlaması Mayasız hamurla olacaksa: Yarım su bardağı su, bir su bardağına yakın süt, bir paket kabartma tozu alabildiği kadar unla kulak memesi yumuşaklığında olacak bir hamur elde edilir. Hamurun üzerine nemli bir bez örtüp kıymalı harcı hazırlanır.
 5. 1 adet Kayseri yağlaması kaç kalori? 1 porsiyon yağlama ne kadar? Kayseri yağlaması tarifi nefis yemek tariflerinden biri olsa da Kayseri yağlama kalori olarak bir adedi 250 kalori civarındadır. "Kayseri yağlama kaç kalori"ye cevap olarak internette bulunan bir lahmacunun çok ötesinde kalorisi olduğu bilgisini kuşkuyla karşılamak gerekir.
 6. Kayseri Yağlamasi Nasıl Yenir? Kayseri yağlama nasıl yenir mevzusu da mühimdir. Mahalli yemekler yöresinde hangi usulle yeniyorsa bilmekte fayda var. Bir kâsede ezilmiş sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Kayseri yağlama nasıl yenir? "Yağlama Kayseri nasıl yenir?" hususunda farklı teknikler olsa da iki usul öne çıkar: 1) Dürüm usulü: Şebit mantısı dilimleri katlanıp veya dürüm rulosu haline getirilip sarımsaklı yoğurda batırılarak elle yenilir. İstenirse dürüm bıçakla geniş dilimlere kesilir. Dürümün dik tutulması halinde yağlamadan yağ akması beklenir. Ayrıca servis tabağına üçgen dilimler yanında sarımsaklı yoğurt ile birlikte de konulabilir. 2) Çatal usulü: Yağlama pasta gibi önce dörde bölünür. Ortasına yoğurt dökülür. Çatalın dişlerine ve çatala dolanarak yenir. Bu tarz yemenin mümkün olabilmesi yağlamanın en az iki bakımdan iyi yapıldığını gösterir: a) Çatala sarılabilmesi için hamuru da ince açılmış olmalıdır. Kalın hamurla bu tarz yemek imkansızdır. b) Yağlama ekmegi fazla pişirilip kurutulmamıştır. Aksi halde çatala sarılıp döndürülemez; kırılır. Yağlama yerken elin ağzın yoğurt olup batması hoş olmaz. Anadolu mutfağında öyle yemekler vardır ki yemek de ustalık gerektirir. Misal: TRABZON USULÜ KUYMAK MIHLAMA TARİFİ (Muhlama, Yağlaş)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler