mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YAĞ ÇEKMEYEN ESKİŞEHİR ÇİĞ BÖREK TARİFİ (ÇİBÖREK, TATAR BÖREĞİ)

Çibörek nasıl yapılır? Eskişehir'e göç eden Kıpçak Türklerinin yani Kırımlıların ananevi aşı olan çibörek, şehrin en meşhur lezzetleri arasında yer alır. Yufka içinde kıyma, az soğan, karabiber ve tuzun bulunduğu çibörek adını Tatar dilinde 'nefis, enfes, güzel, lezzetli' manasına gelen 'çi' kelimesinden alıyor. Böreğin ismi 'çiğbörek' olarak yanlış bilinmektedir. Çibörek isminde aslında 'ğ' harfi bulunmuyor. Tatar dilinde telaffuzda "ç" harfi "ş" harfine döndüğü için söylenişi 'şu börek’tir. Yanlış anlaşılmayla 'çiğbörek' olarak bilinmiştir. Kızgın yağda pişen börek kesinlikle çiğ olmaz. Normalde hamuru gayet ince ve sert olduğundan çok hafiftir. Küçük bir hamur kesilir ve büyütülür. Çiböreğin içinden su akmıyorsa o 'çibörek değildir'. Çok ince bir hamurun içine bir kaşık kıyma atılır, o kıymaya mutlaka biraz su ilave edilir, kızgın yağda on beş - yirmi saniyede pişer. Kısa sürede pişince o su buhar olup içinde hapsolur. Buharla pişme börek elle açılıncaya kadar sürer. Kahvaltılardan çay saatlerine, günün her öğününde, acıkıldığında mis kokan çibörekler nefistir. Çibörek çay veya ol köpüklü ayran ile birlikte servis edilir. İşte nefis çiğ börek tarifi...

ÇİĞ BÖREK

Eskişehir Çiğ Börek Tarifi (Tatar Böreği) Malzemeleri

İçi için:

200 gr kıyma

Bir adet kuru soğan

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı karabiber

Yarım çay bardağı ılık su

Hamuru için:

Üç - dört su bardağı un

Bir su bardağı su

Bir silme tatlı kaşığı tuz

İstenirse iki tatlı kaşığı sirke

Kızartmak için: Sıvı yağ

ÇİĞ BÖREK

Eskişehir Çiğ Börek Tarifi (Çibörek, Tatar Böreği)

 1. Un hamur yoğurma kabına alınır, tuz ve su eklenerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Hamur üzeri nemli bir bezle örtülerek dinlenmeye bırakılır.
 2. İçi için; soğan rendelenir. İnce şekilde soğan rendelenmesi hafif sulu iç harcına katkı yapar. Kıyma, tuz ve karabiber eklenip iyice karıştırılır, yoğrularak iç hazırlanır. İçinin sulu kalması dışında pişerken harcın topaklanmaması, bir noktada toplanmaması için harca su eklenebilir.
 3. Dinlenen hamur un serpilmiş tezgaha alınıp cevizden biraz büyük parçalara ayrılır. Hamur çok yağ çekmeyecek şekildedir.
 4. Her bir parça merdane ile tatlı tabağı büyüklüğünde tek tek kalın açılır. Oklava veya merdane yoksa bir şişe soğuk suyla doldurulup hamur açmak için kullanılabilir. Çiğ böreğin çıtır çıtır olmasını tercih edilirse hamur ince, daha dolgun istenirse orta kalınlıkta açılır. Çok ince olursa kızartma sırasında patlamalar olabilir.
 5. Merdane ile açılan hamurun yarısına hazırlanan içten konulur. Kıymalı harç hafif sulu bir kıvamda olduğundan kolayca yayılır. Ardından yarım ay şeklinde katlanıp kenarlarına bastırılarak sıkıca kapatılır. İçine yağ çekmemesi için kenarların açılmaması, bunun içinde sıkı olması gerekir. Tamamen kapandığından, pişerken açılmayacağından emin olmak için kenarlarını kesip kapatırken rulet, bir tabağın kenarı, pizza kesici veya bir kapak da kullanılabilir. İstenirse çatalla şekil verilerek bastırılabilir. Bu açılıp patlamadan kıvamında pişen çiğ börekler hazırlanmasını sağlarken aynı zamanda şık bir görünüş elde edilir. Bu arada için çiğ olarak konulması böreğin de adını verdiği söylenir. Aslının geldiği kırım Tatar dilinde farklı bir kelimeden türemiş olsa da...
 6. Derin bir tava içerisinde kızdırılan yağda her iki tarafı da iyice sararıncaya kadar kızartılır. Harcının sulu olması sebebiyle çok kızgın yağda pişirilmesi ile nar gibi kızarırken yağ çekmemesi mümkün olur. Kıyma sulu olduğundan sıkı kapatılmadıysa lezzet kaybının ötesinde su yağa giderse patlamalar olabilir. Aynı anda birden fazla çiğ börek tavaya alınacaksa birbirlerine değmemelerine, yapışmamalarına dikkat edilir.
 7. Çiğ Börek (Çibörek, Tatar Böreği) süzdürülerek yağdan alınır ve içerisine kâğıt havlu serilmiş olan servis tabağına konulur. Çıtırlık tercih ediliyorsa üst üste konularak yumuşamalarına fırsat verilmez, ayrı ayrı konulur. Çiğ börekler soğudukça sönüp çıtırlık ve lezzet kaybına uprayacağından bekletilmeden sıcak sıcak servis edilir. Çay veya bol köpüklü ayran yanında harikadır.

Çiğ Börek Tarifi (Çibörek, Tatar Böreği) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Çiğ Börek Tarifi Püf Noktaları

 1. Böreklerin kenarı kapatıldıktan sonra hemen kızartılması gerekir. Çünkü kuruyan çibörekler kabarmaz. Bu konuya dikkat etmek faydalı olabilir.
 2. Kızgın yağın içine giren böreklerin içindeki kıyma terler ve suyunu hamurun içine salarken kıyma bu suyun buharı ile pişer. Bu nedenle börek ısırıldığınızda su akması normaldir.
 3. Çibörek büyük açılmaz. Piştiği zaman nar gibi olması ama fazla yanık olmaması gerekir.
 4. Sirke, Yağ Çekmeme ve Çıtırlık Orjinal çibörek tarifinde yer almasa da çıtır olması istendiğinde hamuru sertleştirecek, yağ çekmeyi azaltacak iki tatlı kaşığı kadar sirke ilave edilir. Puf puf kabaran, çıtır çıtır çi börek için hamurun kabarması temin edilir.
 5. Mayalı Çiğ Börek Tarifi Hamur için yarım su bardağı ılık su, bir su bardağı ılık süt, bir çay kaşığı tuz ve bir paket kuru maya bir yoğurma kabında karıştırılır. Un ağır ağır ilave edilerek ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir. Üstünü nemli bezle kapatarak yarım saat kadar mayalanmaya bırakılır. Bu arada istenen iç harç hazırlanır. Mayalanan hamur birkaç dakika kadar yoğrulur. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler alınıp açılır. İçine harçtan konularak kapatılır ve yağda kızartılır.
 6. Peynirli Çiğ Börek Tarifi İçi için: Bir adet kuru soğan ve bir tutam maydanozu ince ince doğranıp, lor veya başka herhangi bir peynire katılır. Tuz, pul biber ve istenen diğer baharatlar eklenir ve karıştırılır. Yukarıdaki usulde hazırlanır. Patatesli bir iç harçla da yapılabilir.
 7. Ispanaklı Çiğ Börek Tarifi Kıymalı ıspanaklı veya peynirli ıspanaklı bir harçla yukarıdaki usulde yapılabilir. Kıymalı Ispanaklı Çiğ börek için: İç harcı için, iki adet kuru soğan ince bir şekilde doğranıp sıvıyağ dökülen bir tavada kavrulur. Temizlenmiş bir demet ıspanak doğranıp soğanlarla birlikte biraz kavrulup ocak kapatılır. Tuz ve karabiber ilave edilir. 200 gram kadar kıymayı çiğ olarak karıştırılır. Peynirli Ispanaklı Çiğ Börek için: Bir demet ıspanak güzelce yıkanıp ince ince doğranır. Az bir miktar sıvı yağda tuz atıp pişirilir. Pişip soğuyunca içine 250 gram peynir ufalanır.
 8. Eskişehir yöresinde ramazan ayında iftar yemeklerinde tercih edilen bu böreğin iç malzemesine rendelenmiş domates ve kıyılmış maydanoz da katılabilir.
 9. Divanü Lügat-it Türk’e göre “çir”, “yağ” anlamına gelmektedir. diğer taraftan şı, çı, Kıpçak, Tatar Türkçesinde lezzetli manasına gelmektedir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı