Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ÇERKEZ TAVUĞU TARİFİ🥗

Çerkez (Çerkes) Tavuğu nasıl yapılır?

ÇERKEZ-TAVUĞU-TARİFİ

Çerkez Tavuğu Malzemeleri

Bir bütün tavuğun yarısı

Bir buçuk su bardağı ayıklanmış ceviz içi

İki diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızıbiber

Üç yemek kaşığı ince öğütülmüş ekmek içi

Tavuk suyu

Üzeri için:

Bir – iki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

ÇERKEZ-TAVUĞU-TARİFİ

Kolay Çerkez Tavuğu Salatası Tarifi

  1. Bütün olarak alınan tavuk ocağın üzerinde tutularak derisinin üzerindeki tüylerin yanması sağlanır. Tavuğun iç kısmı ve her tarafı iyice yıkanır. Bir saat kadar suda bırakılarak iyice temizlenir. Süzdürülen tavuk tencereye konulur. Üzerini geçecek kadar su ve bir tatlı kaşığı kadar tuz atılarak haşlanır.
  2. Biz köy tavuğu kullanarak haşlama muamelesini düdüklü tencerede gerçekleştirdik. Bu da en az bir saati buluyor. Ancak normal tavuklar daha kısa sürede pişebilir. Yumuşayıp pişen tavuk suyun içinden alınır. Üzerindeki derisinden ve kemiklerinden temizlenerek sade tavuk eti elde edilir. Ilınan tavuk parçaları bıçak yardımıyla küçük küçük kesilir.
  3. Cevizler, sarımsak ve ekmek kırıntıları ile birlikte mutfak robotundan geçirilerek öğütülür. Bu karışıma kırmızıbiber ve karabiber eklenir.
  4. Geniş bir kabın içine parçalanan tavuk etleri alınır. Üzerine cevizli karışım konulur. Ilık haldeki tavuğun haşlama suyundan yarım su bardağı kadar alınarak azar azar karışıma eklenir. Bütün malzeme bir kaşık yardımıyla karıştırılarak servis tabağına alınır ve üzeri düzeltilir. Sıvı yağ ve pul biber ocak üzerinde kızdırılarak Çerkez Tavuğunun üzerine gezdirilir.

Not:

Tavuk Didiklemede Modern Usul: Haşlanmış tavuk etini ince ince didiklemek bir miktar zaman alabilir. Bu didikleme muamelesi elle yapılmak yerine tavuklar halen sıcakken mikserle yapılabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı