mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ET HAŞLAMA🍖 TARİFİ

Et haşlama tarifi nasıldır? Yemeğin su ile birlikte pişirilme usulü "haşlama" olarak ifade edilir. Tahıllar ve sebzeler yanında tavuk, balık ve et bu şekilde pişirilebilir. "Kemikli et haşlama nasıl yapılır?" diyor veya kemiksiz et haşlama tarifi arıyorsanız işte resimli olarak sebzeli et haşlama yemek tarifi...

ET-HAŞLAMA-TARİFİ

Patatesli Et Haşlama Malzemeleri

Yedi - sekiz parça haşlamalık et

Bir adet büyük patates

Bir adet büyük havuç

Bir adet soğan (varsa sekiz - on adet arpacık soğanı)

Bir tutam kıyılmış maydanoz

Tuz

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

ET-HAŞLAMA-TARİFİ

Tencerede Et Haşlama Yapılışı Tarifi - Patatesli Haşlama Nasıl Yapılır?

 1. Etler iyice yıkanır ve biraz suda bekletilerek iyice temizlenmesi sağlanır.
 2. Kızdırılan tencereye etler konularak bir miktar pişirilir.
 3. Sıvı yağ ve soğanlar eklenir. Birkaç dakika çevrilir. Dana eti kullanılmışsa sebzeler konulmadan önce etlerin yarı yarıya pişmiş olması gerekir. Kuzu eti kullanılırsa etin pişmesi daha hızlı olacaktır. Havuç ve patateslerin fazla ezilmemesi için bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Havuç ve patates çok küçük olmayacak şekilde doğranarak tencereye ilave edilir.
 4. Bir çay bardağı kadar su ile sebzeler buğulandırıldıktan sonra etlerin ve sebzelerin üzerini bir - iki parmak geçecek şekilde kaynamış su ilave edilir.
 5. Tuzu eklenir. Kısık ateşte etler yumuşayana kadar pişirilir.
 6. Ocaktan aldıktan sonra üzerine ince kıyılmış maydanoz eklenir.
 7. Et Haşlama sıcak olarak tercihen limonla servis edilir.

Tencerede Et Haşlama Yemek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Et Haşlama Püf Noktaları:

 1. Haşlama Nedir? Haşlama yiyeceklerin su içerisinde kaynama noktasına yakın bir sıcaklık derecesinde pişirilmesi usulü olup kızartma ve fırınlanma usullerindeki kadar gevrek olmayıp yumuşak ve sulu bir lezzet sunar. Et, balık ve tavuk için hazmı daha kolay şekilde bir pişme sağlayıp çocuk ve yaşlıların tercih edebileceği bir yemek olabilir. Yüksek sıcaklık bazı vitaminlerin hususiyetlerini kaybetmesine sebebiyet vermesi olumsuz olsa da ilave yağ eklenmediği durumlarda daha az yağ ihtiva etmesiyle diyette bulunanlar için daha uygun bir tercih görünüyor. Hastalıklara da şifa olması için "haşlama et çorbası" adı ile de yapılır.
 2. Haşlama Hangi Etle Yapılır? Kemikli ve kemiksiz kırmızı etle hazırlanabidiği gibi kuzu eti, dana eti de kullanılabilir. Dana haşlama için düdüklü kullanmak daha uygundur. Kasaplarda haşlamalık et olarak ayrıca satılan etler tercih edilebilir. Tavuk eti haşlama da yaygın olarak yapılır.
 3. Kemikli Et Haşlama Nasıl Yapılır? Kemikleri ve kuşbaşı eti tencereye alıp kendi suyu ile on dakika kadar mühürlenir. Ardından iki - üç yemek kaşığı sıvı yağ koyup et ve kemikler bir kaç dakika kavrulur. Aynı tarif tatbik edilir.
 4. Düdüklüde et Haşlama: Etler tencerede haşlanabileceği gibi düdüklüde de haşlanabilir. Düdüklü zamandan tasarruf sağlayacaktır. Düdüklüde kuşbaşı et haşlama gayet kolay bir şekilde yapılabilir. Düdüklüye iki yemek kaşığı sıvı yağ alınır ve ısınan yağa etler ilave edilip kızartılarak mühürlenir. Bilahare etlerin üzerini bir santim geçecek kadar kaynar su eklenir. İstenirse bu suya etler piştikten sonra çıkarmak üzere bir – iki adet defneyaprağı da ilave edilir. Tencere kapatılıp otuz dakika kadar pişirilir. Ocak söndürülüp düdüklü soğuk suyun altında tutulup, havası alınıp açılır. Buraya kadar Sade Et haşlama Nasıl Yapılır? sualinin cevabı idi. İri küpler halinde doğranmış dört adet patates, yuvarlak doğranmış iki adet orta büyüklükte havuç ile bir kuru soğanı veya altı yedi arpacık soğan, istenirse kereviz sapı, gerekirse su, karabiber ile tuz eklenerek takriben on beş dakika kadar pişmeye bırakılır.
 5. Haşlama Et Nasıl Terbiye Edilir? Terbiyeli Et Haşlama: Tencerede veya düdüklüde et haşlama pişerken bir kâsede yarım limon suyu, bir yumurta sarısı, bir yemek kaşığı un ve bir çay bardağı su karıştırılır. Etin suyundan birkaç kaşık alınıp devamlı çırpmak suretiyle bu terbiyeye meyane ılınana kadar ilave edilir. Esasen "meyane" çorba ve benzeri sulu yemeklere lezzet vermek, kıvamını yoğunlaştırmak üzere eklenen tereyağı ve unla yapılan bir tür sostur. Pişmiş olan yemeğe yavaş yavaş dökülür ve bir - iki taşım daha kaynatılır.
 6. Lokanta Usulü Et Haşlama: Bir kilo et yıkanıp bir tencereye alınır, üzerini geçecek kadar soğuk su ile eklenir. Kaynayınca köpükler çıkacaktır ki bu su dökülür ve kaynamış su ve tuzu ete ilave edilerek kapak kapatılıp pişmeye bırakılır. Pişmeye yakın pul biber, karabiber, toz biber, kimyon ile doğranmış ikişer adet patates, soğan ve havuç eklenir.Düdüklüde yapılacaksa köpüklü su kaynamış suyla değişilinceye kadar normal tencere kapağı ardından düdüklü kapağı kullanılır.
 7. Servis: Serviste ince kıyılmış maydanoz, dereotu, reyhan, defne yaprağı kullanılabilir. İrice doğranmış yarımşar kilo kemikli ve kemiksiz dana eti, iki litre su bir kaşık tuz ile düdüklüde haşlanır. Haşlanan etler fırın tepsisine alınır. Aralarına soyulup dörde bölünmüş altı - yedi adet patates, dilimlenmiş dört -beş diş sarımsak, beş - altı sivri biber, bir adet kuru soğan ve dört adet domates yerleştirilir. Birere tatlı kaşığı karabiber, tozbiber, pulbiber ve tuz serpilir. Bir su bardağı et suyu ve bir çay bardağı su ile açılmış salça tepsinin üzerindeki et ve sebzelerin üzerine gezdirilir. Son olarak yarım çay bardağı sıvı yağ gezdirilir. 200 dereceli fırında takriben otuz dakika kadar pişirilir. Daha sonra 180 dereceye kısılarak on beş dakika kadar daha pişirilir.
 8. Haşlama Et İle Yapılabilecekler: Haşlanmış etler sebzelerle birlikte fırında pişirilebilir.
 9. Et Haşlama Kalori 100 gram et haşlama 90 kalori civarındayken orta büyüklükte bir porsiyon et haşlama yaklaşık olarak 195 kaloriye denk gelmektedir. Elbette dahil edilen sebzelerin miktarlarına göre kalori hesabı değişecektir.

ET-HAŞLAMA-TARİFİET-HAŞLAMA-TARİFİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Aysun
YukarıYukarı