mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kaygana Tarifi, Evde Kaygana Nasıl Yapılır? Trabzon, Giresun, Ordu, Rize

Kaygana nedir? Sade kaygana nasıl yapılır? Karadeniz usulü kaygana tarifi kolay mıdır? Sade kaygana yapılışı nasıldır? Diğer kaygana tariflerinden farklı olarak Karadeniz kaygana tarifi sütsüzdür. Sabah kahvaltısında veya beş çayında sunulabileceği gibi ana yemekler yanında sofrayı çeşitlendirecek bir lezzettir. Kahvaltılık tariflerin en beğenilenlerinden biri olan "Trabzon kayganası nedir? Yumurta ile kaygana nasıl yapılır? Sütsüz kaygana nasıl yapılır? Trabzon usulü kaygana tarifi, kaygana sade nasıl yapılır?" arayanlara işte resimli kolay kaygana tarifi...

KAYGANA-NASIL-YAPILIR?-(TRABZON)

Trabzon Usulü Kaygana Tarifi Malzemeleri - Karadeniz Kaygana Tarifi Malzemeleri- Yumurtalı Kaygana Tarifi 2 Kişilik Kaygana Tarifi- Kaygana İçine Ne Konur? Kolay Kaygana Nasıl Yapılır?

Üç adet yumurta

Dört - beş yemek kaşığı un

Yarım çay bardağı su

Tuz

Çeyrek demet maydanoz

Kızartmak için sıvı yağ (her bir kaygana için bir yemek kaşığı kadar yeterlidir, istenirse az bir tereyağı da ilave edilebilir.)

KAYGANA-NASIL-YAPILIR?-(TRABZON)

Trabzon Kaygana Nasıl Yapılır Sütsüz? Trabzon Usulü Kaygana (Gaygana) Tarifi - Karadeniz Usulü Kaygana Nasıl Yapılır? - Sütsüz Kaygana Tarifi Sade Kaygana Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Su ile Kaygana Tarifi: Derin bir kaseye yumurtalar kırılır. Yarım çay bardağı su ile beraber iyice çırpılır. Sütlü tariflerle karşılaşanlar "Kaygana su ile yapılır mı?" diye sorabilir. "Trabzon kayganası nasıl yapılır?" dendiğinde asıl kaygana tarifi su iledir.
 2. Yavaş yavaş un ilave edilerek pürüzsüz akışkan bir karışım elde edilir. Tuz ve doğranmış maydanoz eklenir. Tekrar karıştırılır. Kaygananın hamuru ne çok sulu ne de katı olmalıdır. Boza kıvamına yakın olmalı, tavaya döküldüğünde kendiliğinden bir miktar yayılmalıdır.
 3. Orta boy tercihen yapışmaz vasıflı bir tavaya sıvı yağ konulur ve kızdırılır. Hazırlanan kaygana hamurunun yarısı bir kepçeyle tavanın ortasına dikkatlice dökülür ve tavaya tamamen yayılması sağlanır. Tavada çok kalın bir tabaka oluşturmamalı ve ateş çok harlı olmamalıdır.
 4. Alt kısmı iyice pişince diğer tarafı maşa ile veya bir kapak yardımı ile çevrilir ve pişirilir. Karışımın diğer yarısı ile de aynı muamele yapılır.
 5. Umumiyetle bir servis tabağı büyüklüğünde olur. Kaygana dilimlenerek sıcak olarak servis yapılır. Sade olarak veya yanında beyaz peynir ve domatesle sunulabilir.

KAYGANA-NASIL-YAPILIR?-(TRABZON)

"Trabzon Usulü Kaygana Tarifi, Karadeniz Usulu Kaygana Tarifi Nasıl Yapılır?, Kaygana Nasıl Yapılır Sade Kaygana Tarifi Yapımı" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Kaygana Yumurta Nasıl Yapılır? Trabzon Kaygana Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Kaygana hangi yöreye ait? Avrupa ve ABD mutfaklarındaki krepi hatırlatan, aslen tüm Karadeniz bölgesine ait olan bir yemektir. Kaygana Tarifi sütsüz olarak yapılır. Taze yeşil soğan ve dereotu gibi malzemelerin katılabildiği sebzeli bir krep veya omlet denilebilecek bir Karadeniz kahvaltılığı olan kayganaya kabartma tozu eklenmez. Normal un yerine mısır unu veya mısır ve buğday unu karışımı kullanılabilir. Kaygana tarifi Trabzon ve civarında oldukça yaygın şekilde yapılır. Farklı yörelerde farklı malzemelerin dahil edilmesiyle hazırlanan bir çok tarif bulunsa da kaygana yumurta tarifidir.
 2. Kaygana Diğer Adı Nedir? Krep, akıtma, sahanda yumurta veya omlet olarak kabul edilebilir. Sebze varsa sebzeli krep veya sebzeli omlet, hamsi varsa hamsi ekmeği denilebilir. Mayalı şekerli cirikta, cırıhta başka bir şeydir.
 3. Kaygana Tarihi: Kaygana, Osmanlı mutfağında halen yaygın hali olan tuzlu yapısı ile olduğu gibi komposto ve bal gibi tatlı malzemelerle de sunulmaktaydı.
 4. Kaygana Çeşitleri: Esası un ve yumurta olsa da Karadeniz kayganası kavrulmuş sebze (meselâ tomara, lahana, pazı, ıspanak, yeşil soğan, kabak, pırasa) ve kılçıkları ayıklanıp, ince ince doğranmış hamsi de ihtiva edebilir. Asıl kaygana tarifinde bulunmasa da peynir, süt, nane, maydanoz, dereotu, pul biber katanlar da vardır. Buğday unu yerine mısır unu da kullanılır.
 5. Peynirli kaygana nasıl yapılır? Beyaz veya Lor Peynirli Kaygana Tarifi: Kaygana nasıl Yapılır Yoğurtlu? Yoğurtlu Kaygana Tarifi Peynirli kahvaltılık tarifler içinde peynirli kaygana, çok defa yapıldığı gibi peynirli maydanozlu kaygana enfes lezzetlerden biridir. Maydanoz kayganası nasıl yapılır? İki adet yumurta derince bir kaba kırılır. Elli gram kadar lor peyniri konulur veya iki kibrit kutusu kadar beyaz peynir rendelenir veya çatalla ezilerek ilave edilir. Birer çay bardağı su ve yoğurt eklenir. İnce kıyılmış bir tutam maydanoz ve üç adet yeşilbiber de ilave edilir. İyice karıştırılır. Birer çay kaşığı tuzu ve karabiber yanında yavaşça eklenen bir su bardağına yakın un ilavesiyle boza veya krep kıvamında bir harç elde edilir. Farklı baharatlar, su yerine süt koymak, rende sarımsak ilavesi de mümkündür. Bir kepçe kadar harçtan alınıp çok az yağ dökülmüş yapışmaz tabanlı geniş bir tavaya konulur. İki taraflı döndürülerek pişirilir. Tava kurursa tereyağı veya sıvıyağ ilave edilir. Peynirli maydanozlu kaygana sıcak sunulur. otlu peynirli kaygana tarifinde maydanoz, dereotu, semizotu, pazı gibi otlar kullanılır. Bu otların veya sebzelerin peynirli veya peynirsiz olarak kaygana harcına katılmasıyla değişik şekillerde otlu kaygana tarifi, sebzeli kaygana tarifi elde edilebilir:Taze soganli kaygana, pazılı kaygana, semiz otlu kaygana. Pazılı kaygana nasıl yapılır? Pazılı Kaygana Tarifi Yumurtalı Pazı Kavurması Tarifi🍳 (Pezik Mıhlaması: Giresun, Ordu)
 6. Hamsi Kaygana Tarifi, Hamsili Kaygana Nasıl Yapılır? Kaygana Tarifi Pazılı Hamsili kaygana tarifi için Beş yaprak pazı, bir yaprak karalahana, bir adet pırasa ve çeyrek demet maydanoz ince kıyılır. İstenirse birkaç dal taze nane ve taze soğan da doğranır. Pırasaları tuz ile beraber ovalanarak yumuşatılır. Karalahana yaprakları sıcak suda bir kaç dakika bekletilip acı suyu giderilir. Doğranan malzemeler derin bir kaba alınır, içine üç adet yumurta, üç yemek kaşığı un, üç yemek kaşığı mısır unu, tuz, karabiber, pul biber ilave edilip iyice karıştırılır. Yarım çay bardağı sıvıyağ harca ilave edilir. Son olarak içerisine ayıklanıp kılçığı çıkartıp ince doğranmış 300 gram kadar hamsi eklenir ve karıştırılır. Isıtılan Yapışmaz bir tavaya yarım çay bardağı yağ gezdirilir. Yağ ısınınca harç tavanın büyüklüğüne göre kepçeyle alınıp yayılır. Kaygananın bir tarafı tamamen piştiğinde bir tabak yardımıyla ters yüz ederek kaygananın diğer tarafı da pişirilir. Karışım bitene kadar devam edilir. Hamsili kaygana sıcak olarak sunulur. "Hamsili kaygana nasıl yapılır tarifi?" derken süt ilavesi tadı daha farklı hale getirir. İstenirse un ve mısır unu miktarı iki katına çıkarılıp bir su bardağı süt de topaklanmayacak şekilde ağır ağır harca ilave edilebilir. Hamsi kuşu nasıl yapılır? HAMSİ KUŞU TARİFİ🐦 (HAMSİLİ KÖFTE) (Trabzon, Karadeniz), Hamsili Ekmek ise hamsikolidir.
 7. Tek Kişilik Kaygana tarifi tek kişilik Yarı miktarda malzeme ile hazırlanabilir.
 8. Ispanaklı Kaygana Tarifi Ispanaklı Kaygana Nasıl Yapılır? Kaygana Ispanaklı Tarifi Ispanaklı tarifler içinde nefis bir yeri vardır. Kaygana ıspanaklı tarifi şöyledir: Bir tavada iki yemek kaşığı sıvı yağ ile birlikte iki adet yemeklik doğranmış kuru soğan kavrulur. Doğranmış iki demet yıkanıp süzülüp ince ince kıyılmış ve sert yerleri atılmış olan ıspanakları da ilave ederek kavurmaya devam edilir. Pişen ıspanaklar ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. Geniş bir kaseye iki buçuk su bardağı un, iki adet yumurta, bir çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı tuz ve iki su bardağı su yavaş yavaş ilave ederek karıştırılır. Yeterli kıvama ulaşınca, bir yemek kaşığı sıvı yağ ve pişmiş ıspanak karışımı da katılır. Nihayet doğranmış üç dal taze soğanı da ilave edip karıştırılır. Bir yemek kaşığı sıvı yağla yağlanıp ısıtılmış orta hararetli ocaktaki tavaya hazırlanan karışımdan çok kalın olmayacak şekilde bir kepçe dökülür. Katılaşıp, kızaran kaygananın diğer tarafı da pişirilip ocaktan alınarak sıcak halde sunulur. Ispanaklı kahvaltılıklar arasında ispanakli kaygana tarifi en çok beğenilenler arasında yer alır. İstenirse harcın ıspanakla beraber peynir, sucuk veya pastırma ilavesi de mümkündür.
 9. Pırasalı Kaygana Tarifi, Pırasalı Kaygana Nasıl Yapılır Kaygana için bir kilo taze ince pırasa ayıklanıp yıkanır, bir parmak kalınlıkta doğranır, haşlanıp, suyu süzülür. Fazla suyu elle sıkılarak giderilir. Pırasalar, üç adet yumurta, yarım çay bardağı buğday veya mısır unu, ufak ufak doğranmış veya koparılmış üç dilim bayat ekmek içi ile bir çay kaşığı tuz eklenerek harmanlanır. Bir yemek kaşığı tereyağı tavada eriyince pırasalı harç tavaya ince bir tabaka olarak yayılarak kısık ateşte pişirilir. Bir maşa veya tava kapağı yardımıyla çevrilen diğer tarafı da kızartılarak çayın yanında sıcak olarak sunulur. Umduğunuzdan daha lezzetli olabilir.
 10. Patatesli Kaygana Nasıl Yapılır? Patatesli Kaygana Tarifi: Kabuklan soyulmuş, yıkanmış yarım kilo patates bir kaba rendelenir, suyu giderilir. Kıyılmış bir demet maydanoz, bir çay bardağı un, bir tatlı kaşığı tuz, üç adet yumurta, bir çay kaşığı kırmızı biber, bir çay kaşığı karabiber eklenerek kaşıkla ezerek karıştırılır. Tavaya yağ konulup kızdırılır. Karışımdan yağa kepçeyle konup kızartılır. Üzerine dereotu serperek sunulur. Harca rendelenmiş beyaz peynir de katılabilir.
 11. Patlıcanlı Kaygana Tarifi: Dört adet alaca soyulup dilimlenen orta boy patlıcanları tuzlu suda on dakika bekletilir. Sudan alınarak sıkılarak kurutulur. İki adet yumurta çırpılıp, bir tatlı kaşığı kuru nane, bir yemek kaşığı un, bir çay kaşığı karbonat veya kabartma tozu, yarım çay kaşığı karabiber, tuz ve bir yemek kaşığı beyaz peyniri ilave edilerek karıştırılır. Patlıcan dilimleri bu harca iki taraflı batırılıp tabağın kenarına fazlası sıyrılır kızgın sıvı yağ bulunan bir tavada iki taraflı kızartılarak havlu kağıt üzerine alınır. Sarımsaklı yoğurtla sunulur. Bir başka Patlıcan Kaygana Tarifi şu şekildedir: İki adet patlıcan soyulup parmak kalınlığında dilimlenip tuzlu suda haşlanır. Suyu süzülüp bıçakla ince doğranır. İki yumurta ve patlıcanlar bir kapta birlikte çırpılır. Kızmış tavadaki yağda iki taraflı kızartılır.
 12. Zonguldak Kaygana Tarifi: Yukarıdaki tariften fazla bir farkı olmayan bir yemeğe Zonguldak yöresinde de rastlanmaktadır. Tavada kızartılmış bazlamaya Zonguldak yöresinde "kaygana" veya "bişi" denmektedir. Zonguldak köylerinde mayalanmış hamurun taş sacda pişirilmiş durumuna cizleme denir. Hamur teknesinde yoğrulup mayalanmamış hâliyle taş sacda pişirilmiş ekmeğe "pat ekmek" adını alır. Sadece mısır unundan hamuru mayalayıp yapılan ekmeğin adı "kartlaç"tır. Cizlemenin hamuru daha cıvıktır. Bazlamanın hamuru biraz daha katıdır ve bu hamur yaygılarda biraz bekletilir.
 13. Mısır Unlu Kaygana Tarifi, Mısır Unlu Kaygana Nasıl Yapılır? Soğanlı Kaygana Tarifi Beş - altı adet yeşil soğan küçük doğranıp tuz ile soğanlar biraz ovulur. İçine iki su bardağı süt,, bir adet yumurta eklenip karıştırılır. Sıvıyağı ilave edilir. Üzerine bir buçuk su bardağı mısır unu katılarak karıştırılır. Teflon tavaya üç – dört kepçe konularak iki taraflı olarak az yağda kızartılır. Balık kızartmada olduğu gibi düz bir kapak kullanılarak diğer tarafı döndürülür.
 14. Erzincan Kaygana Tarifi Erzincan: Üç adet yumurta, yarım litre süt ve un marmelat kıvamında olacak şekilde yoğrulur. Tavada konulan yağ kızdırılır ve tava ocaktan alınır. Hazırlanan hamurdan kaşıkla veya küçük bir kepçeyle tavaya konup yayılır. Tekrar ocağa konulan tavada kızarıncaya kadar pişirilip sıcak olarak dilimlenerek sunulur. Elazığ kaygana tarifi nasıldır? Elazığ usulü kaygana burada anlatılandan farklı ise değerli okurlar yorumlarda paylaşabilir.
 15. Kaygana Tarifi Sivas: Üç adet yumurta ile bir su bardağı yoğurt çırpılır. Bir paket kabartma tozu ve iki su bardağı kadar un elenerek ilave edilir. Kek kıvamında hamur elde edilir. Kızdırılmış sıvı yağ bulunan tavaya birer kaşık hamur dökülür, içinin pişebilmesi için kalınlığını azaltacak şekilde yağlanan kaşıkla hamurun üzerine bastırılarak genişletilir. İki taraflı kızartılır.
 16. Kaygana Tarifi Konya Usulü Kaygana Nasıl Yapılır? Bir su bardağı süt, bir su bardağı su, bir adet yumurta, bir paket kabartma tozu, bir paket vanilya mikserle çırpılır. Akışkan krep hamuru kıvamına gelene kadar takriben su bardağı un eklenir. Tavada sıvı yağı kızdırılıp yemek kaşığı ile hazırlanan hamurdan dökülür. Hazırlanmış olan soğuk şuruba veya toz şekere batırılarak sunulur.
 17. Kaygana Tarifi Sütlü Hamur için bir su bardağı süt, iki adet yumurta ve bir çay kaşığı tuz karıştırılır. Karışıma dört kaşık un eklenerek çırpılır. Sıvı yağı kızdırılır, hamuru yağa dökülüp yayılarak iki tarafı da çevrilerek kızartılır, dilimlenerek sunulur.
 18. Kaygana Kalori: Kaygananın 100 gramı 180 kalori civarındadır. 200 grama yakın orta büyüklükte bir porsiyonunda 350 civarında kalori bulunabilir.
 19. Yumurtasız Kaygana: Bu isimle yumurta kullanmadan yapılan sütlü ve sütsüz krepler kastedilmektedir. Bilhassa alerji problemi olanların tercihi olmaktadırlar. Üç yemek kaşığı un, yarım su bardağı süt, bir çay kaşığı tuz çırpılır. Karışım yağlanmış tavaya veya yapışmaz bir tavaya dökülür. Üzerine dilimlenmiş sucuk, salam veya pastırma yerleştirilir. İki taraflı pişirilip ocaktan alınmadan üzerine rendelenmiş kaşar peynir serpilerek sunulur. Eğer süt de olmasın istenirse: üç su ardağı un, üç su bardağı su, bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı kabartma tozu bir kapta iyice karıştırılarak akıcı kıvamda bir harç elde edilir. Kızmış bir yağlı tava veya yapışmaz tavaya bir kepçe dökülür. İki taraflı kızartılarak servis edilir.
 20. Kaygananın Sunumu: Üçgen ve kare gibi geometrik şekillerde kesilerek dilimlendirilen kaygana yanında tatlı veya tuzlu diğer kahvaltılıklarla ikram edilebilir. Kimisi rulo yaparak yemeyi tercih eder. Pekmezli Kaygana Kaygananın ilk sıcaklığı geçtikten sonra dilimlenir ve dıştan içe doğru pekmez gezdirilerek dökülür. Kaygana konya Yöresi usulünde istenirse üzerine toz şeker serpilir.
 21. Kaygana Krep Tarifi - Krep Nasıl Yapılır? Krep Tarifi Krep Kaygana Tarifi için SODALI ÇİKOLATALI KREP ve KOLAY KIYMALI KREP (AKITMA, CIZLAMA) Peynirli Krep de benzer şekilde yapılabilir.
 22. Kaygana Ekmek Tarifi, Ekmekli Kaygana Tarifi: Bazı yerlerde YUMURTALI EKMEK🍞 KIZARTMASI🍳nı ekmekli kaygana olarak isimlendirme vardır.
 23. Ispanaklı Yumurta Tarifi: ISPANAKLI YUMURTA🍳
 24. Kaldirik Kayganası Tarifi: YUMURTALI TOMARA KIZARTMASI🍳 (Kaldirik Kavurması, Hodan, İspit Tavası; Trabzon) Buradaki tarif kıvamı biraz daha yumuşak bir harçla yapılır.
 25. Kaygana tatlısı tarifi: kaygana tatlı tarifi olarak LALANGA TARİFİ (Osmanlı Saray Mutfağı) tarifi fikir verebilir. Kaygana Tatlısı hangi yöreye aittir? Konya. Yukarıdaki Konya usulü kaygana da kaygana tatlı tarifidir.
 26. Kaşık Dökmesi Tarifi: BASİT HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ, KIYGAŞA, MAFİŞ, İÇİ BOŞ HAMUR, KABARCIK)
 27. Karadeniz Yağlaması Tarifi: PEYNİRLİ GÖRELE PİDESİ TARİFİ🧀 (Görele Yağlısı, Giresun)

Kahvaltılık Tariflerden Mıhlama (Muhlama, Kuymak) tarifi de ilginizi çekebilir: TRABZON USULÜ KUYMAK, MIHLAMA TARİFİ (Erzurum, Gümüşhane, Bayburt; Muhlama: Rize, Artvin; Yağlaş: Giresun, Ordu)

YukarıYukarı