Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ TÜRLÜ YEMEĞİ TARİFİ

Etli türlü yemeği nasıl yapılır?

ETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİ

Malzemeler

Yarım kg iri kuşbaşı et

300 gr taze fasulye

Bir adet patlıcan

İki adet orta boy patates

İki – üç adet sivri biber

Bir adet kırmızı kaypa biber

İki adet orta boy soğan

Üç – dört diş sarımsak

İki adet domates

Bir yemek kaşığı salça

Tuz

Karabiber

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağı

Su

Arzu edilirse türlüye bezelye, kabak, bamya gibi sebzelerde eklenebilir.

ETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİ

Etli Türlü Yemeği Tarifi

  1. Yıkanan sebzeler hususiyetlerine göre ayıklanıp hazırlanır: Fasulyelerin kılçıkları ayıklanıp iki - üç parçaya bölünür. Patlıcanlar alaca soyularak ortadan ikiye bölünür ve yarım daire şeklinde doğranır. Patlıcanların acı olabilecekleri düşünülürse tuzlu suda yarım saat kadar bekletilirler. Patateslerin kabukları soyulur ve iri küpler halinde doğranır.
  2. Etler yıkanır ve tencereye konulur. Orta hararetteki ocakta saldıkları suyu çekene kadar pişirilir. Eğer et sertse bir miktar su ilave edilerek yumuşayana kadar pişirilir. Yumuşayan etlerin üzerine tereyağı ve sıvı yağı eklenir.
  3. Yemeklik doğranan soğanlar ve sarımsaklar konulur. Soğanlar pembeleşince kabukları soyulmuş ve ince küpler halinde doğranmış domatesler ilave edilir. Bir - iki çevrildikten sonra çekirdekleri çıkarılmış ve ince doğranmış biberler eklenir. Onlar da diriliğini kaybedince salça eklenir. Daha sonra önce fasulyeler, sonra patatesler en üste de patlıcanlar yerleştirilir. Tuz ve karabiber eklenir. Kısık ateşte sebzeler buğulanır. Üzerine biber buçuk kadar su eklenir.
  4. Tüm sebzeler yumuşayıncaya kısık ateşte kadar kapağı kapalı olarak pişirilir. Etli Türlü Yemeği sıcak olarak servis edilir.

Not:

  1. Türlü esnek bir tariftir. Mevsimine göre elde bulunan malzemeye bağlı olarak yemeğin sebzeleri değişebilir; yaz türlüsü yanında pırasa, havuç, kereviz, yer elması ilavesi ile kış türlüsü de yapılabilir.
  2. İsteğe göre dana etli, kuzu etli, kıymalı veya kuşbaşı tavuk etli türlü hazırlanabildiği gibi etsiz zeytinyağlı türlü de mümkündür. Kimyon, kekik gibi değişik baharatlar kullanılabilir.
  3. Zamandan tasarruf etmek için pişirmede düdüklü tencereyi tercih edenler olsa da netice her zaman iyi olmayabilir. Güveçte de yapılabilir.
  4. Lezzet ve sunum olarak iyi, sebzeleri dağılmamış bir türlü için sebzelerin sertlikleri ve pişme süreleri dikkate alınarak yerleştirilmeleri, gereksiz karıştırılmamaları ve fazla pişirilmemeleri mühimdir.

ETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı