mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Divriği Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır?🍚 (Alatlı, Mukaşerli Pilav, Sivas)

Düğün, bayram gibi hususi günlerde veya ramazan iftar sofrası için hazırlanan Divriği pilavında kullanılan mukaşer, (mıkaşer veya mihaşer) kabuğu çıkarılmış ve iki parçaya ayrılmış kara nohut olup erişte çorbasına da konulur. Bulunması kolay olmadığından yaygın kullanımlı nohudu tercih ettik. Alat ise bir baharat karışımıdır. Ancak bu kelime bazı yörelerde düğünlerde pilavın üzerine konulan söğüş eti ifade eder. Bu pilava lezzetini veren malzemeler kadar odun ateşinde yavaş yavaş pişirilmesidir. İşte Divriği pilavının tarifi...

DIVRIGI-PILAVI-Alatli-Mukaserli-Pilav-Sivas

Etli Divriği Pilavı (Alatlı, Mukaşerli Pilav, Sivas) Tarifi Malzemeleri

250 – 300 gram kuşbaşı et (tercihen kemikli koyun eti)

İki su bardağı pirinç

Üç su bardağı su (Bir bardağı et suyu)

Bir adet orta boy kuru soğan

Haşlanmış bir su bardağı nohut

Bir küçük çay bardağı iri kuru üzüm (Besni de olabilir)

Bir küçük çay bardağı iri badem

Bir tatlı kaşığı tuz

Birer çay kaşığı karabiber ve yenibahar (istenirse karanfil, zencefil, tarçın)

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağı

DIVRIGI-PILAVI-Alatli-Mukaserli-Pilav-SivasDIVRIGI-PILAVI-Alatli-Mukaserli-Pilav-SivasDIVRIGI-PILAVI-Alatli-Mukaserli-Pilav-Sivas

Divriği Pilavı Tarifi (Alatlı, Mukaşerli Pilav, Sivas), Divriği Pilavı Nasıl Yapılır? ve "Mukaşer Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Pirinçler en az bir saat öncesinde ılık su ve bir tatlı kaşığı kadar tuz ile ıslatılır. Kemikli koyun eti haşlanıp keflenir; yani kemiklerinden ayrılıp küçük parçalara bölünür veya didiklenir. (Bu arada kef kelimesi, daha yaygın bir bilinişle, haşlanan etin üstünde oluşan ve haşlama suyunun berraklığı için kevgirle atılması gereken köpükleri anlatır.) Dana eti kullanılacaksa düdüklüde etler yumuşayıncaya kadar üzerini geçecek kadar su konularak haşlanır. Et suyu pilavda kullanılacaktır. İstenirse bir tepsiye konan etlerin üzerine alat (karanfil, zencefil, tarçın gibi baharatların karışımı) serpilerek dinlendirilir. Bademler üç - dört dakika kadar suyun içinde haşlanarak süzdürülür ve kabuklarından ayrılır.
 2. Nohut akşam suya konulup sabahtan haşlanır. Kabukları soyulmuş nohutlar pilavın kalitesini artıracaktır.
 3. Eğer çevirme yapılacaksa pilavı pişirmek için tercihen geniş ve derinliği daha az olan bir tencere kullanılmalıdır.
 4. Orta boy bir soğan soyulup çok incecik doğranır ve iki yemek kaşığı kadar sıvı yağda pembeleştirilir. Bademler ilave edilerek bir kaç dakika kadar kavrulur. Pişen etler (istenirse didiklenmiş olarak), haşlanan nohutlar ve beş dakika kadar suda bekletilip yıkanıp süzdürülen üzümler tencereye ilave edilerek karıştırılır. Üzerine tuz, karabiber ve yenibahar eklenir.
 5. Daha önce ıslatılan pirinç yıkanarak nişastasından ayrılır ve tenceredeki karışımın üzerini kaplayacak şekilde konulur. Üç su bardağı sıcak su (bir bardağı et suyu olacak) dikkatlice tencerenin kenarından pirincin şeklini bozmadan dökülür.
 6. Hiç karıştırmadan, önce orta ardından kısık ateşte pilav suyunu çekinceye kadar kapağı kapalı olarak pişirilir. Ocaktan almadan önce eritilen bir yemek kaşığı kadar tereyağı pilavın üzerinde gezdirilir. Pişen Divriği Pilavı (Alatlı, Mukaşerli Pilav, Sivas) ağzı kapalı olarak en az yirmi dakika kadar dinlendirilir. Sadece üst kısımdaki pirinçler dikkatlice tazelenir. Uygun büyüklükteki bir tabağa PATLICANLI MAKLUBE TARİFİ🍆 (Makluba; Mardin, Siirt, Hatay) gibi ters çevrilir. Arzu edenler tüm malzemeyi birlikte tazeleyebilirler. Sıcak olarak yanında ayran🥛🧊 veya hoşaf🥤🍹la servis edilir.

Sivas Divriği Pilavı (Alatlı, Mukaşerli Pilav, Sivas) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Sivas Pilavı Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Tavuklu Divriği Pilavı Tarifi: Tavuk veya hindi eti ile de yapılabilir.
 2. Divriği Pilavı Diğer Adı: Divriği pilavının diğer adi mukaşerli pilav
 3. Divriği pilavı yanına ne gider? Divriği pilavının yanına ne gider? Sivas mutfağının hususi lezzetlerinden biri olan Divriği pilavı; pirinç, nohut ve kuzu eti ile yapılır. Protein değeri bir iç pilavı andıran bu yemek, ekseriyetle bayram, düğün gibi cemiyet günlerinde sunulur. Umumiyetle sebze yemekleri SEBZE YEMEĞİ TARİFLERİ ve salata İKRAMLIK SALATA TARİFLERİ🥗 ile birlikte servis edilir.
 4. Sivas Divriği Neyi Meşhur? Demir madeni ocaklarının çokluğundan Divriği'nin bıçağı şöhretlidir. Divriği Kalesi, Kale Cami, Ulu Cami ve Darüşşifası ile Abdullah Paşa, Mühürdarzade, Sancaktar ve Ayanağa konakları bilhassa Osmanlı dönemine ait mühim eserlerden bazılarıdır.
 5. Soğanlama tarifi: Soğanlı Yumurta Tarifi, Nasıl Yapılır?🏰🧅🍳 Yumurta-yı Hümayun
 6. Divriği Pilavı hikayesi: Selçuklu döneminden kaldığı ifade edilen bu pilavın farklı bir hikayesini bilenler yorumlarda paylaşabilir.
 7. Divriği Pilavı Nerede Yenir? Divriği Hanedan Restaurant, Konak Restoran, Taşbaşı Restaurant, Yılmaz Tandır Kebap Salonu ve benzeri bir çok yerde sunulmaktadır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok