mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KUZU İNCİK🍖 TARİFİ

Kuzu incik tarifi, kuzu incik nasıl yapılır? Kuzu incik tabiriyle kuzunun dirsek ve diz eklemi altı olan kısım kastedilir. İster kuzu incik tandır halinde ister kuzu incik haşlama şeklinde pişirilsin kuzu incik lezzetli bir yemektir. İşte "Kuzu incik nasıl yapılır?" diyenlere resimli kolay kuzu incik tarifi...

KUZU İNCİK

Düdüklüde Kuzu İncik Tandır Tarifi için Malzemeler

Altı - yedi parça kuzu incik

İki adet orta boy kuru soğan

İki adet küçük havuç

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Dört - beş diş sarımsak

Tuz

Karabiber

Düdüklü tencere

KUZU İNCİK

Düdüklüde Kuzu İncik Tandır - Kuzu İncik Tarifi

  1. Kuzu incikler yıkanır, kurulanır.
  2. Düdüklü tencere kızdırılır. Kuzu incikler tencereye konulup mühürlenir ve alt üst pişirilir.
  3. Havuçlar rendelenir, soğanlar halka halka doğranıp sarımsak ve karabiberle beraber tencereye ilave edilir, sekiz - on dakika kadar kavrulur.
  4. Üzerine bir - bir buçuk bardak kadar su ilave edilir ve düdüklünün ağzı kapatılır. Kaynadıktan sonra kısık ateşte en az otuz dakika pişirilir. (Etin sertliğine yumuşaklığına göre bu süre artıp azalabilir)
  5. Servis tabağına alınan kuzu inciklerin açıkta kalan kemik kısımları folyo ile sarılarak Kuzu İncik servis edilir. Yanına SALATA🥗, patates püresi, KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚 veya SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚, şekersiz KIZILCIK MARMELATI yakışacaktır.

Düdüklüde Kuzu İncik Tandır Kuzu İncik Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kuzu İncik Tarifi Püf Noktaları

  1. Etlerin yumuşaması kemiğe yapışmaktan kurtulması ama kemikten de ayrılmaması gerekir.
  2. 1 kilo kuzu incik kaç tanedir? Dört, nadiren beş tane olabilir.
  3. Kuzu İncik Neresi İncik, kasaplık hayvanların bacaklarında, dizleriyle paçaları arasındaki kısımdır. İncik koyun veya sığırda, hayvanların yürümeleri ve ayakta durmalarından dolayı en çok çalışan kasları olması sebebiyle, en sert olması gereken kısımlardan olması beklenirken, bilhassa koyunda etin et yumuşak yerlerindendir. Bu sebeple kuzu incik, koyun etinin pirzola ile birlikte en değerli bölgesi kabul edilir. İncaik siyah et bölgesi olarak kabul edilir. İncik etinin farkları nelerdir? Uzun kaslardan lifli bir et olması onu yumuşak yapar. İncik eti hayvanın ince uzun baldır kemiğinin etrafında bulunur. Bu kemik en yoğun iliğe sahip kemiktir. İliğin etin pişirilmesinde en büyük lezzet kaynağıdır. İncik eti nasıl pişirilir? Kuzu incik, ızgara dışında koyun etinden yapılan bütün yemeklerde yer alabilir. Başka bir deyişle kızartma, fırın, düdüklüde haşlama, tandır en başta gelen pişirme usulleridir. Çağımızın “slow food” tarzı pişirmede (mesela fırında düşük hararette saatlerce pişirme usulü) en çok tercih edilen ettir kuzu incik. İncik etinin sağlığa faydaları nelerdir? Kemik iliği yüksek protein ve yağ ihtiva eder. Kemik iliği antioksidan vasıflı, bağışıklık sitemini kuvvetlendiren kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan bir maddedir. Menopoz dönemindeki yaşanan kemik erimesine karşı direnç sağladığı ifade edilir. ilikli et suyu bilek, diz, gibi eklemlerin kuvvetlenmesini, bağlarının güçlenmesini sağladığına; kırık ve çıkıkların hızlı iyileşmesinde faydalı olduğuna inanılır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Belgin Yavuz