mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟Fırında Çipura (Çupra) Tarifi, Nasıl Yapılır?

Fırında çipura nasıl yapılır? Çipura balığı en iyi nasıl pişirilir? Çupra bilhassa Ege ve Akdeniz’de meşhur olan ve küçük sürüler halinde gezen bir balıktır. En sık tüketilen balık türlerinden biri olan çipura, memleketimizde yaygın bir şekilde tutulur. Oldukça lezzetli olan bu balık, çiftliklerde de yetiştirilmektedir. Beyaz karnı, koyu gri renkli sırtı, yassı vücudu, pembeye yakın yanakları ile bilinir. Diğer balık çeşitlerine göre daha az kılçıklı, beyaz ve sert etiyle harika bir lezzet sunan çipuranın hazırlaması oldukça kolay, pişirilmesi hızlıdır. Vitamin, mineral değerleri ile besleyici ve her mevsim bulunabilen bir balıktır. Geniş pişirme alternatifi olan çipura balığı tavada, fırında pişirilebilir. Fırında Çupra ızgara da yapılabilir. Küçük Çupra balığı nasıl pişirilir? Çipura fırında mı tavada mı pişirilir? Çupra yağda mı güzel olur fırında mı? En güzel çupra nasıl yapılır? Ekseriyetle 250 gram ile 350 gram ağırlıkta olan çupra tavada, mangalda ve ızgarada pişirilebilir. Lakin daha iri yapılı balıkların fırında pişirilmesi isabetli olabilir. Yahni, buğulama veya 🥣çipura çorbası🐟🍲 için her boyu kullanılabilir. Bol yeşillikli nefis bir salatayla sunulacak çipura ile besleyici ve leziz bir öğün hazırlanabilir. Öyleyse fırında çupra kaç derecede pişer? Fırında çupra kaç dakikada pişer? Fırında balık hangi ayarda pişirilir? Fırında sade çupra nasıl yapılır? İşte çupra pişirme usulleri ve resimli tarifi...

FIRINDA-ÇİPURA

Fırında Çupra Tarifi Malzemeleri - Cupra Balik Tarifi İçindekiler

Bir kg çipura balığı (Çupra balığı)

Tuz

Sos İstenirse:

Bir tatlı kaşığı ince çekilmiş tane karabiber

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Bir adet limonun suyu

Bir tatlı kaşığı tuz

İlave Aroma İstenirse:

Balık sayısı kadar defne yaprağı ve soyulmuş sarımsak ile doğranmış kuru soğan

İstenirse bir yemek kaşığı tereyağı

Fırında Çupra Tarifi - Fırında Çupra Balığı Nasıl Pişirilir? - Fırında Çupra Nasıl Yapılır? Fırında Çupra Kizartmasi

 1. Cupra Nasıl temizlenir? Ayıklanan çipuralar çok iyi yıkanır.
 2. Üzerindeki pulları iyice temizlenir. Fazla suyun süzülmesi için kurumaya bırakılır. Vakit azsa kağıt havlu kullanılabilir.
 3. Kuyruktan kafasına doğru her iki tarafına iki kesik atılır. Üzerine çizikler atılan ve tuzlanan balıklar fırın tepsisine konulur.
 4. Fırında Çipura Marine, Cupra Balik Nasil Marine Edilir? Soslu olacaksa: Zeytinyağı, limon suyu ve karabiber geniş bir kapta karıştırılır. Çupralar tek tek bu karışıma batırılıp yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilir.
 5. İlave aroma istenirse: Balıkların karınlarına birer diş sarımsak ve defne yaprağı ile biraz soğan yerleştirilir. Kalan sos çupraların üzerlerine gezdirilir.
 6. Fırında balık kaç derecede pişirilmeli? Fırında çupra pişirme suresi nedir? Balık 200 derecede kaç dakikada pişer? Izgara bölümünde balıklar iyice pişirilir. Çupra fırında kaç dakikada pişer? Çupra fırında kac derece? Fırından fırına değişebilir. Bununla beraber ortalama önceden ısıtılmış bir fırında 180 – 200 derecede takriben yirmi dakika civarında çipuralar pişmiş olur. Çupra fırında pişme süresi fırının performansına göre değişebileceğinden kontrollü bir şekilde pişirilmelidir. Fırında çipura yaparken gidişatı kollamak suretiyle de balıkların piştiğine karar verilebilir. Piştiğinde çiğ balığın parlak rengi kalmayacaktır. "Çupra balık nasil pişirilir? Çupra pişme süresi nedir?" derken kızardıktan sonra fırından çıkartıp bilhassa kesik kısımlarına tereyağı parçaları yerleştirilip tekrar fırına verilerek beş - on dakika daha pişirme usulü de vardır.
 7. Fırında Çipura (Çupra) yeşil salata, domates dilimleri ve limonla birlikte servis edilir.

"Fırında Çupra Tarifi, Cupra Balik Firinda Nasil Yapilir, Çupra Fırında Kaç Derecede Kaç Dakikada Pişer?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Fırında Çupra Nasıl Pişirilir?, Fırında Çupra Püf Noktaları

 1. Çupra Balık Fırında Patatesli Nasıl Yapılır? "Çupra balığı fırında nasıl yapılır?" derken fırına doğranmış biber, domates, patates gibi sebzelerle birlikte konularak pişirilmesi halinde de lezzetli bir netice elde edilebilir. Beş adet patates, dört yemek kaşığı zeytinyağı ve tuz ile karıştırıp yağlı kağıda konularak 180 derecede yirmi dakika kadar pişirilir. Tepsi fırından çıkarılıp üç adet soğan ve iki adet domatesin dilimleri patateslerin üstüne dağıtılır. patateslerin çok kurumaması için domatesler çok sulu değilse üç yemek kaşığı su sökülebilir. İki adet çuprayı zeytinyağı, tuz ve karabiber ile ovulup en üste yerleştirilir. 180 derecede yirmi beş dakika kadar daha pişirilir.
 2. Diğer bir fırında çupra kızartması usulü: Fırın tepsisi veya kabının içine bir adet kırmızı soğanı yuvarlak biçimde doğranır. Soğanların üzerine kıyılmış veya rendelenmiş üç diş sarımsak serpiştirilir. Üzerine balıklar yerleştirilir. Balıkların üzerine de biraz tuz ve kekik serpilir. İki yemek kaşığı kadar sıvı yağ gezdirilir.
 3. Fırında Çupra Sosu "Firinda balik nasil yapılır?" derken sosların yeri mühimdir. Tarifteki sos dışında farklı baharat karışımları ile değişik soslar elde edilebilir. Elbette sos balığın asıl tadını gizleyecek seviyede olmamalıdır. Bir sos misali: Bir çay bardağı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tuz, bir yemek kaşığı kekik, birer tatlı kaşığı nane, kırmızı toz biber, karabiber ile beş diş rendelenmiş sarımsak. Sos malzemeleri bir kasede hazırlanıp balıkların içine dışına bilhassa kesiklere iyice sürülür. Balıkları saatler önceden bu sosa yatıranlar olduğu gibi bir gün evvelden buzdolabında bu sosta bekletenler de vardır. Sosa bir tatlı kaşığı domates salçası ilave edilebilir.
 4. Alüminyum folyo ile kapatarak pişirmek faydalı gibi görünse de tercih etmiyoruz. Mümkün olan diğer usullerle üstü kapatılabilir.
 5. Isparaz ve lidaki Çupranın küçük çeşitleridir. 250 grama kadar olan büyüklükte olanları lidaki olarak isimlendirilir. Ufak olduğu için çipura gibi yağlı değildir, o sebeple ızgara değil yağda tavası tercih edilir. Lakin et miktarına göre kılçıklı olduğundan bırakılıp çupra olmasına izin verilse daha iyi olur. Takoz çupra, altınbaş, irsof ise çupranın büyükleridir, lakin palamutta olduğu gibi gramaj sınıflaması hususunda mutabakat yoktur.
 6. Cupra Nasıl temizlenir? Öncelikle balıkların üzerindeki pulları gidermek için bıçakla kazınarak temizlenir. Yıkanarak bir süzgece alınır. Bıçağın ucuyla alt-orta taraftaki minik bir delikten girilip çene kısmına kadar kesilir. Yanak taraflarındaki solungaçları ve iç organları tamamen koparılıp temizlenir. Daha sonra suyun altında iyice içi temizleninceye kadar yıkanır. Bir süzgeçte yarım saat suyunun süzülmesi için beklettikten sonra içini ve dışın tuzlanır.
 7. Küçük Çupra balığı nasıl pişirilir? Tavada Çupra Nasıl Yapılır? Çipura balığı tavada nasıl pişirilir? Çipura Tarifi | Tavada Bütün veya fileto olarak pişirilebilir. İki adet çupra suda iyice yıkanıp, süzgece alınarak süzülür. Bıçakla iki yanını derince kesilir. İki diş sarımsak soyulup rendelenir. Birer çay kaşığı tuz ve karabiberle yarım çay bardağı sıvı yağla beraber bir karıştırma kabında balık sosu hazırlanır. Balıklar sosa alınıp buzdolabında iki saat bekletilir. Yağda çipura nasıl kızartılır? Teflon tavaya biraz sıvı yağ koyup tava kızdırılır. Balıklar tavaya alınıp iki taraflı olarak pişirilir. İri bir balık olduğu için ağır ateşte pişerse içinin iyice pişecektir. Salata, soğan ve limonla servis yapılır. Çipura kızartması nasıl yapılır? derken soslamak yerine unlamak için balıklar bir su bardağı un ve tuz karıştırılıp. Kuruyan balıklar unlanıp kızgın yağa alınarak orta hararette pişirilir. Çupra kızartıldığı takdirde her balık gibi besin değerlerini kısmen kaybedebilir.
 8. Çupra Izgara Tarifi - Çupra Balığı Nasıl Izgara Yapılır? Mangalda Cupra Balik Tarifi, Çupra Izgara Nasıl Yapılır? Çupralar satın alınan balıkçıda iyice temizletip yıkatılır. Kolay pişmesi için balığın iki tarafına çizikler atılır. Bir kâsede karabiber, tuz, ince kıyılmış sarımsaklarla maydanozlar zeytinyağı ile karıştırılır. Hazırlanan sosu çipuralara iyice sürüp balıklar bir kaba konulur. Üzerleri streç film ile kapatılıp iki saat kadar buzdolabında dinlendirilir. Sonra mangalda veya elektrikli ızgarada on dakika civarında pişirdikten sonra sunulabilir. Çipuraların suyunda pişmesi, suyunun içinde kalması için, ızgarada çok bekletilmemesi önerilir.
 9. Çupra Fırında Kaç Dakıka Pişmeli? Balık fırında kaç dakika pişer? Çipura ne kadar zamanda pişer? Balık fırında ne kadar sürede pişer? Fırınların pişirme süreleri farklı olabileceğinden verdiğimiz sürenin iki katını tavsiye edenler de olabilir. "Çupra fırında kaç dakika pişer" hususunda kontrollü pişirme gerekir.
 10. Donmuş Çipura Nasıl Pişirilir? Buzluktan Çıkan Balık Hemen Pişirilir mi? Dondurucudan çıkan çupra nasıl pişirilir? Derin dondurucudan donmuş halde çıkarılan balık, bir kap içerisine alınır ve buzdolabına konularak çözülmesi beklenir. Çözdürme sırasında ortam sıcaklığı 20 ºC’yi kesinlikle geçmemelidir. Zaman yoksa ve balık hemen pişirilecekse su dolu bir kaba konup beklenir. Kısa bir süre içerisinde balık çözülmeye başlar. Dondurulmuş çipura pişirmenin normalinden farkı yoktur. Dondurulmuş çipura fırında, tavada ve mangalda rahatlıkla pişirilebilir. Hususi bir sosla marine ederek nefis bir tat elde edilebilir. Tuz, karabiber ve zeytinyağını karıştırıp balık sosu hazırlanır. İçerisine balıklar konulup en az bir saat buzdolabında dinlendirilir. Teflon tavaya az sıvı yağ konup tavayı kızdırılır. Tavaya balıkları koyup iki taraflı çevirerek pişirilir. Tavada çipura balığı en iyi nasıl pişirilir? Tavada pişirilecek çupralar temizlenip tuz ve una bulanır. Balığın daha kolay pişmesi için de üzerine çizikler atılır. Önceden hazırlanan balıklar, önceden kızgınlaşmış yağda ve ağır ateşte pişirilir. Tavada kızaran çupra balıkları yaklaşık 15 dakikada pişer. Balık buzluktan çıktıktan sonra ne kadar sürede tüketilmeli? Balıkları buzdolaplarının +5 dereceli raflarında 3 gün saklanabilir. 0 ve -5 dereceli buzluklarda bu süre 14 gün civarındadır. -18 derecelik deep freeze’lerde küçük balıklar üç ay, lüfer gibi balıklar 5-6 ay, büyük balıklar ise ortalama 6-8 ay kadar muhafaza edilebilir. -25 dereceli deep freezelerde bu süre daha uzundur. Dondurulan deniz ürünleri çözdürülünce mutlaka tüketilir tekrar dondurulmaz.
 11. Balık Nasıl Dondurulmalı? Özellikle sıcak havalarda çok bekletilmeden temizlenip tuzlu ve soğuk suda yıkanır veya soğuk suda yıkanıp buzlu ve tuzlu suya batırıp 1-2 dakika bekletip süzgece alınır. Bir süzgeçte buzdolabında suyunun süzülmesi beklenerek ön soğutma yapılmış olur. Tamamen kurulamak için de kağıt havlu kullanılabilir. Hava ile temasını önlemek için imkan varsa vakumlanır. Balığın hızlı bir şekilde dondurulması gerekir. Buzdolabında birkaç saat ön soğutma yapılıp dondurucuya alınıp ayarlarından hızlı soğutmayı seçilir. Eğer farklı zamanlarda balık dondurulacaksa hangi balığın ne zaman dondurulduğunu bilmek için üzerlerine etiket yapıştırılır.
 12. Fırında Levrek 🐟Fırında Izgara Levrek Balığı Tarifi, Nasıl Yapılır?, 🐟FIRINDA SEBZELİ LEVREK BALIĞI
 13. Fırında Çupra Nasıl Yapılır Alüminyum? Balık, et gibi yiyecekleri alüminyum folyoya sarıp fırında pişirmeyin. Bu ürünleri pişirirken alüminyum folyo kullanılması sonucunda folyo pişirilme esnasında ortaya çıkan kimyasal içerikle buharla birleşerek etkileşime girebiliyor. Pişirme esnasında oluşan buhar, alüminyumun çözünmesine sebep olur ve çözünen alüminyum yiyeceklere nüfuz eder. Bunun sonucunda ise vücutta ağır metal birikimi yaşanır. Asitli ve yüksek ısıda pişirilen yiyeceklerde kesinlikle kullanmamalıyız. Ayrıca donmuş gıdaları sarmaktan da kaçınmak gerekir. Alüminyumu saklamak, sarmak için bir araç olarak kullanabiliriz ancak bunu yaparken de gıdaların ıslak, asidik-bazik veya çok tuzlu olmamaları gerekir. https://bilimfili.com/aluminyum-folyo-icerisinde-yemek-pisirmek-saglikli-mi http://www.electrochemsci.org/papers/vol7/7054498.pdf https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969700008925 https://academic.oup.com/bmb/article-abstract/42/1/3/330654 https://wwwn.cdc.gov/TSP/PHS/PHS.aspx?phsid=1076&toxid=34
 14. Çipura Almanca, Çupra balığı Almanca ismi nedir? Cupra Balik Auf Deutsch "Cupra balik ne demek Almanca" çok sual edilir. Cupra balik Almancada "Brassenfisch" veya "Brassen Fisch"e karşılık gelir. "Çupra balık Almanca ne demek" diye araştırınca bazı yerlerde "Dorade" kelimesi ile karşılaşılabilir. Yeri gelmişken Levrek Almanca olarak Barsch veya Seebarsch, Hamsi Almanca Anschovis, die Sardelle, Palamut Almanca Bonito, Alabalık Almanca Forelle, Uskumru Almanca Makrele kelimelerine karşılık gelir. Cupra balik İngilizce bream fish, gilt head fish. Cupra balik Nederlands: brasem vis, cupra baligi Rusça лещ рыба.
 15. Cupra Balik Yanina Ne Gider? KOLAY FAVA TARİFİ (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya), EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya), YEŞİL MERCİMEK🥣 SALATASI🥗,AJVAR SOSU (Lutenitsa, Patlıcanlı🍆 Kırmızı Biberli🌶️ Ezme), KURU BÖRÜLCE SALATASI TARİFİ (PAPUDA) 🥗, PATLICANLI🍆 SALATA, TARATOR SOSU YAPIMI🥗, DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA TARİFİ, PATATESLİ🥔 BROKOLİ🥦 SALATASI🥗, DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI TARİFİ🥗 (Muğla, Bodrum, Girit), ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣, NANELİ KOLAY HAYDARİ🥗, KOLAY MUHAMMARA TARİFİ (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep), PEYNİRLİ🧀 CEVİZLİ ROKA SALATASI🥗, FINDIKLI UN HELVASI, CEVİZLİ SÜTLÜ İRMİK HELVASI, KAŞIK🥄 HELVASI (KASTAMONU) yakışabilir. Başlangıç olarak 🥣EZOGELİN ÇORBASI NASIL YAPILIR?🍲, 🥣EV YAPIMI SADE DOMATES ÇORBASI TARİFİ🍅
 16. Çupra Faydaları Akdeniz'in her yerinde yaygın olan yaldızlı Çipura, Akdeniz mutfağında mühim bir yere sahiptir ve Avrupalı şefler tarafından çok beğenilir. Akdeniz diyeti uzun zamandır insan sağlığına faydaları ile tanınmaktadır. Akdeniz diyetindeki temel protein balıktır, özellikle faydalı omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklardır. Çipura sağlıklı yemek yemeyi alışkanlık haline getirmenin lezzetli sebebi olabilir. Yaldızlı kafa adını gözleri arasındaki altın şeritten alır. Gümüş pulları, sert dokusu, orta hafif bir tadı olan beyaz, pul pul bir ete sahiptir ve zengin, etli bir yemek malzemesidir. Düşük doymuş yağ, zengin bir omega-3 yağ asitleri, vitamin ve mineral kaynağı, sağlıklı ve lezzetli bir deniz ürünleri tercihidir.
  Çipuranın Besleyici Faydaları:
  1) Zengin Omega 3 Yağ Asitleri Kaynağı: Omega 3 yağ asitleri, vücudun sentezleyemediği çoklu doymamış yağ asitleridir. Bunlar, hücre zarlarının ayrılmaz bir parçasını oluşturur.
  2) Yüksek Protein Muhtevası: Protein, vücut dokusunun yapı taşlarından biridir ve aynı zamanda günlük hayatta bir yakıt kaynağı görevi görür.
  3) Önemli Vitamin Ve Mineral Kaynağı: En önemli vitamin ve mineraller şunlardır: Çözünür A ve D vitaminleri, suda çözünür B1, B2, B6 & B12 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, çinko ve iyot. Bolca bulundurduğu demir ve kalsiyum sayesinde eklem ve kemikleri güçlendirir, kan yapıcı özelliği bulunur.
  4) Düşük Doymuş Yağlar: Doymuş yağ asitlerinin kan dolaşımındaki kolesterol seviyelerini artırarak insan sağlığı üzerinde olumsuz tesirleri olduğu bilinmektedir. Balıklar düşük doymuş yağ muhtevasına sahiptir. Kalp ritmini ve kolesterolü düzenlemeye yardımcıdır.
 17. Çipuranın kilosu kaç TL? Cupra Balik Fiyat Piyasada satılan çipura çeşitleri tabii deniz çipurası ve çiftlik çipurasıdır. Çiftlik çuprası toprak havuz çipurası, normal kafes çiftlik çipurası, defolu kafes çipura. Deniz çipurası denizde tabii şekilde büyür, ağ veya olta ile yakalanır. Az yakalandığı ve tabii beslendiğinden fiyatı da büyüklüğüne göre çiftlik çipurasının takriben 2-3 katıdır. Çiftlik çipurası denizde kafeslerde veya kıyıda topraktaki havuzlarda yetişenler olarak iki gruptur. Kafeste yetiştirilenlere hazır yem verilirken toprak havuzdakilere canlı yem verilir. Böylece havuz çipurası lezzet ve görünüşçe deniz çipurasına çok benzer. Toprak havuzlarda yetiştirilen balıklara verilen canlı yemler doğal beslenen balığa oldukça yakın olup hiç aç bırakılmazlar bu sebeple daha etine dolgun ve yağlı olurlar. Üstelik lezzetçe de tabii deniz balığına çok yakın hatta daha lezzetlidir. Her ne kadar doğal deniz balığından daha lezzetli olabilse de neticede yetiştirme ürün olduğundan deniz balığından daha ucuza satılır. Çiftlik balıkları içinde uygun fiyata satılan ve defolu denilen çeşit balığın kafeslerde sıkışması sebebiyle yapısal bozukluğundan kaynaklanır. Balığın omurunda oluşan bu değişiklikle sadece görünüşü farklıdır. Sağlık ve lezzet olarak başka hiçbir fark yoktur. Çipura fiyatı büyüklüğü göre de değişir. Orta boylar daha pahalıyken ufaklar ve bazen çok iri boylar daha hesaplıdır. Orta boy 300-400 gr olup porsiyonluktur. Daha ufakları ise 200-300 gr olarak satılırlar.
  2021 Mart ayı itibariyle İzmir Balık Halinde kilo olarak Çipura (Kültür) 20,0 TL - 50,0 TL arasındayken, Çıpura (Deniz) 50,0 TL - 100,0 TL arasında satılmaktadır. Carrefoursa Çipura 400-600 g 32,99 TL, Migros Çipura 600 - 800 G 62,90 TL, Çipura 300 - 400 G 47,50 TL, internette başka satıcılarda Çipura 600-800 44.90 TL / kg fiyattan bulunabilmektedir.
  2022 Eylül ayı itibariyle İzmir Balık Halinde kilo olarak Çipura (Kültür) 53,0 TL - 100,0 TL arasındayken, Çıpura (Deniz) 100,0 TL - 180,0 TL arasında satılmaktadır. Carrefoursa Çipura 400-600 g 32,99 TL, Migros Çipura 600 - 800 G 89,99 TL, Çipura 300 - 400 G 116,99 TL, internette başka satıcılarda Çipura 600-800 149.90 TL / kg fiyattan bulunabilmektedir.
 18. Balık Muhafaza Kısa sürede (1-2 gün) tüketilecek su ürünlerini buzdolabının +4 C’lik kısmında, uzun sürede kullanılacak balıkları dondurucularda muhafaza etmek gerekir. Ortalama -18 C’lik derin dondurucularda; hamsi, istavrit gibi küçük balıklar üç ay; orta büyüklükteki levrek, palamut, lüfer gibi balıklar beş - altı ay; daha iri balıklar ise altı - sekiz ay kadar saklanabilir.

FIRINDA-ÇİPURA