mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ORUK KEBABI (BULGURLU KEBAP Kilis) SİMİT KEBABI (Gaziantep)

Oruk Kebabı nasıl yapılır? Kilis Usulü Oruk nasıl yapılır? Oruk nedir? Lügat manası olarak "1. Dövülmüş et, bulgur, soğanla yapılan ızgara köfte.","2. Dövülmüş köftelik bulguru biberle iyice yoğurduktan sonra içine kıyma koyup, üstüne yağ dökerek fırında pişirilen bir çeşit yemek." olarak ifade edilir. Bulgurlu simit köfte yanında bilinen içli köfteye de karşılık gelen bu ifade farklı yörelerde değişik yemeklerin adı olmuştur. Kebap çeşitleri içinde Kilis oruk kebabi farklı bir lezzettir.

ORUK-KEBABI-(BULGURLU-KEBAP)-(Kilis)

Oruk Kebabı (Bulgurlu Kebap Tarifi, Simit Kebabı) Malzemeleri

Yarım kg kuzu kıyma (isteyenler onda biri kadar kuyruk yağı katılabilir)

Bir su bardağı ince bulgur (mahallî adı: simit)

Bir orta boy kuru soğan

Üç - dört diş sarımsak

Bir tepeleme tatlı kaşığı biber salçası

Bir çay kaşığı acı biber salçası (acı sevenler için)

Bir tatlı kaşığı nane

Bir çay kaşığı kimyon

Bir çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı tuz

Tahta şiş

Servis yapmak için:

Lavaş, ızgarada pişirilmiş domates ve biber

ORUK-KEBABI-(BULGURLU-KEBAP)-(Kilis)

Oruk Kebabı Kilis (Bulgurlu Kebap, Simit Kebabı) Tarifi - Oruk Tarifi Gaziantep - Oruk Tarifi / Kilis - Bulgurlu Oruk Köfte Tarifi

 1. Bulgur sıcak suyla üzerini geçmeyecek şekilde ıslatılır. Ağzı kapalı olarak bulgurlar şişene kadar bekletilir.
 2. İçine çok ince kıyılmış soğan kıyma, baharatlar ve salçalar eklenerek bulgur ile kıyma özleşene kadar iyice yoğrulur.
 3. Tahta şişler ıslatılır. Yoğrulan kıymalı bulgurlu karışımdan limon büyüklüğünde parçalar alınarak şişe geçirilir, inceltilerek şekil verilir.
 4. Oruk Köftesi yağlanmış fırın tepsisine dizilerek alt üst çok kurutmadan fanlı kısımda pişirilir.
 5. Biberler ve domatesler fırında veya yağsız tavada közlenir.
 6. Servis tabağına lavaşlar bütün olarak veya kesilmiş minik küpler halinde konulur. Üzerine şişten çıkartılan oruk kebapları yerleştirilir. Domates ve biberlerle süslediğimiz Oruk Kebabı (Bulgurlu Kebap) sıcak olarak servise hazırdır.
 7. Kilis ramazan sofralarında, iftar ve sahurda yer alan bu kebapta kullanılan lavaşlar istenirse evde çok pratik bir şekilde yapılabilir: EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ)

Oruk nedir nasıl yapılır?, Oruk Kebabı, Bulgurlu Kebap, Simit Kebabı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Bulgurlu Simit Köfte Püf Noktaları

 1. Cevizli oruk kebabı Nasıl Yapılır? Cevizli Oruk Kebabi Yapilisi Yoğrulmuş köfte harcına son olarak bir kase kadar ince kırılmış veya dövülmüş ceviz içi ilave edilip tekrar yoğrulması ile farklılık gösterir.
 2. Hatay Usulü Oruk Kebabı Hatay Oruk Kebabı: Hatay'ın on beş ilçesinde evlerde ramazan hazırlığı olarak bulgur, kıyma, ceviz, soğan, zeytinyağı ve çeşitli baharatlarla oruk yemeği denilen içli köfte hazırlanır. Bakır tepsilerde odun ateşinde pişirilen iftar ve sahurda yenilen "oruk", protein ve karbonhidrat ihtiva etmesiyle tok tutma hususiyetine sahip bir lezzet olarak kabul edilir. Oruk Hatay mutfağında yer alan müstesna lezzetlerdendir.
 3. Oruk hangi yöreye aittir? Gaziantep, Kilis, Hatay yörelerinde bilinen bir yemektir. Fakat Oruk (İÇLİ Köfte) manasında kullanıldığında başka bir yemeği ifade eder: İÇLİ KÖFTE TARİFİ (Dolma köfte, Kibbeh), KİTEL (SİİRT İÇLİ KÖFTESİ), PATATESLİ🥔 İÇLİ KÖFTE İçli köfte bulgurun hamur haline getirilerek içinin doldurulması suretiyle yapılan Türk mutfağında bir yemek olup aslı Levant mutfağına ait kabul edilir. Patatesli Oruk Tarifi, Mardin Usulü Oruk Tarifi, Irok Sırt hamuruna haşlanmış patates, bulgur, kişniş, tuz, su, irmik ve dağılmasın diye yumurta konulan kıymalı salçalı bir iç harçla yapılan bir içli köftedir.
 4. Oruk Kebabı Tepside Oruk Tarifi, Tepsi Kebabı Bulgurlu, Sini köfte, Tepside İçli Köfte Malzemenin tepsiye yayılarak pişirilmesi esasıyla hazırlanır. Oruk kebabi tepside yapılışı için TEPSİ KEBABI Usulü: TEPSİ KEBABI TARİFİ (Sini Kebabı, Hatay, Antakya), KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP)
 5. Oruk kaç kalori? Bir orta boy içli köftede 163 civarında kalori bulunur.
 6. Bulgur Köftesi BULGUR KÖFTESİ (MALATYA KÖFTESİ), MİRİK KÖFTESİ (YOĞURT SOSLU BULGUR KÖFTESİ, Sivas), KIYMALI YOĞURT SOSLU BULGUR KÖFTESİ, PATATESLİ🥔 BULGURLU KÖFTE, BULGURLU KARNABAHAR KÖFTESİ, BULGURLU KIYMALI MİSKET KÖFTE
 7. Fellah Köftesi FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı🧄 köfte Adana Mersin Antakya Hatay

ORUK-KEBABI-(BULGURLU-KEBAP)-(Kilis)ORUK-KEBABI-(BULGURLU-KEBAP)-(Kilis)ORUK-KEBABI-(BULGURLU-KEBAP)-(Kilis)

YukarıYukarı