mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣KURU BAMYA ÇORBASI (Konya)🍲

Çiçek Bamya çorbası nasıl yapılır? Konya usulü kuru bamya çorbası nasıl yapılır? Konya'nın en sevilen yemeklerinden biri olan bamya çorbası kuzu eti ve "çiçek bamya" ile yapılır. Adında "çorba" kelimesi olsa da ana yemek olarak ekseriyetle yemeğin başında değil ortasında ikram edilir. Hatta bazen hazmettireceği düşüncesiyle tatlıdan sonra yenilir. Hem sebzeli hem de etli yemek grubundadır. Kuzu eti ile hazırlanması sebebiyle "etli bamya çorbası" ismiyle de bilinir. Etli bamya çorbası, hususi günlerin, davetlerin, Ramazan iftar menülerinin ve düğünlerin vazgeçilmezidir. Çiçek bamya, çiçeği üstündeyken toplanır; pahalıdır. İpe dizilmek suretiyle kurutulan çiçek bamyalar, ovularak tüyleri giderildikten sonra haşlanır. Bilahare küçük bamya uzunluğunda doğranan kuşbaşı kuzu eti ile beraber limonlu suda haşlanır. Kuyruk yağıyla birlikte kavrulan ete soğan eklenerek çevrilir. Devamında bamya ve bol salça ilavesiyle, Bamya Çorbası ekşili bir suda pişirilir. Konya Düğün Bamya Çorbası nasıl yapılır? diyenlere işte resimli kolay kuru bamya çorbası tarifi...

KURU-BAMYA-ÇORBASI-(Konya)

Kuru Bamya Çorbası Malzemeleri - Etli bamya çorbası nasıl yapılır?

100 gram kurutulmuş küçük çiçek bamya

250 gram kuzu eti (nohut büyüklüğünde)

İstenirse bir çorba kaşığı kuyruk yağı

Bir yemek kaşığı domates salçası

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir orta boy kuru soğan

Bir limon suyu

Bir tatlı kaşığı tuz

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir - iki parça limon tuzu

İki – üç bardak kadar kaynamış su veya daha iyisi kemik suyu

KURU-BAMYA-ÇORBASI-(Konya)KURU-BAMYA-ÇORBASI-(Konya)KURU-BAMYA-ÇORBASI-(Konya)KURU-BAMYA-ÇORBASI-(Konya)

Kuru Bamya Çorbası (Konya) Tarifi - Konya Usulü Bamya Nasıl Pişirilir?

 1. Kuru bamya tüyleri nasıl temizlenir? Ön hazırlık olarak dışındaki tüylerinden arındırmak için bamyalar teflon bir tencerenin içerisine konulur. Ocağın üzerinde üç - beş dakika yakılmadan çevrilir. Daha sonra temiz bir havlunun arasına alınır. Üzerlerine hafifçe bastırılarak minik tüylerinin dökülmesi sağlanır. Tel süzgeçte ufalanmak istenirse eldiven giyilmesi önerilir. Bol suda yıkanan bamyalar üzerini geçecek kadar suyla ocağın üzerine konulur.
 2. Kaynama suyuna bir – iki parça limon tuzu veya bir limonun suyu konulur ve bamyalar yumuşayıncaya kadar haşlanır. Limon suyu bu aşamada ekşilik vermekten çok bamyanın salgılı halinin olmaması içindir.
 3. Bamyalar süzdürülür. Eğer ipe diziliyseler bu aşamada dikkatli bir şekilde çekilerek bamyalar ipten ayrılır. İpi yavaşça çıkarılır ki bamyalar yırtılmasın. Soguk su ile durulanır. İnce kıyılan soğanlar tereyağı ile birlikte tencereye alınır ve ocağın üzerine konulur.
 4. Pembeleşen soğanlara salçalar eklenir ve kokuları çıkana kadar kavrulur. Üzerine yıkanmış süzdürülmüş kuzu etleri ilave edilir. Birlikte beş - altı dakika kavrulur. Üzerine iki – üç bardak kadar kaynamış su konulur. Su iyice kaynamaya başlayınca altı kısılır. Suyun biraz fazlaca olması kaynaya kaynaya özleşmesine fırsat vermek içindir. Kemik suyu da bir lezzet sırrıdır.
 5. Haşlanan bamyalara tuz ve limon suyu eklenir ve karıştırılır. Çorbanın kıvamı katı ise üzerine kaynamış su ilave edilerek biraz katıca bir çorba kıvamına getirilir. Yine kısık ateşte etler pişip bamyalar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Kuru Bamya Çorbası (Konya) çok sıcak olarak servis edilir.

KURU-BAMYA-ÇORBASI-(Konya)

Konya Düğün Bamya Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sade, Etli, Kıymalı Bamya Yemeği Püf Noktaları

 1. Taze bamya çorbası nasıl yapılır? Taze Bamya Çorbası (Konya) Taze Bamya Yemeği için 🥣TAZE BAMYA ÇORBASI🍲 yazısı incelenebilir.
 2. Bamya çorbası Nerenin? Bamya çorbası nerede meşhur? Bamya çorbası hangi yöreye aittir? Anadolu'da birkaç yörede meşhurdur: Konya, Aksaray, Kayseri, Gaziantep... Lakin en çok Konya usulü meşhurdur.
 3. Bamya çorbası menüsünde neler olabilir? Yanında ne gider? ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚, MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay), NOHUTLU PİLAV TARİFİ🍚, FIRINDA YOĞURT SOSLU MAKARNA🍝, KOLAY CACIK TARİFİ, PATATESLİ🥔 HAVUÇLU🥕 KARNABAHAR SALATASI, DAMLA SAKIZLI MUHALLEBİ🍮, MISIR UNLU PATATES🥔 KÖFTESİ (KROKET), GAVURDAĞI⛰️ SALATASI🥗 TARİFİ (Gaziantep), YOĞURTLU SEMİZOTU SALATASI🥗, YOĞURTLU KOLAY MAKARNA SALATASI🥗
 4. Bamya Yemeği ETLİ BAMYA YEMEĞİ TARİFİ
 5. Bamya çorbası tarihçesi Bamya çorbasının Selçuklu mutfağında yer aldığına dair kaynaklarda kati bilgi bulunmuyor. Aksine bir bilgiye sahip olanlar yorumlarda paylaşabilir. Bununla beraber, asırlardır sofraların baş köşesinde Konya Mutfağın bir lezzeti olarak öne çıkmaktadır. Düğünler sabah sekizde başlar, sabah sabah bamya çorbası içilir.
 6. Bamya çorbası kalorisi, Bamya Yemeği Kalorisi Kuru bamya çorbası - nefis yemek tariflerinden biri olup yüz gramında 47 kcal bulunur. 1 kase Bamya Çorbası Kaç Kalorisi: 250 gramlık orta boy bir kasenin ise 118 kcal seviyesindedir. Etli Bamya Çorbası kalori Yüz gramında 80 kcal bulunur. 200 gramlık bir orta boy kasede 160 kcal bulunur.
 7. Bamya nerede yetişir? - Türkiye'de Bamya Çeşitleri Bir kaç çeşittir: Sultani Bamya: En yaygın yetiştirilen ve en ufak tiplere sahiptir. Marmara ve Ege bölgelerinde yaygın yetiştirilen, koyu yeşil renkli, düzgün ve beşgen köşeli meyvelere sahiptir. Meyve eti yumuşak ve çok lezzetlidir. Amasya Bamyası (çiçek bamyası) Amasya, Tokat ve İç Anadolu'da yaygın olarak yetiştirilip çiçek bamyası olarak da isimlendirilir. Açık yeşil renkli ve küçük meyvelidir. Bilhassa kurutmalıktır. Ayrı bir lezzetinin olmasından dolayı ve kurutulduğu zaman daha uzun süre muhafaza edilmesinden dolayı da tercih edilir. Mevsimi dışında da bu lezzete ulaşmak için, istenildiği zaman pişirilmeye hazır olması için kurutulur. Çok küçük toplanmasından dolayı da, “çiçek bamyası” denir. Çiçekler açılıp tozlaşma tamamlandıktan bir süre sonra hasat yapılır. Bir santim büyüklüğündeki meyvelerin şekli sultani bamyaya benzese de çok küçüktür. Türkiye'de yetiştirilen bamyanın mühim bir kısmının üretimi Amasya'nın Taşova ilçesinde yapılır. Bornova Bamyası (Manikürlü bamya, kınalı bamya): Ege bölgesinde yetiştirilen sofralık ve konservelik bir çeşittir. Salgılı yapı oluşturmamasıyla konserve değeri yüksektir. Sultani bamya kadar uzun değildir. Ucu hafif tombul ve sap bağlantısı incedir. En belirgin özelliği ise sap bağlantı kısmının mor renk taşımasıdır. Beş köşeli olan meyve etli ve çok lezzetlidir. Balıkesir Bamyası (Tombul bamya): Altı köşeli ve meyvesi etlidir. Çok kısa, şişkin meyveli ve ucu küt olduğundan tombul bamya denir. Taze tüketim ve konserve için kullanılır, Meyveleri etli, lakin çok çekirdeklidir.
 8. Kuru bamya ne kadar? Kuru bamya kilosu ne kadar? Bamya tazeyken de diğer pek çok sebzeden daha yüksek fiyatlıdır. Yaş bamya fiyatı 2020 içinde kilosu 15TL-20TL civarındaydı. Kuru bamya fiyatları tazesi gibi bamyanın küçüklüğü başta olmak üzere kalitesine bağlı olarak ciddi şekilde farklı olabilir. 2020 kuru bamya fiyatları: Aralık 2020 itibariyle internette farklı satıcılardan farklı kalitelerdeki kuru bamyaların kilo fiyatı olarak 150TL - 1,300TL aralığında fiyatlarla karşılaşılabilir. Makul fiyat 150-250TL aralığıdır. Az bir bamya bu yemeğe yeterli geleceğinden aşırı caydırıcı olmamalıdır. 1 kilo kuru bamya kaç kg yaş bamyadan çıkar? Bir kilo kuru bamya altı kilo yaş bamyadan elde edilir.
 9. Taşova bamya pazarı Amasya-Taşova için çok önemli bir gelir kapısı olan bamya Taşova’nın kimliğiyle özdeşleşmiş, belediye ve kaymakamlık logosunda da yer almaktadır. Açık yeşil renkli ve küçük meyveli olan Amasya-Taşova çiçek bamyası Türkiye'de, bilhassa da Konya’da çok büyük rağbet görmektedir. Kuru bamya yemeği/Konya usulü yapımında daha çok çiçek bamyası kullanılır. Çiçek bamyası perakende sektöründe kuru bamya olarak bilinir.
 10. Bamya besin Değeri Bamya, etkileyici bir besin profiline sahiptir. Bir bardak (100 gram) çiğ bamyada bulunan besinler: Kalori: 33, Karbonhidrat: 7 gram, Protein: 2 gram, Yağ: 0 gram, Lif: 3 gram, Magnezyum: Günlük Değerin (GD) % 14'ü, Folat: GD'in% 15'i, A Vitamini: GD'in %14'ü, C Vitamini: GD'in %26'sı, K Vitamini: GD'in %26'sı, B6 Vitamini: GD'in %14'ü. Bamya, mükemmel bir C ve K1 vitamini kaynağıdır. C vitamini, genel bağışıklık fonksiyonuna katkıda bulunan suda çözünür bir besindir, K1 vitamini ise kan pıhtılaşmasındaki rolüyle bilinen yağda çözünen bir vitamindir.
 11. Bamya çorbası faydaları Limonlu suda haşlanan bamya suyunun besleyici vasfı yüksektir. Bamya, lifli bir sebze olduğundan sindirim sisteminin düzgün işlemesine destek verir. İçinde bol miktarda A, B, C ve K vitamini bulunur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Besin değeri bakımından yüksek; protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir yemektir bamya çorbası... Haşlanan suyunun dökülmemesi önerilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok