Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE

ZEYTİNYAĞLI-TAZE-FASULYE

Zeytinyağlı Taze Fasulye Malzemeleri

Bir kg taze fasulye

İki adet orta boy kuru soğan

İki adet orta boy olgun domates

Bir yemek kaşığı salça

Bir çay bardağı sıvı yağ

Tuz

İstenirse sarımsak

ZEYTİNYAĞLI-TAZE-FASULYE

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

  1. Fasulyelerin baş kısımları atılır. İyice yıkandıktan sonra bıçakla uzunlamasına bölünürler ve pişirilecek olan tencereye konulurlar.
  2. Domateslerin kabukları soyularak rendelenir. Soğanlar yarım ay şeklinde doğranır. Domatesler ve soğan tuz eklenerek karıştırılır. Fasulyenin üzerine yayılır.
  3. Bir - bir buçuk su bardağı kadar su konulur. Üzerine zeytinyağı gezdirilir.
  4. Yemek kaynadıktan sonra kısık ateşte fasulyeler yumuşayıp suyunu çekinceye kadar pişirilir. Altı kapatılan zeytinyağlı taze fasulye tenceresinde kapağı kapalı olarak soğuyana kadar bekletilir.
  5. Düdüklüde Zeytinyağlı Taze Fasulye: Zeytinyağlı taze fasulye düdüklüde pişirilecekse aynı işlemler yapılırken yarım çay bardağı kadar su konulur. Düdüklü tencerenin düdüğü çıktıktan sonra kısık ateşte on beş dakika kadar pişirilir. Yine de pişme süresi fasulyenin cinsine ve kullanılan tencereye göre değişebilir.
  6. Tenceresinde soğumaya bırakılan Zeytinyağlı Taze Fasulye çok fazla ezmeden karıştırılarak ılık veya soğuk olarak servis edilir.

Not:

  1. Genelde zeytinyağlı yemeklere bir tatlı kaşığı kadar toz şeker konulabilir.
  2. Fasulye ayıklanırken kılçıklı bir fasulye ise bunlar yemeğe katılmaz. Sadece fasulyenin baş kısmı atılabildiği gibi arzuya göre kenardaki kılçık kısımları bıçakla temizlenebilir. Ancak bu şekilde yapıldığında fasulyeler pişerken daha çok dağılabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Sevgi
YukarıYukarı