mikrofon

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

ÇERKEZ TAVUĞU TARİFİ🥗

Çerkez salatası nasıl yapılır? Kolay Çerkez tavuğu nasıl yapılır? Bu nefis lezzeti elde etmek hiç de zor değil... İşte en kolay, en güzel Gürcü Çerkez tavuğu tarifi...

ÇERKEZ-TAVUĞU-TARİFİ

Kolay Çerkez Tavuğu Malzemeleri Nelerdir? - Çerkes Tavuğu Tarifi

Bir bütün tavuğun yarısı

Bir buçuk su bardağı ayıklanmış ceviz içi

İki ezilmiş diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızıbiber

Üç yemek kaşığı ince öğütülmüş ekmek içi, varsa mısır ekmeği içi

Tavuk suyu

Üzeri için:

Bir – iki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

ÇERKEZ-TAVUĞU-TARİFİ

Gerçek Çerkez Tavuğu Tarifi - Gürcü Çerkes Tavuğu Nasıl Yapılır?

 1. Bütün olarak alınan tavuk ocağın üzerinde tutularak derisinin üzerindeki tüylerin yanması sağlanır. Tavuğun iç kısmı ve her tarafı iyice yıkanır. Bir saat kadar suda bırakılarak iyice temizlenir. Süzdürülen tavuk tencereye konulur. Üzerini geçecek kadar su ve bir tatlı kaşığı kadar tuz atılarak orta ateşte haşlanır. İstenirse haşlanırken bir adet orta boy kuru soğan, bir yemek kaşığı limon suyu ve beş adet tane karabiber ilave edilebilir.
 2. Biz köy tavuğu kullanarak haşlama muamelesini düdüklü tencerede gerçekleştirdik. Bu da en az bir saati buluyor. Ancak normal tavuklar daha kısa sürede pişebilir. Normal tencere kullanılırsa yüze çıkan köpükler duru bir tavuk suyu elde etmek için bir kevgirle alınır. Yumuşayıp pişen tavuk suyun içinden alınır. Üzerindeki derisinden ve kemiklerinden temizlenerek sade tavuk eti elde edilir. Ilınan tavuk parçaları bıçak yardımıyla küçük küçük kesilir.
 3. Cevizler, sarımsak ve ekmek kırıntıları ile birlikte mutfak robotundan geçirilerek öğütülür. Bu karışıma kırmızıbiber ve karabiber eklenir.
 4. Geniş bir kabın içine parçalanan tavuk etleri alınır. Üzerine cevizli karışım konulur. Ilık haldeki tavuğun haşlama suyundan yarım su bardağı kadar alınarak azar azar karışıma eklenir. Karışımın çok kuru ve sulu olmaması gerekir. Bütün malzeme bir kaşık yardımıyla karıştırılarak servis tabağına alınır ve üzeri düzeltilir. Sıvı yağ ve pul biber ocak üzerinde kızdırılarak Çerkez Tavuğunun üzerine gezdirilir. Kıyılmış dereotu, maydanoz gibi yeşilliklerle de süslenebilir. Bir süre serin bir yerde dinlendirdikten sonra servis edilir. Nispeten kısa sürede tüketilmesi gereken Çerkes Tavuğu kapalı kaplarda buzdolabında muhafaza edilebilir.

Kolay Çerkez Tavuğu Salatası Tarifi ve Esas Çerkez Tavuğu Püf Noktası

 1. Tavuk Didiklemede Modern Usul: Haşlanmış tavuk etini ince ince didiklemek bir miktar zaman alabilir. Bu didikleme muamelesi elle yapılmak yerine tavuklar halen sıcakken mikserle yapılabilir. Elle yapılacaksa haşlanan tavuk, soğuk su ile durulanıp süzülerek didiklenebilecek duruma getirilir.
 2. Cerkez Tavugu Tarifinde Ekmek ufalama Ekmek içlerinin bir miktar bayat olması ufalamada kolaylık sağlayacaktır.
 3. Gürcü Tavuğu Tarifinde Farklı Usuller ve Malzemeler: Çerkez Tavuk Tarifi bir kaç farklı usulde yapılabilir. Tavuklar haşlanıp didiklenir. Başka küçük bir tencerede ufalanmış ekmekler ezilmiş sarımsaklar ve bir su bardağı kadar tavuk suyu kıvamlanana kadar orta ateşte pişirilir. Ceviz de ilave edilip karıştırılarak ocaktan alınır. Baharatlarla beraber tavukların üzerine ilave edilen bu ekmekli karışım harmanlanıp servis tabağına alınır. Yağda kızdırılmış pul biber gezdirilir. Ayrıca mısır unu, safran, toz kişniş (kinzi) karışımı kullanılarak yapılan bir başka Gürcü tavuğu da vardır. Kimileri de biber salçası ilave eder.
 4. Yoğurtlu Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır? Yalancı Çerkez Tavuğu: Yarım tavuk eti tencereye üzerine çıkacak kadar su ve biraz tuzla konularak tel tel oluncaya kadar haşlanır. Tavukların suyunu süzülüp didiklenerek derin bir kâseye alınır. Üzerine bir su bardağı süzme yoğurt, bir yemek kaşığı mayonez, iki diş sarımsak rendesi, öğütülmüş ceviz, kıyılmış dereotu ve tuz ilave edilip harmanlanır. Servis öncesi yağda kızdırılmış pul biber veya toz kırmızı biber salataya gezdirilir. Çerkez Tavuğu Tarifi ekmeksiz olarak yapılmak istenirse ekseriyetle bu usul tatbik edilir.
 5. Çerkez tavuğu yanına ne gider? 🥣DÜDÜKLÜDE KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣SICAK AYRAN AŞI ÇORBASI (Erzurum)🍲, 🥣YOĞURTLU MANTI 🥟ÇORBASI, İZMİR PİLAVI🍚 TARİFİ, NOHUTLU PİLAV🍚, BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay), NANELİ AYRAN🥛🧊, ÜZÜM🍇 SUYU🍹
 6. Gürcü Çerkez Tavuğu Tarifinde Ceviz Yağı: İyice ezilen cevizler bir tülbent içinde sıkılarak yağları çıkarılır. Ekmek, sarımsaklar ve ceviz karışımına tavuklar eklenince üzerlerine bu ceviz yağında kızdırılan pul biber gezdirilir.
 7. Çerkez tavuğu hangi ülkeye ait? Çerkezlere ait olan Çerkez tavuğu veya Çerkes tavuğu, bilhassa Kafkasya ve Gürcistan mutfaklarında yer alır. Türkiye'de Karadeniz Bölgesinde yer alan bazı yörelerde sık yapılan bir tavuk salatasıdır. Beste Şıps da Çerkez mutfağının beğenilen bir yemeğidir. Çerkes tavuğunun orjinalinde dövülmüş cevizden çıkarılan yağ da kullanılır. Ceviz içi ve kurutulmuş kırmızı biberlerle harmanlanıp didiklenmiş ve hatta macun haline gelen tavukların üzerine gezdirilir. Abaza usulüne ise yanında "abısta" denilen mısır unlu pelte karışımıyla sunulur.
 8. Çerkez Tavuğu Kaç Kalori? 100 gramı 105 kcal iken 90 gramlık bir porsiyonu 95 kcaldir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Murat
 • Murat

  Çerkez tavuk tarifi nedir, derken bu kelime z harfi ile mi s ile mi yazılıyor merak ederdim. “Çerkez tavugu”, “çerkez tavuğu yapılışı”, “cerkez tavugu tarifi” mı yoksa “çerkes tavuğu tarifi”, “cerkes tavugu”, “cerkes tavugu” mu? Meğer ikisi de doğruymuş. Bu arada “Yoğurtlu çerkez tavuğu nasil yapılır?” bilgisi için teşekkürler.

YukarıYukarı