mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ELBİSTAN TAVA TARİFİ (Kahramanmaraş)

Elbistan Tava nasıl yapılır? Elbistan tava nedir? Kahramanmaraş'ın nefis Elbistan Tava yemek tarifini mutfağınızda yapmak ister misiniz? İşte resimli kolay Elbistan Tavası yapılışı tarifi...

ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)

Elbistan Tava Yemeği (Kahramanmaraş) Tarifi Malzemeleri

Bir kg kuzu kuşbaşı et

Dört – beş adet patlıcan

İki adet kırmızı kapya biber

Dört – beş adet sivri biber

Üç adet orta boy kuru soğan

Beş adet orta boy domates

Tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Bir tatlı kaşığı kekik

İstenirse kuyruk yağı

Not: Mevsim domatesleri ile yapılırsa salçaya gerek yoktur. Ancak mevsimi dışında bir yemek kaşığı salça konulur.

ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)

Elbistan Tava Tarifi (Kahramanmaraş) - Elbistan Tava Nasıl Yapılır?

 1. Patlıcanlar alaca soyulur. Boylamasına önce ikiye sonra dörde bölünerek iki – üç santim uzunluğunda doğranır. Tuzlu suda bekletilerek acısının çıkması sağlanır.
 2. Biberlerin çekirdekleri çıkartılarak patlıcanlarla aynı boyda doğranır.
 3. Soğanların kabukları soyularak çok ince olmayacak şekilde yemeklik doğranır.
 4. Isıya dayanıklı bir fırın tepsisinin zeminine yıkanıp süzdürülen kuzu etleri yerleştirilir.
 5. Tuzlu sudaki patlıcanlar yıkanarak süzdürülür ve soğanların üzerine yerleştirilir.
 6. Ardından kırmızı ve yeşil biberler konulur. Domatesler doğranarak tüm tepsinin üzerine kapatacak şekilde diğer malzemelerin üzerine konulur.
 7. Tuz ve baharatlar eklenir. Tepsinin üzeri bir yağlı kâğıtla kapatılır. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında bir saat kadar tutulur. Tepsinin üzerindeki kâğıt alınarak malzemeler hafifçe karıştırılır ve ağzı açık olarak yarım saat kadar daha pişirilir. Bu süre değişiklik gösterebileceği için malzemelerin yumuşayıp üzerlerinin hafifçe kızarmış olması yeterli olacaktır.
 8. Elbistan Tavası yanında EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ) (yufka ekmek) ve bol köpüklü bir ayran ile ikram edilir.

Elbistan Tavası (Kahramanmaraş) Tarifi ile Alakalı Hususlar ve Pratik Elbistan Tava Yapımı Püf Noktaları:

 1. Elbistan Tava yemeğine ayrıca su konmasına gerek yoktur. (Etüv usulü). Sebzeler; hususiyetle domates suyunu salacaktır.
 2. Domates mevsiminde salçasız et yemekleri arasında yer alan Elbistan tavasında baharat olarak kekik kullanılması tercihe bağlıdır.
 3. Elbistan tava nereye ait? Kahramanmaraş yöresine ait bir et yemeği olup Maraş Tava olarak da adlandırılır. Ekinözü (Cela) içmelerinde çarşı fırınlarında yapıldığı için Elbistan İçme Tavası olarak da bilinir. Elbistan tava özelliği yukarıda verilmiştir. Lakin mahalli bu yemek tarifinin hakiki lezzetine ve Elbistan tava faydalarına ulaşabilmek için malzeme kaynağı olarak yöre mahsullerini kullanmak gerekir. Lakin bu imkan yoksa da Elbistan tava yemeyi mümkün kılabiliriz. "Elbistan tava nerede yenir?" denilince Maraşa gitme imkanı yoksa evin mutfağında Elbistan tava pratik bir şekilde hazırlanabilir. Et Yemekleri ne pişirsem diye düşünenler için iyi bir seçim olacaktır.
 4. Afşin Tava Tarifi Elbistan tava ile bazı farklar ihtiva edebilir. Elbistan tavada patlıcan olur. Afsin tavada kusbaşı et, domates, biber, sarımsak ve istenilen miktarda kuyruk yağı...
 5. Yogurtlu Elbistan Tava Tarifi: Güvece yayılan etlerin üzerine patlıcanlar yerleştirilir. Üzerine bir kaşık yoğurt, soğanla sotelenmiş domates eklenir. Fırına konulmadan önce istenirse zerine kaşar rendelenebilir. Kaşar peyniri kızarınca fırından çıkarılır. Oldukça farklı diğer bir yoğurtlu usulde kuzu Elbistan tavası yaparken az bir yağda kavrulan soğan ve et suyunu verip çekince biraz su ilave edilip kısık ateşe alınır. Bir başka kapta yarım kg yoğurt, iki adet yumurta altı su bardağı un ve etin suyu ile hamur elde edilir. Fırın kabındaki etlerin üzerine dökülen bu hamurla beraber fırında pişirilir.
 6. Elbasan tava: İsimleri bazen karıştırılan bu tarif için BEŞAMEL SOSLU ELBASAN TAVA

ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

YukarıYukarı