mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE🏠 TAM BUĞDAY🌾 EKMEĞİ🍞 YAPIMI

Evde tam buğday ekmeği tarifi nasıldır? Tam buğday ekmeği evde nasıl yapılır? Tam buğday unu tarifleri arandığında ilk akla gelen tam buğday unlu ekmek tarifidir. Ekşi mayalı tam buğday ekmeği tarifi ise daha uzun süren bir çalışma olduğundan tam buğday ekmeği tarifi kuru mayalı olarak sunulmuştur. Kek kalıbında tam buğday ekmeği yapımı veya köy unundan ekmek yapımı gayet kolaydır. Kolaylığın ötesinde piştiğinde gelen kokular için bile evde ekmek tarifi nefis bir çalışma... İstenirse daha küçük ölçülerle hazırlanarak tam buğday unlu minik ekmekler de elde edilebilir. "Evde tam buğday ekmeği nasıl yapılır?" diyerek sıhhat ve lezzet arayanlara işte resimli kolay bir tarif... EVDE-TAM-BUĞDAY-UNLU-EKMEK-YAPIMI

Tam Buğday Ekmeği Yapılışı Malzemeleri

Üç buçuk - dört bardak tam buğday unu

Bir buçuk bardak ılık su

Bir paket instant maya

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

EVDE-TAM-BUĞDAY-UNLU-EKMEK-YAPIMI

Evde Tam Buğday Unlu Ekmek Yapımı Tarifi - Mayalı Ekmek Tarifi

 1. Unun yarısı mutfak robotu kabına dökülür. Üzerine instant maya ve toz şeker atılarak karıştırılır. Azar azar su, un ve tuz ilavesiyle ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Hamur robottan alınmayıp on dakika kadar bekletilip tekrar yoğrulur. Unlanmış tezgahın üzerine alınarak ekmeğe istenilen şekil verilir.
 2. İstenirse baton kek kalıbının zeminine mısır unu veya ince irmik serpiştirilir. Kek kalıbının şekline getirilen ekmek hamuru kalıba yerleştirilir. Üzeri yağlanmış streçle kapatılarak en az kırk beş dakika bekletilir. İstenirse öncesinde Üzerine su sürülüp yulaf ezmesi serpilebilir.
 3. Tam Buğday Ekmeği kaç derecede pişer? Önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında otuz dakika kadar pişirildikten sonra fırının derecesi 170 - 180 dereceye düşürülür. Dış kısmı sertleşip içi pişene kadar fırında tutulur.
 4. Fırından çıktıktan sonra temiz bir bezin üzerine çıkarılan ekmek bezle örtülerek hafif nemlenmesi sağlanır. Tam Buğday Unlu Ekmek kahvaltıda tereyağı ile yenilebilir.

Evde Tam Buğday Ekmeği Tarifi Hususunda ilave Bilgiler ve Evde Ekmek Yapımı Püf Noktaları:

 1. Tam buğday unlu ekmek normal ekmeğe göre sağlığa ve diyete daha uygun kabul edilir. Evde tam buğday unundan ekmek yapımı diyetinde ekmek yer alanlar için olabildiğince sağlığa uygun bir çare olarak anlaşılır. Hem besleyicilik hem gıda güvenliği bakımlarından...
 2. Farklı Tam Buğday Ekmeği Tarifi Çeşitleri: Ebatları küçültülerek Tam Buğday Unlu Minik Ekmek veya tam buğday sandviç ekmeği tarifi elde edilebilir. Mayalanan hamurdan arzu edilen büyüklükte parçalar koparılarak elde edilen bezeler tepsiye yerleştirilir ve bir süre de tepside de mayalandırılır. Önceden ısıtılmış fırında pişirilerek Tam Buğday Unlu Porsiyonluk Ekmekler Diyet Ekmeği halinde yapılabilir. Bunun dışında hamura öğütülmüş ceviz, ay çekirdeği, fındık, chia tohumu, organik tam buğday katılarak cevizli, fındıklı, chia tohumlu, organik tam buğday ekmeği tarifine ulaşılabilir. Su yerine yarı yarıya su - süt katarak sütlü tam buğday ekmeği tarifi elde edilebilecekse de bu durumda bilinen ekmek tadından çok kek tadına yaklaşır.
 3. Tam Buğday Unu Ekmek Kabarmıyor. Tam Buğday Unu Nasıl Kabartılır? Tam buğday unlu ekmeğin beyaz undan yapılan ekmeğe göre daha az kabaracağı dikkate alınmalıdır. Hele ekşi maya ile daha da sert olur. Instant maya ile biraz daha fazla kabarır. Beyaz unla yapılan hamura göre daha uzun süre beklemek gerekecektir. Ayrıca unu kullanmadan önce elemek de yardımcı olur. Mayalanmak üzere bırakıldığı yerin soğuk olmaması gerektiği de bilinmelidir. Bunların ötesinde saf tam buğday unu yerine beyaz, çavdar ve tam buğday karışımı kullanılabilir. Mayanın tazeliği de mühimdir.
 4. Yaş maya ile Evde Ekmek Yapımı: 100 gram yaş maya yerine 40 gram kuru maya kullanılması önerilir. 4 - 5 su bardağı un için 20 gram yaş maya, 8 gram kadar kuru maya yeterli olmalıdır. 9-10 su bardağı un ile 42 gramlık yaş maya veya karşılığı olarak 17 gramlık kuru maya kullanılabilir.
 5. Fırın Hamurundan Evde Ekmek Yapımı: Hamur hazırlama kısmı fırından alınan hamurla halledilirse taze ekmeğe ulaşmak için sadece evde pişirme basamağı kalacaktır. Klasik ekmek tarifi tatbik edilmiş gibi neticeye gidilebilir.
 6. Ekmek Nasıl Saklanır? Katkısız, tabiî bir ekmek bir buçuk gün civarında bayatlar. Tazeliğini korumanın yolu soğuduktan sonra nem kaybını azaltacak şekilde kapalı bir ortamda tutulmasıdır. Ancak sıcakken bu muamele yapılırsa buharın oluşturacağı ıslaklık küfe sebep olacaktır. Ağzı bağlı bir poşetle yenileceği zamana kadar buzlukta saklamak diğer bir usuldür.
 7. Un Nasıl Saklanır? Un marketten alınan ambalajda saklandığında hiç açılmamış bile olsa bu paketler hava aldığından unun ömrü kısalır. Bunun yerine un hava almayan kapaklı cam, metal veya plastik bir kavanozda saklanmalıdır. Bilhassa kepekli unlar daha hızlı bayatlar. Bu nedenle kepekli unlar kavanozla buzdolabında korunabilir.
 8. Ekmek Bayatlamaması İçin: Hava ile temasını azaltıp nem kaybını sınırlamak üzere yenileceği kadar dilimlenmesi ve kabuğunun zarar görmemesi bayatlamayı geciktirecektir. Ayrıca ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusuna ufak bir kabın içinde tuz koymak faydalı olabilir.
 9. Ekmekte Küf Varsa: Ekmeğinizi buzdolabında buzluk dışına konursa daha hızlı bayatlar. Kısa sürede tüketilecek ekmek mutfakta serin bir köşede saklanır. Üzerinde küf olmayan bayat ekmek yenilebilir. Ancak ekmeğin üzerinde az bir küf bile görülse o ekmek tüketilmemelidir. Çünkü ekmeğin içini görünmeyen küf ağları sarmış olacaktır.
 10. Ekmeği Buzdolabında Saklamak: Paketli veya açık ekmekler oda sıcaklığında bir kaç gün dayanırken buzlukta, dondurucuda daha uzun süre taze kalır. Uzun süre dayanması isteniyorsa bütün veya dilim halde dondurucuya konulur. Dondurucudan çıkardıktan sonra tavada veya tost makinesinde ısıtılıp veya kızartılıp tazelenmesini sağlanır. Buzdolabında buzluk dışına konulacak ekmekler tazeliğini kaybetse de daha uzun süre küflenmeden dayanabilir.
 11. Bayat Ekmeği Tazelemek: Kurumuş ekmekler ısıtılıp nem kazandırılarak tazelenebilir. Bunun için ekmeği içinde su kaynayan bir kabın üzerindeki ızgara veya benzeri bir yere koymak yeterlidir.
 12. Bayat Ekmekle Yapılan Yemekler: Bayat ekmeği YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI🍞🍳, PAPARA (KIYMALI BAYAT EKMEK / PİDE MANTISI), kurutulup ETİMEKLİ MUHALLEBİ TATLISI (Kar Yağdı Tatlısı) tarifindeki gibi bir tatlı veya köfte yapımı gibi usullerle değerlendirebilirsiniz.
 13. Ekmeği Dilimlerken Parçalanmasını Önlemek: Bunun için ekmek ters çevrilip kesilir. Bu sayede çok daha düzgün dilimler elde edilebilir.
 14. Ekmeğin İçinde Katkı Maddesi Olduğu Nasıl Anlaşılır? Piyasada güzel bir görüntü sağlamak, büyük hacme ulaştırmak, beyazlaştırmak veya ağartmak, hamurun hazırlanmasında kolaylık temin etmek, dayanıklılığı yükseltmek, bayatlamayı geciktirmek ve ömrünü arttırmak, maliyetini düşürerek ucuz fiyatla satılabilmesini sağlamak gibi sebeplerle ekmek üretiminde dayanıklılığı artırıcı, kullanımı kolaylaştırıcı, koruyucu katkı maddeleri hamura katılabilmektedir. Ekmeğe baskı tatbik ederek, rengine ve gözeneklerini incelemek suretiyle bu maddeler anlaşılabilir.
  a) Ekmek içi koparılıp sıkıldığında hamur haline geliyorsa katkı maddesi vardır.
  Beyaz ekmeklerin içi çok defa boştur. Beyaz ekmek az bir güçle sıkıştırılabilir ve önceki formuna çok yavaş döner. Lakin tam tahıllı ekmeğe aynı seviyede hacmini küçültebilmek için daha fazla baskı tatbik edilmesi gerektiği gibi çok daha seri şekilde eski yapısına döner.
  b) Tabii görünmesi için ekmeği boyayanlar:
  Aşırı bir beyazlık varsa ekmeğe beyazlatıcı veya ağartıcı katılmıştır. Sağlık kaygısıyla beyaz ekmekten çok kepekli veya tam tahıllı gibi esmer renkli ekmeğe rağbet artınca izin verilmeyen katkı maddeleri, renklendiriciler yanında kakao ve malt unu gibi düzenlemelere uygun maddelerin de katılması suretiyle renk esmerleştirilebilmektedir. Tüketici sağlıklı ekmek ararken boyanarak koyu renkli hale getirilmiş ekmekle aldatılmaktadır. Malt unu ekmekte kullanılmasına izin verilen kavrulmuş bir undur. Lakin "hidroksimetil furfural" ve "akrilamid" gibi kimyevi maddeleri ihtiva etmesi yüksek miktarda uzun dönem kullanımda zehirli bir tesiri olabilir. Zira her gün ve fazlaca tüketilme tercihinin yaygın olduğu insanımızda böyle bir zarar oluşması mümkündür. Hülasa beyaz ekmeği tercih eden ağartıcılarla esmer ekmeği tercih eden malt unuyla zehirlenmektedir. Peki, aşırı beyazlık ve tabii olmayan bir kahverengilikle karşılaşıldığında ALO 174 Gıda Hattı veya http://www.alo174.gov.tr/ üzerinden şikayet bildirip de netice alabilen var mı? Varsa yorumlarda paylaşabilir...
  c) Gözeneksiz yapı:
  Kesilen ekmekte süngersi ve delikli bir iç yapı yoksa tabii bir ekmek olmayabilir. Beyaz ekmekte çok defa bu vasıf bulunmuyor. İtimat edilen, bilinmiş ve güven hissi verebilen yerlerden alışveriş yapmak tehlikeyi bir miktar azaltabilir. Elbette, ekmek temin etmekte çok daha emniyetli mekan evin mutfağıdır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • fatma
 • Kolaylezzet
 • asi