mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ÇİĞ BÖREK (ÇİBÖREK, TATAR BÖREĞİ) (Eskişehir)

Çibörek nasıl yapılır? Eskişehir'e göç eden Kıpçak Türklerinin yani Kırımlıların ananevi aşı olan çibörek, şehrin en meşhur lezzetleri arasında yer alır. Yufka içinde kıyma, az soğan, karabiber ve tuzun bulunduğu çibörek adını Tatar dilinde 'nefis, enfes, güzel, lezzetli' manasına gelen 'çi' kelimesinden alıyor. Böreğin ismi 'çiğbörek' olarak yanlış bilinmektedir. Çibörek isminde aslında 'ğ' harfi bulunmuyor. Tatar dilinde telaffuzda "ç" harfi "ş" harfine döndüğü için söylenişi 'şu börek’tir. Yanlış anlaşılmayla 'çiğbörek' olarak bilinmiştir. Kızgın yağda pişen börek kesinlikle çiğ olmaz. Normalde hamuru gayet ince ve sert olduğundan çok hafiftir. Küçük bir hamur kesilir ve büyütülür. Çiböreğin içinden su akmıyorsa o 'çibörek değildir'. Çok ince bir hamurun içine bir kaşık kıyma atılır, o kıymaya mutlaka biraz su ilave edilir, kızgın yağda on beş - yirmi saniyede pişer. Kısa sürede pişince o su buhar olup içinde hapsolur. Buharla pişme börek elle açılıncaya kadar sürer. Çibörek ayran ile birlikte servis edilir.

ÇİĞ BÖREK

Çiğ Börek (Tatar Böreği) Malzemeleri

İçi için:

200 gr kıyma

Bir adet soğan

Tuz, karabiber

Hamuru için:

Üç - dört su bardağı un

Bir su bardağı su

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Kızartmak için: sıvı yağ

ÇİĞ BÖREK

Çiğ Börek (Çibörek, Tatar Böreği) Tarifi

 1. Un hamur yoğurma kabına alınır, tuz ve su eklenerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Hamur dinlenmeye bırakılır.
 2. İçi için; soğan rendelenir. Kıyma, tuz ve karabiber eklenerek iç hazırlanır.
 3. Dinlenen hamur cevizden biraz büyük parçalara ayrılır. Hamur çok yağ çekmeyecek şekildedir.
 4. Her bir parça merdane ile tatlı tabağı büyüklüğünde kalın açılır.açılır. Oklava veya merdane yoksa bir şişe soğuk suyla doldurulup hamur açmak için kullanılabilir.
 5. Merdane ile açılan hamurun yarısına hazırlanan içten konulur. Ardından yarım ay şeklinde kenarlarına bastırılarak sıkıca kapatılır. İçin çiğ olarak konulması böreğin de adını verdiği söylenir. Aslının geldiği kırım Tatar dilinde farklı bir kelimedem türemiş olsa da...
 6. Tava içerisinde kızdırılan yağda her iki tarafı da iyice sararıncaya kadar kızartılır.
 7. Çiğ Börek (Çibörek, Tatar Böreği) süzdürülerek yağdan alınır ve içerisine kâğıt havlu serilmiş olan servis tabağına konulur.

Çiğ Börek (Çibörek, Tatar Böreği) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Böreklerin kenarı kapatıldıktan sonra hemen kızartılması gerekir. Çünkü kuruyan çibörekler kabarmaz. Bu konuya dikkat etmek faydalı olabilir.
 2. Kızgın yağın içine giren böreklerin içindeki kıyma terler ve suyunu hamurun içine salarken kıyma bu suyun buharı ile pişer. Bu nedenle börek ısırıldığınızda su akması normaldir.
 3. Eskişehir yöresinde ramazan ayında iftar yemeklerinde tercih edilen bu böreğin iç malzemesine rendelenmiş domates ve kıyılmış maydanoz da katılabilir.
 4. Divanü Lügat-it Türk’e göre “çir”, “yağ” anlamına gelmektedir. diğer taraftan şı, çı, Kıpçak, Tatar Türkçesinde lezzetli anlamına gelmektedir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı