mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KEPEKLİ EKMEK🍞 YAPIMI

Diyet kepekli ekmek tarifi nasıldır? Sağlık ve lezzetin bir arada olduğu ekmek tarifleri çoktur. Kepekli ekmek tarifi zor değildir. Mayasız kepekli ekmek tarifi ve tavada kepekli ekmek tarifi de kolay olsa da bu defa fırında yapımı tercih ettik. İşte resimli evde kepekli ekmek yapımı tarifi...

EVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMI

Evde Kepekli Ekmek Tarifi Malzemeleri

Ekmek için:

Dört bardak kepekli un

Bir buçuk bardak ılık su

42 gramlık yaş maya paketinin üçte biri

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı toz şeker

İki yemek kaşığı sıvı yağ

EVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMIEVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMIEVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMI

Evde Kepekli Ekmek Yapımı Tarifi

  1. Ilıktan sıcağa yakın suyun içerisine maya parçalanır. Üzerine bir yemek kaşığı şeker karıştırılır ve maya kabarana kadar beklenir.
  2. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Üzerine kabaran maya, suyun geri kalan kısmı, tuz, sıvı yağ konulur. Yoğurma muamelesine başlanır. Unun geri kalanı azar azar eklenerek yoğurmaya devam edilir. Oldukça yumuşak bir hamur elde edilir.
  3. Tezgâh üzerinde hamur beş - altı dakika kadar yoğrulur. Üzeri kapatılarak en az bir buçuk saat veya hamur iki katı olana kadar mayalandırılır. Mayalanan hamur hafif unlanmış tezgâhın üzerine alınır. İçindeki havası çıkarılarak yoğrulur ve yuvarlak ekmek şekli verilir. Örtülerek tekrar mayalanması için en az yarım saat kadar bekletir.
  4. Tekrar mayalanan ekmeğin üst kısmına hafifçe elle bastırılır. Avuç içine alınan un ekmeğin üzerine sıvanır. Üzerine bıçakla çizikler atılır. Ev Yapımı Kepekli Ekmek önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir. Pişirme esnasında ısıya dayanıklı bir kâsenin içine su konularak fırının tabanına yerleştirilir. Bu kalın bir kabuk ve iç yumuşaklığı sağlayabilir.

Evde Kepek Ekmeği Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kepek Ekmeği Püf Noktaları

  1. Ekmeklerin elde veya makinede yoğrulması un miktarını değiştirebilir. Bu sebeple her zaman verilen un ölçüsünün yarısı ilk başta kullanılmalı, kalan kısmı daha sonra ilave edilmelidir.
  2. Kepek ekmeği hangi undan Yapılır? Elbette kepekli undan yapılır. Lakin daha kolay bir hazırlama aşaması için farklı nispetlerde beyaz un katıldığı da olur.
  3. Kepekli Ekmek Kaç Kalori? 1 dilim kepekli ekmek kaç kalori? Kepekli Ekmek Kalori 100 gr için nedir? Kepekli Ekmek Tarifi - nefis yemek tariflerinden olup 100 gr kepekli ekmek 216 kcaldir. %82 Karbonhidrat, %11 Protein, %6 Yağ ihtiva eden kepek ekmeğinin 25 gramlık bir ince dilimi 54 kcal, 40 gramlık orta kalınlıkta dilimi 86 kcal, 150 gramlık yarım kepekli ekmek 324 kcal, 300 gramlık bir bütün kepekli ekmek 648 kcaldir. Kepek ekmek zayıflatırmı? Ölçülü yenilen gıdalar kilo kontrolüne destek sağlayabilir.
  4. Kepekli un Nasıl Yapılır? Kepekli ekmek, beyaz una kepek karıştırılması ile üretilmektedir. Beyaz ekmeğe nazaran kepekli ekmek lif ve doyuruculuk bakımlarından daha üstündür. Şeker hastaları ve kilo kontrolü hedefi olanlar tercih edebilirler. Diğer bir tercih de tam buğday ekmeği olabilir.

EVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMI

EVDE🏠 TAM BUĞDAY🌾 EKMEĞİ🍞 YAPIMI, KOLAY PİTA EKMEĞİ, EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ), HAMBURGER🍔 EKMEĞİ TARİFİ, ZEYTİNLİ EKMEK🍞, TORTİLLA🌮 EKMEĞİ YAPIMI (Meksika), YULAFLI🥖 KEPEK EKMEK🍞, TAM BUĞDAY🌾 UNLU ÇİÇEK EKMEK🍞 de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok