Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KASTAMONU KIR PİDESİ TARİFİ

Kastamonu Kır Pidesi nasıl yapılır? Kır pidesi fırını aramanıza gerek yok; evde kır pidesi yapılışı gayet kolaydır. Kır pidesi tarifi kıymalı olarak nefis bir şekilde evde yapılabilir. İşte kır pidesi tarifi resimli olarak huzurlarınızda...

KASTAMONU-KIR-PİDESİ

Kır Pidesi Malzemeleri

Dört – dört buçuk su bardağı un

Bir yemek kaşığı instant maya

Bir tatlı kaşığı şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir – bir buçuk su bardağı ılık su

Kır pidesi iç malzemesi için:

Yarım kilo orta yağlı kıyma

Üç dört adet orta boy kuru soğan

İki adet yeşilbiber

Üç dört yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı silme tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Üzeri için bir yumurta ve tereyağı

KASTAMONU-KIR-PİDESİ

Kastamonu Kır Pidesi Tarifi - Kır Pidesi Yapımı

  1. Kır pidesi hamuru nasıl yapılır? Yoğurma kabına unun yarısı alınır. Ortası havuz gibi açılır. Maya, şeker ve ılık su konularak yoğrulmaya başlanır. Unun geri kalan kısmı azar azar ilave edilerek ele yapışmayan ve yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri streçle kapatılarak en az yarım saat kadar bekletilir.
  2. Bu arada pidelerin içi hazırlanır. Soğanlar çok incecik kıyılarak sıvı yağda pembeleştirilir. Yeşilbiberler de ince kıyılarak soğanlara eklenir. Bir - iki çevrildikten sonra kıyma ilave edilir. Kıyma suyunu salıp çekinceye kadar kavrulur. Tuz ve karabiber eklenir. Yarım çay bardağı kadar sıcak su ilave edilerek bir – iki dakika daha pişirilerek altı kapatılır. Su karışımın çok kuru olmaması için ilave edildi.
  3. Mayalanan hamurdan limon büyüklüğünde parçalar koparılır. Unlanmış tezgâh üzerinde merdane yardımıyla uzunlamasına açılarak inceltilir. İçine kıymalı karışımdan konularak iki taraf orta kısımda birleştirilir. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Üzerine çırpılmış yumurta sürülür.
  4. Önceden ısıtılmış 250 derecelik fırında on beş dakika kadar pişirilir. Ancak bu süre fırından fırına değişebilir on dakikadan sonra kontrol etmek gerekir. Fırından çıkartılan pidelerin üzerine tereyağı sürülür. Kastamonu Kır Pidesi sıcak olarak servis edilir.

Kır pidesi nerede meşhurdur?: Bu pidenin Kastamonu mutfağına ait olmadığı, muhtemelen Kastamonulu bir ustanın İstanbul'da meşhur ettiği de söylenmektedir. Bu arada 1 kır pidesi kaç kaloridir merak edenlerin rakamın 400 kalorinin üzerinde olacağını bilmeliler.

Kastamonu Mutfağının diğer nefis örnekleri:

SİMİT🥯 TİRİDİ (Kastamonu)

HALUÇKA🥟 (Kastamonu Mantısı)

BANDUMA (ISLAMA) NASIL YAPILIR? (Kastamonu)

KASTAMONU KIR PİDESİ

KIYMALI YUMURTA (MIKLAMA, Kastamonu, Erzurum)🍳

🥣KIZILCIK TARHANASI ÇORBASI🍲 (Bolu, Kastamonu)

ETLİ SİYEZ BULGURU PİLAVI🍚 (Kastamonu)

KESNAŞ (KESTANELİ🌰 SÜTLÜ TATLI; Kastamonu, Çatalzeytin)

YUMURTALI TATAR KAVURMASI🍳 (Karabük, Safranbolu, Kastamonu)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı