mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ET HAŞLAMA TARİFİ🍖 (Trabzon Usulü)

Lokum gibi pişmiş et elde etmek zor değil... Çatalı dokundurunca dağılacak şekilde etleri pişirme usullerinden biri de haşlamadır. Bu şekilde etin dayanma süresi artarken et suyu da hazırlanabilir. Et haşlama tarifi nasıldır? Yemeğin su ile birlikte pişirilme usulü "haşlama" olarak ifade edilir. Tahıllar ve sebzeler yanında tavuk, balık ve et bu şekilde pişirilebilir. Ölçüsüz bir haşlama kıvama zarar verebilir, et yumuşamak yerine sertleşebilir. Haşlama, yemekten çok çorbaya yakındır ve bazen haşlama et çorbası tarifi olarak ifade edilir. Öyleyse harika pişmiş etlerin püf noktaları ve sırlar nelerdir? Trabzon haşlama tarifi nasıldır? "Kemikli et haşlama nasıl yapılır?" diyor veya kemiksiz et haşlama tarifi arıyorsanız işte resimli olarak sebzeli et haşlama yemek tarifi...

ET-HAŞLAMA-TARİFİ

Patatesli Et Haşlama Malzemeleri - Trabzon Haşlama Tarifi İçindekiler

Yedi - sekiz parça haşlamalık et

Bir adet büyük patates

Bir adet büyük havuç

Bir adet soğan (varsa sekiz - on adet arpacık soğanı)

Bir tutam kıyılmış maydanoz

Tuz

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

ET-HAŞLAMA-TARİFİ

Normal Tencerede Et Haşlaması Yapılışı Tarifi - Patatesli Haşlama Nasıl Yapılır? - Lezzetli Haşlama Et Tarifi - Tencerede et haşlama nasıl yapılır? - Akçaabat Haşlama Tarifi

 1. Etler iyice yıkanır ve biraz suda bekletilerek iyice temizlenmesi sağlanır.
 2. Kızdırılan tencereye etler konularak bir miktar pişirilir.
 3. Sıvı yağ ve soğanlar eklenir. Birkaç dakika çevrilir. Dana eti kullanılmışsa sebzeler konulmadan önce etlerin yarı yarıya pişmiş olması gerekir. Kuzu eti kullanılırsa etin pişmesi daha hızlı olacaktır. Havuç ve patateslerin fazla ezilmemesi için bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Havuç ve patates çok küçük olmayacak şekilde doğranarak tencereye ilave edilir.
 4. Bir çay bardağı kadar su ile sebzeler buğulandırıldıktan sonra etlerin ve sebzelerin üzerini bir - iki parmak geçecek şekilde kaynamış su ilave edilir.
 5. Haşlama çorbaya tuz atılır mı? Tuzu eklenir. Kısık ateşte etler yumuşayana kadar pişirilir.
 6. Ocaktan aldıktan sonra üzerine ince kıyılmış maydanoz eklenir.
 7. Et Haşlama sıcak olarak tercihen limonla servis edilir.

Tencerede Et Haşlama Yemek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Et Nasıl Haşlanır Tencerede, Kemikli Et Haşlama Tarifi, Et Haşlama" Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Haşlama Nedir? Haşlama yiyeceklerin su içerisinde kaynama noktasına yakın bir sıcaklık derecesinde pişirilmesi usulü olup kızartma ve fırınlanma usullerindeki kadar gevrek olmayıp yumuşak ve sulu bir lezzet sunar. Et, balık ve tavuk için hazmı daha kolay şekilde bir pişme sağlayıp çocuk ve yaşlıların tercih edebileceği bir yemek olabilir. Yüksek sıcaklık bazı vitaminlerin hususiyetlerini kaybetmesine sebebiyet vermesi olumsuz olsa da ilave yağ eklenmediği durumlarda daha az yağ ihtiva etmesiyle diyette bulunanlar için daha uygun bir tercih görünüyor. Hastalıklara da şifa olması için "haşlama et çorbası" adı ile de yapılır.
 2. Haşlama Hangi Etle Yapılır? Haşlamalık et nereden olur? Et haşlama hangi etten yapılır? Dana haşlama etin neresinden yapılır? Haşlamalık kemikli et ve kemiksiz kırmızı etle hazırlanabildiği gibi kuzu eti, dana eti de kullanılabilir. Dana haşlama için düdüklü kullanmak daha uygundur. Kasaplarda haşlamalık et olarak ayrıca satılan etler tercih edilebilir. Tavuk eti haşlama da yaygın olarak yapılır. Dana haşlama hangi etten yapılır? "Dana etinin en lezzetli yeri neresidir? En iyi et hangisi?" demek yerine "Haşlamaya en uygun yeri neresidir?" diye sormak gerekir. Dana antrikot etten de yapılabilir. Lakin Haşlama için en uygun etler kemikli, bilhassa kuzu gerdan ve ilik kemiği içeren parçalardan olmalıdır ki haşlama suyunu jelleştirir. Danada Haşlamalık Kuşbaşı yapılacak kısımlardan biri gerdanın alt tarafında kalan kısım, iri parçalar halinde kesilip kullanılabilir. Nuar: Hayvanın but tarafının bacaktan karna doğru olan bölümünü olup yağ ve sinir bulunmaz ki sebzeli haşlaması da yapılır. Kontrnuarın altında kalan sıkı dokulu et haşlamaya uygundur. Butun şişlik kısmının üzerinde ve inciğin üst tarafında kalan et, uzun süreli pişirmeye ve haşlama yapılmaya uygun kemikli haşlamalıktır. Dana incik haşlama türü et bölümüdür. Bodigo et hayvanın bacağının uç kısmı olup jöleli bir ettir. Haşlamaya en uygun etlerden biridir. İlik, yemeğin sosunu da daha lezzetli ve kıvamlı yapar. Hayvanın göğsünün üst ön kısmında bulunan kemikli et olan pançetada haşlamaya uygundur. Döş kısmından da haşlamalık çıkar. Kuyruk veya pöçük denilen kısımdan da ekseriyetle haşlama yapılır. Kuzu haşlama hangi etten yapılır? "Et haslama hangi etten yapılır?" hususunda koyunun kısımları veya kuzu et isimleri ile ifade edilirse: Gerdan kemikli olarak haşlamaya uygundur, etleri ayıklandıktan sonra kullanılabilir. Sebzeler ile birlikte haşlanabilir. Kürek kısmı, ön bilek eklemine kadar devam eden kol kısmının baş tarafında bulunan kapama, haşlama gibi kemikli etlerde kullanılabilir. Gerdan kemikli olarak haşlamaya uygundur, etleri ayıklandıktan sonra kullanılabilir veya sebzeler ile birlikte haşlanabilir. Koyunun diz ve dirsek eklemi altı olan az etli incik kısmından da haşlama yapılır. Pirzola yapımı sonrasında kalan sırtta kaburganın da yer aldığı etin kemikli kısmıdır ki haşlamalıktır. But etinin kesilmesiyle elde edilen kemikli parçalar, arzu edilen sebzeler ile birlikte Kemikli haşlamalıktır. Suyu oldukça lezzetlidir.
 3. Kemikli Et Haşlama Nasıl Yapılır? Kemikli Et Haşlama Sade veya sebzeli olarak yapılabilir. Kemikleri ve kuşbaşı eti tencereye alıp kendi suyu ile on dakika kadar mühürlenir. Ardından iki - üç yemek kaşığı sıvı yağ koyup et ve kemikler bir kaç dakika kavrulur. Aynı tarif tatbik edilir. Kemikli et haşlama düdüklüde yapılabilir:
 4. Düdüklüde et Haşlama: Normal tencerede kemikli et haşlama, kemiksiz et haşlama yapılabildiği gibi düdüklüde de pişirilebilir. Düdüklü zamandan tasarruf sağlayacaktır. Düdüklüde kuşbaşı et haşlama gayet kolay bir şekilde yapılabilir. Düdüklüye iki yemek kaşığı sıvı yağ alınır ve ısınan yağa etler ilave edilip kızartılarak mühürlenir. Bilahare etlerin üzerini bir santim geçecek kadar kaynar su eklenir. İstenirse bu suya etler piştikten sonra çıkarmak üzere bir – iki adet defneyaprağı da ilave edilir. Tencere kapatılıp otuz dakika kadar pişirilir. Ocak söndürülüp düdüklü soğuk suyun altında tutulup, havası alınıp açılır. Buraya kadar Sade Et haşlama Nasıl Yapılır? sualinin cevabı idi. İri küpler halinde doğranmış dört adet patates, yuvarlak doğranmış iki adet orta büyüklükte havuç ile bir kuru soğanı veya altı yedi arpacık soğan, istenirse kereviz sapı, gerekirse su, karabiber ile tuz eklenerek takriben on beş dakika kadar pişmeye bırakılır.
 5. Haşlama Et Nasıl Terbiye Edilir? Terbiyeli Et Haşlama Tarifi: Tencerede veya düdüklüde et haşlama pişerken bir kâsede yarım limon suyu, bir yumurta sarısı, bir yemek kaşığı un ve bir çay bardağı su karıştırılır. Etin suyundan birkaç kaşık alınıp devamlı çırpmak suretiyle bu terbiyeye meyane ılınana kadar ilave edilir. Esasen "meyane" çorba ve benzeri sulu yemeklere lezzet vermek, kıvamını yoğunlaştırmak üzere eklenen tereyağı ve unla yapılan bir tür sostur. Pişmiş olan yemeğe yavaş yavaş dökülür ve bir - iki taşım daha kaynatılır.
 6. Haşlama et nasıl yumuşak olur? Etin doğru seçilmesi ve yukarıdaki tarife uyulması ile yumuşak bir haşlama eti elde edilir. Hayvanların hareket eden kısımlarından alınan etler pişirilince daha sert olur, hareket etmeyen yerlerinin eti daha yumuşak olur. Ayrıca ete tuz piştikten sonra eklenmelidir, tuz etin sert olmasına yol açar. Bunlarla beraber etin piştiğinde yumuşak olması için, haşlama suyuna bir iki yemek kaşığı sirke ilave edilebilir.
 7. Et Haşlama Sade nasıl yapılır? Kemikli, kemiksiz veya kuşbaşı et haşlama süreleri farklıdır. Etlerin kesilme yeri ve tazeliği de tesir eder. Ortalama et haşlama süresi etin büyüklüğüne ve çeşidine bağlı olarak yarım saat ila bir buçuk saat arasıdır. Kemiksiz küçük bir et veya kuşbaşı et yarım saatte pişebilir. Fazla haşlama sertleştirebilir. Et oda ısısındayken (yani donmuş veya buzlu olmamalı) bir tencereye aktarılır. Üzerine su eklenir. Ocağa alınıp kısık ateşte pişirmeye başlanır. Eğer büyükçe veya kemikli bir etse suyu ilave edip ocağa alınır, arada kontrol edilerek bir - bir buçuk saat kadar pişirilir. Bilhassa kemikli etleri pişirirken üzerinde oluşan tortular kaşıkla alınır. Eğer etleri sebzeyle pişirmek için, kemikli etleri pişirmeye başladıktan yirmi dakika kadar sonra sebzeler içerisine atılır. Et haşlanırken atılan tuz da eti sertleştirir. Et sunulmadan evvel tuz eklenir. Et haşlanırken lezzeti arttırmak üzere sarımsak, tane karabiber, defne yaprağı, tane kimyon, kekik gibi baharatlar ilave edilebilir. Etler pişince didiklenip uygun kaplarda buzlukta da saklanabilir. Elde edilen et suları da buzluk kaplarında dondurularak sonraki yemeklerde kullanılabilir.
 8. Lokanta Usulü Et Haşlama: Bir kilo et yıkanıp bir tencereye alınır, üzerini geçecek kadar soğuk su ile eklenir. Kaynayınca köpükler çıkacaktır ki bu su dökülür ve kaynamış su ve tuzu ete ilave edilerek kapak kapatılıp pişmeye bırakılır. Pişmeye yakın pul biber, karabiber, toz biber, kimyon ile doğranmış ikişer adet patates, soğan ve havuç eklenir. Düdüklüde yapılacaksa köpüklü su kaynamış suyla değişilinceye kadar normal tencere kapağı ardından düdüklü kapağı kullanılır.
 9. Servis: Serviste ince kıyılmış maydanoz, dereotu, reyhan, defne yaprağı kullanılabilir. İrice doğranmış yarımşar kilo kemikli ve kemiksiz dana eti, iki litre su bir kaşık tuz ile düdüklüde haşlanır. Haşlanan etler fırın tepsisine alınır. Aralarına soyulup dörde bölünmüş altı - yedi adet patates, dilimlenmiş dört -beş diş sarımsak, beş - altı sivri biber, bir adet kuru soğan ve dört adet domates yerleştirilir. Birer tatlı kaşığı karabiber, tozbiber, pulbiber ve tuz serpilir. Bir su bardağı et suyu ve bir çay bardağı su ile açılmış salça tepsinin üzerindeki et ve sebzelerin üzerine gezdirilir. Son olarak yarım çay bardağı sıvı yağ gezdirilir. 200 dereceli fırında takriben otuz dakika kadar pişirilir. Daha sonra 180 dereceye kısılarak on beş dakika kadar daha pişirilir.
 10. Haşlama Et İle Yapılabilecekler: Haşlanmış etler sebzelerle birlikte fırında pişirilebilir.
 11. Et Haşlama Kalori 100 gram et haşlama 90 kalori civarındayken orta büyüklükte bir porsiyon et haşlama yaklaşık olarak 195 kaloriye denk gelmektedir. Elbette dahil edilen sebzelerin miktarlarına göre kalori hesabı değişecektir.
 12. Haşlanmış Et Besin Kaybeder mi? Bütün sığır eti kesimleri benzer miktarda makro besin içerir. Et, vücudun enerji için ihtiyaç duyduğu bütün temel amino asitleri ihtiva eder. Amino asitler dokuları oluşturmak, korumak ve onarmak için gereken proteini oluşturur. Her sığır eti porsiyonunda çok sayıda mineral ve vitamin bulunur. USDA'ya göre, en önemli besinlerden bazıları şunlardır: Demir - 1.8 miligram, Fosfor - 112 miligram, Çinko - 2.8 miligram, Selenyum - 17 miligram, B12 Vitamini - 0.77 mikrogram, Tiamin - 0,02 miligram, Riboflavin - 0.2 miligram, Niasin - 2.6 miligram, B6 Vitamini - 0.2 miligram, Sodyum - 251 miligram, Potasyum - 134 miligram, Magnezyum -6,3 miligram. Etin nihai vasıflarında pişirme süresi ve sıcaklığı mühim bir rol oynar. Uzun süre yüksek bir sıcaklık kullanılmadığı sürece yemek pişirmek etin protein değerini büyük ölçüde değiştirmez. Sığır etini sıvıda kaynatmak bazı besinleri azaltılabilir. Demir kısmen suya geçer. Lakin, et suyu da besin olarak kullanılırsa kayıp olmayacaktır. Ancak sığır etindeki tiaminin (B1) mühim bir kısmı 100 °C'de kaybolur. Düşük iç sıcaklıklarda pişirilen et umumiyetle daha yüksek sıcaklıklarda pişirilen etten daha fazla tiamin ihtiva eder. Tiamin, en az kararlı vitaminlerden biridir ve bildirilen pişirme sonrası kalan miktarı yüzde 90 ila yüzde 30 arasındadır. Pişmiş ette ortalama tiamin tutma nispeti takriben yüzde 65'tir. Gıda yapısı tablolarında belirtilen değerler, tiaminin nemli ısı yöntemlerinden ziyade kuru ısı ile pişirilen ette tutulduğunu yansıtır.  Suda çözünür olduğu için pişirme sıvısına sızma eğilimindedir. Nemli ısı yöntemleri için gereken pişirme süresi uzadıkça kaybedilen tiamin miktarı da artar. Ancak etten damlayanlar etle birlikte tüketilirse toplam tiamin miktarı pişirme öncesi ile hemen hemen aynıdır. Diğer B vitaminleri ısıya oldukça dayanıklıdır, ancak hazırlama sırasında damlayan sıvılara veya pişirme sıvılarına da aktarılabilir. Niasin, B vitaminlerinin en stabil olanıdır. Isı, ışık, oksijen, asitler veya alkalilerden nispeten etkilenmez.  Sığır etini kaynatmak, nispet olarak sodyum, potasyum, fosfor ve magnezyumu düşürürken, demir ve çinko seviyelerini artırarak mineral muhtevasına tesir eder. Kaynak
 13. Tefal NutriCook Et Haşlama: NutriCook tenceresine bir kilo kuşbaşı dana eti konup üstünü geçecek seviyede su eklenir. Kapağı örtülmeden yarım saat pişirilir. Üzerinde biriken köpük kevgirle devamlı alınır. Yarım kilo patates temizlenip soyulur. Üç adet havuç kazınıp ince çubuklar şeklinde doğranır. İki adet kereviz sapı ve üç adet pırasa verev parçalara kesilir. İki adet soğan soyulup bütün olarak bırakılır. İki adet turp dilimlenir. Et tencereden çıkarılıp ve soğuk suyun altında soğutulur. NutriCook buhar sepetine patates dışında bütün sebzeleri, üç adet defne yaprağı ve etler yerleştirilir. Tuz, karabiber ilave edilir. NutriCook tenceresine beş su bardağı su koyup üç adet incik kemiği eklenir. Buhar sepeti tencereye yerleştirilir. NutriCook’un kapağı örtülür. Bu arada patatesler tuzlu kaynar suda yirmi dakika haşlanır. Akıllı kontrol saati 50 dakikaya ayarlanıp 3. program seçilir. Buhar çıkışı başlayınca ocak kısılır, bu suretle geri sayım başlar. İşaret belirince ocak kapatılır ve program seçici buhar ayarına getirilir. Böylece düşük basınçta buharlı pişirme otomatik olarak başlar. Pişirme işi bitince, NutriCook’un kapağı açılır. Soğanlar tencereden çıkartılır. Etler, sebzeler, incik kemikleri ve haşlanmış patatesle servis tabaklarına konulur.
 14. Salçalı Et Haşlama tarifi: Kaynamış suya yarım kilo haşlamalık kuzu eti konur ve düdüklüde yirmi dakika haşlanır. Haşlanmış et başka bir tencereye aktarılıp bir yemek kaşığı tereyağı konup eritilir. Dört diş sarımsak, ince doğranmış bir adet orta boy kuru soğan ve altı adet yeşilbiber kavrulur. Ardından küçük doğranmış iki adet domates ilave edilir. Bir çay bardağı haşlama suyunda yarımşar yemek kaşığı biber ve domates salçaları eritilip yemeğe katılır. Tuz, karabiber, pul biber ilave edilip bir süre daha kısık ateşte pişirilir.

ET-HAŞLAMA-TARİFİET-HAŞLAMA-TARİFİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Aysun