mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Parmak Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Gaziantep)

Antep Usulü Parmak Kebabı nasıl yapılır? Patlıcan Yemekleri içinde hususi bir yeri olan fırında parmak kebabını hazırlamak çok kolay... “Gaziantep usulü fırında patlıcanlı parmak kebabı için resimli kolay bir yemek tarifi vardı da biz mi yapmadık?” diyenler, buyurun…

PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)

Etli Parmak Kebabı Antep Malzemeleri - Sebzeli Parmak Kebabı Kuşbaşılı

Bir kg kuzu kuşbaşı et (veya dana eti)

Dört adet orta boy patates

Yedi – sekiz adet patlıcan

İki adet orta boy kuru soğan

İki adet orta boy rendelenmiş domates

Bir yemek kaşığı salça

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı kekik

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Bir su bardağı sıcak su

Tuz

Patates ve patlıcanları kızartmak için sıvı yağ

Yemeğin üzeri için: Bir adet büyük domates

PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)

Etli Parmak Kebabı Tarifi (Gaziantep) - Antep Usulü Patlıcan Parmak Kebabı Nasıl Yapılır? - Parmak Kebab Yapılışı - Parmak Kebap Tarifi - Evde Parmak Kebabı Nasıl Yapılır? Parmak Kebabı Fırında

 1. Patlıcanlar alaca soyulur; önce ortadan ikiye sonra dörde bölünerek yedi – sekiz santim uzunluğunda doğranır. On – on beş dakika tuzlu suda bekletilerek acısı alınır, yıkanır ve süzdürülür.
 2. Patatesler soyulur, patlıcanlarla aynı uzunluk ve kalınlıkta doğranır.
 3. Patatesler ve patlıcanlar üzerlerine tuz serpilerek ayrı ayrı kızartılır. Kağıt havluya konularak fazla yağları alınır.
 4. İnce kıyılan soğan iki yemek kaşığı sıvı yağda pembeleştirilir. Üzerine kuzu etleri eklenerek kavrulur.
 5. Etler suyunu salıp çekince domates rendesi ve salça ilave edilir.
 6. On dakika kadar birlikte pişirilen malzemeye bir bardak kadar sıcak su eklenir. Dana eti kullanılırsa iki bardak eklemek gerekir. Baharatlar; karabiber, kırmızıbiber, kekik ve tuz ilave edilir. Beş altı - dakika sonra ocak kapatılır.
 7. Isıya dayanıklı bir tepsiye ortası açık kalacak şekilde kenarlarına önce patatesler üzerine patlıcanlar dizilir. Açık olan orta kısma pişen etler konulur. Etin suyu da yemeğe dökülür.
 8. Bir domates ince dilimlere ayrılarak yemeğin üzerine yerleştirilir.
 9. Parmak Kebabı Etli (Gaziantep) önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında üzerindeki domates dilimleri kızarana kadar pişirilir.

Antep Usulü Parmak Kebabı Tarifi, Parmak Kebap Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve Fırında Parmak Kebabı Tarifi Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Parmak Kebabı Nerenin Yemeği? Parmak Kebabı Hangi Yöreye Ait? Fırında kuşbaşılı kebap veya fırında sebzeli kebap grubunda yer alan "Parmak Kebabı Nerenin?" denilince birkaç yöre ismi sayılabilir. Bununla beraber Gaziantep en meşhur olanıdır. Bu sebeple parmak kebabi Antep yöresine ait olarak bilinir. Lakin Hakkâri’nin Yüksekova yöresinde de bazı farklarla yapılır. Parmak kebab Karaman tarzı burada anlatılan patlıcanlı parmak kebaptan farklıdır. Parmak kebap tarifleri yöreye göre değişir. Şafak Usta Parmak kebap Karamanda meşhurdur. Adıyaman Usulü parmak Kebabı: Adıyaman parmak kebabı daha farklıdır. Sarımsak kebabı nerenin? Sarımsak kebabı Gaziantep mutfağına aittir.
 2. Patlıcan parmak kebap tarifi yapımında istenirse havuç, yeşil biber, kırmızı biber ve kabak gibi diğer sebzelerde parmak ebadında kızartılıp yemeğe dahil edilir. Sebzeleri orta kalınlıkta doğranmalı, çok kalın ve ince doğramak uygun olmayacaktır.
 3. Borcamın veya tepsinin ebadına göre kullanılacak malzeme daha fazla veya daha az olabilir. Bu arada tepsinin yuvarlak olması da şart değildir; dikdörtgen veya kare de olabilir.
 4. Parmak kebabı iftara yakın fırınlamak üzere bir kaç saat önceden hazırlanabilir.
 5. Kıymalı Parmak Kebabı, Kofteli-Parmak Kebabı İstenirse fırında parmak kebabının ortasına parça et yerine kıymalı harç koyarak Kıymalı Parmak Kebabı, misket veya başka köftelerle Köfteli Parmak Kebabı veya küçük küçük doğranıp sotelenmiş tavuk eti de kullanarak Tavuklu Parmak Kebap yapılabilir.
 6. Kıymalı Parmak Kebabı Patlıcanlı Sebzeler benzer şekilde hazırlanır. Misal: Üç adet patlıcan alaca soyulup parmak büyüklüğünde ince uzun doğranıp tuzlu suda on beş dakika bekletilir. Suyu dökülen patlıcanlar kurulanıp kızgın yağda kızartılır. Üçer adet patates, kabak ve çarliston biber de aynı biçimde doğranıp kızartılır. Sebzeler ortada boşluk kalacak biçimde fırın tepsisinin kenarlarına veya yuvarlak bir borcama dizilir. Bir adet kuru soğanı ve üç adet kırmızı veya yeşilbiber ufak ufak doğranıp az yağda kavrulur. Diriliği geçince 300 gram kadar kıyma ilave edilir. Kıyma pişene kadar kavrulur. İki adet domatesin kabukları soyulup doğranarak kıymaya karıştırılır. Bir yemek kaşığı salça, iki diş sarımsak, tuz ve karabiber, kekik gibi istenen baharatı da ilave edilerek birkaç dakika daha pişirilir. Ocaktan alınan kıymalı harç tepside ortada kalan boşluğa dökülür. Kiymali parmak kebabı sosu için iki yemek kaşığı salça iki su bardağı su ile karıştırılıp tuz ilave edilir. Sos sebzelerin üzerine gezdirilip Parmak kebabı kıymalı tarzı bir adet domatesin dilimleriyle süslenir. 200 derecelik fırında sosunu çekene kadar pişirilir.
 7. Kofteli-Parmak Kebabı Tarifi Köfteli Parmak Kebabı için yarım kilo kıymayı bir kaba alınır ve içine bir adet soğan rendelenir. Bir su bardağı kurutulmuş ekmek içi, tuz ve karabiberi ilave edilerek yoğrulur. Parmak kalınlığında köfteler hazırlanır. Parmak kalınlığında doğranan sebzeler ve köfteler yağda hafif kızartılır. Parmak patlıcan kebap olacaksa patlıcanı fazla olabilir. Kızartılan sebzeler yuvarlak kaba dizilip ortasına parmak köfteler yerleştirilir. İstenirse sarımsak da ilave edilebilir. Üste domatesler dizilir. İki yemek kaşığı kadar salça bir o kadar sıcak su ile karıştırılıp sebzelerin üzerine gezdirilir. Parmak Kofteli Kebap 200 derecelik fırında yirmi dakika kadar pişirilir.
 8. Tavuklu Parmak Kebabı Nasıl Yapılır? Tavuklu Parmak Kebabı Tarifi 700 gram kadar tavuk eti kuşbaşı doğranır. Bir tava dört yemek kaşığı sıvı yağla ocağa alınır. Üzerine yemeklik doğranmış bir adet soğanı ilave edilir. Yağ kızıp soğanlar hafif pişmeye başlayınca tavukları eklenerek karıştırılır. Tavuklar suyunu salıp tamamen çekmeden ufak doğranan dört diş sarımsak ilave edilir. Suyunu çeken tavuklara doğranmış bir adet yeşil biber ve bir adet küçük kapya biber ile bir tatlı kaşığı salça eklenir. Tuz ve karabiber, pul biber, kimyon, zerdeçal ve kekik gibi baharatlar ilave ederek birkaç dakika pişirilir. Daha sonra üç kaşık domates püresi ve bir yemek kaşığı tereyağı eklenerek birkaç dakika dakika daha pişirilip ocak kapatılır. Parmak kebabının ortasına hazırlanmış bu tavuklu karışım dökülüp domates biberle süslenir. Parmak Kebabı Tavuklu tarzı 180 derecedeki fırında yirmi dakika civarında pişirilir.
 9. Parmak Kebabı Tencerede: Tencerede ısınan yarım çay bardağı sıvı yağa yarım kilo doğranmış et ilave edilir. Birkaç dakika arada karıştırarak etler kavrulur. Küçük doğranmış bir adet kuru soğan ve dört adet yeşil biber ilave edilip beş dakika daha pişirilir. İki yemek kaşığı salça, birer çay kaşığı karabiber, pul biber ve kekik ilave edilip birkaç dakika daha pişirilir. Beş – altı adet soyulmuş domates ve bir su bardağı su ilavesiyle pişirmeye devam edilir. Kaynayınca kapağı kapatılıp ocak kısılarak pişirilir. Kullanılan ete göre değişecek sürede pişeceğinden ara sıra kontrol edilir. Suyu azalınca yarım bardak kaynamış su ilave edilir. Bu arada patlıcanlar alaca soyulup, ikiye bölünür, acısını almak için tuzlu suda bekletilir, süzülüp kuruladıktan sonra sıvı yağda kızartılır, parmak kalınlığında tekrar doğranır. Pişmekte bulunan etlerin üzerine yerleştirilir, karıştırılmadan birkaç dakika patlıcanlarla beraber pişirilir. Tencerede Parmak Kebabı hazırdır.
 10. Fırında Parmak Kebabı Kaç Kalori? Parmak Kebap Kalori Fırında Parmak Kebabı nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramlık fırında parmak kebabı takriben 102, bir porsiyonu 270 kaloridir.
 11. Ali nazik kebabı nasıl yapılır? KÖFTELİ ALİ NAZİK KEBABI - ALINAZIK TARIFI, KIYMALI ALİ NAZİK KEBABI (Gaziantep Usulü)
 12. Tepsi Kebabı Tarifi: TEPSİ KEBABI TARİFİ (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
 13. Patlıcanlı ne yemek yapabilirim? Patlıcan kebabı nasıl yapılır? Patlıcan kebabı hangi ülkeye ait? Patlıcanlı Kebaplar: Parmak kebabi tarifi dışında pek çok patlıcanlı nefis yemek yapılabilir: PATLICANLI🍆 SAKSI KEBABI, PATLICANLI🍆 KAZAN KEBABI (Şanlıurfa, Gaziantep), PATLICANLI🍆 YUVA KEBABI
 14. İslim kebabı tarifi: Kürdan kebabı köftesi nasıl yapılır? İSLİM KEBABI (KÜRDAN KEBABI-ETLİ PATLICAN🍆 BOHÇASI) ve KÖFTELİ İSLİM KEBABI (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI)
 15. Orman Kebabı tarifi: ORMAN🌳🌲 KEBABI TARİFİ (Bolu)
 16. Tas Kebabı Tarifi: KOLAY TAS KEBABI
 17. Evde Kağıt Kebabı Tarifi, Etli Sebzeli Kağıt Kebabı: KAĞIT KEBABI (Malatya, Hatay, Antakya)
 18. Gavurdağı Salatası Tarifi: GAVURDAĞI SALATASI TARİFİ (Gaziantep)⛰️🥗
 19. Kabak Kebabı, Kabak Graten Tarifi: KIYMALI KABAK GRATEN TARİFİ
 20. Evde Antep kebabı nasıl yapılır? Antep Kebabı Tarifi: Parmak kebabı da bir Antep kebabıdır. Antep tava, Kilis Tava için: KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP), Soğan Kebabı Tarifi için: SOĞAN KEBABI (Gaziantep, Kilis)🧅
 21. Lahmacun ve Fındık Lahmacun Tarifi: EVDE LAHMACUN NASIL YAPILIR?, TAVADA LAHMACUN TARİFİ
 22. Fırında Kabak Oturtma, Fırında-Kıymalı Kabak SEBZELİ OTURTMA TARİFİ, KABAK MUSAKKA
 23. Patates Kebabı Tarifi: KÖFTELİ PATATES🥔 DİZME
 24. Et Yemekleri ve Kebap Tarifleri, Kebab Çeşitleri ET YEMEĞİ TARİFLERİ ve KÖFTE YEMEĞİ TARİFLERİ
 25. Kıymalı Çökertme kebabı nasıl yapılır? Kibrit Kebabı nedir? ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ (BODRUM KEBABI), TAVUK ÇÖKERTME KEBABI🍗
 26. Cartlak kebabı nedir? Cağırtlak kebabı tercihen erkek koyundan akciğer, karaciğer, yürek, böbrek ve yağ olarak çöz yağı veya kuyruk yağının terbiye edilmeden bir şişe sırasıyla tek tek dizilerek mangalda pişirilmesiyle elde edilen kebaptır.
 27. Kibrit Kebabı nedir?

PARMAK-KEBABI-(Gaziantep)

YukarıYukarı