mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Elbistan Tava Tarifi, Nasıl Yapılır? (Kahramanmaraş)

Elbistan tava nedir? Elbistan tava ne demek? Elbistan tava yemeği nasıl yapılır? Kahramanmaraş'ın nefis Elbistan Tava yemek tarifini mutfağınızda yapmak ister misiniz? Maraş Yemeklerinin eşsiz lezzetini tatmak isteyenlere, "Elbistan kebabı yapılışı nasıldır? Maraş kebabı nasıl olur? Elbistan tava yemeği nasıl olur?" diyenlere işte resimli kolay Elbistan Tavasının tarifi...

ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)

Elbistan Tava Yemeği (Kahramanmaraş) Tarifi Malzemeleri - Maraş Tepsi Kebabı, Elbistan Kebabı İçindekiler - Elbistan Tava Malzemeleri

Bir kg kuzu kuşbaşı et

Dört – beş adet patlıcan

İki adet kırmızı kapya biber

Dört – beş adet sivri biber

Üç adet orta boy kuru soğan

Beş adet orta boy domates

Tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Bir tatlı kaşığı kekik

İstenirse kuyruk yağı

Not: Mevsim domatesleri ile yapılırsa salçaya gerek yoktur. Ancak mevsimi dışında bir yemek kaşığı salça konulur.

ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)

Fırında Elbistan Tava Tarifi (Kahramanmaraş) - Orjinal Elbistan Tava Nasıl Yapılır? - Elbistan Tepsi Kebabı - Kuşbaşılı tava nasıl yapılır?, Maraş Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır? Maraş Tava Tarifi

 1. Patlıcanlar alaca soyulur. Boylamasına önce ikiye sonra dörde bölünerek iki – üç santim uzunluğunda doğranır. Tuzlu suda bekletilerek acısının çıkması sağlanır.
 2. Biberlerin çekirdekleri çıkartılarak patlıcanlarla aynı boyda doğranır.
 3. Soğanların kabukları soyularak çok ince olmayacak şekilde yemeklik doğranır.
 4. Isıya dayanıklı bir fırın tepsisinin zeminine yıkanıp süzdürülen kuzu etleri yerleştirilir.
 5. Tuzlu sudaki patlıcanlar yıkanarak süzdürülür ve soğanların üzerine yerleştirilir.
 6. Ardından kırmızı ve yeşil biberler konulur. Domatesler doğranarak tüm tepsinin üzerine kapatacak şekilde diğer malzemelerin üzerine konulur.
 7. Tuz ve baharatlar eklenir. İstenirse üzerine kuyruk yağı parçaları atılır. Tepsinin üzeri bir yağlı kâğıtla kapatılır. Elbistan tava ne kadar sürede pişer? Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında bir saat kadar tutulur. Tepsinin üzerindeki kâğıt alınarak malzemeler hafifçe karıştırılır ve ağzı açık olarak yarım saat kadar daha pişirilir. Bu süre değişiklik gösterebileceği için malzemelerin yumuşayıp üzerlerinin hafifçe kızarmış olması yeterli olacaktır.
 8. Elbistan tava yanına neler yapılır? Elbistan tavanın yanına ne gider? Elbistan Tavası yanında EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ) (yufka ekmek) ve bol köpüklü bir AYRAN🥛🧊ile ikram edilir. Yanında SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, sumaklı soğan, TURŞU, ÇOBAN SALATA🥗 da olabilir.

ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)

Elbistan Tavası Tarifi (Kahramanmaraş), Elbistan Tava Yapılışı ile Alakalı Hususlar ve Pratik Elbistan Tava Yapımı, Maraş Usulü Güveç Püf Noktaları:

 1. Patlıcanlı İçme Tavası, Patlıcanlı Elbistan Tava yemeğine ayrıca su konmasına gerek yoktur. (Etüv usulü). Sebzeler; hususiyetle domates suyunu salacaktır.
 2. Domates mevsiminde salçasız et yemekleri arasında yer alan Elbistan tavasında baharat olarak kekik kullanılması tercihe bağlıdır.
 3. Elbistan tava nasıl olur? Servis: Elbistan Tava tabaklara konmak yerine hafif yanıksı manzarası ile bütün vaziyette piştiği tepsiyle birlikte sofraya gelebilir.
 4. Elbistan tava nereye ait? Maraş tava nasıl olur? Kahramanmaraş yöresine ait bir et yemeği olup Maraş Tava Tarifi olarak da adlandırılır. Ekinözü (Cela) içmelerinde çarşı fırınlarında yapıldığı için Elbistan İçme Tavası olarak da bilinir. Elbistan tava özelliği yukarıda verilmiştir. Lakin mahalli bu yemek tarifinin hakiki lezzetine ve Elbistan tava faydalarına ulaşabilmek için malzeme kaynağı olarak yöre mahsullerini kullanmak gerekir. Bu imkan yoksa da Elbistan tava yemeyi mümkün kılabiliriz. "Elbistan tava hangi yöreye ait? Elbistan tava nerede yenir?" denilince Maraş'a gitme imkanı yoksa evin mutfağında Elbistan tava pratik bir şekilde hazırlanabilir. Et Yemekleri ne pişirsem diye düşünenler için iyi bir tercih olacaktır.
 5. Afşin Tava Tarifi: Elbistan tavasi ile bazı farklar ihtiva edebilir. Elbistan tavada patlıcan olur. Afsin tavada kusbaşı et, domates, biber, sarımsak ve istenilen miktarda kuyruk yağı...
 6. Yoğurtlu Elbistan Tava Tarifi: Güvece yayılan etlerin üzerine patlıcanlar yerleştirilir. Üzerine bir kaşık yoğurt, soğanla sotelenmiş domates eklenir. Fırına konulmadan önce istenirse zerine kaşar rendelenebilir. Kaşar peyniri kızarınca fırından çıkarılır. Oldukça farklı diğer bir yoğurtlu usulde kuzu Elbistan tavası yaparken az bir yağda kavrulan soğan ve et suyunu verip çekince biraz su ilave edilip kısık ateşe alınır. Bir başka kapta yarım kg yoğurt, iki adet yumurta altı su bardağı un ve etin suyu ile hamur elde edilir. Fırın kabındaki etlerin üzerine dökülen bu hamurla beraber fırında pişirilir.
 7. Patlıcanlı Elbistan Tava, Maraş tava nasıl yapılır?, Elbistan Patlıcan Tava Elbistan Tava et ve patlıcan esaslı bir tavadır. Kışın, arzu edilen kalitede patlıcan bulunamadığında ya bu tava yapılamayacaktır veya patates gibi başka bir malzeme kullanılacaktır. Patlıcanlı olan az baharatlı tavaya Cela Tava, patatesli olana tavaya Maraş Tava, Ilıca Tava, Elbistan Tava da denilmektedir.
 8. Elbistan Tava Soslu Elbistan tava üzerine salçalı sulu bir sos gezdirilmesi sonrasında pişirilmek suretiyle yapılır.
 9. Yoğurtlu Elbasan Tava Tarifi Resimli, Dana Etli Elbasan Tava Nasıl Yapılır? İsimleri bazen karıştırılan bu tarif arayıp Elbasan tava nedir, "Elbasan tava tarifi istiyorum, Elbasan tava nerenin yemeği, elbasan tava tavuklu, Elbasan tava sosu nasıl yapılır? Elbasan tava kalori ne kadar?" diyenlere: BEŞAMEL SOSLU ELBASAN TAVA
 10. Antep Tava Tarifi, Kilis Tava Nedir? Kilis Tava Tarifi, Evde Kilis Tava Nasıl Yapılır? Kilis Tavasının İçine Ne Konur? KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP)
 11. Fırında Arap Tava Nasıl Yapılır? - K.maraş Arap Tavası, Kıymalı Elbistan Tava Kıymalı Hatay Arap Tava Nasıl Yapılır? Arap Tava Tarifi Arap Tavası Kıymalı Tava Tarifidir. Kıymalı Elbistan Tava veya Kıymalı Maraş Tava olarak da ifade edilir. Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da küçük farklarla yapılan bir tavadır. En önemli vasfı acı biberli olmasıdır. Acı Hatay biberi, yoksa kırmızı pul biber veya acı kurutulmuş kırmızıbiberi içine atılabilir. Yağlı koyun kıyması veya dana etinin kaburgasından elde edilmiş ince kıyılmış et kullanılır. Dört adet patlıcan kabukları alaca soyulup küçük doğranır. Acısının çıkması için patlıcanları tuzlu suda bekletilir. Bir tepsiye alınan bir kilo kadar kıymanın üzerine üç adet kuru soğan, kabukları soyulmuş dört adet domates, içleri alınmış sekiz adet yeşilbiber, iki adet acı yeşilbiber, bir baş sarımsak küçük küçük doğranır. Birer yemek kaşığı biber salçası, karabiber, kekik, kimyon, kırmızı pul biber ile tuz konarak karıştırılır. Malzemenin üzeri bastırılıp tepsiye veya borcama düzgün olarak yayılır. Üzerine birkaç parça tereyağı ve domates dilimi bırakılabilir. Bir yağlı kâğıtla kapatılıp yarım saat kadar pişmek üzere 200 derecedeki fırına verilir. Arap tavası sıcak olarak yanında salata, pilav ve ayranla sunulur. Kıymalı-Tavaya patates de ilave edilmek istenirse yarım bardak su da eklenir.
 12. Elbistan Tava Kaç Kalori 100 gramının 260 kcal olması beklenir. Elbasan tava tarifi Tavuklu Elbistan Tava olarak yapılırsa kalori seviyesi azalabilir.
 13. Elbistan Yemeklerinden Yan yana nasıl yapılır? Maraş Eli Böğründe TAVA - Maraş Yanyana Tarifi, Maraş Tavası (Eli Böğründe) Eli böğründe nasıl yapılır? Eli Böğründe nerenin yemeğidir? Eli Böğründe, Akdeniz Bölgesi Yemekleri içinde, Kahramanmaraş yöresine has yemeklerdendir. Kahramanmaraş'ın kolay yemeklerinden olan Eli Böğründe için ekseriyetle kuzu kolu eti kullanılır. Etin üzerine tuz, karabiber, kırmızı pul biber, kekik, eklenip karıştırılır. Eliböğründe diğer adıyla Yanyana, bir fırın yemeğidir. Bir kilo kadar kuzu kuşbaşı et, kuyruk yağı, on adet sarımsak, dilimlenmiş soğan, domates ve Maraş biberlerinin tavaya yerleştirilip, fırına sürülüp lavaşla beraber yenilmesidir. Güvecin veya tava tepsisinin bir yarısına kuşbaşı kesilmiş kuzu eti diğer yarısına ise domates, biber, soğan, sarımsak gibi sebzeler yerleştirilip üzerine tereyağı veya küçük doğranmış kuyruk yağı eklenmesinin ardından taş fırında pişirilmesidir. Yaklaşık 15 dakika pişirildikten sonra sıcak tepsiyle servis edilen yemek, bilhassa sonbahar ve kış aylarında tercih edilir. Et hususi bir terbiyeden geçmeden kuşbaşı yapılıp tavaya girdiğinden et iyiyse eli böğründe tava iyi, kötüyse kötü olur. Eli Böğründe dana eti ile yapılabilse de kuzu eti gibi olmaz. Dana eti kullanılırsa et geç pişeceği için sebzeler yanabilir. Dana eti önce bir miktar düdüklü tencerede pişirilip sonra tavaya alınabilir veya ilk önce zeytinyağı, tuz ve baharatlarla karıştırılıp, bir - iki saat dinlendirilir. Evde eli böğründe kaç derecede? Üzerini bir kapak veya pişirme kâğıdı ile kapatılıp önceden ısıtılmış 200 derece fırında yarım saat - kırk dakika kadar pişirilir. Fırından çıkarmadan önce üzerini açılıp beş dakika daha pişirilir. Eli böğründe kaç kalori? Bir porsiyon Eli Böğründe, yaklaşık olarak 350 kalori civarındadır. Kıymalı Eli Böğründe de yapılabilir. Eli Böğründe Yanına Ne Gider? Eli böğründe nin yanında ne yenir? Bu nefis yemek, yanında PİRİNÇ PİLAVI🍚 ve AYRAN🥛🧊eşliğinde sunulabilir.
 14. Maraş Tava Nerede Yenir?, Elbistan Kebab Salonları Farklı yörelerde Elbistan kebab salonu arayanlara yardımcı olmak üzere: Şeker Kebab Elbistan Şeker Kebabı telefon: (0344) 415 11 01, Burak Kebab Elbistan Burak Kebab (0344) 413 44 55, Barış Kebab Salonu Elbistan (0344) 413 96 18, Konak Kebab Elbistan (0344) 413 13 48, Nadir Kebab Elbistan. Türkiye'de Elbistan tavasi yapan birçok lokanta olduğu gibi yurtdışında da vardır. Elbistan Kebab Aix les bains denilen Güneydoğu Fransa'nın Savoie bölgesinde bir komünde de, Elbistan Kebab Saint Louis'de de bulunabilir.
 15. Mardin Tava, Mardin Derik Tavası Nasıl Yapılır? Bir yuvarlak tavada küçük doğranan on adet acı biber, sonra tavalık iki kilo kuzu eti veya kuzu pirzola döşenir. Altı adet orta boy domatesin kabukları soyularak üzerine doğranır. Sekiz diş sarımsak, bir tutam tuz ve istenen baharat ile iki yüz gram kadar kuyruk yağı parçaları ilave edilir. Fırına verildiğinde yarım saatte bir çıkarılıp karıştırılır.
 16. Urfa Tava, Siverek Tava Dört adet çarliston biber, iki adet patlıcan, iki adet kırmızı kapya biber, beş adet yaz domatesi küp doğranır. Sekiz diş sarımsak, iki yemek kaşığı sıvı yağ, birer yemek kaşığı isot biberi ve domates salçası ile tuz, karabiber, pul biber, yarım kilo orta yağlı kıyma ilave edilerek yoğrulur. Domatesi suyu azsa iki cay bardağı su katılır. Tepsiye yayılıp düzleştirilir. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirilir. Ara ara kaşıkla karıştırılır.
 17. Sarmaşık Tava Sebzeler küp küp doğranır. Patates, havuç, ğpatlıcan, biber, bezelye, mantar... Kızgın yağda biraz kavrulurlar. Kevgirle yağı süzülerek alınır. Eti soğan ve biberle sotelenir. Sotelenen etle beraber en son sebzeleri ve baharat olarak karabiber, kimyon ve tuz ilave edilir. Beşamel sos da süt, un, yağ ve tuzdan oluşan bir kremadır.Kıvama gelince sebzelerin üzerine yerleştirilir. Üzerine kaşar rendesi serpilerek fırına sürülür.
 18. Birecik Tava Tarifi Yarım kilo az yağlı kıyma her tarafına dengeli dağılacak şekilde tepsiye yayılır. Sonra dört adet patlıcan, beş adet domates, beş adet sivri biber ufak küpler halinde doğranır. Kıymanın üzerine önce doğranan patlıcanlar yerleştirilir. Sonra domates ve biber yeknesak şekilde patlıcanların üzerine ilave edilir. Daha sonra bir baş sarımsak, 6-7 adet arpacık soğanlar soyulup tepsimize dizilir. Bir su bardağı su ile bir yemek kaşığı domates salçası eritilip sebzelerin üzerine eklenir. Son olarak yarım çay bardağı sıvı yağ ilave edilip tuz, karabiberi de serpilerek 240 derecelik fırında suyunu çekene kadar tutulur.
 19. Adıyaman Tava Nasıl Yapılır? Bir kuru soğan yemeklik doğranır, yarım kilo kuzu eti, yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım kaşık domates salçası ve bir tatlı kaşığı pul biberle birlikte tencerede iyice karıştırılır. Tencerenin dibine elle bastırılarak yayılır. Altışar adet patlıcanla domates ve yeşil biber yıkanıp süzülür. Patlıcanlar alaca soyulup küp doğranıp tencereye alınıp etin üzerine yayılır. Biberler yemeklik, altı diş sarımsak iri doğranıp tencereye eklenir. Soyulup, yemeklik doğranan domatesler en üste yayılır. Tuz domatesin üzerine serpilir. Yarım çay bardağı zeytinyağı üzerine gezdirilir. Ocağa alınır, kaynayınca altı kısılır. Kısık ateşte bütün sebzelerin suyunu bırakıp çekinceye ve kıvamını buluncaya dek üç saate yakın pişirilir. Tava hazırlanıp fırında da pişirilebilir veya ocakta pişirilip son yarım saat fırında üzeri kızartılır.
 20. Güveç Tarifleri Kahramanmaraş Güveç Tarifi, Fırında Güveç Güveç için porsiyonluk ve büyük hususi toprak çömlekler vardır. Bu çömleklerin tabanına 200 gram kuşbaşı et konur. Üzerine sırayla bir adet soğan, sekiz adet yeşil biber, bir adet patlıcan ve iki adet domates konur. Üzerine bir yemek kasığı yemeklik yağ konduktan sonra fırına sürülür. Güvecin yanında pirinçli pilavlarla ayran sunulur.
 21. Et Güveç nasıl yapılır? Toprak tencerede güveç içine neler konur? Klasik güveç tarifi, Diyarbakır usulü güveç nasıl yapılır? Çömlekte Güveç, Lokanta Usulü Güveç Tarifi, Ocakta güveç kaç saatte pişer? GÜVEÇTE ET TARİFİ🍖, OCAKTA VE FIRINDA ETLİ GÜVEÇ TARİFİ, FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ, Sebzeli Güveç Nasıl Yapılır? GÜVEÇTE NOHUT YAHNİSİ (BAYRAM YAHNİSİ, Kayseri)

ELBİSTAN-TAVA-(Kahramanmaraş)

YukarıYukarı