mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Etli Türlü Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır?

Etli türlü yemeği nasıl yapılır? Türlü yemeği yaz ve kış farklı sebzelerin lezzetlerinin buluştuğu bir yemektir. Etsiz yapılabildiği gibi etli de yapılabilir. İşte "Dana veya kuzu etli türlü nasıl yapılır?" tarifi...

ETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİ

Etli Türlü Yemeği Tarifi Malzemeleri - Tencerede Etli Türlü Malzemeleri

Yarım kg iri kuşbaşı et

300 gr taze fasulye

Bir adet patlıcan

İki adet orta boy patates

İki – üç adet sivri biber

Bir adet kırmızı kapya biber

İki adet orta boy kuru soğan

Üç – dört diş sarımsak

İki adet domates

Bir yemek kaşığı salça

Tuz

Karabiber

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağı

Su

Arzu edilirse türlüye bezelye, kabak, bamya gibi sebzelerde eklenebilir.

ETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİ

Et Türlü Nasıl Yapılır? Etli Taze Fasulyeli Türlü Yemeği Tarifi - Çiğden Etli Türlü Yemeği Nasıl Yapılır?

 1. Yıkanan sebzeler hususiyetlerine göre ayıklanıp hazırlanır: Fasulyelerin kılçıkları ayıklanıp iki - üç parçaya bölünür. Patlıcanlar alaca soyularak ortadan ikiye bölünür ve yarım daire şeklinde doğranır. Patlıcanların acı olabilecekleri düşünülürse tuzlu suda yarım saat kadar bekletilirler. Patateslerin kabukları soyulur ve iri küpler halinde doğranır.
 2. Etler yıkanır ve tencereye konulur. Orta hararetteki ocakta saldıkları suyu çekene kadar pişirilir. Eğer et sertse bir miktar su ilave edilerek yumuşayana kadar pişirilir. Yumuşayan etlerin üzerine tereyağı ve sıvı yağı eklenir.
 3. Yemeklik doğranan soğanlar ve sarımsaklar konulur. Soğanlar pembeleşince kabukları soyulmuş ve ince küpler halinde doğranmış domatesler ilave edilir. Bir - iki çevrildikten sonra çekirdekleri çıkarılmış ve ince doğranmış biberler eklenir. Onlar da diriliğini kaybedince salça eklenir. Daha sonra önce fasulyeler, sonra patatesler en üste de patlıcanlar yerleştirilir. Tuz ve karabiber eklenir. Kısık ateşte sebzeler buğulanır. Üzerine bir buçuk bardak kadar su eklenir.
 4. Tüm sebzeler yumuşayıncaya kısık ateşte kadar kapağı kapalı olarak pişirilir. Etli Türlü Yemeği sıcak olarak servis edilir.

"Etli Türlü Yemeği Tarifi", "Tencerede Etli Türlü Yemeği Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Türlü Tarifi Püf Noktaları

 1. Tencerede türlü nasıl yapılır? Etli türlü yemeği tarifi esnek bir tariftir. Mevsimine göre elde bulunan malzemeye bağlı olarak yemeğin sebzeleri değişebilir; yaz türlüsü yanında pırasa, havuç, kereviz, yer elması ilavesi ile kış türlüsü de yapılabilir.
 2. İsteğe göre dana etli, kuzu etli, kıymalı veya kuşbaşı tavuk etli türlü hazırlanabildiği gibi etsiz zeytinyağlı türlü de mümkündür. Kimyon, kekik gibi değişik baharatlar kullanılabilir.
 3. Düdüklüde Etli Türlü, Düdüklü Tencerede Etli Türlü Tarifi Zamandan tasarruf etmek için pişirmede düdüklü tencereyi tercih edenler olsa da en azından bazı sebzelerin aşırı pişmesi durumu ile netice her zaman iyi olmayabilir. Güveçte de yapılabilir. Etli türlü güveçte nasıl yapılır? OCAKTA VE FIRINDA ETLİ GÜVEÇ Güveçte türlü yemeği tarifi (etsiz): FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ
 4. Lezzet ve sunum olarak iyi, sebzeleri dağılmamış bir türlü için sebzelerin sertlikleri ve pişme süreleri dikkate alınarak yerleştirilmeleri, gereksiz karıştırılmamaları ve fazla pişirilmemeleri mühimdir.
 5. Fırında Etli Türlü Yemeği Tarifi Sebzeler doğranır. Et ve sebzeler derin bir kaba alınır. Bir kase suda eritilen salçaya, ezilmiş iki diş sarımsak ve baharatlar ilave edilir. Bu sos et ve sebzelerin üzerine dökülüp karıştırılır. Bir bardak su eklenip dört yemek kaşığı sıvı yağ dökülüp harmanlanır. Malzemeler bir borcama alınıp üzeri fırın kağıdıyla kapatılarak 190 derecedeki fırında pişirilir.
 6. Türlünün yanında neler yapılabilir? Türlünün Yanına Ne Gider? 🥣EZOGELİN ÇORBASI🍲, KARIŞIK TURŞU, MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay) veya İSTANBUL PİLAVI🍚, NANELİ AYRAN🥛🧊 veya CACIK olabilir.
 7. Etli türlü yemeği kaç kalori? 100 gramı 75, orta büyüklükte bir porsiyonu ise 221 kalori civarındadır.
 8. Etli Patlıcan Yemeği ETLİ PATLICAN🍆 OTURTMASI, ETLİ İSLİM KEBABI TARİFİ (KÜRDAN KEBABI-ETLİ PATLICAN🍆 BOHÇASI), İKİ KURU DOLMA (Etli Kuru Patlıcan🍆 ve Biber Dolması)
 9. Fasulyesiz Etli Türlü Tarifi Etli türlü tarifi fasulye dahil edilmeden diğer sebzelerle hazırlanabilir.

ETLİ-TÜRLÜ-YEMEĞİ-TARİFİ

YukarıYukarı