mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA BEŞAMEL SOSLU KARNABAHAR

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Nasıl Yapılır Tarifi

BEŞAMEL-SOSLU-FIRINDA-KARNABAHAR

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Tarifi için Malzemeler

Bir adet orta boy karnabahar

250 gr kıyma

Bir adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı salça

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber

Beşamel sos için: İki bardak süt, iki - üç yemek kaşığı un, iki yemek kaşığı tereyağ veya sıvı yağ, çay kaşığının ucuyla tuz.

BEŞAMEL-SOSLU-FIRINDA-KARNABAHARBEŞAMEL-SOSLU-FIRINDA-KARNABAHAR

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Tarifi

  1. Karnabaharın çiçekleri dikkatlice ayrılarak yıkanır. Tuzlu suda haşlanır ve süzdürülür. Çiçeklerin bütün kalmasına dikkat edilir. İstenirse haşlama suyuna süt katılarak karnabaharların kokusu azaltılabilir ve çiçeklerin beyaz renkli kalması sağlanabilir.
  2. Kıyma tencereye konulur. Kendi suyunu salıp çektikten sonra çok ince doğranan bir orta boy soğan, iki yemek kaşığı sıvı yağ eklenir.
  3. Soğanlar pembeleşince iki yemek kaşığı salça konularak kokusu çıkana kadar kavrulur. Tuz ve karabiber eklenir. İstenirse yarım çay bardağı kadar kaynamış su konularak üç - beş dakika pişirilerek kıymalı harç elde edilir.
  4. İki yemek kaşığı sıvı yağ veya tereyağda un kavrulur. Unun kokusu çıkınca azar azar süt ilave edilir ve unun topaklanmaması için sürekli çırpma teli ile karıştırılır.
  5. Tuzu ilave edilen sos biraz katılaşınca ocaktan alınır. Sıcağa dayanıklı bir kaba önce haşlanmış karnabaharlar yerleştirilir.
  6. Üzerlerine kıymalı harç düzgün bir şekilde konulur. Kıymalı harcın üzerine de beşamel sos dökülerek önceden ısıtılmış fırında üst kısmı kızarana kadar pişirilir. Fırında Beşamel Soslu Karnabahar sıcak olarak servis edilir.

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

İstenirse beşamel sosun üzerine kaşar rendelenerek fırına konulur.

Fırında Beşamel Soslu Sebzeli Karnabahar, Borcamda Karnabahar Bir adet orta boy karnabahar, iki adet patates, bir adet havuç beş dakika haşlanıp süzülür. Beşamel sosu hazırlanır. Süzülen sebzeler, iki diş doğranmış sarımsak ve tuzla beraber borcama alınıp üzerine beşamel sos dökülür. Önceden ısıtılmış 190 dereceli fırında yirmi beş dakika civarında pişirilir. Sosu kızarınca bir kase kaşar rendesi de üzerine eklenerek peynir eriyene kadar fırında bekletilir. Fırından çıkıp ilk sıcaklığı geçince sunulur.

Karnabaharın muhtevasındaki folik asit ile sinir sistemine, K vitamini ile kemik sağlığına, B6 vitamini ile hormon sisteminin düzenlenmesine faydalı olması umulur.

BEŞAMEL-SOSLU-FIRINDA-KARNABAHAR

KARNABAHAR VE BROKOLİ🥦 GRATEN

FIRINDA YUFKASIZ KARNABAHAR BÖREĞİ

FIRINDA KÖFTELİ KARNABAHAR

BULGURLU KARNABAHAR KÖFTESİ

PATATESLİ🥔 HAVUÇLU🥕 KARNABAHAR SALATASI

TAVUKLU🍗 KARNABAHAR KÖFTESİ

KARNABAHAR SALATASI🥗

BROKOLİLİ🥦 KARNABAHAR SALATASI🥗

KIYMALI KARNABAHAR YEMEĞİ

YOĞURTLU SARIMSAKLI🧄 KARNABAHAR

SODALI KARNABAHAR KIZARTMASI

da ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı