mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yağ Çekmeyen Eskişehir Çiğ Börek Tarifi, Nasıl Yapılır? Çibörek, Tatar Böreği

Kıymalı Çiğ börek nasıl yapılır? Eskişehir çibörek tarifi nedir? 1860 yılında Kırım Savaşından dolayı Eskişehir'e göç eden Kıpçak Türklerinin yani Kırımlı Tatarların ananevi aşı olan çibörek, şehrin en meşhur lezzetleri arasında yer alır. Normalde hamuru gayet ince ve sert olduğundan çok hafiftir. Küçük bir hamur kesilir ve büyütülür. Çiböreğin içinden su akmıyorsa o 'çibörek değildir'. Çok ince bir hamurun içine bir kaşık kıyma atılır, o baharatlı kıymaya mutlaka biraz su ilave edilir, kızgın yağda on beş - yirmi saniye pişirilir. Kısa sürede pişince o su buhar olup içinde hapsolur. Buharla pişme, börek elle açılıncaya kadar sürer. Kahvaltılardan çay saatlerine, günün her öğününde, acıkıldığında mis kokan çibörekler nefistir. Çibörek çay veya bol köpüklü ayran ile birlikte servis edilir. "Eskişehir çiğ böreği nasıl yapılır? Çiğ börek mayalı mı olur mayasız mı? Çiğ börek içi kavrulur mu? Çiğ börek nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?" diyenlere işte ustasından kıymalı çiğ börek tarifi...

ÇİĞ BÖREK

Eskişehir Çiğ Börek Tarifi (Tatar Böreği) Malzemeleri - Çiğ Börek Malzemeleri Nelerdir? Etli Çiğ Börek Tarifi

İçi için:

200 gr kıyma

Bir adet kuru soğan

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı karabiber

Yarım çay bardağı ılık su

Çiğ börek hamuruna ne konuluyor? Çiğ börek hamuruna ne katılır?

Üç - dört su bardağı un

Bir su bardağı su

Bir silme tatlı kaşığı tuz

İstenirse iki tatlı kaşığı sirke

Kızartmak için: Sıvı yağ

ÇİĞ BÖREK

Eskişehir ÇiğBörek Tarifi (Çibörek, Tatar Böreği) - Yağsız Çiğ Börek Yapımı - Tatarların Çiğ Börek Tarifi Nedir? Orjinal Çiğ börek nasıl yapılır? - Çi Börek Tarifi - Mayasız Çiğ Börek Tarifi /Eskişehir Usulü Çiğ Börek Nasıl?

 1. Çiğ Böreğin hamuru nasıl yapılır? Un hamur yoğurma kabına alınır, tuz, sirke ve su eklenerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Çiğ böreğin fazla yağ çekmemesi için hamura sirke eklenir. Hamur, üzeri nemli bir bezle örtülerek dinlenmeye bırakılır. Çiğ börek hamuru ne kadar dinlenmeli? En az yarım saat...
 2. Çiğ börek içi nasıl hazırlanır? Cig borek ici pisirilir mi? İçi için, soğan rendelenir. İnce şekilde soğan rendelenmesi hafif sulu iç harcına katkı yapar. Kıyma, tuz ve karabiber eklenip iyice karıştırılır, yoğrularak iç hazırlanır. İçinin sulu kalması, pişerken harcın topaklanmaması, bir noktada toplanmaması için harca su eklenir.
 3. Dinlenen hamur un serpilmiş tezgaha alınıp cevizden biraz büyük parçalara ayrılır. Hamur çok yağ çekmeyecek şekildedir.
 4. Her bir parça unlanmış merdane ile tatlı tabağı büyüklüğünde tek tek kalın şekilde açılır. Oklava veya merdane yoksa bir şişe soğuk suyla doldurulup hamur açmak için kullanılabilir. Çiğ böreğin çıtır çıtır olması tercih edilirse hamur ince, daha dolgun istenirse orta kalınlıkta açılır. Çok ince olursa kızartma sırasında patlamalar olabilir. Bu patlamalar hamurun inceliği, birleşme yerinin açılması, diğer tarafını çevirirken delinmesi gibi sebeplerle böreğin içinden çıkan suyun yağa düşmesiyle meydana gelebilir. Bu ihtimal dikkate alınarak tedbirli şekilde kızartma yapılmalıdır. Kızartırken böreğin yağ çekmemesi ve yanmaması için fazla unu silkelenir.
 5. Merdane ile açılan hamurun yarısına hazırlanan içten konulur. Kıymalı harç hafif sulu bir kıvamda olduğundan kolayca yayılır. Ardından yarım ay şeklinde katlanıp kenarlarına bastırılarak sıkıca kapatılır. Kenarına su sürüp de kapatılabilir. İçine yağ çekmemesi için kenarların açılmaması, bunun içinde sıkı olması gerekir. Tamamen kapandığından, pişerken açılmayacağından emin olmak için kenarlarını kesip kapatırken rulet, bir tabağın kenarı, pizza kesici veya bir kapak da kullanılabilir. İstenirse çatalla şekil verilerek bastırılabilir. Bu açılıp patlamadan kıvamında pişen çiğ börekler hazırlanmasını sağlarken aynı zamanda şık bir görünüş elde edilir. Bu arada harcın çiğ olarak konulmasının böreğe de adını verdiği söylenir. Aslının geldiği kırım Tatar dilinde farklı bir kelimeden türemiş olsa da...
 6. Çibörek nasıl kızartılır? Derin bir tava içerisinde kızdırılan yağda her iki tarafı da iyice sararıncaya kadar kızartılır. Üzerlerine kaşıkla yağ atılırsa daha iyi kabarır. Harcının sulu olması ve çok kızgın yağda pişirilmesiyle nar gibi kızarırken yağ çekmemesi mümkün olur. Kıyma, sulu olduğundan sıkı kapatılmadıysa lezzet kaybının ötesinde suyun yağa gitmesiyle patlamalar olabilir. Aynı anda birden fazla çiğ börek tavaya alınacaksa birbirlerine değmemelerine, yapışmamalarına dikkat edilir.
 7. Kolay Çiğ Börek (Çibörek, Tatar Böreği) süzdürülerek yağdan alınır ve içerisine kâğıt havlu serilmiş olan servis tabağına konulur. Çıtırlık tercih ediliyorsa üst üste konularak yumuşamalarına fırsat verilmez, ayrı ayrı konulur. Çiğ börekler soğudukça sönüp çıtırlık ve lezzet kaybına uğrayacağından bekletilmeden sıcak sıcak servis edilir. Çay veya ayran yanında harikadır.

Orjinal Çiğ Börek Tarifi Eskisehir, Kolay Çiğ Börek Tarifi (Çibörek, Tatar Böreği), Yağsız Çiğ Börek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Çiğ Börek Püf Noktaları

 1. Böreklerin kenarı kapatıldıktan sonra hemen kızartılması gerekir. Çünkü kuruyan çibörekler kabarmaz. Bu konuya dikkat etmek faydalı olabilir.
 2. Kızgın yağın içine giren böreklerin içindeki kıyma terler ve suyunu hamurun içine salarken kıyma bu suyun buharı ile pişer. Bu nedenle börek ısırıldığınızda su akması normaldir.
 3. Çibörek büyük açılmaz. Piştiği zaman nar gibi olması ama fazla yanık olmaması gerekir.
 4. Çiğ börek kıyması kavrulur mu? Çiğ böreğin içi kavrulur mu? Orjinal çiğ börek yapılışında kıyma kavrulmaz. Bu sualin sebebi çiğ kıymanın pişmeme ihtimali kaygısıdır. Fazla konmamış soğanlı bir kıyma kızgın bir yağda kısa sürede pişme fırsatı bulacaktır.
 5. Çiğ börek hamuruna yağ konur mu? Hamura yağ konmaz, yağda kızartılır.
 6. Yağ Çekmeyen Çiğ Börek, Yağ Çekmeme ve Çıtırlık, Çiğ böreği karbonat konur mu?, Çiğ börek nasıl kabarır? Çiğ böreğe neden sirke konur? Orjinal çibörek tarifinde yer almasa da çıtır olması istendiğinde hamuru sertleştirecek, yağ çekmeyi azaltacak iki tatlı kaşığı kadar sirke ilave edilir. Kabartma tozu asıl tarifte yer almayan kabartma gayeli malzemedir. Puf puf kabaran, çıtır çıtır çi börek için hamurun kabarması temin edilir. Sodalı Çiğ Börekte hamura katılacack yarım şişe maden suyu da bu gaye iledir. Çiğ börek hamuruna yumurta konur mu? Çiğ böreğe domates konur mu? Asıl tarifte yoktur. Çiğ börek de yoğurt olur mu? Çi böreğe yoğurt ve yumurta konulmaz. Hamuru un, su ve tuzdan oluşur. Bir de maydanoz konulmaz soğan, kıyma ve karabiber konulur. Çiğ börek hamuru bekler mi? Çiğ börek hamuru dolapta bekler mi? Yarım ay şeklinde yapılan çi börekleri buzdolabı poşetlerine aralarına yağlı kağıt koyarak yerleştirilip derin dondurucu da dondurulursa istendiğinde çıkartıp kızartılabilir.
 7. Trakya'nın Yarımca Böreğinin Çiğ Börekten Farkı: 1) Hamur: Yarımca hamuru mayalı tutulur. Çibörek böyle değildir. 2) İç harc: Yarımca da kıyma, soğanın da baskın hissedebileceği şekilde kavrulur. Çibörekte ise kıyma su ile bir parça açtırılarak çiğden kullanılır. Yarımcada o ıslaklık domates rendesi ile sağlanır. Lakin çibörek kadar ıslak olmaması için domatesi kavrulmuş kıyma ile çevrilirken epey bir çektirilir. 3) Şekli ve kızartılması aynı olsa da yaımca börek çibörek kadar büyük değildir.
 8. Mayalı Çiğ Börek Nasıl Yapılır? - Mayalı Çiğ Börek Tarifi Nefis - Mayalı Hamurdan Çiğ Börek Nasıl Yapılır? "Orjinal Çiğ börek nasıl yapılır?" kaygısı yoksa çiğ börek tarifleri çoktur. Çiğ börek hamuruna maya konur mu? Mayali-Çiğ Börek Tarifi Aslına uygun olması istenmezse çibörek mayalı da yapılabilir. Hamur için yarım su bardağı ılık su, bir su bardağı ılık süt, bir çay kaşığı tuz ve bir paket kuru maya bir yoğurma kabında karıştırılır. Un ağır ağır ilave edilerek ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir. Üstü nemli bir bezle kapatılarak yarım saat kadar mayalanmaya bırakılır. Bu arada istenen iç harç hazırlanır. Mayalanan hamur birkaç dakika kadar yoğrulur. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler alınıp açılır. İçine harçtan konularak kapatılır ve yağda kızartılır. Bu arada Ekmek hamurundan çiğ börek olur mu? diye merak edilebilir. Mayalı hamur kullanılmak istenirse ekmek hamurundan da çibörek yapılabilir.
 9. Peynirli Çiğ Börek Tarifi Peynirli Çiğ Börek Nasıl Yapılır? İçi için: Bir adet kuru soğan ve bir tutam maydanozu ince ince doğranıp, lor veya başka herhangi bir peynire katılır. Tuz, pul biber ve istenen diğer baharatlar eklenir ve karıştırılır. Yukarıdaki usulde hazırlanır. Patatesli Çiğ börek nasıl yapılır? Patatesli çiğ börek tarifi Patatesli tarzı patatesli bir iç harçla da yapılabilir. Şu tariflerdeki içler kullanılabilir: Patatesli Sodalı Kolay Börek🥔, Ispanaklı Patatesli Gül Böreği Tarifi, Nasıl Yapılır?🥔🌹
 10. Ispanaklı Çiğ Börek Tarifi Kıymalı ıspanaklı veya peynirli ıspanaklı bir harçla yukarıdaki usulde yapılabilir. Kıymalı Ispanaklı Çiğ börek için: İç harcı için, iki adet kuru soğan ince bir şekilde doğranıp sıvıyağ dökülen bir tavada kavrulur. Temizlenmiş bir demet ıspanak doğranıp soğanlarla birlikte biraz kavrulup ocak kapatılır. Tuz ve karabiber ilave edilir. 200 gram kadar kıymayı çiğ olarak karıştırılır. Peynirli Ispanaklı Çiğ Börek için: Bir demet ıspanak güzelce yıkanıp ince ince doğranır. Az bir miktar sıvı yağda tuz atıp pişirilir. Pişip soğuyunca içine 250 gram peynir ufalanır.
 11. Çiğ Ispanaklı Börek Tarifi olur mu? Çiğden Ispanaklı Börek Tarifi Çiğ ıspanaktan börek tarifi için
 12. Çibörek nerenin? Çiğ börek hangi ile aittir? Eskişehir yöresinde ramazan ayında iftar yemeklerinde de tercih edilen bu böreğin iç malzemesine rendelenmiş domates ve kıyılmış maydanoz da katılabilir. Çiğ börek hangi anlama gelir? Tatarca çi ne demek? Tatarcada çi ne demek? Yufka içinde kıyma, az soğan, karabiber ve tuzun bulunduğu çibörek adını Tatar dilinde 'nefis, enfes, güzel, lezzetli' manasına gelen 'çi' kelimesinden alıyor. "Şı", "çı", Kıpçak, Tatar Türkçesinde lezzetli, nefis, enfes, güzel manasına gelmektedir. Böreğin ismi 'çiğbörek' olarak yanlış bilinmektedir. Çibörek isminde aslında 'ğ' harfi bulunmuyor. Tatar dilinde telaffuzda "ç" harfi "ş" harfine döndüğü için söylenişi 'şu börek’tir. Yanlış anlaşılmayla 'çiğbörek' olarak bilinmiştir. Kızgın yağda pişen börek kesinlikle çiğ olmaz. Bu arada Divanü Lügat-it Türk’e göre “çir”, “yağ” manasına gelmektedir.
 13. Eskişehir Çiğböreği (Çibörek) Tescilli Tarifi: Çiğbörek genel olarak un, su ve tuzdan oluşan hamurun dinlendirilip küçük parçalar (topaklar) halinde açıldıktan sonra; kıyma, soğan, tuz, su ve karabiber ile hazırlanan iç malzemesinin konularak kızgın yağda pişirilmesi ile elde edilen bir börek çeşididir. Üretim Metodu:
  Hamurun Hazırlanması: Çiğbörek üretiminde kullanılan unun kalitesi çok önemlidir. Üretimde kullanılan unun kalitesine göre çiğböreğin görünümünde ve tadı değişir. Bu nedenle çiğbörek hamurunda kullanılan iki çeşit un, belirli oranlarda kullanılır. Çiğbörek hamurunda %70 böreklik un ve %30 ekmeklik un karıştırılarak kullanılır. Belirtilen özellikteki 10 kg. un, 3400 gr. su ve 200 gr. tuz ile bir kap içerisinde sert bir hamur elde edinceye kadar yoğrulur. Hazırlanan hamur önce bir kilogramlık fitiller haline getirilir. Fitiller 25-30 dakika oda sıcaklığında (20-22 derecede) dinlendirilir. Daha sonra 50 gr. ağırlığında topaklar yapılarak tekrar 25-30 dakika dinlendirilir. Dinlendirilen hamurlar merdane ile 20 cm çapında ve bir milimetre kalınlığında açılır.
  İç Malzemesinin Hazırlanması: 5 kg. yağsız kıyma, 5 tatlı kaşığı karabiber, 5 tatlı kaşığı tuz, 2000 gr. haşlanmış soğan ve 500 gr. su ile karıştırılarak iç malzemesi hazırlanır. Çiğbörek hamur topaklarının her biri 50 gramdan oluşmaktadır ve 20 cm çapında açılan çiğbörek yufkalarının içine 25 gram iç malzemesi konmaktadır.
  Çiğböreğin Hazırlanması: Hazırlanan iç malzeme, daire şeklinde açılmış olan hamurun yarısına ince bir tabaka halinde bir çorba kaşığı (25 gram) kadar konulur. Hamurun diğer kısmı iç malzeme sürülen tarafın üstüne kapatılır. Harcın dışarı akmaması için kenarları kapatma tırtılı ile kesilerek kapatılır. Kenarları kesilen börek yarım ay şeklinde görünmektedir.
  Çiğböreğin Pişirilmesi: Hazırlanan çiğbörekler çelik tencerede 160-170 santigrat derece kızdırılmış derin yağda pişirilir. Ayçiçek yağı kullanılır. Kızdırılmış derin yağda, çiğböreklerin çevrilerek her iki tarafı da sararıncaya kadar kızartılır. Cig borek kac dakikada piser? Bu süre her bir çiğbörek için 25-30 saniye kadardır. Kızartılan çiğböreklerin fazla yağı süzdürülerek çelik tencereden çıkartılır.
  Servis Şekli: Çiğbörekler porsiyonlar halinde sıcak olarak kayık tabaklarda servis edilir. Bir porsiyonda 5 adet, 1,5 porsiyonda 8 adet çiğbörek bulunur. Çiğbörek servisinde çatal-bıçak kullanılmaz ve çiğbörek elle yenir.
 14. Çiğ böreğin yanına ne gider? Mevsime ve eldeki malzemelere göre değişen cevaplar verilebilir "Çiğ börek yanına ne gider?" sualine... Çibörekle bir menü oluşturulmak istenirse EV YAPIMI VİŞNE SUYU🥤🍹, KISIR, NANELİ AYRAN🥛🧊, CACIK, ZEYTİNYAĞLI BEYAZ LAHANA SARMASI, BAHARATLI ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA, ARPA ŞEHRİYELİ🥗 SALATA🥣; çorbalardan 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI🍅, 🥣TARHANA ÇORBASI🍲, 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲;YOĞURTLU KABAK KIZARTMASI, ZEYTİNYAĞLI KURU PATLICAN🍆 ve BİBER DOLMASI, MERCİMEK KÖFTESİ, KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU, KIZILCIK (KİREN) KOMPOSTOSU🍹🥤, KURU KAYISI HOŞAFI🥤🍹, TAHİNLİ KEK, FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı🧄 köfte, ZEYTİNYAĞLI BİBER DOLMASI🫑,MAŞ FASULYESİ SALATASI🥗, KÖZLENMİŞ KIRMIZIBİBER🌶️ SALATASI🥗, KARADUT ŞERBETİ🍹🥤, RAMAZAN☪️📿🕌 ŞERBETİ🍹🥤, REYHAN ŞERBETİ🍹🥤olabilir. Ayrıca İKRAMLIK SALATA TARİFLERİ🥗 içinden YOĞURTLU BUĞDAY🌾 SALATASI🥗, YOĞURTLU SEMİZOTU SALATASI🥗 gibi yoğurtlu salatalar yakışacaktır.
 15. 1 adet çiğ börek kaç kalori? Kıymalı Börek kalorisi? Çiğ Börek kilo aldırır mı? Diyet Çiğ Börek Eskişehir çiğ börek tarifi - nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 256 kcal kalori, 140 gramlık bir orta porsiyonunda ise 358 kalori bulunmaktadır. "Bir çiğ börek kaç kalori? Çiğ börek kalorisi nedir?" derken farklı ebatta yapılabildiği de dikkate alınmalıdır. Ölçüsüz yenirse kilo aldırması muhtemeldir. Bu durumda olabildiğince yağ çekmeyen çiğ börekler tercih edilmelidir. Bu sayfadaki püf noktalarına uyulursa bu temin edilebilir. Bununla beraber kalorisi daha az olabilecek benzer lezzetlerden SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay) veya ETLİ EKMEK (Kastamonu) da diyet çiğ börekler halinde tercih edilebilir.
 16. Eskişehir En İyi Çiğ Börek Yeri, Eskişehir Çiğ Börek Odunpazarı Kırım çiğ börek Eskişehir'de en iyi çiğ börek yapılan yerlerden biri mi? Yorumlarda belirtebilirsiniz.
 17. Ev yapımı pişi hamuru nasıl yapılır? Puf böreği hamuru nasıl yapılır? BASİT HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ, KIYGAŞA, MAFİŞ, İÇİ BOŞ HAMUR, KABARCIK),MAYALI HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ, PESMET, TAVA MAYALISI), KOLAY PUF BÖREĞİ
 18. işkembe tarifi: 🥣İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)🍲, 🥣Nohutlu İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?🍲
 19. Eskişehir'de Çiğ Börek Nerede Yenir? Eskişehir En İyi Çibörek Bu hususta görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.
 20. Puf Böreği Hamuru Nasıl Yapılır? Kapak böreği nasıl yapılır tarifi? Kolay Puf Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?☁️
 21. Buzluga Cig Borek konur mu? Çiğ börek hamuru akşamdan yapılır mı? İç harcında kullanılacak malzemeye göre değişse de pişmiş börekleri ortalama iki ay, pişmemiş olanları ise takriben bir1 yıl boyunca doğru şartlarda buzlukta muhafaza edilebilir. Buzluğa atacağınız böreğin yapımında çiğ yumurta, et ve et ürünleri kullanılmazsa dayanma müddeti daha uzun olacaktır.
 22. Buzluktan çıkan pişmemiş börek nasıl pişirilir? Buzluktan çıkan börek hemen pişirilir mı? Pişmemiş börekleri buzluktan çıkardıktan sonra ise buzlarının çözülmesini uzun uzun beklemeden, önceden ısıtılmış fırın veya tavaya konularak pişirebilir ve bu şekilde sunulabilir. Cig Borek Isitilir mi? Pişmiş çiğ börek daha sonra yenileceği zaman tavada veya fırında ısıtılabilir.
 23. Fırında Çiğ Börek Tarifi Tarifin aslında olmayan bu usulle de bilinen hali kadar çıtır çıtır olmasa da çok hafif ve lezzetli bir börek elde edilebilir. Dinlenen hamur istenen büyüklükte eşit parçalara bölünür. Merdane ile açılır. İç harcı konulup kenarları kapatılır. Üzerine yumurta sarısını da sürüp 200 derecelik fırında on beş dakika kadar rengi değişene dek pişirilir.
YukarıYukarı