mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟FIRINDA ÇİPURA (ÇUPRA) TARİFİ

Fırında çipura balığı nasıl yapılır? Çupra bilhassa Ege ve Akdeniz’de meşhur olan ve küçük sürüler halinde gezen bir balıktır. En sık tüketilen balık türlerinden biri olan çipura, memleketimizde yaygın bir şekilde tutulur. Oldukça lezzetli olan bu balık, çiftliklerde de yetiştirilmektedir. Beyaz karnı, koyu gri renkli sırtı, yassı vücudu, pembeye yakın yanakları ile bilinir. Diğer balık çeşitlerine göre daha az kılçıklı, beyaz ve sert etiyle harika bir lezzet sunan çipuranın hazırlaması oldukça kolay, pişirilmesi hızlıdır. Vitamin, mineral değerleri ile besleyici ve her mevsim bulunabilen bir balıktır. Geniş pişirme alternatifi olan çipura balığı tavada, fırında pişirilebilir. Fırında Çupra ızgara da yapılabilir. Küçük Çupra balığı nasıl pişirilir? Çipura fırında mı tavada mı pişirilir? Ekseriyetle 250 gram ile 350 gram ağırlıkta olan çupra tavada, mangalda ve ızgarada pişirilebilir. Lakin daha iri yapılı balıkların fırında pişirilmesi isabetli olabilir. Yahni, buğulama veya 🥣çipura çorbası🐟🍲 için her boyu kullanılabilir. Bol yeşillikli nefis bir salatayla sunulacak çipura ile besleyici ve leziz bir öğün hazırlanabilir. İşte çupra balığı nasıl pişirilir, pişirme usulleri ve resimli tarifi...

FIRINDA-ÇİPURA

Fırında Çupra Tarifi Malzemeleri - Cupra Balik Tarifi İçindekiler

Bir kg çipura balığı (Çupra balığı)

Tuz

Sos İstenirse:

Bir tatlı kaşığı ince çekilmiş tane karabiber

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Bir adet limonun suyu

Bir tatlı kaşığı tuz

İlave Aroma İstenirse:

Balık sayısı kadar defne yaprağı ve soyulmuş sarımsak ile doğranmış kuru soğan

İstenirse bir yemek kaşığı tereyağı

Fırında Çupra Tarifi - Firinda Cupra Balik Nasil Pisirilir? - Fırında Sade Çupra Nasıl Yapılır?

 1. Cupra Nasıl temizlenir? Ayıklanan çipuralar çok iyi yıkanır.
 2. Üzerindeki pulları iyice temizlenir. Fazla suyun süzülmesi için kurumaya bırakılır. Vakit azsa kağıt havlu kullanılabilir.
 3. Kuyruktan kafasına doğru her iki tarafına iki kesik atılır. Üzerine çizikler atılan ve tuzlanan balıklar fırın tepsisine konulur.
 4. Cupra Balik Nasil Marine Edilir? Soslu olacaksa: Zeytinyağı, limon suyu ve karabiber geniş bir kapta karıştırılır. Çupralar tek tek bu karışıma batırılıp yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilir.
 5. İlave aroma istenirse: Balıkların karınlarına birer diş sarımsak ve defne yaprağı ile biraz soğan yerleştirilir. Kalan sos çupraların üzerlerine gezdirilir.
 6. Izgara bölümünde balıklar iyice pişirilir. Fırında Çipura kaç derecede kaç dakikada pişer? Çupra fırında kaç derecede? Fırından fırına değişebilir. Bununla beraber ortalama önceden ısıtılmış bir fırında 180 – 200 derecede takriben yirmi dakika civarında çipuralar pişmiş olur. Fırında çipura yaparken gidişatı kollamak suretiyle de balıkların piştiğine karar verilebilir. Piştiğine çiğ balığın parlak rengi kalmayacaktır. "Çupra Balık nasil pişirilir?" derken kızardıktan sonra fırından çıkartıp bilhassa kesik kısımlarına tereyağ parçaları yerleştirilip tekrar fırına verilerek beş - on dakika daha pişirme usulü de vardır.
 7. Fırında Çipura (Çupra) yeşil salata, domates dilimleri ve limonla birlikte servis edilir.

"Fırında Çupra Tarifi, Cupra Balik Firinda Nasil Yapilir" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Çupra Nasıl Pişirilir?, Fırında Çupra Püf Noktaları

 1. Fırına doğranmış biber, domates, patates gibi sebzelerle birlikte konularak pişirilmesi halinde de lezzetli bir netice elde edilebilir.
 2. Diğer bir fırınlama usulü: Fırın tepsisi veya kabının içine bir adet kırmızı soğanı yuvarlak biçimde doğranır. Soğanların üzerine kıyılmış veya rendelenmiş üç diş sarımsak serpiştirilir. Üzerine balıklar yerleştirilir. Balıkların üzerine de biraz tuz ve kekik serpilir. İki yemek kaşığı kadar sıvı yağ gezdirilir.
 3. Fırında Çupra Sosu "Firinda balik nasil l yapılır?" derken sosların yeri mühimdir. Tarifteki sos dışında farklı baharat karışımları ile değişik soslar elde edilebilir. Elbette sos balığın asıl tadını gizleyecek seviyede olmamalıdır. Bir sos misali: Bir çay bardağı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tuz, bir yemek kaşığı kekik, birer tatlı kaşığı nane, kırmızı toz biber, karabiber ile beş diş rendelenmiş sarımsak. Sos malzemeleri bir kasede hazırlanıp balıkların içine dışına bilhassa kesiklere iyice sürülür. Balıkları saatler önceden bu sosa yatıranlar olduğu gibi bir gün evvelden buzdolabında bu sosta bekletenler de vardır. Sosa bir tatlı kaşığı domates salçası ilave edilebilir.
 4. Alüminyum folyo ile kapatarak pişirmek faydalı gibi görünse de tercih etmiyoruz. Mümkün olan diğer usullerle üstü kapatılabilir.
 5. Isparaz ve lidaki Çupranın küçük çeşitleridir. 250 grama kadar olan büyüklükte olanları lidaki olarak isimlendirilir. Ufak olduğu için çipura gibi yağlı değildir, o sebeple ızgara değil yağda tavası tercih edilir. Lakin et miktarına göre kılçıklı olduğundan bırakılıp çupra olmasına izin verilse daha iyi olur. Takoz çupra, altınbaş, irsof ise çupranın büyükleridir, lakin palamutta olduğu gibi gramaj sınıflaması hususunda mutabakat yoktur.
 6. Cupra Nasıl temizlenir? Öncelikle balıkların üzerindeki pulları gidermek için bıçakla kazınarak temizlenir. Yıkanarak bir süzgece alınır. Bıçağın ucuyla alt-orta taraftaki minik bir delikten girilip çene kısmına kadar kesilir. Yanak taraflarındaki solungaçları ve iç organları tamamen koparılıp temizlenir. Daha sonra suyun altında iyice içi temizleninceye kadar yıkanır. Bir süzgeçte yarım saat suyunun süzülmesi için beklettikten sonra içini ve dışın tuzlanır.
 7. Küçük Çupra balığı nasıl pişirilir? Tavada Çupra Nasıl Yapılır? Çupra balığı tavada nasıl pişirilir? Çipura Tarifi | Tavada Bütün veya fileto olarak pişirilebilir. İki adet çupra suda iyice yıkanıp, süzgece alınarak süzülür. Bıçakla iki yanını derince kesilir. İki diş sarımsak soyulup rendelenir. Birer çay kaşığı tuz ve karabiberle yarım çay bardağı sıvı yağla beraber bir karıştırma kabında balık sosu hazırlanır. Balıklar sosa alınıp buzdolabında iki saat bekletilir. Teflon tavaya biraz sıvı yağ koyup tava kızdırılır. Balıklar tavaya alınıp iki taraflı olarak pişirilir. İri bir balık olduğu için ağır ateşte pişerse içinin iyice pişecektir. Salata, soğan ve limonla servis yapılır. Çipura kızartması nasıl yapılır? derken soslamak yerine unlamak için balıklar bir su bardağı un ve tuz karıştırılıp. Kuruyan balıklar unlanıp kızgın yağa alınarak orta hararette pişirilir. Çupra kızartıldığı takdirde her balık gibi besin değerlerini kısmen kaybedebilir.
 8. Çupra Izgara Tarifi - Çupra Balığı Nasıl Izgara Yapılır? Mangalda Cupra Balik Tarifi Çupralar satın alınan balıkçıda iyice temizletip yıkatılır. Kolay pişmesi için balığın iki tarafına çizikler atılır. Bir kâsede karabiber, tuz, ince kıyılmış sarımsaklarla maydanozlar zeytinyağı ile karıştırılır. Hazırlanan sosu çipuralara iyice sürüp balıklar bir kaba konulur. Üzerleri streç film ile kapatılıp iki saat kadar buzdolabında dinlendirilir. Sonra mangalda veya elektrikli ızgarada on dakika civarında pişirdikten sonra sunulabilir. Çipuraların suyunda pişmesi, suyunun içinde kalması için, ızgarada çok bekletilmemesi önerilir.
 9. Çipura Almanca, Çupra balığı Almanca ismi nedir? Cupra Balik Auf Deutsch "Cupra balik ne demek Almanca" çok sual edilir.Cupra balik Almancada "Brassenfisch" veya "Brassen Fisch"e karşılık gelir. "Çupra balık Almanca ne demek" diye araştırınca bazı yerlerde "Dorade" kelimesi ile karşılaşılabilir. Yeri gelmişken Levrek Almanca olarak Barsch veya Seebarsch, Hamsi Almanca Anschovis, die Sardelle, Palamut Almanca Bonito, Alabalık Almanca Forelle, Uskumru Almanca Makrele kelimelerine karşılık gelir. Cupra balik İngilizce bream fish, gilt head fish. Cupra balik Nederlands: brasem vis, cupra baligi rusca лещ рыба.
 10. Cupra Balik Yanina Ne Gider? KOLAY FAVA TARİFİ (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya), EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya), YEŞİL MERCİMEK🥣 SALATASI🥗,AJVAR SOSU (Lutenitsa, Patlıcanlı🍆 Kırmızı Biberli🌶️ Ezme), KURU BÖRÜLCE SALATASI TARİFİ (PAPUDA) 🥗, PATLICANLI🍆 SALATA, TARATOR SOSU YAPIMI🥗, DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA TARİFİ, PATATESLİ🥔 BROKOLİ🥦 SALATASI🥗, DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI TARİFİ🥗 (Muğla, Bodrum, Girit), ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣, NANELİ KOLAY HAYDARİ🥗, KOLAY MUHAMMARA TARİFİ (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep), PEYNİRLİ🧀 CEVİZLİ ROKA SALATASI🥗, FINDIKLI UN HELVASI, CEVİZLİ SÜTLÜ İRMİK HELVASI, KAŞIK🥄 HELVASI (KASTAMONU) yakışabilir. Başlangıç olarak 🥣EZOGELİN ÇORBASI NASIL YAPILIR?🍲, 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI TARİFİ🍅
 11. Çupra Faydaları Akdeniz'in her yerinde yaygın olan yaldızlı Çipura, Akdeniz mutfağında mühim bir yere sahiptir ve Avrupalı şefler tarafından çok beğenilir. Akdeniz diyeti uzun zamandır insan sağlığına faydaları ile tanınmaktadır. Akdeniz diyetindeki temel protein balıktır, özellikle faydalı omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklardır. Çipura sağlıklı yemek yemeyi alışkanlık haline getirmenin lezzetli sebebi olabilir. Yaldızlı kafa adını gözleri arasındaki altın şeritten alır. Gümüş pulları, sert dokusu, orta hafif bir tadı olan beyaz, pul pul bir ete sahiptir ve zengin, etli bir yemek malzemesidir. Düşük doymuş yağ, zengin bir omega-3 yağ asitleri, vitamin ve mineral kaynağı, sağlıklı ve lezzetli bir deniz ürünleri tercihidir. Çipura'nın Besleyici Faydaları: 1) Zengin Omega 3 Yağ Asitleri Kaynağı: Omega 3 yağ asitleri, vücudun sentezleyemediği çoklu doymamış yağ asitleridir. Bunlar, hücre zarlarının ayrılmaz bir parçasını oluşturur. 2) Yüksek Protein Muhtevası: Protein, vücut dokusunun yapı taşlarından biridir ve aynı zamanda günlük hayatta bir yakıt kaynağı görevi görür. 3) Önemli Vitamin Ve Mineral Kaynağı: En önemli vitamin ve mineraller şunlardır: Çözünür A ve D vitaminleri, suda çözünür B1, B2, B6 & B12 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, çinko ve iyot. Bolca bulundurduğu demir ve kalsiyum sayesinde eklem ve kemikleri güçlendirir, kan yapıcı özelliği bulunur. 4) Düşük Doymuş Yağlar: Doymuş yağ asitlerinin kan dolaşımındaki kolesterol seviyelerini artırarak insan sağlığı üzerinde olumsuz tesirleri olduğu bilinmektedir. Balıklar düşük doymuş yağ muhtevasına sahiptir. Kalp ritmini ve kolesterolü düzenlemeye yardımcıdır.
 12. Cupra Balik Fiyat 2021 Mart ayı itibariyle İzmir Balık Halinde kilo olarak Çipura (Kültür) 20,0 TL - 50,0 TL arasındayken, Çıpura (Deniz) 50,0 TL - 100,0 TL arasında satılmaktadır. Carrefoursa Çipura 400-600 g 32,99 TL, Migros Çipura 600 - 800 G 62,90 TL, Çipura 300 - 400 G 47,50 TL, internette başka satıcılarda Çipura 600-800 44.90 TL / kg fiyattan bulunabilmektedir.
 13. Balık Muhafaza Kısa sürede (1-2 gün) tüketilecek su ürünlerini buzdolabının +4 C’lik kısmında, uzun sürede kullanılacak balıkları dondurucularda muhafaza etmek gerekir. Ortalama -18 C’lik derin dondurucularda; hamsi, istavrit gibi küçük balıklar üç ay; orta büyüklükteki levrek, palamut, lüfer gibi balıklar beş - altı ay; daha iri balıklar ise altı - sekiz ay kadar saklanabilir.

FIRINDA-ÇİPURA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok