mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣YOĞURTLU BARBUNYA FASULYELİ KIRIK MISIR ÇORBASI🌽🍲 (Samsun)

Kırık mısır çorbası nasıl yapılır? Küçük farklarla oldukça geniş bir coğrafyada (Samsun, Zonguldak, Gürcistan gibi) yapılan bu sıcak mısır çorbası kış günlerinde içinizi ısıtacaktır. Kuru mısırla, taze mısırla, mısır yarmasıyla, korkota ile yapılan şekilleri de nefistir. Barbunya yerine kuru fasulye de kullanılabilen beyaz mısır çorbası nasıl yapılır?

YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)

Mısır Çorbası (Karadeniz) Malzemeleri

Bir su bardağı kırık mısır (korkoto, korkota)

Yarım su bardağı ayıklanmış taze barbunya fasulyesi tanesi

Bir büyük kâse yoğurt

Bir yemek kaşığı un

Bir tatlı kaşığı tuz

Üzeri için:

Bir yemek kaşığı tereyağı

Kuru nane, pul biber

YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)YOGURTLU-BARBUNYA-FASULYELI-KIRIK-MISIR-CORBASI-(Samsun,-Zonguldak,-Gurcistan)

Fasulyeli Mısır Çorbası Yoğurtlu Tarifi (Samsun, Zonguldak, Gürcistan) - Barbunyalı Mısır Çorbası Tarifi

 1. Mısırlar bir gün önceden yıkanır ve üzerini geçecek kadar suda ıslatılır. Ertesi gün yumuşayıncaya kadar haşlanır.
 2. Tencereye taze barbunya fasulyeleri ilave edilir. Taneleri üç - dört parmak geçecek kadar sıcak su eklenir. Mısır ve barbunya taneleri kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirilir. Kuru fasulye kullanılacaksa mısır gibi akşamdan ıslatmak ve ertesi gün haşlamak gerekir.
 3. Bu esnada yoğurdun içine bir yemek kaşığı un konularak çırpılır. Tenceredeki sudan bir miktar alınarak yoğurt ılındırılıp akışkan bir hale getirilir. Tencereye ilave edilmesi esnasında sürekli karıştırılarak yoğurdun kesilmemesi sağlanır.
 4. Çorba bir - iki taşım kaynayınca tuzu eklenir ve ocaktan alınır.
 5. Bir tavada tereyağı eritilir. Üzerine nane ve pul biber yakılarak çorbanın üzerine gezdirilir. Yoğurtlu Barbunya Fasulyeli Kırık Mısır Çorbası sıcak olarak yanında mısır ekmeği ile sunulabilir.

Fasulyeli Mısır Çorbası Yoğurtlu Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Barbunyalı Mısır Çorbası Tarifi Püf Noktaları

 1. Yoğurtsuz yapılan Sinop usulü mısır çorbası da sofralara layıktır. Ayran, korkota, tereyağ ve salça ile yapılan Rize usulü Korkota (Korkoto) Çorbası'nda fasulye yer almaz.
 2. Karadeniz Mısır Çorbası Yoğurtlu kalori 100 gramlık mısır çorbası 45 kcal iken, 260 gramlık bir orta porsiyonu 116 kcaldir.
 3. Mısır çorbasının Yanına Ne Yapılır? Bir Karadeniz yemekleri menüsü hazırlamak istenilirse, bu çorba yanında KARALAHANA🥬 SARMASI, KARALAHANA🥬 DİBLESİ, KARALAHANA🥬 KAVURMASI, FASULYE YAĞLISI, FASULYE TURŞUSU KAVURMASI, TAZE FASULYE DİBLESİ, HAMSİLİ PİLAV NASIL YAPILIR?, 🐟MISIR🌽 UNLU HAMSİ TAVA🥘 NASIL YAPILIR? (Trabzon), HAMSİ KUŞU🐦 gibi yemekler arasından seçim yapılabilir.
 4. Mısır Çorbası Ordu Mısır Çorbası Tarifi İki su bardağı çorbalık beyaz mısır yarması güzelce yıkanıp akşamdan ıslatılır. Derin bir tencereye alınan mısırların üzeri dört parmak seviyesinde kapatacak biçimde su dökülür. İyice karıştırılıp harlı ocakta kaynamaya bırakılır. Arada karıştırılarak ve kaynar su ilave ederek mısırlar yumuşayıncaya dek pişirilir. Kaynayınca ocak en düşük ayara getirilip en az bir saat daha ağır pişmeye bırakılır. Ocak kapatıldıktan sonra bir müddet ağzı sıkıca örtülü olarak demlenmeye bırakılır. Bilahare mısırlar büyük bir servis kabına aktarılır. İki su bardağı yoğurta bir çay kaşığı tuz eklenerek çırpılır ve mısırla karıştırılır. Üç yemek kaşığı nane kavrulur ve çorbaya katılır. Dört yemek kaşığı tereyağı başka bir yerde eritilerek mısır çorbasının üstüne dökülür. Servis yapılırken, küçük bir tavada 3 yemek kaşığı sıvı yağda bir tatlı kaşığı pul biber kızdırılarak yoğurdun üzerine gezdirilir. Soğuk olarak da yenilebilen mısır çorbası kışın ekseriyetle sıcak olarak servis edilir. Mısır Çorbası Ordu usulünde de mısırın yanında bir su bardağı kuru fasulye de akşamdan ıslatılıp çorbaya dahil edilebilir.
 5. Mısır Yarması Çorbası Sütlü Tarifi Farklı şekillerde yapılabilir. Mısır unu, yarması ve tanesi ile yapılan bir mısır unu çorbası tarifi: Tereyağı ve sıvıyağı tencereye alınır. Isınınca iki yemek kaşığı un ile bir yemek kaşığı mısır unu eklenip kavrulur. Kavrulunca önce biraz soğuk su daha sonra soğuk bir su bardağı süt ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Bir su bardağı mısır yarması suda haşladıktan sonra kaynamakta olan çorbaya eklenir. Son olarak haşlanmış bir su bardağı mısır tanesi de eklenerek tuzu ve kıvamını ayarlanır.
 6. Kastamonu Mısır Çorbası Tarifi Yukarıdaki tarifle aynıdır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok