mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Soğan Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Gaziantep, Kilis)🧅

Gaziayıntab'ın nefis soğan kebabı nasıl yapılır? Soğan kebabı nefis bir Anadolu mutfağı şaheseridir. Daha çok kış aylarında yapılan inanılmaz lezzetli soğan kebabının zamanı geldi... İşte soğan kebabı yapılışı tarifi...

SOĞAN-KEBABI-(Gaziantep)

Soğan Kebabı Fırında (Gaziantep, Kilis) Tarifi Malzemeleri - Kiska Kebabı İçindekiler

On – on beş tane küçük yemeklik kuru soğan

300 gr kuzu kıyması veya orta yağlı kıyma

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber, kırmızı pul biber

Bir yemek kaşığı salça

Bir fincan nar ekşisi

SOĞAN-KEBABI-(Gaziantep)SOĞAN-KEBABI-(Gaziantep)

Tepside Soğan Kebabı Tarifi (Gaziantep)🧅 - Antep Soğan Kebabının Yapılışı - En Lezzetli Soğan Kebabı Nasıl Yapılır? Kilis Soğan Kebabı

 1. Kıyma geniş bir kabın içerine alınır. Üzerine tuz, karabiber ve pul biber eklenerek köfte gibi yoğrulur.
 2. Soğanların büyüklüğünde yuvarlak köfteler hazırlanır.
 3. Soğanlar yıkanır ve dışındaki kabukların bir iki katı soyulur. Ancak soğanın bir kat kabuğu üzerinde kalmalıdır. Soğan kebabının özelliği soğanın kabukları ile pişmesidir. Soğanların iki başı bir miktar kesilir. Soğanların kenarına bıçakla derince bir kesik atılır.
 4. Fırın tepsisine malzemeler bir köfte bir soğan olmak üzere yan yana yerleştirilir. Bir yemek kaşığı salça bir çay bardağı suyla açılarak kebabın üzerine gezdirilir.
 5. Soğan Kebabı (Gaziantep) önceden ısıtılmış 200 derecede soğanlar yumuşayıncaya kadar üzeri bir kapakla veya pişirme kağıdı ile kapalı olarak pişirilir.
 6. Soğan Kebabı Sosu, Nar ekşisi ve Terletme Soğan kebabının sosuna ne konur? Kebap pişince iki - üç yemek kaşığı nar ekşisi bir çay bardağı suyla açılarak kebabın üzerine gezdirilir ve tekrar fırına verilir. On dakika kadar fırında tutulur ve dışarı alınır. Patlıcan kebabının pişirildikten sonra başka bir kapta terletilmesi gibi, soğan kebabının da kendine has bir terletilme usulü bulunur. Soğan kebabının ateşte pişirilip ayrı bir kapta nar suyu ile terletilmesi, bu kebaba farklı bir lezzet katar ve soğanın acılığını alarak damaklarda ayrı bir tat bırakır. Bu tatbikat bir ananeye dönüşmüştür.

Antep Usulü Soğan Kebabı Tarifi, Soğanlı Kebap Yapılışı, Soğan Kebabının Yanına Ne Gider ile Alakalı Diğer Hususlar ve Arpacık-Soğan Kebabı Püf Noktaları

 1. Soğanlar kabukları ile piştiğinden rengi bir miktar kararabilir. Bu yüzden istenirse soğanların kabukları soyulabilir.
 2. Soğan kebabı hangi etten yapılır? Kuzu kıyması, yoksa orta yağlı kıyma ile yapılabilir.
 3. Kiska Kebab Tarifi/ Arpacik-Soğan Kebabı Tarifi "Soğan kebabı hangi soğanla yapılır?" derken bilinen soğan dışında kıska adı verilen arpacık soğanlarının kullanılması ile Kıskalı Kebap elde edilmiş olur.
 4. Soğanı doğrarken göz yanmaması için ne yapılır? Soğanı doğrarken ağza su veya ekmek alınırsa göz yanması en aza iner.
 5. Ali Haydar Usta Soğan Kebabı Bir kilo orta yağlı kuzuyla ile karışık dana kıyma tuz ilavesi ile baharatsız kullanılır. İstenirse içerisine karabiber pul biber konulabilir. Bir kilo kebaplık ufak soğan gerekir. Soğan büyük olmadığı gibi arpacık soğanı gibi de olmaz. Soğanın bıçakla uç ve alt kısmı kesilir. Soyulacak kabuk varsa soğanın yanmaması için bir kat bırakılır. O hem da terleme vazifesi görür. Soğan iki bölünür ama birbirinden tam ayrılmaz. Sade kıyma su yardımıyla iki tarafı ayrılan soğanın arasına yerleştirilip fırın tepsisine dizilir. Çok az su konulup fırına atılır. Üzerine fırın kâğıdı, onun da üzerine alüminyum folyo kapatılır. Pişmesi bir saat sürer. Soğanın kendi suyu ve hafif de etin yağı çıkar. Kebap pişince üsttekiler çıkarılıp bir fincan nar ekşisi dökülür. Üstü kapatılıp dinlenmeye terletilmeye bırakılır. Soğan kebabında terleme çok önemlidir, çok lezzet verir İstenirse lavaşla dürüm yapılabilir.
 6. Soğan Kebabı (Mardin) Bir kilo arpacık soğan yıkanıp soyulup başı ve dibi kesilip ortadan ikiye bölünür ama tamamen ayrılmaz. Yarım kilo kıymaya birer çay kaşığı pul biber, karabiber ve tuz eklenip güzelce yoğrulur. Soğanların arasına kıymalar yerleştirilir. Bir kaba yarımşar çay bardağı nar ekşisi ile zeytinyağı, yarım limon, birer çay kaşığı pul biber ve karabiber karıştırılıp sos hazırlanır. Soğanların üzerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında takriben bir saat pişer.
 7. Kilis Bezirgan Kebabı Etsiz soğan kebabıdır. Köz ateşinde pişirilen, hatta sıcak kül içine gömülen kuru soğan, kabukları soyulup bir tabağa halka biçiminde doğranır. Üzerine kuru nane, pul biber, tuz ve zeytinyağı ilave edilerek sunulur.
 8. Besni kıska tava nasıl yapılır? Bir kilo kuzu kuşbaşı eti, bir kilo kıska, 200 gram kuyruk yağı, yarım kilo yeşil sarımsak, etten soğandan gelen suyu alması için iki adet patates, yarım kilo kırmızı Hatay biberi, yarım kilo salçalık kırmızı biber, iki adet domates, salça, karabiber, pul biber, tuz kullanarak yapılan bir tavadır. Arpacık soğan derin tavanın veya yayvan bir tencerenin en altına dizilir, kırmızı biber, Hatay biberi doğranıp ilave edilir. Kuşbaşı doğranan patatesler, iki adet doğranmış domates, doğranmış yarım kilo yeşil taze sarımsak eklenir. Üzerine kuşbaşı doğranmış et kuyruk yağı karışımı yerleştirilir. Tuz ekilir. 200 derecedeki fırına verilir. Et biraz pişince harmanlanıp tekrar kızartılır. Yekûn bir saat civarında pişer.
 9. Soğan Kebabı Yanına Ne Gider? 🥣Düdüklüde Kırmızı Mercimek Çorbası🍲GAVURDAĞI SALATASI (Gaziantep)⛰️🥗, 🥣SOĞUK YOĞURTLU BUĞDAY ÇORBASI🌾🍲, Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı🍚, Sade Pirinç Pilavı🍚 DOMATESLİ BULGUR PİLAVI🍅🍚, Evde Naneli Ayran🥛🧊, Cacık, Ev Yapımı Mayalı Kolay Lavaş (Tavada Lavaş, Dürüm Ekmeği), NANELİ KOLAY HAYDARİ🥗
 10. Urfa Soğan Kebabı 2018'de tescil edilmiştir. Urfa Soğan Kebabı, soğan ve zırhta çekilen etin sıra ile şişe dizilip ateşte pişirilmesiyle yapılır.
  İki Şiş İçin Malzemeler: 180-210 gram zırh ile çekilmiş et, 8 adet ceviz büyüklüğünde kuru soğan, 2-4 adet taze Şanlıurfa Biberi (isot), 3 gr tuz
  Yapılışı: Soğan hazırlanırken kuru soğanların iki başı kesilir, kabuğuyla birlikte şişe saplanır. Et, zırhta çekilerek hazırlanır ve zırhta çekilirken sadece tuz eklenir. Daha sonra etten 30-35 gr alınarak, avuç içinde soğanların genişliğinde yuvarlanarak şekil verilir.
  Şişe dizilme: Kebap şişi kare kesitli, 50 - 60 cm uzunluğunda dövme demirden yapılmış olup et saplanan ucu sivri, diğer ucu burgu şeklindedir. Kebap şişlerine soğandan başlamak üzere bir soğan ve bir et olarak şişe saplanır. Sırasının bozulmamasına dikkat edilir. Soğan şişe saplanma esnasında kırılıp yarılmaması için çevrilerek(döndürerek) saplanır. Yuvarlanan etler, yarım soğandan sonra gelmek üzere soğana yapışacak şekilde ortasından şişe saplanır. Bu sıra devam eder ve en son soğanın saplanmasıyla tamamlanır. Her şişte dört adet kuru soğan, üç adet et köftesi bulunmalıdır.
  Pişirilme: Hazırlan şişler kömür ateşinde iki-üç çevrilişte yaklaşık yirmi dakikada pişirilir. Sıcakken şişlerden çekilerek çıkarılır, sıcak olarak sunulur.

SOĞAN-KEBABI-(Gaziantep) SOĞAN-KEBABI-(Gaziantep)