mikrofon

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

ÇERKEZ TAVUĞU TARİFİ🥗 (Çerkes Tavuğu Nasıl Yapılır?)

Kolay Çerkez tavuğu nasıl yapılır? Çerkes tavuğu, Çerkeslerce yetiştirilen bir tavuk türü değil, harika bir tavuk salatadır. Cevizin dövülüp yağının çıkartılması, ceviz içi ile kırmızı biberin harmanlanması, didiklenmiş tavuğun üzerine ilave edilmesi ile yapılan çok nefis bir yemek olan Çerkez tavuğu davet sofralarına layıktır. Unlu ve cevizli gibi farklı türleri olan bu nefis lezzeti elde etmek hiç de zor değil... Yeter ki biraz tavuk ekmek içi ceviz, sarımsak, yağ, karabiber ve tuz olsun. İşte Çerkez salatası nasıl yapılır? diyenlere en kolay, en güzel Gürcü Çerkez tavuğu tarifi...

ÇERKEZ-TAVUĞU-TARİFİ

Kolay Çerkez Tavuğu Malzemeleri Nelerdir? - Kolay Çerkez Tavuğu Tarifi

Bir bütün tavuğun yarısı

Tavuğu haşlamak için:

Bir tatlı kaşığı tuz

İstenirse: Bir adet orta boy kuru soğan

İstenirse: Bir adet orta boy patates

İstenirse: Bir yemek kaşığı limon suyu

İstenirse: Beş adet tane karabiber

İstenirse: Bir tatlı kaşığı acıka

Cevizli harcı için:

Bir buçuk su bardağı ayıklanmış ceviz içi

İki diş ezilmiş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızıbiber

Yarım çay kaşığı toz kişniş

İstenirse baharatlar yerine bir tatlı kaşığı acıka

Üç yemek kaşığı ince öğütülmüş bayat ekmek içi, varsa mısır ekmeği içi

Yarım su bardağı tavuk suyu

Üzeri İçin Sos:

Bir – iki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber veya toz kırmızıbiber

ÇERKEZ-TAVUĞU-TARİFİ

Cerkez tavuğu nasıl yapılır? - Gerçek Çerkez Tavuğu Tarifi - Gürcü Çerkes Tavuğu Nasıl Yapılır?

 1. Çerkez tavuğu nasil pişer? Bütün olarak alınan tavuk ocağın üzerinde tutularak derisinin üzerindeki tüylerin yanması sağlanır. Tavuğun iç kısmı ve her tarafı iyice yıkanır. Bir saat kadar suda bırakılarak iyice temizlenir. Süzdürülen tavuk tencereye konulur. Üzerini geçecek kadar su ile iyice yumuşayıncaya değin, tencerenin kapağı kapalı vaziyette orta ateşte haşlanır. Tavuk biraz yumuşadıktan sonra bir tatlı kaşığı tuz eklenir. İstenirse haşlanırken bir adet orta boy kuru soğan, bir adet patates, bir yemek kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı acıka ve beş adet tane karabiber ilave edilebilir.
 2. Biz köy tavuğu kullanarak haşlama muamelesini düdüklü tencerede gerçekleştirdik. Bu da en az bir saati buluyor. Ancak normal tavuklar daha kısa sürede pişebilir. Ocağa alınan düdüklü küp doğranan soğanlar bir çay bardağı sıvıyağda kavrulup bir tatlı kaşığı acıka ve tavukla bir süre daha pişirilerek üzerini geçecek su ilavesiyle düdüklü kapatılır. Normal tencere kullanılırsa yüze çıkan köpükler duru bir tavuk suyu elde etmek için bir kevgirle alınır. Yumuşayıp pişen tavuk suyun içinden alınır ve süzdürülür. Üzerindeki derisinden ve kemiklerinden temizlenerek sade tavuk eti elde edilir. Ilınan tavuk parçaları bıçak yardımıyla küçük küçük kesilir veya ince uzun parçalar halinde tel tel ayrılır. İstenirse macun kıvamına gelene kadar robottan geçirilir. Haşlama sonrası istenirse tavuklar soğuk su ile durulanıp süzülerek didiklenecek hale getirilebilir.
 3. Cevizler, sarımsak ve ekmek kırıntıları ile birlikte mutfak robotundan geçirilerek öğütülür. Önce sadece ceviz, yapışmaya başlayana kadar öğütülüp diğer malzeme daha sonra ilave edilebilir. Çevirdikçe robotun kenarlarına yapışması halinde spatula ile aşağı doğru iterek tekrar çalıştırılır. Ceviz çekildikçe birbirine yapışmaya başlar. Bu karışıma acıka veya toz kişniş, kırmızıbiber ve karabiber eklenir. Diğer bir usulde ince kıyılmış sarımsak tuzla havanda dövülür, ceviz içi katılarak dövmeye devam edilir, ufalanmış bayat ekmek içleri az az ilave edilen tavuk suyunda yumuşatılarak cevizli baharat karışımına ilave edilir. Hatta önce sütle ıslatıp, yumuşaması için bir kaşıkla hafifçe ezilip süzüldükten sonra tavuk suyu ile karıştırılabilir. Ceviz içli harca haşladıktan sonra çekirdekleri çıkarılıp ufak doğranan kurutulmuş kırmızı biberler de ilave edilebilir.
 4. Geniş bir kabın içine parçalanan tavuk etleri alınır. Üzerine cevizli karışım konulur. Ilık haldeki tavuğun haşlama suyundan yarım su bardağı kadar alınarak azar azar karışıma eklenerek kıvamı ayarlanır. Karışımın çok kuru ve sulu olmaması gerekir. Bütün malzeme bir kaşık yardımıyla karıştırılarak servis tabağına alınır ve üzeri düzeltilir. Küçük bir tavaya alınan sıvı yağ ve pul biber ocakta kızdırılır, biber yağın içinde köpürmeye başladığında ocak kapatılır ve kenara alınır. Biberli sos Çerkez Tavuğunun üzerine gezdirilir. Yağda kızdırmadan sadece kırmızı biber de serpilebilir. Ceviz parçaları, kıyılmış dereotu, maydanoz gibi yeşilliklerle de süslenebilir. Bir süre serin bir yerde dinlendirdikten sonra servis edilir. Bozulmaması ve lezzetinin korunması için nispeten kısa sürede tüketilmesi gereken Çerkes Tavuğu Salatası kapalı kaplarda buzdolabında bir gün muhafaza edilebilir.

"Kolay Çerkez Tavuğu Salatası Tarifi", "Çerkez tavuğu yemeği nasıl yapılır?" ve "Esas Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Çerkez Tavuğu Püf Noktası

 1. Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır Çerkez Tavuğu? Tavuk Didiklemede Modern Usul: Haşlanmış tavuk etini ince ince didiklemek (tel tel ayırmak) bir miktar zaman alabilir. Bu didikleme muamelesi elle yapılmak yerine tavuklar halen sıcakken mikserle yapılabilir. Elle yapılacaksa haşlanan tavuk, soğuk su ile durulanıp süzülerek didiklenebilecek duruma getirilir.
 2. Cerkez Tavugu Tarifinde Ekmek Ufalama: Ekmek içlerinin bir miktar bayat olması ufalamada kolaylık sağlayacaktır. Ekmek içi yerine galeta unu veya etimek kullanmak da mümkündür.
 3. Gürcü Tavuğu Tarifinde Farklı Usuller ve Malzemeler: Çerkez Tavuğu Çeşitleri Çerkez Tavuk Tarifi bir kaç farklı usulde yapılabilir. Tavuklar haşlanıp didiklenir. Başka küçük bir tencerede ufalanmış ekmekler ezilmiş sarımsaklar ve bir su bardağı kadar tavuk suyu kıvamlanana kadar orta ateşte pişirilir. Ceviz de ilave edilip karıştırılarak ocaktan alınır. Baharatlarla beraber tavukların üzerine ilave edilen bu ekmekli karışım harmanlanıp servis tabağına alınır. Yağda kızdırılmış pul biber gezdirilir. Ayrıca mısır unu, safran, toz kişniş (kinzi) karışımı kullanılarak yapılan bir başka Gürcü tavuğu da vardır. Kimileri de biber salçası ilave eder.
 4. Mısır Unlu Çerkez Tavuğu Tarifi (Abaza Tavuk Sızbalı), Abaza Usulü Çerkes Tavuğu Tarifi Nasıl Yapılır? "Abısta" denilen mısır unlu pelte karışımıyla sunulur. Tenceredeki bir kilo tavuk üzeri örtecek kadar suyla ocağa alınır. Birer patates ve soğanla dört diş sarımsak eklenir. Pişen tavuklar tencereden alınıp soğutulur, etleri ayıklanıp didiklenir. Başka bir tavada iki su bardağı kaynar suyla beş kaşık kavrulmuş mısır unu sürekli karıştırarak on - on beş dakika kadar pişirilir ve abısta elde edilir. İstenirse bir tatlı kaşığı tereyağı eklenir. Tavuğun haşlandığı suya pişen mısır unu eklenir ve blendırla koyu boza kıvamına kadar karıştırılır. Bu karışıma çok ince çekilmiş bir su bardağı ceviz, bir kaşık acıka (veya acı biber salçası), bir çay kaşığı tuz, dört diş sarımsak eklenerek tekrar blendır çalıştırılır. Hazırlanan sosa didiklenmiş tavuk etleri ilave edilip servis tabağına alınır. Ceviz yağı veya sıvı yağı tavada fazla kızdırılmadan bir tatlı kaşığı toz kırmızıbiber ilave edilerek karıştırılır. Tavukların üzerine gezdirilir. Acıka yoksa bir yemek kaşığı kişniş, dört kaşık biber salçası, beş diş sarımsak, birer çay kaşığı cıbrısa (kekik) ve reyhan, çeyrek çay kaşığı boy otu ile yapılabilir.
 5. Yoğurtlu Çerkez Tavuğu Nasil Yapılır? Yalancı Çerkez Tavuğu Tarifi: Çerkes tavuğu yoğurtlu usulüne misal: Yarım tavuk eti tencereye üzerine çıkacak kadar su ve biraz tuzla konularak tel tel oluncaya kadar haşlanır. Tavukların suyu süzülüp didiklenerek derin bir kâseye alınır. Üzerine bir su bardağı süzme yoğurt, iki diş sarımsak rendesi, öğütülmüş ceviz, kıyılmış dereotu ve tuz ilave edilip harmanlanır. Yoğurtlu cevizli Çerkez Tavuğu servis öncesi yağda kızdırılmış pul biber veya toz kırmızı biber salataya gezdirilir. Bu tarza bazen Yalancı Çerkes Tavuğu Tarifi de denir. Bilhassa Çerkez Tavuğu Tarifi ekmeksiz olarak yapılmak istenirse ekseriyetle bu usul tatbik edilir.
 6. Yoğurtlu mayonezli Çerkez Tavuğu Tarifi Yoğurtlu Çerkez tavuğu tarifi istenirse mayonezli olarak da yapılabilir: Yarım kilo tavuk eti haşlanıp süzdürülür ve didiklenir. Dört dilim bayat ekmek içi robottan geçirilir. Yarım su bardağı ince çekilmiş ceviz içi, üç yemek kaşığı mayonez, altı yemek kaşığı yoğurt, dört diş sarımsak, tuz, bir servis kâsesinde karıştırılır. Üzerine yağda kızdırılmış pul biber ve nane gezdirilir.
 7. Çerkez tavuğu yanına ne gider? 🥣DÜDÜKLÜDE KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣SICAK AYRAN AŞI ÇORBASI (Erzurum)🍲, 🥣YOĞURTLU MANTI 🥟ÇORBASI, İZMİR PİLAVI🍚 TARİFİ, NOHUTLU PİLAV🍚, BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay), NANELİ AYRAN🥛🧊, ÜZÜM🍇 SUYU🍹
 8. Orjinal Çerkez Tavuğu Tarifinde Ceviz Yağı: İyice ezilen cevizler bir tülbent içinde sıkılarak yağları çıkarılır. Ekmek, sarımsaklar ve ceviz karışımına tavuklar eklenince üzerlerine bu ceviz yağında kızdırılan pul biber gezdirilir. Ekseriyetle ceviz yağı az çıkabileceğinden tereyağı veya sıvıyağ kullanılır. Mahalli olarak cevizin yağı tunç havanlarda uzun süre dövülerek elde edilir. Ceviz içi ve kurutulmuş kırmızı biberlerle harmanlanıp macun kıvamındaki tavuk etlerinin üzerine gezdirilir. Ceviz yağı neden mühimdir? Tavuk salatasının lezzetini büyük ölçüde arttıracağından değerli bir katkı sunar. Bu durumda "Cevizi veya cevizli karışımı sıkmak yerine hazır satılan ceviz yağını kullanmak mümkün mü?" suali sorulacaktır. Taze sıkılmış cevizin değeri daha yüksek olsa da denenebilecek bir tercihtir. Bu husus dışında, cevizin bir kısmını hafif iri bırakacak şekilde çekip harca dahil etme usulü de vardır.
 9. Çerkez tavuğuna havuç konur mu? Bazıları tavuğun haşlandığı suya dilimlenmiş havuç ve kerviz sapı ilave ederler.
 10. Cevizli harçta farklı malzeme: Harca katılacak yulaf, hardal, labne peyniri gibi farklı malzemelerle farklı lezzetlere ulaşılabilir.
 11. Çerkez tavuğu hangi ülkeye ait? Çerkezlere ait olan Çerkez tavuğu veya Çerkes tavuğu, bilhassa Kafkasya ve Gürcistan mutfaklarında yer alır. Türkiye'de Karadeniz Bölgesinde yer alan bazı yörelerde sık yapılan bir tavuk salatasıdır. Beste Şıps da Çerkez mutfağının beğenilen bir yemeğidir. Çerkes tavuğunun orjinalinde dövülmüş cevizden çıkarılan yağ da kullanılır. Ceviz içi ve kurutulmuş kırmızı biberlerle harmanlanıp didiklenmiş ve hatta macun haline gelen tavukların üzerine gezdirilir. Abaza usulüne ise yanında "abısta" denilen mısır unlu pelte karışımıyla sunulur.
 12. Çerkez salatası için tavuk kaç dakika haşlanmalı? Normal veya düdüklü tencere kullanılmasına, ocak ısısına, tavuk etinin büyüklüğüne ve tavuğun köy tavuğu veya çiftlik tavuğu olmasına göre gereken süre farklı olacaktır. Bir çatalla pişme seviyesi kontrol edilerek, etin yumuşadığı ve kemikten kolayca ayrıldığı anlaşılana kadar pişirilir. Bu normal tavuk için 20 - 30 dakika arası sürebilir. Düdüklü tencerede daha kısa sürer.
 13. Çerkez Tavuğu Kaç Kalori? Çerkez tavuğu ve diyet - Çerkez Tavuğu kalorisi Tok tutan ve lezzetli bir yemek olan Çerkez tavuğunun 100 gramı 105 kcal iken 90 gramlık bir porsiyonu 95 kcaldir.
 14. Esas cerkez tavugu ingilizce Circassian chicken, chicken with walnuts.
YukarıYukarı