mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATLICANLI SAKSI KEBABI🍆 (Etli Bostan Patlıcan Dolma Kebabı)

Patlıcan ve etin beraberce oluşturduğu eşsiz lezzet itinalı sofralara layık… İşte patlıcanlı saksı (dolma) kebabı...

PATLICANLI-SAKSI-KEBABI

Patlıcanlı Saksı Kebabı Tarifi Malzemeleri

İki adet bostan (tombul) patlıcan

300 gram kuşbaşı et

Bir adet orta boy kuru soğan

İki adet yeşilbiber

İki adet orta boy domates

Bir yemek kaşığı salça + bir tatlı kaşığı salça

Tuz, karabiber

Patlıcanları kızartmak için: Sıvı yağ

PATLICANLI-SAKSI-KEBABIPATLICANLI-SAKSI-KEBABI

Patlıcanlı Saksı Kebabı Tarifi

  1. Etler yıkanır ve tencereye konularak yumuşayana kadar gerekirse su ilave edilerek pişirilir. Bir iki yemek kaşığı sıvı yağ eklenir. Yemeklik (ince) doğranan soğanlar ve yeşilbiberler konulur. Soğanlar pembeleşince kabukları soyulmuş ve ince doğranmış domates (bir adet) ilave edilir. Domatesler pişince salça eklenir. Bir – iki defa çevirdikten sonra üzerine bir çay bardağı kadar su ilave edilir. Tuz ve karabiber ilave edilir. Bir iki taşım kaynadıktan sonra altı kapatılır.
  2. Patlıcanlar yıkanır, sapları kesilir, kabukları alaca (şerit çizgili) soyulur. Ortadan ikiye kesilerek iç kısımları kenarları çok ince kalmayacak şekilde küçük bir kaşık, bıçak veya oyucu bir aletle ile oyularak kâse durumuna getirilir. Saksı gibi durabilmeleri için kapalı uçları düzleşecek şekilde bir miktar kesilir. Acı suyun çıkması için tuzlu suda on beş dakika kadar bekletilir, yıkanır ve süzdürülür. Kurulanan patlıcanlar derin tavada kızgın yağda döndürülerek kızartılır. Kızaran, süzdürülen ve kâğıt havlu ile fazla yağı alınan patlıcanların içerisine hafif tuz ve karabiber serpiştirilir ve hazırlanan etli harç patlıcanların içerisine bir kaşık yardımıyla doldurulur.
  3. Diğer domates ince dilimler halinde doğranır ve kapak şeklinde patlıcan saksılarının üzerine yerleştirilir. Bir yemek kaşığı salça bir su bardağı kaynamış su içinde kaynatılır. Doldurulan patlıcanlar ısıya dayanıklı bir kabın içerisine yerleştirilir. Üzerine salçalı su gezdirilerek önceden ısıtılmış 200 derecede önceden ısıtılmış fırında on beş - yirmi dakika kadar üstü önce kapalı daha sonra açık olarak pişirilir. Patlıcanları kızartırken patlıcanların kızarma şekli (az veya çok kızarması) fırında pişme süresini değiştirir. Az kızardıysalar daha uzun süre pişerler. Ocakta ağzı kapalı olarak da pişirilebilir. Patlıcanlı Saksı Kebabı istenirse maydanoz gibi yeşilliklerle süslenerek sıcak olarak sunulur.

Not:

Bezelye, havuç gibi sebzelerde harca katılabilir. Baharat olarak kekik de yakışabilir. Misket köfte veya tavuk eti de kullanılabilir. İstenirse domates kapağı yerine beşamel sos ve rendelenmiş kaşar peyniri kullanarak farklı lezzet ve görünümlere ulaşılabilir.

PATLICANLI-SAKSI-KEBABI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok