mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATLICANLI MEFTUNE (Diyarbakır)🍆

Meftune nedir? Patlıcanlı meftune nasıl yapılır? Patlıcanı kızartmadan yapılan bir tencere yemeği arıyorsanız doğru yerdesiniz. Acılı ekşili bir yemek olan meftunenin lezzeti hayranlık uyandırır. Sumak baharatının et ve sebzeye kattığı tat ekşi yemeklere uzak duranları bile kendine çekecek seviyede... Güveçte Meftune olarak yapılması halinde daha da yüksek bir lezzete ulaşan nefis meftune (bu durumda medfune, metfune) için işte resimli yapılış tarifi...

PATLICANLI MEFTUNE Diyarbakir 3

Patlıcanlı Meftune Tarifi Malzemeleri (Diyarbakır)

Yarım kg dana eti

Dört adet orta boy patlıcan

Üç - dört adet orta boy domates

Beş - altı adet sivri biber

Üç - dört diş sarımsak

Bir adet orta boy soğan

İki yemek kaşığı tane sumak

Bir tatlı kaşığı silme tuz

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

PATLICANLI MEFTUNE Diyarbakir 4

Patlıcanlı Meftune Tarifi (Diyarbakır) - Sumaklı Patlıcan Yemeği

 1. Patlıcanlar alaca soyulur, uzunlamasına dörde bölünür. Sonra iki-üç santim uzunluğunda parçalara ayrılır. Acısı çıksın diye on dakika kadar tuzlu suda bekletilir.
 2. İki yemek kaşığı sumak bir su bardağı içine konulur. Üzerine kaynamış su dökülür. On - on beş dakika kadar ağzı kapalı olarak bekletilir. Tel süzgeçten geçirilerek taneler atılır, su kısmı yemekte kullanılır.
 3. Tereyağı tencereye konulur, eriyince yıkanmış süzdürülmüş etler eklenir. Yağda bir müddet (beş - altı dakika kadar) kavrulan etlerin üzerine bir su bardağı kadar sıcak su konularak etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Gerekirse sıcak su ilavesi yapılabilir.
 4. Etler yumuşayıp suyunu çekince üzerine sırasıyla önce patlıcanlar sonra küp küp doğranan soğanlar, sarımsaklar, yeşil biberler, en üste de tencerenin ağzını örtecek şekilde domatesler doğranır. Üzerine tuz, karabiber ve pul biber serpilir. Hazırlanan bir su bardağı sumaklı su dökülür.
 5. Ağzı kapalı olarak sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişme esnasında müdahale edilmeyen Patlıcanlı Meftune karıştırılarak servis edilir.

PATLICANLI MEFTUNE Diyarbakir 5PATLICANLI MEFTUNE Diyarbakir 2

Meftune Yemeği Hakkında Bilgi ve Patlıcanlı Meftune Tarifi Püf Noktaları

 1. Meftunedeki Et: Meftune esasen kuzu kaburga eti ile yapılır. Lakin tercihe göre kuşbaşı doğranmış kuzu veya dana eti de kullanılabilir. Bir teknikte etler ayrı bir kaba alınarak üzerine bir yemek kaşığı domates salçası, bir tutam tuz ve bir tatlı kaşığı kırmızı biberi ilave ettikten sonra salçanın her yerine yayılması için etler güzelce ovulur. Bir diğer teknikte etler tuzlanır ve biraz beklenir. Tuzlanan et suyunu bırakınca bu su dökülür. Etler tencerenin altına dizilir, üzerine sebzeler ve baharat ilave edilerek pişirilir.
 2. Meftune Yemeği Nereye Ait Güneydoğu Anadolu'da bir çok yörede yapılsa da Diyarbakır ve Mardin öne çıkmaktadır.
 3. Meftune Yemeği Mardin: Kuru patlıcan meftunesidir. Çünkü Diyarbakır usulü meftune taze sebzelerle yapılırken Mardin usulü meftune kurutulmuş sebzelerle hazırlanır.
 4. Kabaklı Meftune Yemeği Uygun mevsim sebzeleri meftune yapımında yer alabilir. Meftune yazın patlıcan, kışın ise kabak kullanarak yapılabilir. Bakla kullanıldığı da olur. Mesela dört adet orta boy kabak küp küp doğranarak yemeğe dahil edilir.
 5. Etsiz Meftune Tarifi Tarifin aslı etlidir. Bununla beraber sadece sebzelerle de gayet nefis bir lezzet ortaya koyacaktır.
 6. Meftune Yemeği Yanına Ne Gider Bir SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya SADE BULGUR PİLAVI🍚 ile NANELİ AYRAN🥛🧊 yakışacaktır.