Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PARMAK KEBABI (Gaziantep)

Parmak kebabı nasıl yapılır? Patlıcan Yemekleri içinde hususi bir yeri olan parmak kebabını hazırlamak çok kolay... “Gaziantep usulü fırında patlıcanlı parmak kebabı için resimli kolay bir yemek tarifi vardı da biz mi yapmadık.” diyenler, buyurun…

PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)

Etli Parmak Kebabı Malzemeleri

Bir kg kuzu kuşbaşı et (veya dana eti)

Dört adet orta boy patates

Yedi – sekiz adet patlıcan

İki adet orta boy kuru soğan

İki adet orta boy rendelenmiş domates

Bir yemek kaşığı salça

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı kekik

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Bir su bardağı sıcak su

Tuz

Patates ve patlıcanları kızartmak için sıvı yağ

Yemeğin üzeri için: Bir adet büyük domates

PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)

Etli Parmak Kebabı Tarifi (Gaziantep)

 1. Patlıcanlar alaca soyulur; önce ortadan ikiye sonra dörde bölünerek yedi – sekiz santim uzunluğunda doğranır. On – on beş dakika tuzlu suda bekletilerek acısı alınır, yıkanır ve süzdürülür.
 2. Patatesler soyulur, patlıcanlarla aynı uzunluk ve kalınlıkta doğranır.
 3. Patatesler ve patlıcanlar üzerlerine tuz serpilerek ayrı ayrı kızartılır. Kağıt havluya konularak fazla yağları alınır.
 4. İnce kıyılan soğan iki yemek kaşığı sıvı yağda pembeleştirilir. Üzerine kuzu etleri eklenerek kavrulur.
 5. Etler suyunu salıp çekince domates rendesi ve salça ilave edilir.
 6. On dakika kadar birlikte pişirilen malzemeye bir bardak kadar sıcak su eklenir. Dana eti kullanılırsa iki bardak eklemek gerekir. Baharatlar; karabiber, kırmızıbiber, kekik ve tuz ilave edilir. Beş altı - dakika sonra ocak kapatılır.
 7. Isıya dayanıklı bir tepsiye ortası açık kalacak şekilde kenarlarına önce patatesler üzerine patlıcanlar dizilir. Açık olan orta kısma pişen etler konulur. Etin suyu da yemeğe dökülür.
 8. Bir domates ince dilimlere ayrılarak yemeğin üzerine yerleştirilir.
 9. Parmak Kebabı (Gaziantep) önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında üzerindeki domates dilimleri kızarana kadar pişirilir.

Etli Parmak Kebabı Tarifi (Gaziantep) ile alakalı Diğer Hususlar ve Fırında Parmak Kebabı Tarifi Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Adıyaman parmak kebabı daha farklıdır.
 2. Fırında parmak kebabı yapımında istenirse havuç, yeşil biber, kırmızı biber ve kabak gibi diğer sebzelerde parmak ebatında kızartılıp yemeğe dahil edilir. Sebzeleri orta kalınlıkta doğranmalı, çok kalın ve ince doğramak uygun olmayacaktır.
 3. Borcamın veya tepsinin ebatına göre kullanılacak malzeme daha fazla veya daha az olabilir. Bu arada tepsinin yuvarlak olması da şart değildir; dikdörtgen veya kare de olabilir.
 4. Parmak kebabı iftara yakın fırınlamak üzere bir kaç saat önceden hazırlanabilir.
 5. İstenirse fırında parmak kebabının ortasına parça et yerine kıymalı harç koyarak Kıymalı Parmak Kebabı, misket veya başka köftelerle Köfteli Parmak Kebabı veya küçük küçük doğranıp sotelenmiş tavuk eti de kullanarak Tavuklu Parmak Kebabı yapılabilir.
 6. Kıymalı Parmak Kebabı Sebzeler aynı şekilde hazırlanır. Bir adet soğan ve üç adet biber ufak ufak doğranıp az yağda kavrulur. Diriliği geçince yarım kilo kıyma eklenerek pişirilir. En son bir yemek kaşığı salça, tuz ve karabiber, kekik gibi baharatları ilave edilerek birkaç dakika daha kavrulur. Ocaktan alıp kıymalı harcı tepside kalan boşluğa dökün. İki yemek kaşığı salça iki su bardağı suyla karıştırıp tuz ilave edilir ve sebzelerin üzerinde gezdirilir. Parmak kebabı domateslerle süslenip fırına verilir.
 7. Köfteli Parmak Kebabı Köfte için yarım kilo kıymayı bir kaba alınır ve içine bir adet soğan rendelenir. Bir su bardağı kurutulmuş ekmek içi, tuz ve karabiberi ilave edilerek yoğrulur. Parmak kalınlığında köfteler hazırlanır. Parmak kalınlığında doğranan sebzeler ve köfteler yağda hafif kızartılır. Kızartılan sebzeler yuvarlak kaba dizilip ortasına köfteler yerleştirilir. İstenirse sarımsak da ilave edilebilir. Üste domatesler dizilir. İki yemek kaşığı kadar salça bir o kadar sıcak su ile karıştırılıp sebzelerin üzerine gezdirilir ve 180 derecelik fırında yirmi dakika kadar pişirilir.
 8. Tavuklu Parmak Kebabı 700 gram kadar tavuk eti kuşbaşı doğranır. Bir tava dört yemek kaşığı sıvı yağla ocağa alınır. Üzerine yemeklik doğranmış bir adet soğanı ilave edilir. Yağ kızıp soğanlar hafif pişmeye başlayınca tavukları eklenerek karıştırılır. Tavuklar suyunu salıp tamamen çekmeden ufak doğranan dört diş sarımsak ilave edilir. Suyunu çeken tavuklara doğranmış bir adet yeşilbiber ve bir adet küçük kapya biber ile bir tatlı kaşığı salça eklenir. Tuz ve karabiber, pul biber, kimyon, zerdeçal ve kekik gibi baharatlar ilave ederek birkaç dakika pişirilir. Daha sonra üç kaşık domates püresi ve bir yemek kaşığı tereyağı eklenerek birkaç dakika dakika daha pişirilip ocak kapatılır. Parmak kebabının ortasına hazırlanmış bu tavuklu karışım dökülüp domates biberle süslenir. 180 derecedeki fırında yirmi dakika civarında pişirilir.
 9. Parmak Kebabı Tencerede Tencerede ısınan yarım çay bardağı sıvıyağa yarım kilo doğranmış et ilave edilir. Birkaç dakika arada karıştırarak etler kavrulur. Küçük doğranmış bir adet kuru soğan ve dört adet yeşil biber ilave edilip beş dakika daha pişirilir. İki yemek kaşığı salça, birer çay kaşığı karabiber, pul biber ve kekik ilave edilip birkaç dakika daha pişirilir. Beş – altı adet soyulmuş domates ve bir su bardağı su ilavesiyle pişirmeye devam edilir. Kaynayınca kapağı kapatılıp ocak kısılarak pişirilir. Kullanılan ete göre değişecek sürede pişeceğinden ara sıra kontrol edilir. Suyu azalınca yarım bardak kaynamış su ilave edilir. Bu arada patlıcanlar alaca soyulup, ikiye bölünür, acısını almak için tuzlu suda bekletilir, süzülüp kuruladıktan sonra sıvıyağda kızartılır, parmak kalınlığında tekrar doğranır. Pişmekte bulunan etlerin üzerine yerleştirilir, karıştırılmadan birkaç dakika patlıcanlarla beraber pişirilir. Tencerede Parmak Kebabı hazırdır.
 10. Fırında Parmak Kebabı Kaç Kalori? Fırında Parmak Kebabı nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramlık fırında parmak kebabı takriben 270 kaloridir.
 11. İslim kebabı tarifi: İSLİM KEBABI (KÜRDAN KEBABI-ETLİ PATLICAN🍆 BOHÇASI) ve KÖFTELİ İSLİM KEBABI (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI)
 12. Tepsi kebabı tarifi: TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
 13. Orman Kebabı tarifi: ORMAN🌳🌲 KEBABI TARİFİ (Bolu)
 14. Tas Kebabı tarifi: KOLAY TAS KEBABI
 15. Et Yemekleri ve Kebap Tarifleri: ET YEMEĞİ TARİFLERİ ve KÖFTE YEMEĞİ TARİFLERİ

PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı