mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ARPA ŞEHRİYELİ SALATA🥗🥣

Arpa şehriyeli salata nasıl yapılır? Pilavı olur da salatası olmaz mı? Renkli görünüşü ve nefis lezzeti ile hem damaklara hem de gözlere hitap eden, yemek sofralarına şenlik, davet kabul günlerinde misafirlere ikramlık, kolay ve hafif bir salata yapmanın zamanı geldi. Beş çaylarına eşlik edecek bu salata renkleri ile çocukları kendine çektiği gibi aynı zamanda bir tür pilav olması sebebiyle güzel bir ana yemek olarak bile değerlendirilebilir. Arpa şehriye salatası tarifi resimli hikayesi...

arpa-sehriyeli-salata

Arpa Şehriye Salatası Malzemeleri - Tursulu Şehriye Salatası İçin - Şehriye Salatasına Neler Katılır?

Bir buçuk su bardağı iri arpa şehriye

Yedi – sekiz adet kornişon turşu

Bir kâse kıyılmış maydanoz ve dereotu

İki adet közlenmiz kırmızı biber (kapya)

Bir çay bardağı haşlanmış mısır tanesi

(veya konserve mısır)

Su

Sos için:

Bir adet limonun suyu

Bir tatlı kaşığı nar ekşisi

Bir tatlı kaşığı tuz

İki - üç yemek kaşığı zeytinyağı (bir yemek kaşığı şehriyeleri pişirmek için)

İstenirse baharatlar

arpa-sehriyeli-salata2arpa-sehriyeli-salata3arpa-sehriyeli-salata4arpa-sehriyeli-salata5arpa-sehriyeli-salata6arpa-sehriyeli-salata7arpa-sehriyeli-salata8

Pratik Arpa Şehriye Salatası Tarifi - Arpa Şehriyesinden Salata Nasıl Yapılır? - Kavrulmus Arpa Şehriye Salatası

 1. İki adet kırmızıbiber közlenir; yani ocağın üstünde teflon tavada biberler yumuşayıncaya kadar tutulur. Kabukları soyulur, içindeki çekirdekleri çıkarılır ve küp şeklinde doğranır. Fırında nasıl közlenir?: KÖZLENMİŞ KIRMIZIBİBER SALATASI
 2. Dereotu ve maydanoz yıkanır, kurutulur ve ince şekilde kıyılır. Mısır taneleri konserve olarak kullanılacaksa bir süzgece konulur, üzerine su dökülür ve süzdürülür.
 3. Arpa şehriyeler bir yemek kaşığı yağda hafif kahverengi oluncaya kadar kavrulur. Üzerini bir parmak geçecek kadar sıcak su konulur. Pilav gibi kısık ateşte şehriyeler suyunu çekene kadar tencerenin kapağı kapalı olarak pişirilir. Soğuması için geniş bir kaba aktarılır. Ara sıra karıştırılarak şehriyelerin yapışması önlenir.
 4. Ilınan şehriyelerin üzerine ince kıyılmış dereotu ve maydanoz, mısır taneleri, uçları alınıp minik küpler şeklinde kesilmiş kornişon salatalık turşular ve közlenip doğranan kırmızı biberler eklenir. İstenirse ceviz parçaları da ilave edilebilir.
 5. Arpa şehriye salatası sosu: Bir kâsede limon suyu, kalan sızma zeytinyağı, nar ekşisi ve tuz karıştırılarak sos hazırlanır, salata malzemelerinin üzerine dökülür. Arzu edilen karabiber, kırmızı pul biber, kimyon, kekik, nane gibi baharatlar sosa karıştırılmadıysa bu aşamada ilave edilebilir.
 6. Bütün malzeme iyice harmanlanarak Arpa Şehriyeli Salata servis tabağına alınır. İstenirse sunum öncesi yeşillikler veya ceviz içi ile salatanın üzeri süslenebilir.

Arpa Şehriyeli Salata Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Arpa Sehriyeli Salata Tarifi Püf Noktaları

 1. Şehriye Seçimi Bütün arpa şehriyeler aynı boy ve kalitede değildir. Arpa şehriye salatası yapımında varsa iri olanları tercih edilmelidir. Yıldız şehriye de nispeten küçük kalacaktır. Küçüklerle arpa şehriye ile arpacık salata olur.
 2. Arpa sehriyeli salata nasil yapilir? Kavurma Usulü mü Haşlama Usulü mü? Arpa Şehriye Nasıl haşlanır? Arpa şehriye salatası yapımında kavurma usulünü tercih etmeyenler makarna haşlar gibi, ancak diri kalacak şekilde, bol miktarda kaynar suyla haşlayıp süzgeçle süzdürüp, soğuk sudan geçirip yapışmasını önleyebilirler. Ayrıca haşlama suyuna ilave edilecek tuz ve sıvı yağ da arpa şehriyelerin yapışmasını önler. Ancak vitaminin azalması, şehriyenin cinsine bağlı olarak lapalaşma riski, kavurmanın daha lezzetli netice vereceği dikkate alınmalıdır.
 3. Arpa şehriye Salatası Çeşitleri, Arpa Şehriye Salatasına Konulabilecek Malzeme Alternatifleri Nelerdir? Birkaç dal doğranmış taze soğan katılabilirse de bu salatanın dayanıklılığını azaltacaktır. Yeşil sivri biber, tuzu azaltılmış dilimli çekirdeksiz siyah zeytin, yeşil zeytin istenirse ilave edilebilir. Tat dengesi itibariyle garnitürlü arpa şehriyeli salata malzemeleri arasına domates, salatalık, havuç ve haşlanmış bezelye katmadık.
 4. Arpa Şehriye Salatası Yapılışında Farklı Şekiller Var mı? Haşlanıp didiklenmiş veya küp doğranmış tavuklu (but veya göğüs eti), ton balığı, salam, yoğurt, mantar, peynir, değişik sebzeler ilavesi ile de hazırlanabilir. Arpa şehriyeli salata tarifi yoğurtlu tarzında sarımsak rendesi ve mayonez de yakışacaktır.

Tavuklu Arpa Şehriyeli Salata - Arpa şehriyeli tavuk salatası nasıl yapılır? Tavuklu Kavrulmus Arpa Şehriye Salatası

Tavuk gogsu arpa sehriyeli salata için sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Tavuklu Şehriye Salatası için iki adet tavuk budu veya bir tavukgöğsü tencerede üzerini aşacak kadar su eklenerek pişirilir. Pişen tavuklar sudan çıkartılıp soğumaya bırakılır. Başka bir tencereye bir yemek kaşığı sıvı yağ (tereyağı ağırlaştırabilir) ve üzerine bir çay bardağı kadar arpa şehriyeyi dökülüp kavrulur. Kavrulan şehriyeye az bir tuzla bir su bardağı haşlanan tavuğun suyu ilave edilip kısık ateşte pilav pişirir gibi pişmeye bırakılır. Pişince soğuması beklenir. Derin bir kâsenin içinde haşlanıp süzülüp küçük parçalara ayrılıp didiklenmiş tavuk etleri, arpa şehriye, doğranmış kornişon salatalık turşusu, hafif tatlı lezzetiyle közlenmiş kırmızı kapya biber, dereotu, mısır, limon suyu, zeytinyağı ve tuzu ile karıştırılarak servis tabağına alınır. Arpa şehriye salatası tavuklu olacaksa ince dilimlenmiş mantar, kıyılmış maydanoz, karabiber eklenip karıştırılabilir. Tavuklu Şehriye Salatası buzdolabında yirmi dakika bekletilip ceviz, soya filizi, nar eksisi, nane gibi malzemelerle de süslenip servis yapılabilir. Tavuklu Arpa Şehriye Salatası beş çaylarında ikram edilebilen bir salata veya yemek olarak sunulabilir. Arpa yerine tel şehriye kullanmak suretiyle Tavuklu Tel Şehriye Salatası da yapılabilir. Tel Şehriye haşlamada da tavuklu arpa sehriyeli salatadaki usuller takip edilebilir. Katılan şehriyenin miktarı az olursa "arpa sehriyeli tavuk salatası" olarak adlandırılabilir.

Yoğurtlu Arpa Şehriye Salatası Nasıl Yapılır?

Tavuk etli veya sade arpa şehriyeli salata yoğurtlu halde de nefis bir salatadır. Yoğurtsuz tarzı gibi bir kabul günü salatası olarak hazırlanabilir. Bir su bardağı arpa şehriye için bir kase katı veya süzdürülmüş yoğurt yeterlidir. Kavrulmus Arpa Şehriye Salatası Yoğurtlu olacak ve özel günlerde servis edilecekse görünüş itibariyle daha renkli olması arzu edilirse arpa şehriyelerin iki renkli olması iki şekilde sağlanabilir: Sıvı yağda şehriyeler rengi dönene kadar kavrulurken devamlı karıştırılmayıp ilk karıştırma arkasından bırakılır. İkinci usulde arpa şehriyenin yarısını kavrulduktan sonra diğer yarısını da kavrulan şehriyeye ekleyip bir su bardağı sıcak su ile tuzunu ekleyip kapağı kapalı halde kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Bir kere karıştırılıp on beş - yirmi dakika demlenmeye bırakılır. Bu arada bir kâseye sarımsak rendelenir, tuzu serpilip üzerine yoğurt eklenip çırpılır. Doğranmış salatalık turşusu, közlenmiş biber, mısır taneleri ve kıyılmış dereotu gibi sarımsaklı yoğurt dışındaki bütün malzemeler hazır edilip üzeri streçle kapalı olarak buzdolabında bekletilir. İkram vakti yaklaşınca yoğurtla birleştirilir. Yogurtlu arpa sehriyeli salata tuz dengesi kontrol edilerek sunulur. Közlenmiş biber olarak ev yapımı olanlara göre bir miktar daha tatlı olmalarına rağmen kavanozda satılan hazır kırmızı biberler de kullanılabilir. Dikkat edilecek bir husus da malzemelerin soğuk olmasıdır; sıcak olursa yoğurdu sulandırır. Arpa şehriyeli salata yoğurtlu halde porsiyonluk sunulacaksa çerez kaseleri gibi küçük kaselere konulup hafif bastırılıp ikram tabağına ters çevrilebilir. Arpa şehriye salatası tavuklu olacaksa ince dilimlenmiş mantar, kıyılmış maydanoz, karabiber de eklenip karıştırılabilir. Buzdolabında yirmi dakika bekletilip ceviz, soya filizi, nar ekşisi, nane gibi malzemelerle de süslenip servis yapılabilir. Tavuklu arpa şehriyeli salata beş çaylarında ikram edilebilen bir salata veya yemek olarak sunulabilir. Patates, kavrulmuş kabak ve havuç kullanarak yapılan farklı kavrulmuş arpa şehriye salatası yoğurtlu tarifleri de vardır.

Arpa Şehriye Pilavı

Arpa şehriye ile ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚 ve FIRINDA KOLAY ANKARA TAVA🍖 NASIL YAPILIR?

Tel Şehriyeli Salata Nasıl Yapılır?- Tel Şehriye Salatası

Gerek garnitürlü tel şehriye salatası mısırlı gerek tavuklu tel şehriye salatası ve gerekse de kavrulmuş tel şehriye salatası yoğurtlu usulleri arpa şehriyeli salata tariflerinden çok da farklı sayılmaz. Yukarıdaki tarif de arpa şehriye ifadelerini tel şehriye ile değiştirdiğinizde elde edeceğiniz salata Tel Şehriyeli Salatadır. tel şehriye salatası kalorisi de aynı seviyededir.

Yıldız Şehriyeli Salata

Tel şehriyeli salata için yazılanlar Yıldız Şehriyeli Salata için de geçerlidir. Lakin bu iki salata farklı görünüşleri ile çocukları kendine daha çok çekebilir. Hem garnitürlü kavrulmuş renkli yıldız şehriye salatası hem de mercimekli yıldız şehriye salatası kavurarak ve tavuklu halde lezzetli ve hoş görünüşlü salatalardır. Belli renkte sebzeleri daha fazla kullanarak renk vurgulu salatalar elde edilebilir: Yıldız şehriyeli mor salata gibi…

Garnitürlü Arpa Şehriye Salatası

Garnitür: Fransızca kökenli bu kelimenin birkaç manası vardır. Kıyafetlere eklenen süs ve herhangi bir şeyi ona uygun vasıfta tamamlayan nesne manalarından çok mevzuumuza daha münasip olan “et veya balık gibi asıl yemeğin yanına ilave edilen sebze, patates gibi yiyecekler” manası ile alakalıyız. Birçok markette satılan konserve garnitür, haşlanmış bezelye, havuç ve patatesten oluşan sebze karışımı olup yemek ve salatalarda kullanılır. Katkısız ve koruyucusuz ise sağlığa uygun bir şekilde yemek hazırlama süresini kısaltacaktır. Makarna salatalarına da yakışan bu malzemeyi kullanıp kornişon turşu, haşlanmış mısır, dereotu, ceviz,tuz, baharat ilave ederek yoğurtlu veya sade halde garnitürlü arpa şehriye salatası veya Garnitürlü Tavuklu Şehriye Salatası yapılabilir. Garnitürlü salata hazırlarken sebzelerin birbiriyle uyumu meselesi kısmen çözülmüştür. Garnitürlü makarna salatası hazırlaması en hızlı salatalardan biridir.

Yesil Mercimekli Arpa Sehriyeli Salata

Arpa sehriyeli mercimek salatasi farklı şekillerde yapılabilir. İki su bardağı yeşil mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanır. Bir su bardağı arpa şehriye kaynar suya atılır, az tuz az sıvı yağ ile haşlanır. Haşlanan mercimekler ve arpa şehriyelerin suyu süzülür. Dereotu, maydanoz, rendelenmiş bir havuç, küçük doğranmış beş adet kornişon turşu, doğranmış közlenmiş birkaç kırmızı biber ve bir su bardağı mısır geniş bir kapta harmanlanır. Sos için bir limonun suyu, yarım çay bardağı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı karabiber bir kasede karıştırılır. Soğuyan şehriye ve mercimekler bütün malzemelerle karıştırılır.

Orzo salatası Nedir?

Orzo İngilizcede arpa şehriye demektir. Orzo salatası arpa şehriye salatası manasına gelir.

Farklı Arpa Şehriye Salataları

Farklı malzemeler dahil edilerek değişik lezzette arpa şehriye salataları elde edilebilir: Arpa sehriyeli brokoli salatasi, arpa sehriyeli cipsli salata...

Arpa Şehriye Salatası Kilo Yapar mı? Arpa Şehriye Salatası Kalori

Arpa veya tel şehriye salatası - nefis yemek tarifleri arasında olup 100 gramı 140 kalori civarındadır. Ölçüsüne dikkat edildiğinde mesele olmayacağı varsayılabilir.

Kuskus Salatası Tarifi

Yarım paket kuskus makarna haşlanarak süzülür. Sos için bir kapta yarım çay bardağı sıvı yağı, yarım limonun suyu, bir yemek kaşığı nar ekşisi ve tuz karıştırılır. Karıştırma kabına haşlanan kuskus makarna alınır ve üzerine bir su bardağı haşlanmış mısır, ince doğranmış yarımşar demet dereotu ve maydanoz, beş adet doğranmış kornişon turşu, doğranmış bir adet közlenmiş kırmızı biber ilave edilerek harmanlanır. Hazırlanan sos da karışıma katılıp karıştırılarak servis tabağına aktarılır.

Arpa şehriye Çorbası

🥣TEL veya ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI🍲

Salata Tarifleri

İKRAMLIK SALATA TARİFLERİ🥗, Yoğurtlu Salatalar

Arpa Sehriyeyle neler yapilir?

ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚, 🥣TEL veya ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI🍲, 🥣ARPA ŞEHRİYELİ YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI🍲

Makarna Salatası

YOĞURTLU KOLAY MAKARNA SALATASI🥗

Makarna Salatası

YOĞURTLU KOLAY MAKARNA SALATASI🥗 arpacık salata

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Gülten
 • Nevin
 • Duru