Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAZE BÖRÜLCE SALATASI🥗

Taze Börülce salatası nasıl yapılır?

TAZE-BÖRÜLCE-SALATASI

Malzemeler

250 gram taze börülce

Bir yemek kaşığı sirke

Yarım limon suyu (mevsimindeyse koruk suyu)

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Bir tatlı kaşığı tuz

Haşlamak için: su

TAZE-BÖRÜLCE-SALATASI

Taze (Yeşil) Börülce Salatası Tarifi

  1. Börülcelerin sapları ve varsa kılçıkları ayıklanarak yıkanır. İstenirse uzunları birkaç parçaya kırılır. Ancak kırılmaması daha iyi olur. Üzerini geçecek kadar su konulur ve tuz ilave edilir. Börülceler yumuşayıncaya kadar on – on beş dakika haşlanır ve süzdürülür.
  2. Küçük parçalara ayrılan börülceler servis tabağına alınır. Bir kâsenin içersine yağ, sirke, limon ve pul biber konularak iyice karıştırılır. Bu karışım tabaktaki börülcelerin üzerine gezdirilir. Sosun börülcelerle birleşmesi için ezmeden karıştırılır. Taze (Yeşil) Börülce Salatası servise hazırdır.

Not:

  1. İki – üç diş ezilmiş sarımsak ve kabukları soyulup küp doğranmış veya rendelenmiş bir domates ilavesi ile daha farklı lezzetlere ulaşılabilir. Domates karabiber ilavesiyle pişirilerek de eklenebilir. Daha farklı olarak közlenmiş ve doğranmış kırmızıbiber veya közlenmiş patlıcan da yakışacaktır.
  2. Aşırı haşlama karıştırma aşamasında dağılmaya yol açabileceğinden pişme durumu kontrol edilmeli ve bir miktar diri bırakılmalıdır.
  3. İstenirse yeşil renklerini korumak için haşlama sonrası soğuk sudan geçirilebilir veya soğuk su dolu bir kaba konulabilir.
  4. Sebze haşlama muamelesi buharda yapılabilirse sağlığa daha faydalı olabilir.

TAZE-BÖRÜLCE-SALATASI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı