mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Lahmacun Tarifi, Nasıl Yapılır?

"Evde lahmacun yapılır mı?" diye değil "Evde lahmacun nasıl yapılır?" diye sormak lazım... Evde lahmacun içi nasıl hazırlanır? Lahmacun iç harcına ne koyulur? Fırında lahmacun tarifi kolay mı? Evde yumuşak orjinal lahmacun hamuru nasıl yapılır? Lahmacun kaç derecede pişer? Evde kolay lahmacun tarifi fırında resimli yapımı...

EVDE LAHMACUN NASIL YAPILIR

Evde Lahmacun Nasıl Yapılır Malzemesi (Altı Adet İçin) - Ev Yapımı Lahmacun Tarifi Fırında

Lahmacun Hamurunun İçine Ne Konur? Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır Malzemeleri? Lahmacun Hamuruna Ne Konur?

Bir silme yemek kaşığı instant maya

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir bardak ılık su

Üç – üç buçuk bardak un

Lahmacun Üzeri için:

200 gr çiğ orta yağlı kıyma

Bir orta boy kuru soğan (ince kıyılmış)

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı salça (Acı istenirse acı, tatlı karışık olabilir.)

Yarım demet ince kıyılmış maydanoz

Bir adet kabukları soyulmuş orta boy domates

Bir tatlı kaşığı tuz

Çay kaşığının ucuyla karabiber

Kırmızı pul biber

İstenirse kimyon

Mevsimi ise iki adet yeşilbiber

Yarım çay bardağı su

Servis için: limon parçaları, piyazlık doğranmış soğan, maydanoz veya marul

EVDE LAHMACUN NASIL YAPILIR2

Ev Usulü Lahmacun Nasıl Yapılır Tarifi - Evde En Güzel Lahmacun Nasıl Yapılır? - Fırında Lahmacun Tarifi - Evde Gerçek Lahmacun Tarifi

 1. Evde yumuşak lahmacun hamuru tarifi, nasıl yapılır? Urfa Lahmacun hamuru nasıl yapılır? Lahmacun hamuru evde nasıl hazırlanır? Bir su bardağı ılık suyun içerisine maya ve şeker konularak karıştırılır. Maya kabarana kadar beklenir. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Ortası bir miktar açılarak kabaran mayalı su ve tuz eklenir ve yoğrulmaya başlanır. Geri kalan un azar azar ilave edilerek yumuşak bir hamur elde edilir. Hamur küçük bir portakal büyüklüğündeki bezelere ayrılıp üzeri streçle kapatılarak mayalanması için en az yarım saat kadar dinlendirilir. Orjinal Lahmacun hamurunun püf noktaları bunlardır.
 2. Evde lahmacun içi nasıl yapılır? Evde lahmacun içi nasıl hazırlanır? Bu sırada lahmacunun harcı hazırlanır. Ev yapımı lahmacun içi nasıl yapılır? Kıymanın üzerine çok ince kıyılmış kuru soğan, maydanoz, kabukları soyulmuş ve ince doğranmış domatesler ile çekirdekleri çıkartılıp çok ince doğranan yeşil biberler eklenir. Üzerine salçalar, sıvı yağ, tuz ve biberler eklenir. Iyi lahmacun içi nasıl hazirlanir? Evde lahmacun harcı yapılırken karışımın bir miktar sulu olması için yarım çay bardağı kadar su ilave edilerek bütün malzeme yoğrulur.
 3. Unlu zemine alınan bezeler yapılabilirse elle, yapılamazsa merdane ile yemek tabağından biraz daha büyük açılır. Açılan hamurlar içine irmik serpilmiş fırın tepsisine yerleştirilir. Tepsideki hamurların üzerine kıymalı karışımdan konulur. Karışımın hamurun her tarafına eşit bir şekilde yayılmasına dikkat edilir. Bütün bezelere aynı muamele tatbik edilir.
 4. Evde, ev fırınında lahmacun nasıl pişirilir? Lahmacun fırında hangi ayarda pişirilir? Evde lahmacun kaç derece fırında pişer? Önceden ısıtılmış 200 - 220 derecedeki fırında pişirilir. Evde yapılan lahmacunlarda umumiyetle kenar kısımları kuru olur. Bu sebeple fırının çok iyi ısınmış olmasına ve fanlı bölümünün çalıştırılmış olmasına dikkat etmek gerekir. Ek tedbir olarak pişirme esnasında fırında içinde su dolu bir kap bulundurulabilir. Yine de lahmacunların kenarları çok kuru olursa üst üste konulan lahmacunların üzeri sıcakken örtülerek nemlenip bir miktar daha yumuşak olması sağlanabilir. Fırında Lahmacun kaç dakikada pişer? Bu süre fırından fırına değişebilir. Takriben 15 dakika kadar gidişatı kollamak suretiyle pişirmek uygundur. "Lahmacun firinda kac derecede piser?" hususunda esasen Taş fırında lahmacun tarifi, profesyonel lahmacun tarifinin farkı yüksek derecelere ulaşmış fırında çok daha kısa sürede pişmesidir.
 5. Fırından çıkan sıcak Ev Yapımı Lahmacunların üzerine limon, kuru soğan ve maydanoz yaprakları ilave edilerek yanında bol köpüklü bir ayran🥛la servis edilir.

"Ev Fırınında Lahmacun Nasıl Yapılır? Lahmacun evde nasıl yapılır tarifi?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Lahmacun Yapımı Tarifi Püf Noktaları:

 1. Evde Antep lahmacun tarifi nasıl yapılır? Yukarıda aslında "Evde Urfa lahmacun nasıl yapılır?" anlatılmaktadır. Gaziantep usulünde lahmacun içi hazırlanırken harca zırh ile çekilmiş kuzu kıyma, ince kıyılmış sarımsak, maydanoz biber ve çeşitli baharatlar da katılmaktadır. Ayrıca diğer lahmacunlardan değişik olarak Gaziantep lahmacununda soğan bulunmaz. Taş fırında pişirilen Gaziantep lahmacunu üstüne bir adet közlenmiş ve soyulmuş patlıcan konularak sunulur. Lahmacun hamuru tarifi Antep usulünde çok farklılık arz etmez.
 2. Evde fındık lahmacun nasıl yapılır? Fındık lahmacun tarifi fırında "Evde minik lahmacun nasıl yapılır?" sualinin cevabı da küçük farklarla aynıdır. Lahmacunun yumuşak olması için istenirse hamura yarım bardak ılık süt yarım bardak ılık su koyulur. Poğaça tadına yaklaşmasın istenirse süt konmayıp yarım paket yaş maya tercih edilir. Hamur yoğrulup açılabilecek büyüklükte bezelere ayrılır. Tezgah unlanıp bezeler ince şekilde açılır. Geniş ağızlı bir su bardağı ile küçük yuvarlaklar çıkarılır. Evde fırında lahmacun nasıl yapılır? Fırın tepsisine yağlı kağıt serilip üzeri unlanır. Çıkarılan yuvarlaklar aralıklı olarak dizilir. Üzerlerine birer kaşık lahmacun içinden koyup kaşığın tersi ile yayılır. 200 derecede önceden ısıtılan fırın 180 dereceye düşürülerek tepsi konulur. Üzerinin malzemesi pişince hazırdır. Fırın sonrası örtülme gibi yukarıdaki diğer teknikler de tatbik edilir.
 3. Lahmacun yeme usulü Lahmacunun içine konan soğan, domates, maydanoz gibi malzemelerin dürüm yapılması sonrası dökülmesini önlemek için evveliyat ile alt taraftan bir miktar kıvrılmasında fayda vardır.
 4. "Ev yapımı lahmacun hamuru nasıl yapılır?" mevzusunda kestirme arayışları evde kolay lahmacun yapılışı tarifini, en pratiğini merak ettirince hazır yufkadan lahmacun, pide lahmacun, lavaştan lahmacun gibi usuller geliştirilmiştir.
 5. Evde lahmacun nasıl pişer? "Evde lahmacun nasıl yapabilirim?" diye sual edenlerin bir kısmı pişirme kısmını merak eder. Fırında, davul fırında, ocakta tavada, tost makinesinde, sacda, pizza tavasında pişirilebilir. Lahmacun fanlı fırında mı pişer? İki tepsi ise evet, tek tepsi ise değil.
 6. Tavada lahmacun olur mu? Evde lahmacun nasıl yapılır tavada tarifi: Pratik lahmacun tarifi fırında yapıldığı gibi ocakta da yapılabilir. Tavada evde lahmacun hamuru nasıl yapılır? Tavada lahmacun kaç dakikada pişer? TAVADA LAHMACUN TARİFİ yazısında Lahmacun Tarifi Tavada Lahmacun hamuru nasıl yapılır? teferruatı sunulmaktadır.
 7. Kapalı lahmacun evde lahmacun tarifi: SEMBUSEK, SEMSEK (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)
 8. Sağlıklı Lahmacun Tarifi Bu isim altında buğday rüşeymi, tam buğday unu, karabuğday unu, yulaf ezmesi, az yağlı kıyma gibi malzemelerin kullanımı ile aynı lahmacun tarifini yapanlar lezzet ve kolaylık adına tecrübelerini yorumlarda paylaşabilir. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
 9. Lahmacun Ne Demek? Lahmacun levant kaynaklı, açılmış hamurun üzerine kıyma, soğan, sarımsak maydanoz ile isot, karabiber gibi baharatlarla yapılan malzeme yayıldıktan sonra fırında pişirilerek hazırlanan bir yiyecek olarak tarif edilir. Adı, Arapça etli hamur manasına gelen lahm bi ajin'den gelmektedir. لحم عجين : hamur gibi yoğrulmuş et. Sözlü kültürde varlığı daha eskiye gitse de lahm-ı acīnli börek şeklinde bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynak Evliya Çelebi'nin 1680 senesi evvelinde tamamladığı Seyahatnamesidir. Bir sözlükte yer alması ilk kez TDK sözlüğünün 1955 baskısında olmuştur.
 10. En iyi lahmacun hangisidir? Doğru et ve sebze, birbirine göre doğru miktar, güzel bir hamur, taş fırında iyi pişirme ve hızlı servis... Lahmacun gevrek ve ince olmalı… İyi bir lahmacun için en lezzetli kıyma erkek koyun etinin kaburgasıyla, döş kaburga etiyle yapılır. Doğru sebzelerle birkaç çeşit biberi, acı, tatlı, kırmızı ve yeşil biberi harmanlanır. Antep lahmacunuysa sarımsak konulur.
 11. Mayasız lahmacun hamuru nasıl yapılır? Mayasız lahmacun tarifi fırında, Mayasız-lahmacun hamuru: İki su bardağı ılık süte azar azar un ilave edilerek tuz serperek ve ağır ağır yarım su bardağı sıvı yağ eklenir. Yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur kıvamı sağlanır ve dinlenmeye alınır. Harç hazırlanır. Hamurdan alınan küçük bezeler ince açılır. Üzerine harçtan ince bir tabaka sürülüp pişirilir. Tavada mayasız-lahmacun tarifi TAVADA LAHMACUN TARİFİ
 12. Pide Lahmacun hamuru: EVDE KIYMALI PİDE YAPIMI
 13. Diyette Lahmacun kilo aldırır mı? Lahmacun Kalori: Lahmacun tarifi - nefis yemek tariflerinden olsa da orta büyüklükte bir adet lahmacun 180 kcal civarındayken, 100 gramı takriben 150 kcaldir. Ölçülü olunmayan pek çok gıda için kilo aldırma ihtimali mevzuubahistir.
 14. Pide kaç derecede pişer? RAMAZAN☪️🕌 PİDESİ EVDE🧕 NASIL YAPILIR?📿, PEYNİRLİ GÖRELE PİDESİ TARİFİ🧀 (Görele Yağlısı, Giresun), EVDE PEYNİRLİ🧀 PİDE YAPIMI
 15. Pizza kaç derecede pişer? MANTARLI🍄 PİZZA🍕, PEYNİRLİ🧀 ISPANAKLI PİZZA🍕, EVDE PİZZA TARİFİ: EV YAPIMI PEYNİR KENARLI KARIŞIK PİZZA🍕, SUCUKLU PİZZA🍕 TARİFİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Mehmet Usta
 • Saniye
 • Mehmet Usta

  Elinize sağlık. Evde lahmacun yapımı üzerine ciddi bir emek ürünü olan bu yazınızı arama sonuçlarında ilk sayfada verememek Google un utancıdır.

 • Saniye

  Tarif için teşekkürler.
  Tesis yetersiz. :D Evde davul fırında lahmacun nasıl yapılır? Herhalde çok da farklı değildir. Sadece fırının ayarını bilmek ve lahmacun fırında ne kadar tutulacak o kısma dikkat etmek gerekir. :)