mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KARNABAHAR VE BROKOLİ🥦 GRATEN

Fırında brokoli ve karnabahar nasıl yapılır? Brokoli tarifleri çok çeşitlidir. İste karnabahar brokoli fırında tarifi...

KARNABAHAR-VE-BROKOLİ-GRATEN

Karnabahar ve Brokoli Graten Malzemeleri

Yarım kg kadar brokoli

Bir adet küçük karnabahar

Beş – altı yemek kaşığı domates sosu

İki - üç diş sarımsak

Beş - altı yaprak taze fesleğen

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Beşamel sos için:

İki su bardağı süt

Bir yemek kaşığı un

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir yumurta sarısı

Çay kaşığının ucuyla tuz, karabiber

Üzeri için: Kaşar peyniri

KARNABAHAR-VE-BROKOLİ-GRATENKARNABAHAR-VE-BROKOLİ-GRATEN

Karnabahar ve Brokoli Graten Tarifi - Fırında Brokoli ve Karnabahar Nasıl Yapılır?

 1. Karnabahar ve brokoli bol suda yıkanarak çiçeklerine ayrılır. Ayrı ayrı suda haşlanır ve süzdürülür. Fırına dayanıklı bir tepsiye önce karnabahar onların da üzerine brokoli çiçekleri yerleştirilir. Tuz ve karabiber serpiştirilir.
 2. Bir tavaya varsa yazdan yapılmış domates sosu konulur. Yoksa dört - beş tane domates rendelenir. Ocakta domatesler suyunu çekene kadar pişirilir. Domates sosuna ince kıyılan sarımsaklar ve fesleğenler eklenir. Sıvı yağ ve bir fiske tuz ilave edilerek karıştırılır ve ocaktan alınır. Bu sos tepsideki malzemelerin üzerine dökülür.
 3. Kolay Beşamel Sos Yapımı Tarifi: Burada bir tencereye tereyağı konulur; yağ eriyince un eklenir ve kavrulur. Süt ilave edilerek bir çırpma teliyle sürekli karıştırılır. Yumurta sarısı, tuz ve karabiber eklenirken karıştırma muamelesine devam edilir. Sos koyulaşınca ocaktan alınır. Akışkan halde iken tepsideki karnabahar ve brokolilerin üzerine gezdirilir.
 4. Üzerine kaşar rendelenerek önceden ısıtılmış fırında 180 derecede kaşarlar eriyip hafif kızarıncaya kadar tutulur. Pişen beşamel soslu karnabaharlı brokolili graten sıcak olarak servis edilir.

Karnabahar ve Brokoli Graten Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Fırında Brokoli ve Karnabahar Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Karnabaharın kokusunu azaltmak için haşlarken bir yemek kaşığı süt ilave edilebilir.
 2. Graten yapımı ile alakalı tafsilatı şu makalede bulabilirsiniz: KABAK GRATEN YEMEK TARİFİ (KABAK OGRATEN)
 3. Karnabahar brokoli havuç fırında nasıl yapılır? İki adet havuç julyen doğranarak yemeğe katılır.
 4. Fırında karnabahar nasıl yapabilirim? FIRINDA YUFKASIZ KARNABAHAR BÖREĞİ, FIRINDA KÖFTELİ KARNABAHAR, FIRINDA BEŞAMEL SOSLU KARNABAHAR. Ayrıca BULGURLU KARNABAHAR KÖFTESİ, TAVUKLU🍗 KARNABAHAR KÖFTESİ, KIYMALI KARNABAHAR YEMEĞİ, YOĞURTLU SARIMSAKLI🧄 KARNABAHAR, SODALI KARNABAHAR KIZARTMASI, da ilginizi çekebilir.

  Salatalardan PATATESLİ🥔 HAVUÇLU🥕 KARNABAHAR SALATASI, KARNABAHAR SALATASI🥗, Brokoli Salatası olarak BROKOLİLİ🥦 KARNABAHAR SALATASI🥗 ilginizi çekebilir.

KARNABAHAR-VE-BROKOLİ-GRATEN

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok