Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KEPEKLİ EKMEK🍞 YAPIMI

EVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMI

Evde Kepek Ekmeği Tarifi Malzemeleri

Ekmek için:

Dört bardak kepekli un

Bir buçuk bardak ılık su

42 gramlık yaş maya paketinin üçte biri

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı toz şeker

İki yemek kaşığı sıvı yağ

EVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMIEVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMIEVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMI

Evde Kepek Ekmeği Yapılışı Tarifi

  1. Ilıktan sıcağa yakın suyun içerisine maya parçalanır. Üzerine bir yemek kaşığı şeker karıştırılır ve maya kabarana kadar beklenir.
  2. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Üzerine kabaran maya, suyun geri kalan kısmı, tuz, sıvı yağ konulur. Yoğurma muamelesine başlanır. Unun geri kalanı azar azar eklenerek yoğurmaya devam edilir. Oldukça yumuşak bir hamur elde edilir.
  3. Tezgâh üzerinde hamur beş - altı dakika kadar yoğrulur. Üzeri kapatılarak en az bir buçuk saat veya hamur iki katı olana kadar mayalandırılır. Mayalanan hamur hafif unlanmış tezgâhın üzerine alınır. İçindeki havası çıkarılarak yoğrulur ve yuvarlak ekmek şekli verilir. Örtülerek tekrar mayalanması için en az yarım saat kadar bekletir.
  4. Tekrar mayalanan ekmeğin üst kısmına hafifçe elle bastırılır. Avuç içine alınan un ekmeğin üzerine sıvanır. Üzerine bıçakla çizikler atılır. Ev Yapımı Kepekli Ekmek önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir. Pişirme esnasında ısıya dayanıklı bir kâsenin içine su konularak fırının tabanına yerleştirilir. Bu kalın bir kabuk ve iç yumuşaklığı sağlayabilir.

Evde Kepek Ekmeği Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları: Ekmeklerin elde veya makinede yoğrulması un miktarını değiştirebilir. Bu sebeple her zaman verilen un ölçüsünün yarısı ilk başta kullanılmalı, kalan kısmı daha sonra ilave edilmelidir.

EVDE-KEPEKLİ-EKMEK-YAPIMI

EVDE TAM BUĞDAY EKMEĞİ YAPIMI, KOLAY PİTA EKMEĞİ, EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ),

ZEYTİNLİ EKMEK, TORTİLLA EKMEĞİ YAPIMI (Meksika) de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı