mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣YOĞURTLU BARBUNYA FASULYELİ KIRIK MISIR🌽 ÇORBASI🍲 (Samsun)

Mısır Çorbası nasıl yapılır? Küçük farklarla oldukça geniş bir coğrafyada (Samsun, Zonguldak, Gürcistan gibi) yapılan bu sıcak mısır çorbası kış günlerinde içinizi ısıtacaktır. Kuru mısırla, taze mısırla, mısır yarmasıyla, korkota ile yapılan şekilleri de nefistir. Barbunya yerine kuru fasulye de kullanılabilen beyaz mısır çorbası nasıl yapılır?

YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)

Malzemeler

Bir su bardağı kırık mısır (korkoto, korkota)

Yarım su bardağı ayıklanmış taze barbunya fasulyesi tanesi

Bir büyük kâse yoğurt

Bir yemek kaşığı un

Bir tatlı kaşığı tuz

Üzeri için:

Bir yemek kaşığı tereyağı

Kuru nane, pul biber

YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)

Yoğurtlu Barbunya Fasulyeli Kırık Mısır Çorbası Tarifi (Samsun, Zonguldak, Gürcistan)

  1. Mısırlar bir gün önceden yıkanır ve üzerini geçecek kadar suda ıslatılır. Ertesi gün yumuşayıncaya kadar haşlanır.
  2. Tencereye taze barbunya fasulyeleri ilave edilir. Taneleri üç - dört parmak geçecek kadar sıcak su eklenir. Mısır ve barbunya taneleri kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirilir. Kuru fasulye kullanılacaksa mısır gibi akşamdan ıslatmak ve ertesi gün haşlamak gerekir.
  3. Bu esnada yoğurdun içine bir yemek kaşığı un konularak çırpılır. Tenceredeki sudan bir miktar alınarak yoğurt ılındırılıp akışkan bir hale getirilir. Tencereye ilave edilmesi esnasında sürekli karıştırılarak yoğurdun kesilmemesi sağlanır.
  4. Çorba bir - iki taşım kaynayınca tuzu eklenir ve ocaktan alınır.
  5. Bir tavada tereyağı eritilir. Üzerine nane ve pul biber yakılarak çorbanın üzerine gezdirilir. Yoğurtlu Barbunya Fasulyeli Kırık Mısır Çorbası sıcak olarak yanında mısır ekmeği ile sunulabilir. Bir Karadeniz yemekleri menüsü hazırlamak istenilirse, bu çorba yanında KARALAHANA🥬 SARMASI, KARALAHANA🥬 DİBLESİ, KARALAHANA🥬 KAVURMASI, FASULYE YAĞLISI, FASULYE TURŞUSU KAVURMASI, TAZE FASULYE DİBLESİ, HAMSİLİ PİLAV NASIL YAPILIR?, 🐟MISIR🌽 UNLU HAMSİ TAVA🥘 NASIL YAPILIR? (Trabzon), HAMSİ KUŞU🐦 gibi yemekler arasından seçim yapılabilir.

Not: Yoğurtsuz yapılan Sinop usulü mısır çorbası da sofralara layıktır. Ayran, korkota, tereyağ ve salça ile yapılan Rize usulü Korkota (Korkoto) Çorbası'nda fasulye yer almaz.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok