mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIYMALI TAVA BÖREĞİ

Tavada kıymabörek nasıl yapılır? Çayın yanında veya kahvaltı sofrasında mis gibi kokan nefis bir börek için ille de fırını açmak gerekmez. Bu lezzeti ocakta hazırlamak çok kolay... Öyleyse teflon veya yapışmaz bir tavada veya sacda yufkalı kıymalı börek yapımı nasıldır? İşte tavada kıymalı börek tarifi...

KIYMALI-TAVA-BÖREĞİ

Evde Kıymalı Tava Böreği Tarifi Malzemeleri - Kıymalı Tava Böreği İçindekiler

İki adet yufka

Yarım çay bardağı süt

Yarım çay bardağı sıvı yağ

İki adet yumurta

Yapışmaz vasıflı bir tava

Birkaç küçük parça tereyağı

İç harç için:

150 gr orta yağlı kıyma

Bir adet orta boy kuru soğan

Bir - iki yemek kaşığı kadar su

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber

KIYMALI-TAVA-BÖREĞİ

Kıymalı Tava Böreği Tarifi - Kıymalı Tava Böreği Nasıl Yapılır? - Tavada Börek Tarifi - Kiymali-Tava Böreği

 1. Kıymalı saç böreği içi nasıl hazırlanır? Kıyma tavaya konulur. Suyunu salıp tekrar çekince sıvı yağ ve ince kıyılmış soğan eklenir. Soğan diriliğini kaybedince tuz ve karabiber eklenir. Bir - iki yemek kaşığı kadar su ilave edilir. Bir - iki kez çevrildikten sonra ocaktan alınarak ılınmaya bırakılır.
 2. Yufkanın bir tanesi tezgâhın üzerine alınır. Ortadan ikiye bölünür. Süt, yumurta ve sıvı yağdan oluşan sostan bir miktar üzerine gezdirilir.
 3. Kıymalı harçtan yufkanın uzun kenarına konularak rulo şeklinde sarılır. İlk yufka parçası kendi etrafında döndürülerek gül şekli verilir ve yapışmaz bir tavanın ortasına yerleştirilir.
 4. Diğer yufka parçalarına da aynı işlemler tatbik edilir. Her bir sarılan yufka tavadaki diğer parçaların etrafına düzgünce sarılır. Tavanın kenarlarına birkaç parça tereyağı konulur. Sostan artmışsa fırça yardımıyla böreğin üst kısmına sürülür.
 5. Bir tarafı pişen Kıymalı Tava Börek bir kapak yardımıyla çevrilir. Yine bir kaç parça tereyağı ilave edilir. Diğer yüz yerleştirilerek pişirilir.

Kıymalı Tava Böreği Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tavada Kıymalı Börek Püf Noktaları

 1. Tavada kıymalı börek böreğin iki taraflı çevrilmesiyle pişirilir. bunnu için balık tavalarının düz kapakları da kullanılabilir.
 2. Tavada Kıymalı Börek El Açması Kıymalı Tava Böreği Tavada etli börek el açması olacaksa EL AÇMASI PEYNİRLİ BÖREK TARİFİ🧀 yazısındaki usulle yufkalar elde edilebilir.
 3. Ispanaklı Tava Böreği Nasıl Yapılır? ISPANAKLI PATATESLİ🥔 ÜÇGEN🔺 (MUSKA) BÖREK, ISPANAKLI PATATESLİ🥔 GÜL🌹 BÖREĞİ, ISPANAKLI GÜL🌹 BÖREĞİ, EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK gibi tariflerdeki ıspanaklı içlerle bu sayfadaki tarif yapılabilir.
 4. Patatesli Tava Böreği BAKLAVALIK YUFKADAN PATATESLİ BÖREK🥔, PATATESLİ SODALI KOLAY BÖREK🥔, PATATESLİ🥔 SİGARA (KALEM)🖊️ BÖREĞİ (FIRINDA) gibi tariflerdeki içler kullanılabilir.
 5. Tavada Kıymalı Gözleme HAZIR YUFKADAN GÖZLEME
 6. Tavada Kıymalı Su Böreği Tarifi: ISPANAKLI KIYMALI SU BÖREĞİ ve PEYNİRLİ🧀 SU BÖREĞİ tarifleri ilginizi çekebilir.
 7. Tavada Kıymalı Çiğ Börek ÇİĞ BÖREK (ÇİBÖREK, TATAR BÖREĞİ) (Eskişehir)
 8. Fırında Kiymali D Börek SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)
 9. Tavada Kiymali D Börek Lemiz buradaki kıymalı harçla yapılırsa Tavada kıymalı D börek elde edilebilir: PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi)
 10. Tavada Peynirli Yufka Nasıl Yapılır? TAVADA KURU YUFKA BÖREĞİ, PEYNİRLİ🧀 SİGARA (KALEM)🖊️ BÖREĞİ (KIZARTARAK)
 11. Kıymalı Tava Böreği Yufkasız olacaksa tavaya evvela KAYGANA hamuru gibi bir hamurun yarısı dökülür, üzerine iç harç serpilir ve kalan hamur dökülerek iki tarafı çevrilerek pişirilir.
YukarıYukarı