mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE TAM BUĞDAY EKMEĞİ YAPIMI🏠🌾🍞

Evde tam buğday ekmeği tarifi nasıldır? Tam buğday ekmeği evde nasıl yapılır? Tam buğday unu tarifleri arandığında ilk akla gelen tam buğday unlu ekmek tarifidir. Ekşi mayalı tam buğday ekmeği tarifi ise daha uzun süren bir çalışma olduğundan tam buğday ekmeği tarifi kuru mayalı olarak sunulmuştur. Kek kalıbında tam buğday ekmeği yapımı veya köy unundan ekmek yapımı gayet kolaydır. Kolaylığın ötesinde piştiğinde gelen kokular için bile evde ekmek tarifi nefis bir çalışma... İstenirse daha küçük ölçülerle hazırlanarak tam buğday unlu minik ekmekler de elde edilebilir. "Evde tam buğday ekmeği nasıl yapılır?" diyerek sıhhat ve lezzet arayanlara işte resimli kolay bir tarif...

EVDE-TAM-BUĞDAY-UNLU-EKMEK-YAPIMI

Tam Buğday Ekmeği Yapılışı Malzemeleri

Üç buçuk - dört bardak tam buğday unu

Bir buçuk bardak ılık su

Bir paket instant maya

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

EVDE-TAM-BUĞDAY-UNLU-EKMEK-YAPIMI

Evde Tam Buğday Unlu Ekmek Yapımı Tarifi - Evde Tam Buğday Unundan Ekmek Nasıl Yapılır? - Mayalı Ekmek Tarifi

 1. Unun yarısı mutfak robotu kabına dökülür. Üzerine instant maya ve toz şeker atılarak karıştırılır. Azar azar su, un ve tuz ilavesiyle ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
 2. Hamur robottan alınmayıp on dakika kadar bekletilip tekrar yoğrulur. Unlanmış tezgahın üzerine alınarak ekmeğe istenilen şekil verilir.
 3. İstenirse baton kek kalıbının zeminine mısır unu veya ince irmik serpiştirilir. Kek kalıbının şekline getirilen ekmek hamuru kalıba yerleştirilir. Üzeri yağlanmış streçle kapatılarak en az kırk beş dakika bekletilir. İstenirse öncesinde üzerine su sürülüp yulaf ezmesi serpilebilir.
 4. Tam Buğday Ekmeği kaç derecede pişer? Önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında otuz dakika kadar pişirildikten sonra fırının derecesi 170 - 180 dereceye düşürülür. Dış kısmı sertleşip içi pişene kadar fırında tutulur.
 5. Fırından çıktıktan sonra temiz bir bezin üzerine çıkarılan ekmek bezle örtülerek hafif nemlenmesi sağlanır. Tam Buğday Unlu Ekmek kahvaltıda tereyağı ile yenilebilir.

Evde Tam Buğday Ekmeği Tarifi, Fırında Tam Buğday Ekmeği Hususunda ilave Bilgiler ve Tam Bugday Unu Ekmegi Tarifi Püf Noktaları:

 1. Tam buğday unlu ekmek normal ekmeğe göre sağlığa ve diyete daha uygun kabul edilir. Evde tam buğday unundan ekmek yapımı diyetinde ekmek yer alanlar için olabildiğince sağlığa uygun bir çare olarak anlaşılır. Hem besleyicilik hem gıda güvenliği bakımlarından...
 2. Farklı Tam Buğday Ekmeği Tarifi Çeşitleri: Ebatları küçültülerek Tam Buğday Unlu Minik Ekmek veya tam buğday sandviç ekmeği tarifi elde edilebilir. Mayalanan hamurdan arzu edilen büyüklükte parçalar koparılarak elde edilen bezeler tepsiye yerleştirilir ve bir süre de tepside de mayalandırılır. Önceden ısıtılmış fırında pişirilerek Tam Buğday Unlu Porsiyonluk Ekmekler Diyet Ekmeği halinde yapılabilir. Bunun dışında hamura öğütülmüş ceviz, ay çekirdeği, fındık, chia tohumu, organik tam buğday katılarak cevizli, fındıklı, chia tohumlu, organik tam buğday ekmeği tarifine ulaşılabilir. Tam buğday ekmeği nasıl yumuşak olur? Aşağıda kabarma problemine karşı belirtilen tavsiyeler dikkate alınır ve süt kullanılabilir. Su yerine yarı yarıya su - süt katarak sütlü tam buğday ekmeği tarifi elde edilebilecekse de bu durumda bilinen ekmek tadından çok kek tadına yaklaşır.
 3. Cevizli tam buğday ekmeği nasıl yapılır? Yukarıdaki tarifte olduğu gibi hamurun üzeri streç filmle kapatılıp, ılık bir yerde mayalanmaya bırakılır. Sonra hamur elle biraz açılır. Ortasına robottan geçirilen bir çay bardağı kadar ceviz eklenip tekrar yoğrulur. Hamur istenen şekil verilerek veya kek kalıbına dökülerek pişirilir.
 4. Tam Buğday Unu Ekmek Kabarmıyor. Tam Buğday Unu Nasıl Kabartılır? Tam buğday unlu ekmeğin beyaz undan yapılan ekmeğe göre daha az kabaracağı dikkate alınmalıdır. Hele ekşi maya ile daha da sert olur. Yaş maya veya instant maya ile biraz daha fazla kabarır. Beyaz unla yapılan hamura göre daha uzun süre beklemek gerekecektir. Ayrıca unu kullanmadan önce elemek de yardımcı olur. Mayalanmak üzere bırakıldığı yerin soğuk olmaması gerektiği de bilinmelidir. Bunların ötesinde saf tam buğday unu yerine beyaz, çavdar ve tam buğday karışımı kullanılabilir. Mayanın tazeliği de mühimdir.
 5. Yaş maya ile tam buğday Ekmeği Tarifi, Yaş maya ile Evde Ekmek Yapımı: 100 gram yaş maya yerine 40 gram kuru maya kullanılması önerilir. 4 - 5 su bardağı un için 20 gram yaş maya, 8 gram kadar kuru maya yeterli olmalıdır. 9-10 su bardağı un ile 42 gramlık yaş maya veya karşılığı olarak 17 gramlık kuru maya kullanılabilir.
 6. En iyi tam buğday ekmeği, Sağlıklı Tam Buğday Ekmeği Tarifi Siyez, Kavılca, Karakılçık gibi buğday türleri, insan eliyle genetiğine müdahale edilmemiş buğdaylardır; ancak bunların tamamı gluten taşır. Ekşi maya, gluteni yok etmez. Bununla beraber mümkün olan en tabii vasıflara sahip bir ekmek istenirse bu gibi buğday türlerinden mamul tam buğday unu ve ekşi maya tercih edilebilir. Ölçüsü ile de yenirse her hâlükârda beyaz ekmekten daha sağlıklı olması umulur. Glutensiz beslenmeyi tercih edenler için: MISIR UNLU PİDE (KARADENİZ)🌽
 7. Ekşi Mayalı Tam Buğday Ekmeği Tarifi: Bir su bardağının dörtte üçü kadar aktif ekşi maya, bir su bardağı su ve iki su bardağı tam buğday unu derin bir kapta karıştırılır. Üzeri kapatılıp soğuk olmayan bir yerde bir saat bekletilir. Hamur tezgâha alınıp yayılıp iki silme çay kaşığı tuz serpilir. Hamuru katlamak suretiyle gerektiğinde su veya un takviyesiyle ele yapışmayan seviyeye gelene dek yoğrulur. Tekrar bir kapta üzeri kapalı bir- iki saat daha bekletilir. Kabın içinde kenarları alttan alıp üste katlanır. Tekrar üzeri kapatılıp bir saat bekletilir. Bu iş iki – üç defa daha yapılır. Üzeri streç filmle kapatılarak buzdolabında bir gün bekletilir. Tekrar yoğrulup katlanır. Unlanmış bir kaba konularak iki katına büyüyene dek bekletilir. Fırın 210 dereceye ısıtılır. İrmik serpilmiş bir fırın tepsisine alınır. Fırının zeminine iki kâse su konulur. Üzeri kızarınca 150 dereceye düşürülüp yarım saat daha pişirilir. Fırından çıkınca bir ızgara üzerine alınır. Soğuyunca dilimlenebilir.
 8. Ekmek Makinesinde Tam Buğday Ekmeği Makinenin ekmek haznesine karıştırma bıçakları yerleştirilir. Bıçakların üzerine iki tatlı kaşığı zeytinyağı dökün, pişince çıkartmanın kolay olması için ekmek haznesinin her tarafına sürülür. Bir buçuk bardak ılık süt, bir tatlı kaşığı tuz, iki tatlı kaşığı pekmez, bir buçuk bardak beyaz un, bir buçuk bardak tam buğday unu ve iki çay kaşığı instant maya sırasıyla ekmek makinesinin haznesine yerleştirilir. Mayayı unların ortasında açılan ufak bir çukura yerleştirilir. Tam buğday programında orta ısıda çalıştırılır. Program bitene kadar beklenir.
 9. Mayasız Tam Buğday Ekmeği Yarım kilo un elenerek bir kaba dökülür. Bir su bardağı yoğurt, bir çay bardağı süt, bir yumurta akı, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz, bir tatlı kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı pekmez eklenerek çok yumuşak ve ele yapışan bir hamur elde edilir. Kalıp hafifçe yağlanıp unlanır, hamur kaba yerleştirilir. Üzeri bir bıçakla hafifçe çizilir. Yumurta sarısı sürülüp ve yulafı serpilerek önceden ısıtılmış 180 derecede takriben bir saat pişirilir. Çıkınca üzeri bezle örtülüp soğuyunca dilimlenir.
 10. Fırın Hamurundan Evde Ekmek Yapımı: Hamur hazırlama kısmı fırından alınan hamurla halledilirse taze ekmeğe ulaşmak için sadece evde pişirme basamağı kalacaktır. Klasik ekmek tarifi tatbik edilmiş gibi neticeye gidilebilir.
 11. Ekmek Nasıl Saklanır? Katkısız, tabiî bir ekmek bir buçuk gün civarında bayatlar. Tazeliğini korumanın yolu soğuduktan sonra nem kaybını azaltacak şekilde kapalı bir ortamda tutulmasıdır. Ancak sıcakken bu muamele yapılırsa buharın oluşturacağı ıslaklık küfe sebep olacaktır. Ağzı bağlı bir poşetle yenileceği zamana kadar buzlukta saklamak diğer bir usuldür.
 12. Un Nasıl Saklanır? Un marketten alınan ambalajda saklandığında hiç açılmamış bile olsa bu paketler hava aldığından unun ömrü kısalır. Bunun yerine un hava almayan kapaklı cam, metal veya plastik bir kavanozda saklanmalıdır. Bilhassa kepekli unlar daha hızlı bayatlar. Bu nedenle kepekli unlar kavanozla buzdolabında korunabilir.
 13. Ekmek Bayatlamaması İçin: Hava ile temasını azaltıp nem kaybını sınırlamak üzere yenileceği kadar dilimlenmesi ve kabuğunun zarar görmemesi bayatlamayı geciktirecektir. Ayrıca ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusuna ufak bir kabın içinde tuz koymak faydalı olabilir.
 14. Ekmekte Küf Varsa: Ekmeğinizi buzdolabında buzluk dışına konursa daha hızlı bayatlar. Kısa sürede tüketilecek ekmek mutfakta serin bir köşede saklanır. Üzerinde küf olmayan bayat ekmek yenilebilir. Ancak ekmeğin üzerinde az bir küf bile görülse o ekmek tüketilmemelidir. Çünkü ekmeğin içini görünmeyen küf ağları sarmış olacaktır.
 15. Ekmeği Buzdolabında Saklamak: Paketli veya açık ekmekler oda sıcaklığında bir kaç gün dayanırken buzlukta, dondurucuda daha uzun süre taze kalır. Uzun süre dayanması isteniyorsa bütün veya dilim halde dondurucuya konulur. Dondurucudan çıkardıktan sonra tavada veya tost makinesinde ısıtılıp veya kızartılıp tazelenmesini sağlanır. Buzdolabında buzluk dışına konulacak ekmekler tazeliğini kaybetse de daha uzun süre küflenmeden dayanabilir.
 16. Bayat Ekmeği Tazelemek: Kurumuş ekmekler ısıtılıp nem kazandırılarak tazelenebilir. Bunun için ekmeği içinde su kaynayan bir kabın üzerindeki ızgara veya benzeri bir yere koymak yeterlidir.
 17. Bayat Ekmekle Yapılan Yemekler: Bayat ekmeği YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI🍞🍳, PAPARA (KIYMALI BAYAT EKMEK / PİDE MANTISI), kurutulup ETİMEKLİ MUHALLEBİ TATLISI (Kar Yağdı Tatlısı) tarifindeki gibi bir tatlı veya köfte yapımı gibi usullerle değerlendirebilirsiniz.
 18. Ekmeği Dilimlerken Parçalanmasını Önlemek: Bunun için ekmek ters çevrilip kesilir. Bu sayede çok daha düzgün dilimler elde edilebilir.
 19. Ekmeğin İçinde Katkı Maddesi Olduğu Nasıl Anlaşılır? Piyasada güzel bir görüntü sağlamak, büyük hacme ulaştırmak, beyazlaştırmak veya ağartmak, hamurun hazırlanmasında kolaylık temin etmek, dayanıklılığı yükseltmek, bayatlamayı geciktirmek ve ömrünü arttırmak, maliyetini düşürerek ucuz fiyatla satılabilmesini sağlamak gibi sebeplerle ekmek üretiminde dayanıklılığı artırıcı, kullanımı kolaylaştırıcı, koruyucu katkı maddeleri hamura katılabilmektedir. Ekmeğe baskı tatbik ederek, rengine ve gözeneklerini incelemek suretiyle bu maddeler anlaşılabilir.
  a) Ekmek içi koparılıp sıkıldığında hamur haline geliyorsa katkı maddesi vardır.
  Beyaz ekmeklerin içi çok defa boştur. Beyaz ekmek az bir güçle sıkıştırılabilir ve önceki formuna çok yavaş döner. Lakin tam tahıllı ekmeğe aynı seviyede hacmini küçültebilmek için daha fazla baskı tatbik edilmesi gerektiği gibi çok daha seri şekilde eski yapısına döner.
  b) Tabii görünmesi için ekmeği boyayanlar:
  Aşırı bir beyazlık varsa ekmeğe beyazlatıcı veya ağartıcı katılmıştır. Sağlık kaygısıyla beyaz ekmekten çok kepekli veya tam tahıllı gibi esmer renkli ekmeğe rağbet artınca izin verilmeyen katkı maddeleri, renklendiriciler yanında kakao ve malt unu gibi düzenlemelere uygun maddelerin de katılması suretiyle renk esmerleştirilebilmektedir. Tüketici sağlıklı ekmek ararken boyanarak koyu renkli hale getirilmiş ekmekle aldatılmaktadır. Malt unu ekmekte kullanılmasına izin verilen kavrulmuş bir undur. Lakin "hidroksimetil furfural" ve "akrilamid" gibi kimyevi maddeleri ihtiva etmesi yüksek miktarda uzun dönem kullanımda zehirli bir tesiri olabilir. Zira her gün ve fazlaca tüketilme tercihinin yaygın olduğu insanımızda böyle bir zarar oluşması mümkündür. Hülasa beyaz ekmeği tercih eden ağartıcılarla esmer ekmeği tercih eden malt unuyla zehirlenmektedir. Peki, aşırı beyazlık ve tabii olmayan bir kahverengilikle karşılaşıldığında ALO 174 Gıda Hattı veya http://www.alo174.gov.tr/ üzerinden şikayet bildirip de netice alabilen var mı? Varsa yorumlarda paylaşabilir...
  c) Gözeneksiz yapı:
  Kesilen ekmekte süngersi ve delikli bir iç yapı yoksa tabii bir ekmek olmayabilir. Beyaz ekmekte çok defa bu vasıf bulunmuyor. İtimat edilen, bilinmiş ve güven hissi verebilen yerlerden alışveriş yapmak tehlikeyi bir miktar azaltabilir. Elbette, ekmek temin etmekte çok daha emniyetli mekan evin mutfağıdır.
 20. Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir? Tam buğday unlu ekmek sağlıklı mı? Tam buğday ekmeği Kalori Tam buğday ekmeği faydası nedir? Beyaz ekmekteki beyaz un, imal edildiği sırada sahip olduğu bütün besin değerini kaybediyor. Tam bugday ekmeği nedir? Tam buğday unu üretilirken, içindeki kepek, rüşeym (tohumun büyümesini ve filizlenmesini sağlayan kısım) ve protein gibi yüksek besin değerlerini korumaya devam ediyor. 100 gramında 254 Kalori (kcal), bulunur.
 21. Tam buğday ekmeği sağlıklı mı? Tam buğday ekmeği faydaları Tam tahıllar, vitaminler, mineraller, protein, lif ve diğer sağlıklı bitki bileşikleri dahil olmak üzere çeşitli önemli besinler sağlar. Kepekli tahıllar yemek, özellikle rafine tahılların yerini aldıklarında kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Kalp-sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak, tam tahıllar inme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Onlarca yıllık araştırmalar, tam tahılların daha düşük obezite riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Rafine tahıllar yerine bütün olarak yemek yemek, tip 2 diyabet riskini azaltabilir. Lif ve magnezyum, tam tahıllarda bulunan, tip 2 diyabet riskinizi azaltmaya yardımcı olan iki besindir. Lif muhtevası sebebiyle, kepekli tahıllar yararlı bağırsak bakterilerinizi besleyerek sağlıklı sindirimi desteklemeye yardımcı olur. Düzenli olarak tam tahıllar yemek, birçok kronik hastalıkta kilit bir faktör olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Tam tahıllar, en yaygın kanser türlerinden biri olan kolorektal kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Yine de, tam tahılların antikanser tesirleri üzerine araştırmalar karışıktır. Kepekli tahıllar, herhangi bir nedenden dolayı erken ölme riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılıdır. Bununla beraber kepekli tahıllar çoğu insan için sağlıklı olsa da her zaman tüm insanlar için uygun olmayabilir. Buğday, arpa ve çavdar, bazı insanların tahammülsüz veya alerjik olduğu bir protein türü olan glüten barındırır. Bir glüten alerjisine, çölyak hastalığına veya glüten duyarlılığına sahip olmak, yorgunluk, hazımsızlık ve eklem ağrısı gibi bir dizi belirtiye sebep olabilir. Buğday gibi bazı tahıllar, irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan kişilerde de semptomlara neden olabilir. Kaynak Tam buğdaylı ekmekler muhteva zenginliği sebebiyle beyaz ekmeğe göre daha sağlıklıdır. Tam tahıllar, niasin, tiamin ve folat dahil olmak üzere B vitaminlerinde özellikle yüksektir. İçindekiler: Su: 38,7 g, Toplam lipid (fat) 3,55 g, Total fat (NLEA) 2.98 g, Nitrogen 1.97 g, Protein 12.3 g, kül 2.36g, Karbonhidrat 43.1 g, (Diyet Lifi 6g, şeker 4.41g, nişasta 28,7g), Kalsiyum 163 mg, Demir 2,56 mg, Magnezyum 76.6 mg, Fosfor 212 mg, Potasyum 250 mg, Sodyum 450 mg, Çinko 1,76 mg, Manganez, 2,18 mg, Selenyum 25.8 µg, Thiamin 0.391 mg, Riboflavin 0.166 mg, Niacin 4.43 mg, Pantothenic acid 0.65 mg, Vitamin B-6 0.216 mg, Folate, toplam 42 µg, Choline, toplam 27.2 mg, Betaine 126 mg, Vitamin E (alpha-tocopherol) 2.82 mg. Kaynak
 22. Tam buğday ekmeği kabız yapar mı? Tam aksine kabızlık şikayetine karşı ölçülü olarak rafine un kullanılmayan tam tahıllı mamüller tavsiye edilir.
 23. Tam buğday ekmeği şekeri yükseltir mi? Glukozun glisemik endeksi 100 iken tam buğday ekmeğinin 74 ± 2'dir. Glisemik indeks (GI), gıdaların kan şekeri seviyelerinde ne kadar yavaş veya hızlı artışlara sebep olduğuna bağlı olarak yiyeceklere atanan bir değerdir. GI ölçeğinde düşük olan yiyecekler, glikozu yavaş ve istikrarlı bir şekilde salma eğilimindedir. GI yüksek besinler hızla glikoz salgılar. Düşük GI'li yiyecekler kilo kaybını teşvik etme eğilimindeyken, GI yüksek yiyecekler egzersiz sonrası enerjinin geri kazanılmasına veya hipo - (veya yetersiz) glisemiyi dengelemeye yardımcı olur. Uzun mesafeli koşucular GI yüksek yiyecekleri tercih etme eğilimindeyken, diyabet öncesi durumu veya tam gelişmiş diyabeti olan kişilerin düşük GI gıdalara konsantre olmaları gerekir. Neden? Tip 1 diyabet hastaları yeterli miktarda insülin üretemez ve tip 2 diyabetliler insüline dirençlidir. Her iki tip diyabetle birlikte, yüksek GI gıdalardan daha hızlı glikoz salınımı, kan şekeri seviyelerinde ani artışlara neden olur. Kaynak2 Evet, tam buğday ekmeği şekeri yükseltir.
 24. 1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori, 2 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori Tam buğday ekmeği Kalorisi, 100 gramında 254 kcaldir. Peki bir dilim tam bugday ekmegi kac kaloridir? Dilimine göre değişir. Çok ince (20g), ince (25g), orta (40g) ve kalın (50g) dilimler olabilir. Bu durumlarda tam bugday ekmegi kalorisi 51, 64, 102, 124 kcal olabilir. Tam bugday ekmek kilo aldırır mı? En sağlıklı gıda bile ölçüsüz yenirse kilo aldırabilir. Kizarmis tam bugday ekmegi kac kaloridir? 1 Dilim Kızarmış Tam Buğday Ekmeği̇ (15gr) 32 kcal.
 25. Bebekler İçin Tam Buğday Ekmeği Tarifi Bebek ek gıdaya geçtikten sonra alerjisi veya doktorun aksine bir beyanı yoksa yemeklerin yanında bir parça ekmek verilebilir. Sağlıklı ve katkısız olduğundan emin olmak için evde ekmek yapılır. Üç su bardağı tam buğday unu elenir ve ortası açılır. Bir yemek kaşığı zeytinyağı, üç yemek kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı kuru maya, bir çay bardağı ılık su konularak iyice yoğrulur. Hamur bir saat dinlendirilir. Elle şekil verilerek küçük ekmekler yapılır. Üzerleri su ile ıslatılır. Önceden ısıtılmış 200 dereceye ayarlı ve tabanında su dolu bir kâse bulunan fırında altı hafif kızarıncaya dek kadar pişirilir.
 26. UNO Tam Buğday Ekmeği Uno tam bugday ekmegi (Tam tane) Tam buğday unu (%100), içme suyu, gluten, buğday kırması, maya, buğday ekşisi, tuz, koruyucu (kalsiyum propiyonat, sorbik asit), antioksidan (askorbik asit) ihtiva eder. Besin Değeri 100 g için: Doymuş yağ (g) 0.1, Enerji (kJ) 932.0, Enerji (kcal) 223.0, Karbonhidrat (g) 39.2, Lif (g) 7.9, Protein (g) 11.8, Tuz (g) 0.9, Yağ (g) 0.3, Şeker (g) 0.6

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • fatma
 • Kolaylezzet
 • asi